Sponsorlu Reklam

Progestan Fitil Nedir

Sponsorlu Reklam

Sevgili okurlar sizlere progestan fitil hakkında bilgiler sunacağım. Bu fitil ne işe yara, nasıl kullanılır, hangi durumlarda kullanılır gibi bilgileri de vereceğim.

Progestan 200 mg Fitil Nedir?

Progestan, ampul, iğne veya vajinal fitil şeklinde satışa sunulmuş olan sentetik progesteron hormonu genelde progestan adı verilmektedir.

Sponsorlu Reklam

Progestan takviyeleri,

 • Ağız yolu ile tablet olarak
 • Fitil olarak kullanılabilir.
 • Enjeksiyon yolu ile İğne yapılarak

Progestan fitili, progesteron hormonu eksikliği durumunda alınması gerekli olan özel durumlarda başvurulan takviye olarak bayanların üreme sağlığının en önemli salgılarından birisidir. Aşağıdaki durumlar göz önüne alındığında progestanların önemi daha iyi anlaşılabilmektedir.

Progestan ı şu durumlarda kullanılır;

Sponsorlu Reklam
 • Kısırlık veya tüp bebek tedavisi görenler,
 • Daha önce bir veya birden çok düşük yapmış olan kişiler,
 • Semptomları azaltmak için menopoz dönemindeki bayanlar,
 • Erken doğum riski bulunan hamileliklerde,
 • Düşük riski bulunan hamile bayanlar,
 • Bebek sahibi olmak isteyen fakat progesteron hormon seviyesi düşük olanlar,
 • Adet düzensizliği ve yumurtlama sorunu yaşayanlar,
 • Polikistik over sendromu bulunan bayanlara verilmektedir.

Progestan Fitil Ne İşe Yarar?

Progestan takviyesi, bireylerin kendi kendilerine karar vererek kullanmaya başlayacakları bir ilaç değildir. Kesinlikle doktor kontrolü eşliğinde alınmalı ve doktorun onayı olduğunda bırakılmalıdır. Her ne kadar sentetik bir yapıya sahip olsa da insan vücudunda hormon gibi davranır ya da hormon üretimini tetikler. Bu nedenle insan vücudunda ciddi yan etkilerinin oluşmasına yol açabilmektedir.

Progestan kullanımına ihtiyaç duyulan durumlar;

 • Düşük riski olan anne adaylarının bu tehlikeyi yok etmek için kullanılmaktadır. Önceki hamilelik dönemlerinde düşük yapmış veya yapma tehlikesi bulunan kişilere progestan ilaçları/ fitili tavsiye edilmektedir.
 • Hamilelikte rahmin sağlıklı bir şekilde büyüyerek gelişmesini sağlar.
 • Rahim içerisinde bulunan miyomların giderilmesini sağlamak için.
 • Ovulasyon anında salgılanma yaparak vücudu hamileliğe hazırlar.
 • Hamilelik durumunda salgılanarak bebeğin rahim içine tutunmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Kısırlık Tedavisinde kullanılmaktadır
 • Gebe kalamayan kişilerin gebe kalmak için bu dönemi hızlandırması durumunda,
 • Gebeliğin son trimesterinde salgılanarak doğumun vaktinden önce olmasını önler.
 • Rahim kasılmalarının önüne geçerek gebelikte esnasında düşük riskini azaltır.

Tüp Bebek tedavisinde Progestan Fitil Kullanımı

Progesteron, yumurta büyüyerek çatladıktan sonraki süreç de bu bölgede kalmış bulunan hücrelerin üretilmekte olduğu bir hormondur. Anne adaylarının düzenli bir şekilde yumurtlayıp yumurtlamadığı adet günüden itibaren 21. günü progesteron hormonuna bakılarak anlaşılabilmektedir. Adetin 21. günü progesteron değerlerinin 10-15’in üstünde olması o ay bir yumurtlamanın olduğunu göstermektedir. Gebelik durumu varsa yumurtlamanın netliği ortaya çıkar. Yumurtlamada döllenme olmamışsa yani embriyo yoksa progesteron üretimi azalmıştır. Rahim duvarı, salgılanan progesteron tarafınca hazırlanır. Eğer döllenme yoksa adet kanaması ile yeni bir adet döngüsü başlar.

Progesteron hormonu adet döngüsünün ve gebeliğin erken aşamasında önemli rol oynamaktadır. Tüp bebek tedavilerinde ise yumurtanın döllenmesi durumlarında vücudu gebeliğe hazırlama durumunda önemli rol oynar.

Yumurtanın ve sperm hücresinin döllenmesinden sonra embriyoyu beslemek için endometrium bezlerini rahim duvarını uyararak ve kan damarlarının büyümesini sağlar. Progesteron döllenen yumurtanın, hazırlanan rahim duvarına tutunmasını sağlayarak gebelik süresince endometriumu korumaya yardımcı olmaktadır. Gebeliğin ilk dönemlerinde progesteron ile gebeliği destekleyerek ve devamını sağlamak için plasenta oluşturu. Plasenta oluştuktan sonra, gebeliğin 12. haftası civarında progesteron, üretimini devir alır. Gebelik sürecinde de progesteron bebeğin gelişim aşamasında önemli bir rol almaktadır. Ayrıca meme dokusunun da büyümesini uyarmaktadır, laktasyonu engeller, pelvik duvar kaslarını güçlenmesini sağlar.

Sponsorlu Reklam

İnsanların vücudundaki progesteron seviyesi gebelik süresince giderek artar. Hamilelik esnasında progesteron seviyesinin az olması ise erken doğuma sebep olmaktadır. Erken doğum riski olan anne adaylarına sentetik progesteron verilmektedir.

Progesteron seviyesinin çok fazla olmasının ise bilinen hiçbir tıbbi sakıncası bulunmamaktadır. Gebelik esnasında yüksek olması beklenen ve faydalı bir durumdur.

Progesteron, yalnız başına veya östrojen ile birleştirildiği durumlarda doğum kontrol hapı olarak bayanlar tarafından kullanılmaktadır.

Sponsorlu Reklam

Tüp bebek tedavisinde progesteron takviyesinin kişisel vakalarda bir miktar fayda sağladığı bilinmektedir. İlaç genel olarak hasta kişilerin bir yumurtayı erkenden bırakmalarını (erken ovulasyon) önlemek için kullanılmaktadır. Bu tür ilaçlar progesteron düzeylerini etkilemektedir. Bu sebeple, tüp bebek tedavisi esnasında yumurtalıkların progesteron oluşturma kapasitesindeki azalmanın telafi edilmesi için progesteron takviyesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüp bebek tedavisi esnasında genellikle yumurtalar toplandıktan birkaç gün sonrasında progesteron takviyesine başlanılmaktadır. Progesteron takviyesi genellikle bir vajinal fitil veya intramüsküler enjeksiyon şeklinde verilmektedir. Mevcut araştırmalar doğrultusunda, progesteronun oral preparatlarının etkinliğini arttırmaya odaklanmıştır, oral yoldan alındığı zaman progesteronun sadece % 10’unun absorbe edildiği saptanmıştır.

Tüp bebek tedavilerinde pozitif gebelik testi esnasında progesteron takviyeleri güvenle geri çekilebilir çünkü vücut bu aşamalarda kendiliğinden progesteron salgılamaya başlayacaktır.

Progesteron takviyelerinde herhangi bir riski bulunmamaktadır. Bazı bayanlarda vajinal preparatlar deşarj ve lokal tahrişe sebep olabilmektedir. Progesteron oral yoldan alındığı zaman emilimi verimsiz olabilir. Oral progesteron ile vajinal progesteron karşılaştırıldığı zaman vajinal yolla alınan takviye ile hamilelik oranı daha fazladır. Tüp bebek kliniklerinde progesteronun fitil ya da intramüsküler enjeksiyon olarak reçete edilmesinin sebebi de budur.

Progestan Fitil Günde Kaç Tane Alınmalı

Progestan’ı kullanmaya başlarken kesinlikle doktorunuzun tavsiyesine uymalısınız. Olağan kullanım dozu ise 1 kapsül akşam yatarken veya 1 kapsül sabah, 1 kapsül akşam yatarken alınmalıdır. Tok karnına almanız önemlidir. Fitil olarak kullanıyorsanız eğer kesinlikle akşam yatarken alınması tavsiye edilmektedir.

Progestan Fitil Kanamayı Durdurur mu?

Eğer kanamanız bulunuyorsa yapmanız gereken ilk olarak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz eğer kanama sonucunda gebeliğiniz devam ediyorsa size progestan fitil, ilaç veya iğne olarak tavsiyede bulunacaktır. Size verilen progestan kanamanızı durduracaktı ve bu ilacın bebek için hiçbir tehlikesi bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda mutlaka istirahat da önemlidir.

Progestan Nasıl Kullanılır?

Gerek oral yollarla gerekse vajina yoluyla alınan progestan hakkında yöneltilen suallerden biri de ilacın vajinadan nasıl kullanılacağıdır. İlk olarak eller hijyeninin sağlanmasına önem verilmeli. Eller iyi yıkanarak ve durulanmalıdır. Vajinal fitil şeklinde bulunan progestan, ince tarafı vajina içine koyulur. Kısa bir süre sonra ilaç kendiliğinden içeriye girecektir. Bu esnada doktorların tavsiye ettikleri rahim sıkılması işlemi gerçekleştirmektedir. Böylelikle ilacın dışarı atılması söz konusu değildir. Fitil olarak alınacak progestan, yatay pozisyonda kullanılmalıdır. Tam anlamıyla fitil kullanıldıktan sonra içeri girdiğinden emin olduktan sonra ayağa kalkılmalıdır. Birçok uzman doktorun ortak görüşlerine göre fitil olarak kullanılan progestan kısa zamanda etki eder ve daha olumlu sonuçlar vermektedir. Fitil olarak alındığında yan etkileride oldukça azdır. Dolayısıyla fitil olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bu ilaç ağız yoluyla kullanımı hususunda ilacı tavsiye eden doktor direktiflerine uyulmalıdır. Anlamadığınız bir konuda yetkili doktora veya eczacınıza danışabilirsiniz. Genel olarak sabah ve akşam birer kapsül alınması önerilmektedir. Akşam alınacak kapsülün yatma saatinden hemen önce alınması önemlidir. Tok karnına kullanılması tavsiye edilmelidir. Uyku getirdiği için yatmadan önce alınması önerilmektedir.

2 Yorum

 1. Ben yarn çatlatma innesi vurduracam bugun itibariyle mi kullanmam lazım acaba fitili yarın mi kullanayım

 2. Akşam uyumadan 1 tane ağızdan alıyorum aşırı bulantı.oluyor bu ilaçla ilgisi varmıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat