Sponsorlu Reklam

Nidazol Şurup Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Sponsorlu Reklam

Nidazol şurup, bağırsak amebiyazisi olarak adlandırılan amiplerin neden olduğu bir çeşit enfeksiyonlarda, karaciğer amebiyazisi, nonspesifik vajinit yani vajina enfeksiyonlarında, anaerop enfeksiyonlarda ve tirkomonaslara bağlı olarak oluşan genital enfeksiyonlarda kullanılan bir ilaç grubudur.

Nidazol şurup ve hap olarak iki şekilde satışa sunulmaktadır.

Sponsorlu Reklam

Nidazol Şurup Nedir Ne İçin Kullanılır

Nidazol şurubun içinde bulunan etken maddesi Metronidazol benzoat olan Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml, insan vücudunda bulunan bakteriler ve parazitlerle mücadele eder ve bakteri ila parazitlerin meydana getirdiği enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotik grubu bir ilaçtır. Ağır solunum yolu enfeksiyonu olan zatürre gibi, beyin absesi, karın içinde meydana gelen karın zarı iltihaplanması, septisemi, ağır deri ve yumuşak dokulara bağlı olan  enfeksiyonlar (Bacak yaraları ve basınca bağlı olarak meydana gelen vücut yaraları),  ameliyat sonrası hastada oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi, kemik ve eklem enfeksiyonları, diş eti ülserleri ve diğer diş enfeksiyonları,  menenjit, üreme ve boşaltım sistemi; kadın üreme organları ile alakalı enfeksiyon ve prostat iltihabı gibi bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Nidazol Şurup Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml Hakkında Bilinmesi Gereken Bazı Hususlar;

 • Metabolizmanızda bu ilaçta yer alam etken maddelere karşı alerjik bir durumunuz varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmkyor.
 • Vücutta oluşan bakteriler ve parazitlerle mücadele edip, bakteri ve parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotik grubunda yer alır.
 • Bazı durumlarda ilacın kullanımı ishale sebep olabilir. Bu ilacı kullanılan dönemde eğer aşırı sulu ve kanlı ishaliniz mevcutsa bu yeni bir enfeksiyon belirtisidir. İshal için başka bir ilaç kullanmak sakıncalı olabilir, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım alabilirsiniz.
 • İlaç, soğuk algınlığı ya da grip gibi benzeri virüslerin meydana getirdiği enfeksiyonları tedavi etmiyor.
 • İlacın kullanılırken vücudunuza zararlı bir etki yaratıp yaratmadığını anlamak için düzenli aralıklarda kan tahlilleri yaptırmalısınız. Böbrek ve karaciğer fonksiyonların için de test yaptırın.
 • Eğer bir ilaca karşı alerjik durumu bulunuyorsa ya da mide ve bağırsak hastalığı, kramp şeklindeki karın ağrıları, karaciğer hastalığı, epilepsi ya da diğer hastalık nöbetleri bozuklukları, anemi ya da  lökopeni  gibi kan hücresi bozukluğu, sinirlerde herhangi bir bozukluk durumu  bulunuyor ise bu durumu doktorunuza belirtmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmek için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gerek duyabilirsiniz.
 • İlaç kullanımı esnasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorun verdiği kullanma süresini dikkate almanız gerekmektedir. Nedeni de enfeksiyon vücudunuzdan tamamen temizlenmediği sürece belirtilerinizde iyileşmeler görülebiliyor. Vücudunuzdaki oluşan enfeksiyonun tamamen temizlenmesi için ilacınızı doktorun önerdiği süre boyunca kullanız gerekmektedir.
 • İlacın kullanıldığı dönemde alkol almaktan kaçınmalısınız. İlacın kullanmayı bıraktığınız dönemden sonra da en az 3 gün alkol kullanmamalısınız. Eğer alkol alırsanız mide bulantısı, ciltte kızarıklıklar, kusma, hızlı kalp atışları ve benzeri etkilere maruz kalırsınız.
 • İlacın kullanıldığı dönemde idrarda kahverengi ya da kırmızı renk oluşabilir. Böyle bir durumda endişelenmenize gerek yok.
 • Eğer hamilelik şüphesiniz veya hamilelik döneminin ilk üç ayında iseniz ya da bebek emziriyorsanız  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır bir durumdur. Doğmamış bebeğe veya emzirilen bebeğe zarar verebilirsiniz.

Nidazol Şurup ishali geçirir mi?

