Dr. Kadınca Sağlık-Kadın-Moda Sitesi

Hızlıca Kilo Vermek İsteyenler İçin 3 Adımda Zayıflama

Hızlıca Kilo Vermek İsteyenler İçin 3 Adımda Zayıflama
Content Protection by DMCA.com

Kilo vermek için onlarca yol var. Bunların başında yemek yememek ve açlıkla mücadele ederek kilo vermek geliyor. Bu yol sizi yorgun ve verimsiz bir hale getireceğinden çok tercih edilmiyor. Ayrıca bu iş için demir gibi güçlü bir iradeye sahip olmanız gerekiyor. Sizler için bu yazımızda çok zorlanmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak olan bir plan oluşturduk. Bu plan 3 adımdan oluşuyor ve 3 adımda sağlığınız bozulmadan, iş yerindeki veriminiz düşmeden hızlıca kilo vermenizi amaçladık.

 

1. Adım Şekeri ve Karbonhidratı Hayatınızdan Çıkarın

Şeker ve karbonhidratı kestiğinizde açlık seviyeniz düşer ve daha az kalori ihtiyacınız olur. Vücudunuz bu şekilde ihtiyacınız olan enerjiyi mevcut karbonhidratlardan değil de depo edilen yağlarınızı yakarak elde eder. Bu şekilde hem yağlarınızdan kurtulursunuz hemde daha az besin tüketmiş olursunuz. Aynı zamanda şekeri kesmenin bir diğer yararı da insülin seviyenizi düşürmesidir. Böbreklerden fazla su ve sodyumun atılmasını sağlar. Bu şekilde kilolu olmasanız da sizi kilolu gibi gösteren şişkinliğiniz azalmış olur. Sadece birinci adımı dahi uygulayarak vücuttaki yağ bu gereksiz su kaybını 10 kg a kadar arttırabilirsiniz. Bu demek oluyor ki bir hafta içerisinde 10 kg verebilirsiniz. Karbonhidratları kesin, otomatik olarak vücudunuz daha az acıkacak ve siz daha düşük kaloriler ile beslenmeye başlayacaksınız. Aç kalmadan kilo vermeye başlarsınız bu şekilde. Yani bu demek oluyor ki karbonhidratları keserek vücudunuzu otomatik pilota alırsınız ve otomatik pilot sizin vücudunuz için olması gereken en doğru şeyi yapar.

2-Protein Ağırlıklı Olarak Yağ Ve Sebze Tüketin

Her öğününüzde mutlaka protein bulundurun. Bunun yanında bir yağ ve düşük karbonhidratlı bir sebze bulundurmanız gerekiyor. Asıl amacımız karbonhidratı günlük olması gereken doza yani 20-50 gr ağırlığına getirmektir.

Protein Kaynakları:

Et > Sığır eti, tavuk, kuzu eti

Balık ve Deniz Ürünleri > Somon, alabalık, kalkan balığı, hamsi

Yumurtalar > tavuk yumurtası, bıldırcın yumurtası vs

Bol miktarda protein yemenin mükemmel yararları bulunuyor. Metabolizmayı 80 ile 100 kalori arasında arttırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca yüksek proteinli yemekler yiyerek yiyeceklere duyduğunuz ilgiyi ve isteği yüzde 60 oranında azaltabilir, gece geç saatlerde gelen tatlı krizlerinin önüne geçebilirsiniz. Bu sayede günlük 441 kalori almamış olursunuz ve bu durumda aç kalmadan sadece beslenme stilinizi değiştirerek kilo vermiş olursunuz.

Düşük Karbonhidratlı Besinler:

Karnabahar, brokoli, ıspanak, domates, brüksel lahanası, pancar, marul, salatalık

İşte düşük karbonhidratlı sebzelerin listesi. Bu sebzeleri bol bol tüketebilirsiniz. Kilo yapmayacağına emin olabilirsiniz. Bu sebzeler ile vücudunuza 20-25 net karbonhidrat almış oluyorsunuz. Sağlıklı bir şekilde beslenebilmek için et ve lifli sebzeler tüketmeniz şart.

Yağ Kaynağı

Vücudumuzun yağa da ihtiyacı var. bizim asıl amacımız sağlıklı bir şekilde kilo vermek. Bunun için vücudumuzun ihtiyacı olan her besini abartmadan tüketmemiz gerekiyor. Bu liste sizi korkutmasın ve yağ yemekten korkmayın. Diyet listesinde yağ olması size garip gelebilir ama bir miktar tereyağı ve zeytinyağının vücudumuza için çok fazla yararı var.

