Dr. Kadınca Sağlık-Kadın-Moda Sitesi

Apireks Nedir Ne İşe Yarar?

APIREKS, 10- 20 ve 30 tabletlik blister ambalajlar da satışa sunulmaktadır. Etken maddesi ise ibuprofen ve psedoefedrin içermektedir. APIREKS etken maddesi olarak içerisinde ibuprofen ağrı kesici ve aynı zamanda ateş düşürücü özelliklere bulundurmaktadır. Psedoefedrin ise burun ve sinüslerde oluşan dolgunluğu gidermek için dekonjestan bir ilaçtır.

Apireks Nedir Ne İşe Yarar?
Content Protection by DMCA.com

İltihap giderici olarak kullanılan ilaç kortizon içermeyen APIREKS, ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisiyle solunum sistemi üstünde etki eden bir ilaçtır. Her tablet 200 mg ibuprofen ve 30 mg psödoefedrin hidroklorür içermektedir.

Havaların soğuması ile beraber üst solunum yolları rahatsızlıkları da artmaya başlar. Grip, soğuk algınlığı gibi yaşanan hastalıklar için kullanılması gereken ilaçlardan biridir.

Apireks Nedir Ne İşe Yarar?

APIREKS, 10- 20 ve 30 tabletlik blister ambalajlar da satışa sunulmaktadır. Etken maddesi ise ibuprofen ve psedoefedrin içermektedir. APIREKS etken maddesi olarak içerisinde ibuprofen ağrı kesici ve aynı zamanda ateş düşürücü özelliklere bulundurmaktadır. Psedoefedrin ise burun ve sinüslerde oluşan dolgunluğu gidermek için dekonjestan bir ilaçtır.

APIREKS ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici etkilerinin sayesinde aşaüıda belirteceğimiz hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır;

  • Grip ve soğuk algınlığı
  • Sinüzit den dolayı oluşan burun tıkanıklığı
  • Baş ağrısı
  • Ateş
  • Vücutta oluşan ağrılar ve diğer ağrılarda
  • Vücutta oluşan ağrılara sebep olan hormonları azaltır ve iltihap oluşumunu önler

Apireks Cold Flu Ne İçin Kullanılır?

Apireks Cold Flu ne işe yara bunu sırası ile yazalım;

  • Apireks Cold Flu’un ilk akla gelen kullanma alanı burun tıkanıklığına ciddi manada iyi gelmektedir.
  • Sinüzit tedavisi için çok sık olarak kullanılmaktadır.
  • Bu ilaç iltihap giderici olarak da kullanılmaktadır.
  • Farenjit veya boğaz ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.
  • Göz kızarıklığı veya hapşırma gibi alerjik tedavilerde de kullanılmaktadır.
  • Apireks Cold Flu yüksek ateşli kişilerde de ateş düşürücü görevi görmektedir.
  • Saman nezlesi olan insanların kullanmasında da etkili rol oynamaktadır.
  • Üst solunum yolları olan kulak burun boğaz rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde
  • Baş ağrısı ve vücut ağrılarının tedavilerinde
  • Gribal enfeksiyonların tedavilerinde
  • Burunda yer alan damarların açılmasında yardımcı olarak burunda oluşan sorunları gidermede yardımcı olur.
  • Hastalık boyunca rahat bir uyku ve oluşan ağrılardan kurtulmanıza yarar.

Apireks yan etkileri

APİREKS’ in yan etkilerini aşağıda sıralayalım;

  • Nefes darlığı, yüz, dudak, göz kapakları, dil ve boğazda şişmeler meydana gelme
  • Tansiyon düşmesine bağlı olarak çarpıntı ve baş dönmesi
  • Hırıltılı ve zor nefes alma
  • Burun veya diş eti kanaması
  • Kaslarda oluşan ani güç kayıpları, his kaybı, görme bozuklukları
  • Cilt üzerinde morluklar oluşması
  • Vücut direncinin azalması ile çok çabuk hasta olma
  • Göz çevresinde sarılıklar oluşması
  • Çok şiddetli karın ağrısı
  • Kalpte atışların da düzensizlik, çarpıntı ve göğüs ağrısı
  • Dışkıda veya kusma esnasında meydana gelen kan ya da kahverengi siyah gibi renkler gelmesi bu bir tür sindirim sistemi kanamasıdır
  • Ciltte, ağızda, gözlerde cilt soyulması, kaşıntılar, kabarcık ve döküntüler meydana gelmesi
  • Ağızda ve vücudun diğer bölgelerinde su toplaması şeklinde veya farklı büyüklüklerde kırmızı döküntülerle seyreden hastalık
  • Şiddetli baş ağrısı, ense sertliği, bilinç bulanıklığı

Yukarda saydığımız yan etkiler ciddi yan etkiler olduğu için bunlardan bir ya da birkaçı sizlerde meydana gelirse hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir ya da herhangi bir hastanenin acil servisine başvurmanız gerekmektedir. Çok sık rastlanan yan etkiler ise şu şekildedir aşağıda sıralayalım;