Nidazol şurup ilacının kullanımı genelde ishal ile karşı karşıya kalınabilen küçük çocuklarda hatta bazı durumlarda kanlı ishal dahi olunabilen amip dizanteri hastalığının meydana gelmesi sonucu verilen bir ilaçtır. Genellikle de bu hastalık yeni doğmuş bebeklerde meydana geliyor sebebi ise banyo suyu, bebekleri yıkamak için banyo suyunu hazırlarken direk çeşmeden doldurmamalısınız. Banyo sularını önce bir güzel kaynatıp daha sonra bebeğin yıkana bileceği bir kıvama gelene kadar bekletip banyo yaptırmalısınız. Bu hastalık bulaşıcı bir hatalıktır o yüzden bebeğiniz bu hastalıktan tedavi olduğu sürece kendinize dikkat etmelisiniz. Altlarını değiştirdikten sonra bezini hemen evden uzak bir çöpe atmalısınız ve anne ellerine dikkat etmeli gerekirse eldivenle bebeğinin bakımını yapmalı.

Sponsorlu Reklam

Nidazol Şurup muadili ( eş değeri)

NIDAZOL ŞURUP muadil ( eş değeri) ilaçların tam listesini size aşağıda sıralayacağız. Bu ilacın eş değerleri etken madde baz alınarak tespit edildi. Aynı etken madde ile farklı etken maddelerin beraber ya da tek olarak başka tedaviler için amaçlanmış olabilir. Eş değer ilaçları kullanmak için ilk olarak doktorunuza danışmanız gerekir. Kendi başınıza NIDAZOL eş değeri olan ilaçları kullanmayın. Eş değer ilaçların listesinde NIDAZOL ait diğer dozlarda yer almaktadır. Müsavi etkisi farklı olan dozların kullanılması eş etki etmeyebilir.

 • Nidazol şurup Oral Süspansiyon 200 mg/ 5 ml
 • Flagyl 125 mg Oral Süspansiyon
 • Metrazol Süspansiyon
 • Klavunat ES Oral süspansiyon hazırlanmak için kuru toz
 • Topramoxın Fort Oral Süspansiyon
 • Erythrocin Oral Süspansiyon için granül
 • Asemax Oral Süspansiyon hazırlamak için kuru toz
 • Megasid Oral Süspansiyon İçin Granül
 • Lynozıd 100 mg/Oral Süspansiyon Hazırlamak için Kuru Toz
 • Zızolıd 100 mg/5 ml Oral Süspansiyon
 • Neofleks %0,5 medrodinazol enfeksiyonlu çözelti

Nidozal şurup kullananlar

 1. Kullanıcı; benim bebeğim 24 günlükken bezini değiştirirken kakasında kan fark ettim ve historika kistleri teşhisi konuldu. 9 gün boyunca flagyl ilaç tedavisi gördük. ilk 4-5 gün düzelmiş gibiydi ya da biz öyle sandık bugün yani 9.gün ishali çoğaldı ve her kakasında kan gelmeye başladı. Bugün yeniden doktora gittik bize nidazol şurup ve sulfaks verdi. Nidazola başladık bu bakteri geçmiyor mu? Diye ümitsizliğe kapılıyorum. Biz de ilk 4-5 banyosunu musluktan akan sıcak su ile yaptırmıştık. Ellerimi yıkamadan bebeğimi hiç elime dahi almazdım fakat başka birisinden de geçmiş olabilir mi diye düşünüyorum. Çok şükür nidazol şurup işe yarıyor ve bebeğim iyi olmaya başladı. İnşallah bir daha tekrarlamaz.
 2. Kullanıcı; Bana konulan pangastrit, helicobacter ve duodenit hastalıklarınım teşhisinden dolayı nidazol şurup kullanmaya başladığım bir antibiyotiktir. Bunun yanı sıra arinna isimli proton pompası inhibitörünü ve largopen isimli amoksisilin içeren antibiyotik alıyorum. Ben bu iki ilaç için sözü ediken hiçbir yan etkiyi yaşamadım. Bana eczacı tokken alman gerektiğini söykedi, heliko bakteri tedavisi gören bazı insanlar aç alıyorlarmış. Belki ben tok karnıma kullandığım için yan etki etmiyordur ya da midem tamamen iltihap kaplı olduğu için pek etki edemiyor olabilir yani bilemedim. sizce aç mı alınmalı, tok mu? Alınmalı gerçi doktor bana tok karnına al dedi, eczacıda aynı şekilde.
 3. Kullanıcı; benimde bebeğim parazitle karşı karşıya kaldı ve o minicik bedeni nasıl dayanır diye günlerce düşündüm ve çok üzüldüm her şeyden sakınıyorduk nasıl oldu diye aklımız almadı. Doktorumuz Nidazol şurup verdi bebeğim çok küçük olduğu için çok zorluklarla içirmeye çalıştım daha anne sütü alan bir bebek nasıl şurup içirilir ki. Günler geçti az az içirdim anne sütünden başka bir şey vermediğim için bu garibine gidiyordu birazını içiyor birazını çıkartıyordu. Neyse ki ilaç fayda etti çok şükür sağlığına kavuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat