Sponsorlu Reklam

Tribudat Oral Süspansiyon Nedir?

Sponsorlu Reklam

Tribudat nedir? Tribudat özel 250 ml’lik cam şişelerde ve kutusunda 5 ml’lik ölçeği bulunan bir ilaç türüdür. İçeriğindeki ilaç ise portakal renginde kristalize toz görünümüne sahiptir. Tribudat ilacının içeriğindeki etkin maddesi trimebutin sindirim hareketliliğini düzenlemeye yarayan bir ilaçtır. 5 ml bir ölçek etkin madde olarak 24 mg trimebutin, doğal portakal aroması, FDC Yellow 6 ve şeker içermektedir.

Tribudat ne işe yarar? Tribudat sindirim sistemini düzenlemeye yarayan bir ilaç türüdür. Sindirim kas sistemleri iyi çalışmıyor ise sindirim kaslarını uyarıcı veya sindirim kas sistemleri fazla kasılıyor ise spazm çözücü etkileri de bulunmaktadır. Hareket bozukluğuna bağlı sindirim rahatsızlıklarında fizyolojik bağırsak hareketliliğini, sindirim hareketliliğini yeniden düzenleyebilmektedir. Tribudat şurubu veya tableti spastik kolan sendromunun tedavisinde, fonksiyonel sindirim bozukluklarında, mide ve bağırsakla ilgili rahatsızlıklarda, karın ağrısı, karın bölgesinde kramp, spazm, şişkinlik, ishal ve kabızlık hastalıklarında kullanılmaktadır. Tribudat oral süspansiyonunda ve tabletinde aynı etken maddeler bulunduğundan dolayı her iki ilaçta bu rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Sponsorlu Reklam

Tribudat Şurup Hamilelerde Ve Bebeklerde Kullanımı

Tributat oral süspansiyon ve Tribudat forte tablet, karın ağrılarından, şişkinliğe, gaz, ishal ve mide rahatsızlıklarından kaynaklanan sorunlara iyi gelmektedir. Tribudat oral süspansiyon ilacı çocuklarda doğumdan 6 ay sonra, yetişkinlerde ise doktor tavsiyesi ile verilmektedir. Tribudat şurup bebeklerde kullanımı 6. Aydan sonra başlanılmaktadır. 6. Aydan sonra bebeklere doktor tavsiyesi adı altında belirli dozlarda ilacın verilmesi gerekmektedir. Bebeklerde Tribudat şurup kullanılırken doktorun verdiği doza dikkat edilmesi gerekmekte ve verilen doz aşılmamalıdır. Aşıldığı takdirde doktor ile tekrar görüşülmesi ve bebeğin sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Tribudat oral süspansiyon ve tablet kullanımı Hamilikte ise gebeliğin 3. Ayından sonra içilmesi önerilmektedir. Gebeliğin 2. Veya3. Aylarında ilacın içilmesi anne karnındaki bebeğe ve anneye zarar verebilme ihtimalinden dolayı hamilelikte içilmesi önerilmemektedir. Ancak annenin rahatsızlanması gibi durumlarda zorda kalındığında bir doktora başvurulması ve doktor gözetimi adı altında ilacın içilmesi önerilmektedir. İlacı kullanmadan önce hamile olunduğu bilinmiyor ve ilaç kullanımından sonra hamile olunduğu öğrenilir isse ilacı bırakmalı ve uzman bir doktora gidilmesi tedbir amaçlı gidilmesi önerilmektedir. Doğum yapıldıktan sonra anne emzirme döneminde bağırsak veya mide rahatsızlığından dolayı Tribudat kullanabilmektedir. Emzirme döneminde annenin Tribudat kullanmasında bir sakınca görülmemektedir. Ancak Tribudat oral süspansiyon ve tableti kullanmadan önce uzman bir doktora gidilerek Tribudat ilacının kullanılması daha doğru olacaktır.

Tribudat Oral Süspansiyon Veya Tablet Nasıl Kullanılır?

Tribudat oral süspansiyon veya Tribudat forte tablet ilaçları doktorun verdiği talimatlar ile kullanılması gerekmektedir. Doktorun veya eczacının verdiği talimatlara göre Tribudat ilacının kullanılması daha doğru olacaktır. Tribudat oral süspansiyon hazırlanımı şişe içeriğindeki kuru tozun sulandırılması için şişenin belirlediği çizgiye kadar kaynatılmış ve soğutulmuş su konulması ve şişenin kapağını kapatarak dozun sıvıya iyice karıştığından emin oluncaya dek karıştırılması gerekmektedir. Karıştırılan süspansiyon 5 dakika dinlendirildikten sonra toz suyun içine iyice karıştığından dolayı süspansiyonun şişe çizgisinden azaldığı için tekrar su katılarak iyice çalkalanması gerekmektedir. Tribudat tablet ise ağızdan alınmakta ve bol su ile tüketilmektedir.

