Dr. Kadınca Sağlık-Kadın-Moda Sitesi

Kafein Nelerde Var? Kafeinin Zararları Ve Yararları

16.05.2019
113
Kafein Nelerde Var? Kafeinin Zararları Ve  Yararları
Content Protection by DMCA.com

Kahvedeki Kafein Miktarı- Kafein Nelerde Var?

Bir fincan türk kahvesinde 60 mg

Bir fincan filtre kahvede 200mg

Bir bardak nescafedeki kafein miktarı 100 mg

Bir fincan espressoda 100 mg kafein bulunuyor. Kafein sadece kahvede değil çay, enerji içeceği ve kola gibi asitli içeceklerde de mevcut.

Bir bardak kolada 50 mg

Bir bardak enerji içeceğinde ise 200 mg

Bir bardak çayda 50 mg kafein bulunuyor.

Kafein kelimesini söylerken bile için titriyorsa yalnız değilsin. Türklerin Osmanlı zamanından beri vazgeçemediği kahve kültürü hiç bitmiyor aksine hızla yayılmaya devam ediyor. Türkiye de günümüzde her yetişkin insan günde en az bir bardak kahve ya da çay içiyor. Siz de kahve ya da çay içmeden duramıyorum diyorsanız bu yazıyı kesinlikle okumalısınız.

Kafein tamamen zararlı değil, faydaları da bulunuyor. Tabii abartmadan tüketildiği sürece bir çok faydası var.

Kafeinin Faydaları;

-Metabolizma hızını arttırarak alzeimer olma riskini azaltıyor.

-Uyarıcıların artırarak beyin fonksiyonlarının gelişmesinin de yararı var. Yani kahve içen insanlar daha zeki olur da diyebiliriz.

-Yağ yakmaya yardımcı olur. Kahve içerek kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

-Fiziksel aktivitenizin artmanıza yardımcı olur. Her sabah içtiğiniz bir bardak kahve iş yerinde daha dinç ve verimli olmanızı sağlar.

-B2, B3,B5 vitaminlerini içeriyor ayrıca magnezyum ve potasyum içerir. Eksik olan vitamin ve minerallerinizin tamamlanmasını sağlar.

-Parkinson riskinizi düşürür.

-Karaciğerlerinizi korur.

-Karaciğer ve kolorektal kanserin oluşma riskini azaltır.

-Depresyonu önler.

Kafeinin yararlarını yukarıda belirttik. Bir çok yararı olsa da kafeinin fazlası her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi zarar.

Kafeinin zararları

Kafeinin zararları saymakla bitmiyor. Sinir sistemini uyarıyor, sinirlilik-yorgunluk yapıyor. Bazı ilaçlarla etkileşime girerek ilaçların fazlasını azaltıyor. Vücudumuzdaki vitamin ve minerallerin bazılarının emilimini engelliyor ve demir eksikliği ve B vitamini eksikliği yapıyor. Düşük riskini arttırıyor. Kronik baş ağrısına neden oluyor. Kafeini hayatınızdan atarak veya miktarını azaltarak vücudunuzda iyi yönde bir sürü değişim meydana getirebilirsiniz. İşte onlardan bazıları;

1- Daha Az Kaygı

Son zamanlarda çok mu kaygılı hissediyorsunuz? Bunun sebebi çok fazla kahve tüketimi olabilir. Kahve veya çay tüketiminiz aşırı derecede olduğu zamanlarda bunu hissetmişsinizdir. Önce bir enerji patlaması oluşuyor. Daha sonra titreme, kalp çarpıntısı, sinirlilik ve panik halleri meydana gelir. Strese bağlı olarak da özellikle ergenlerde depresyona sebep olabilir. Kahve miktarını azaltarak kaygılarınızdan kurtulabilirsiniz.

2- Daha İyi Uyku

Kafein tüketimine bağlı olarak uykunuz da etkilenebilir. Günlük kahve alımına bağlı olarak uyku düzeniniz değişebilir. Döngünüz değiştiği zaman huzursuz uykularınız olabilir ve bu da gündüz uyuşukluğa sebep olur. Daha iyi bir uyku alabilmeniz için yatmadan önce en az 6 saat kahve içmemeniz geriyor. Kalitesiz uykunun yanı sıra yatmadan önce tüketilen kahve uykuya daha geç dalmanıza neden olur.

3-Besin maddelerinin daha iyi emilimi

Kahvenin ve çayın içerisinde bulunan kafein Tanin adı verilen bir madde içerir. Taninler de vücudumuzun temel ihtiyaçlarından olan bazı vitamin ve minerallerin emilimini engeller. Bunların başında Demir, Kalsiyum ve B Vitaminleri geliyor. B vitamininin içinde bulunduran besinlerden ne kadar çok yersem yiyeyim hala B vitamini eksikliği yaşıyorum diyorsanız sebebi kafein olabilir. Ayrıca demiri eksik olan insanlara doktorlar ilaç kullanmaya ek olarak bazı önerilerde bulunurlar. Bu önerilerin başında çay– kahve tüketimini kısıtlamak geliyor.