3. Adım Ağırlık Kaldırmak

Sadece egzersiz yaparak kilo veremezsiniz ama diyete ek olarak yapılan egzersizler de uzmanların ortak görüşü. Yani egzersiz yapmanız şart değil ama şiddetle tavsiye edilir. Haftada 3 defa spor salonlarına giderek vücudunuzu esnetin ve ağırlık kaldırın. Spor ile daha önce tanışmadıysanız antrenörden yardım almanızda fayda var. Ağırlık kaldırarak kalori yakabilirsiniz ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Kilo vererek yavaşlayan metabolizmanızı bu şekilde hızlandırabilirsiniz. Diyetle birlikte yaptığınız sporda fazla yağları yakarak kas bile yapabilirsiniz. Ağırlık kaldırmak sizin için uygun değilse de bunun yerine koşmak, yürümek veya bisiklet sürmeyi de tercih edebilirsiniz.

Arada bir karbonhidrat ataklarınız geliyorsa ve buna engel olamıyorsanız isteğe bağlı olarak haftada bir gün karbonhidrat yiyebilirsiniz. Bu karbonhidrat gününde sağlıksız yiyeceklerle beslenmemek şartı ile yulaf, pirinç, patates, meyve gibi karbonhidrat içeren ama sağlıklı olan besinleri tercih edebilirsiniz. Ancak haftada bir sınırını aşmamanız gerekiyor. Aşmanız durumunda diyetimiz ters tepebilir ve kilo almaya başlayabilirsiniz. Karbonhidrat gününde bir miktar kilo alsanız da metabolizma bunu kabul etmeyecek ve sonraki gün vereceksiniz.

Porsiyonlarınızı abartmadığınız sürece, dediğimiz diyete uyarak, az karbonhidratlı, az yağlı ve çok proteinli besinlerle beslenirseniz kalorilerinizi saymanıza gerek kalmaz. Ancak gerçekten akıllarınızda soru var ise ve her şeyi kuralına göre yapıyorsanız bir hesap makinesi tutarak günlük almanız gerek kaloriyi geçip geçmediğinizi öğrenebilirsiniz.

Kilo Vermenizi Kolaylaştırmak İçin 10 İpucu:

1- Yüksek proteinli kahvaltı yapın; Yüksek proteinli kahvaltı yaparak içinizdeki şekere ve diğer tüm yiyeceklere duyduğunuz ilgiyi azaltabilirsiniz.

2- Şekerli içecek ve meyve sularından uzak durun; Bunları içmek vücudunuza yapacağınız en büyük kötülüklerdendir. Bunlardan uzak durarak hem vücut sağlığınızı korumuş hemde kilo almamış olacaksınız.

3- Yemeklerden yarım saat önce su için; Yemeklerden yarım saat önce su içmek kilo kaybını yüzde 44 oranında arttırıyor.

4- Zayıflama dostu yiyecekler seçin.

5- Çözünebilen lifli gıdalar tüketin; Çalışmalara göra çözünür lifler özellikle göbek bölgesindeki yağları azaltıyor.

6- Kahve veya çay tüketin; Kafeinin içerisinde bulunduğu yiyecek veya içeceklir tüketmek metabolizmanızı hızlandıracaktır.

7- İşlenmemiş yiyecekler yemeyi tercih edin; Daha doğal ve sağlıklı yiyecekler yemeye özen gösterin. İşlenmiş yiyeceklerin bağımlılık yapabilme özelliği olabiliyor bazen.

8- Yavaş yiyin; Hızlı yiyenler daima daha fazla kilo alırlar. Yavaş yiyerek vücudumuzun doygunluğunu erkenden hissedebiliriz. Hızlı yemek yiyenlerde vücut doyup doymadığını anlayamıyor ve bu durum daha büyük porsiyonlarda yemenize sebep olabiliyor.

9- Her gün tartıya çıkın; Her gün tartılan insanların kilo alma korkusu daha fazladır. Durumun her zaman kontrolünüz altında olmasını istiyorsanız bu maddeyi kesinlikle uygulayın.

10- Her gece kaliteli uyuyun; Uykunuzun düzensiz ve parça parça olması kilo alımında en büyük risk faktörlerindendir. Kilo almamak için uyku düzeninize dikkat edin.

Bütün bunları yapıp da hala kilo veremiyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda var.

Özet olarak; Sizler için hazırladığımız 3 aşamalı kilo verme planında karbonhidratı azaltarak insülin seviyesinin düşmesini sağlıyorsunuz. Hormonlarınızda yaptığınız bu değişiklik ile beyninizde “kilo ver” komutunu oluşturursunuz. Bu durumu ilk olarak beyninize kabul ettirmiş oluyorsunuz ve kilo vermeye vücudunuz ikna olmuş oluyor. İştahınız ve açlık hissiniz bu sayede çok azalmış oluyor. Bu sizin diyet yaparak veremeyeceğiniz kiloların 2-3 katını vermenizi sağlıyor. Bütün bunları yapıp da hala kilo veremiyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda var.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır. - Harmedya
Content Protection by DMCA.com