  • Mide bulantısı ve kusma
  • Baş dönmesi
  • Ağız kuruluğu
  • Sersemlik hali

Apireks Kullananlar

  1. Kullanıcı; gribal enfeksiyona yakalandığım için aile hekimi tarafından bu ilaç verildi. Kullanmaya başladım birkaç gün içinde gribim düzeldi ama ilaç kullanırken mide bulantısı yapıyordu ben hangi ilacı kullansam mide bulantısı yaşarım buda benim vücudumdan kaynaklanan bir sebep galiba. Başka hiçbir yan etkisiyle karşılaşmadım
  2. Kullanıcı; akşam rahatsızlandığım için acil servise başvurdum. Orada muayene olduktan sonra bana APİREKS verildi ve kullanmaya başladım çok çabuk etki etti ilacı aldım ve ayağa kalktım. Baş ağrılarım çok oluyordu ve burnum tıkalı olduğu için uyuyamıyordum bu ilacı kullanmaya başladım burun tıkanıklığım geçti ve günler sonra rahat bir uyku çektim.
  3. Kullanıcı; günlerdir burun akıntısı, baş ağrısı bir türlü uyuyamıyordum artık pes ettim doktora gittim. Normalde bu durumlarda doktora gitmem ama ders çalışmam gerekiyordu sınavlarım vardı acilen iyi olmam gerekiyordu hemen hastanenin yolunu tuttuk gittim muayene oldum bana APİREKS verdi eve geldim yemekten sonra hemen kullandım ilk kullanmada tabi etki etmedi gece yatarken bir tane daha aldım o gece sonunda uyuyabildim sabaha daha iyi uyandım. Birkaç gün kullandıktan sonra iyi oldum kullanmayı bıraktım. Bende yorumları okumuştum bu ilaç hakkında orda okuduğum gibi bir yan etki oluşmadı. Her ilaç herkese aynı yan etki yapmaz bazı insanlar ilaçlara karşı hassas oluyorlar ve alerji yapıyor onun için doktorunuza ilaç verirken bunu belirtmeniz gerekmektedir.

Katarin Mi Apireks Mi

Katarin Mi Apireks Mi sorusu sürekli olarak insanlar tarafında araştırılmaktadır. Bütün ilaçlarda olduğu gibi bu ilaçlarda da doktorunuz hangisini tavsiye ettiyse onu kullanmanız doğrudur. Aslında bu iki ilaçta aynı hastalıklar için kullanılmaktadır. Yalnızca isimleri farklıdır. İkisi de soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Aralarında fazla bir fark yoktur bazı doktorlar Katarin verirken bazıları da Apireks verir. Bu ilaçlara benzer başka ilaçlarda vardır. Bunları size aşağıda sırasıyla yazalım;

  • Nurofen cold
  • Forza tablet
  • A- ferin 300 mg kapsül
  • Aferin sinüs tablet
  • Cold away cold flu
  • Griport tablet
  • Droflu cold tablet

Saydığımız bu ilaçlarda diğer iki ilaçla aynı görevi görmektedir ve aynı hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Ama doktorunuz size hangisini yazdıysa onu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Apireks Şurup Kaç Saatte Bir Alınmalı?

Doktorunuz bu ilacı nasıl kullanmanızı tavsiye ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Size tavsiye edilen dozdan ne fazlasını nede eksiğini kullanmayınız aksi taktirde hastalığınız iyileşme görülmez ve fazla alımlar sonucu ciddi zararlar yaşarsınız. Şurubu her kullanımda hafifçe çalkalayınız, doğru doz kullanmak için içinde bulunan ölçekli kaşık yardımı ile alınız başka bir kaşık ile ilacı kullanmayınız. Bebeklerinize bu şurubu kullanırken midesinde yaratacağı tahrişleri önlemek için yemeklerden sonra ya da mama ile birlikte vermeye özen göstermelisiniz. Bu ilaç doktor tavsiye etmeden çocuklarda kullanılması sakıncalıdır. Doktorunuz ne kadar kullanılmasını istiyorsa çocuklarınıza o ölçülerde veriniz.

APİREKS’ in olağan günlük doz ayarı vücut ağırlığı başına 20-30 mg/kg olmaktadır. Bu dozlar aşağıdaki gibi verilerek sağlanabilir;

  • 6 ay – 1 yaş arasındaki çocuklara günde 3 kez 2.5 ml yani yarım ölçek olacak şekilde ve çocuğunuzun ağırlığı 7 kg’ın üstünde olması gerekmektedir.
  • 1-2 yaş arasındaki çocuklara günde üç ya da dört kez yarım ölçek olarak verilmelidir.
  • 3- 7 arasındaki çocuklara günde üç ya da dört kez 5 ml yani tam ölçek olarak uygulanmalıdır
  • 8- 12 yaş arasındaki çocuklara günde üç ya da dört defa 5 ml yani tam bir ölçek olarak verilmelidir.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır. - Harmedya
Content Protection by DMCA.com