4- Sağlıklı ve beyaz dişler

Kahve ve çayın içerisindeki renklendiricilerde ve taninden kaynaklı olarak dişlerinizde koyu lekelenmeler meydana getirebilir. Bu yüzden diş beyazlatma işlemi yaptırdıktan sonra diş hekiminiz size kahve ve çayı azaltmanızı önerecektir. Bunun yanı sıra içeriğinin bir miktar asidik olmasından dolayı sürekli olarak kahve içen bireylerde dişin dış tabakasının aşındığı araştırmalar ile ortaya konmuştur.

5- Kadınlar için dengeli hormonlar

Kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen hormonun çay, kahve, soda gibi kafeinli içecekler nedeniyle seviyesinde değişmeler meydana gelebiliyor. Östrojen seviyelerinin değişmesine bağlı olarak da meme kanseri ve yumurtalık kanseri riskiniz artabiliyor. Kafeinin östrojeni direkt olarak etkilemesi kansere de sebep olabileceğinin bir göstergesidir. Bunun yanında büyüklerinizden hep duymuşsunuzdur, kahveyi çok içen kadınların regl döngüsü de değişir ve adet döngüsü daha geç başlar.

6- Düşük kan basıncı

Kafein alarak uyaranları arttırdığımızı daha önce dile getirmiştik. Sinir sisteminin daha fazla uyarılmasını sağlayan kafein bu uyarıcı etki nedeniyle kan basıncının da artmasına sebep olur. Daha az kahve tüketerek kan basıncınızı normal seviyelerde tutabilirsiniz. Günde 3 bardaktan fazla kahve içip kafein alanlarda kalp rahatsızlığı çıkma riskinin daha fazla olduğu belirtilmiştir.

7- Dengeli beyin kimyası

Kafeinin ruh halinizi etkilemesi rastlantı değil. Kafein beyin kimyası üzerinde adeta bir kokain gibi etki eder ve bağımlılık yapar. Bunun kanıtı olarak da aşırı kahve içen insanların kahvesiz kaldıkları zaman yoksunluk sendromu türünde bir ruh haline girmeleridir. Kendi rızaları ile kahveyi bırakmak isteseler de yüksek bir iradeleri yoksa asla bırakamazlar ve kararlarından vazgeçerler.

8- Daha az baş ağrısı

Kafein kullanımının bırakılmaya çalışıldığı dönemlerde veya daha az içildiği dönemlerde baş ağrısı meydana gelir. Kahve tüketilmediği zamanlar oluşan bu baş ağrısından kurtulmanın tek çaresi kahveden uzak durmak ve günlük bir bardaktan fazla içmemektir. Baş ağrısının yanında konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk da bunun cabası. Kafeini fazla tüketerek günlük kronik baş ağrısına sebep olabilir ve hayat kalitenizi düşürebilirsiniz.

9- Sağlıklı sindirim

Çok miktarda kahve tüketimine bağlı olarak bağırsaklarınız kafein tarafından uyarılır ve müshil etkisi yaratabilir. Sonuç olarak çok kahve içerseniz ishal olursunuz. Buna ek olarak çok kahve içmek gastroöjefagial reflüye sebep olabilir.

10- Daha iyi yaşlanabilirsiniz

Yaşlanmaktan ve kırışmaktan korkuyorsanız eğer kahve tüketimini azaltmanız şart. Cildimizin esnekliğini sağlayan kollojenlerin sentezini azaltarak daha yaşlı bir cilde sahip olmamıza neden olur. Cilt, tırnak ve beden üzerinde doğrudan etkisi olan kollojenlerini azaltarak erken kırışmanıza neden olacak olan kahveyi hemen elinizden bırakın!

Peki Kimler Kafeinden Kaçınmalı?

-Hamileyseniz veya hamilelik düşünüyorsanız: Doğurganlık oranının azalması veya düşükriskinin artması gibi etkileri vardır hamileler üzerinden.

-Endişeye yatkın bir ruh haliniz var ise: Kaygıya veya depresyona yatkın olanların kafeinle beraber durumlarının daha da kötüleştiği bilinmektedir.

–Reflü, gut, diyabet gibi sindirim sistemi rahatsızlığınızı var ise

-Antibiyotik, antidepresan veya astım ilacı kullanıyorsanız; Bu türden ilaçlar kafein ile etkileşime girdiğinden ilacın etkisi azalacak veya yok olacaktır.

Sonuç olarak kahvenin zararının yanında yararları da var. Her besin gibi çay ve kahve de dozu kaçmadan tüketilirse, vücuttaki kafeinin dozu aşırı derecelere ulaştığında pek çok zararlı etkileri vardır. Siz de bir kafein bağımlısı iseniz kendi sağlığınız için bu duruma bir dur demeniz gerekiyor. Sağlıkla kalın..

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır. - Harmedya
Content Protection by DMCA.com