Sponsorlu Reklam

Tribudat oral süspansiyon çocuklarda kullanımı ise doğumdan 6 ayından sonra günde iki veya 3 kez yarım ölçek verilmesi 6 ay ve 1 yaş arasında günde 2 kez 5 ml bir ölçektir. 1 ve 5 yaş arası çocuklarda günde 3 kez 5 ml bir ölçek, 5 yaş ve üzeri çocuklarda ise günde 3 kez 2 ölçek içirilmesi gerekmektedir. Yetişkinlerde ise günde 3 kez 15 milimlik birer ölçek içilmesi gerekmektedir. Tribudat tablet ise yetişkinlerde günde 3 defa 1 tablet olarak kullanılması gerekmektedir. Çocuklarda ise Tribudat ilacının oral süspansiyon formu mevcut olduğundan dolayı tablet kullanımı çok fazla önerilmemektedir. Tribudat kullananlar her ilaçta olduğu gibi doz aşımı sonrasında veya içilmeyi unutulmuş, içilmeyi unutulmuş ilaçla beraber alınan fazla ölçek sonrası ilacın vücuda zarar vermemesi için doktora başvurulması ve doktorun verdiği dozdan başka doz alınmaması gerekmemektedir. Unutulan bir doz var ise doktora veya eczaneye başvurulması gerekmektedir.

Tribudat İlacı Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Tribudat oral süspansiyon veya Tribudat tabletinde etken maddeleri içeriğindeki maddelere alerjik durumu olan kişilerde bulunmaktadır. İlaç içildikten bir müddet sonra vücutta kızarıklık, şişkinlik ve deri, saç dökülmesi yaşanıyor ise ilacı bırakarak bir doktora başvurulması gerekmektedir. İlacın dozunun kaçırılması veya ilacın bir maddesine karşı alerjik bir durum söz konusu olduğunda da bir doktora başvurulması çok önemlidir. Her ilaçta olduğu gibi Tribudat yan etkileri bulunmaktadır. Tribudat kullananlar ilaç içildikten en fazla bir saat sonra ilaca karşı bir yan etki görülüyor ise en yakın bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.

Tribudat oral süspansiyon veya Tribudat forte kullanan kişilerin ellerinde, ayaklarında, bileklerinde, yüz ve dudaklarında kızarıklık veya şişme gibi durumlar söz konusu ise, ağız veya boğazda yutkunma sırasında nefes darlığı veya alamama gibi durumlarda deri üzerinde kızarıklık veya döküntü, ani baygınlık gibi bir rahatsızlık yaşanıyor ise an yakın acil kuruluşuna gidilmesi ve direk olarak tedavi olunması gerekmektedir. Bu tip rahatsızlıklarda oluşabilecek zehirlenmeleri azaltabilmek için hastaneye yatırılma gibi durumlarda olabilmektedir. Tribudat oral süspansiyon veya tablet kullanımında baş dönmesi, halsizlik, uyuklama, ciltte reaksiyon görülür ise ilaç kullanımı bırakılmalı ve bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Tribudat İlacı Ne Kadar Sürede İçilmelidir?

Tribudat ilacı yetişkinlerin ve çocukların, bebeklerinde kullanılacağı gibi tasarlanmış bir ilaç türüdür. Bebekler ve çocuklar için şurubu, yetişkinler içinde tablet şeklinde kullanıma hazırlanmaktadır. Mide veya bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklar kullanılan Tribudat ilacının dozu doktorun verdiği tavsiyeler ile ayarlanmaktadır. Tribudat oral süspansiyon bebeklerde ve çocuklarda ay veya yaş farkı ile ölçekle verilmektedir. Yetişkinlerde ise doktorun önerdiği doz ile verilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda Tribudat içimi en fazla 2 veya 3 ölçekle, yetişkinlerde ise 2 veya 3 tabletle olmaktadır.

Tribudat kaç saatte bir verilir? Tribudat ilacı yetişkinlerde rahatsızlığın ciddiyetine göre dozajı arttırılabilmektedir. Eğer mide veya bağırsaklarda ciddi bir durum söz konusu değil ise her bir tablet 8 saatte bir alınması gerekmektedir. Verilen doza göre saat ayarlanması da yapılabilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda ise doz sayısı ölçekler ile verildiğinden ve biraz fazla olabildiğinden dolayı verilen ölçekleri saatlere bölmek gerekebilmektedir. Günde 3 doz verildi ise sabah, öğle ve akşam saatlerinde verilmesi gerekmektedir.

Sponsorlu Reklam

Tribudat Reçetesiz Satılır Mı?

Trubudat oral süspansiyon veya tablet doktor tavsiyesi ile alınması gereken bir ilaçtır. Her ilaçta olduğu gibi Tribudat ilacında da alerjik bir durum söz konusu olabileceği düşünülmeli ve doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Tribudat şurup veya tablet reçetesiz olarak satılmaktadır. Tribudat şurup fiyatı ise piyasada Sağlık Bakanlığı’na bağlı İEGM tarafından onaylanarak KDV dahil birim satış fiyatı 15.91 TL’dir. Tribudat ilaçları reçetesiz olarak satılmamaktadır. Tedavi için alınan diğer ilaçlar ile birlikte Tribudat ilacının fiyatını SGK karşılayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat