Sponsorlu Reklam

12 Adımda Makyaj Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Reklam

Kadınlar için makyaj bazen aşk bazen de nefrettir. Her zaman mükemmel dumanlı gözler elde edemeyiz,her zaman kusursuz eyeliner çekemiyoruz. Makyaj ne kadar güzel yapılırsa o kadar bağlanıyoruz ve devamını getirmek istiyoruz ama bazen bir rimel sürerken bile problem yaşıyoruz ,kirpiklerimiz kıvrılmak istemiyor bazen. Böyle durumlarda başlıyor nefret,makyaj çantamızı sevmediğimiz birinin kafasına atmak istiyoruz. Bilenler bilir herkes yaşamıştır bu anı ,kimi kıyamamıştır farlarına yatağa fırlatmıştır,kiminin de gözü karadır duvara atmıştır güzelim farları.

Bu yazımızda makyaj nasıl yapılır ayrıntılı olarak aşama aşama anlatacağız. Fondöten mi daha önce sürülür yoksa kapatıcı mı ? Farımı ne zaman sürmeliyim? Kafanızda birsürü soru oluşuyor makyaj yapmadan önce ve en doğruyu bulmak için yüzlerce youtube videosu izliyorsunuz. Bütün bunlara hiç gerek yok,kompleks olmayan bir işi daha da zorlaştırmış oluyorsunuz bu şekilde. Zamanınıza bağlı olarak bu aşamaları değiştirebilirsiniz,bir kaç aşama çıkarabilirsiniz. Yada odaklanmak istediğiniz bir bölge varsa onun üzerinde çok durabilirsiniz bu kesinlikli sizin tercihiniz. Vaktim olmadığı zamanlarda ben kapatıcı rimel ve allık ile sadece 2- 3 aşama ile gün boyunca idare ediyorum siz de aşamalarınızı ve önceliklerinizi belirleyin ilk olarak ve unutmayın ki tamamen kişisel tercihlere bağlı olan bu aşamaların sırası kişiden kişiye göre değişiyor  yani her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Sizin için hazırladığımız bu yazıyı inceleyip deneyin bu şekilde siz de kendi makyaj yapma tarzınızı oluşturacaksınız.

Sponsorlu Reklam

Makyaj için öncelikle Makyaj Malzemelerini yazalım.

 1. nemlendirici ve primer
 2. kaş farı-kaş kalemi
 3. fondöten ve fondöten süngeri
 4. kapatıcı
 5. far
 6. eyeliner
 7. allık
 8. highlighter
 9. contur paleti
 10. dudak kalemi veya ruj
 11. rimel
 12. sabitleyici sprey veya pudra

Adım 1 :

Cilt tiplerine göre değişen bu adımı ben genelde uygulamayı tercih ediyorum. Kuru ciltler makyajdan sonra pul pul dökülebilir mat soluk bir görüntü oluşturabilir. Işıl ışıl bir makyaj yapmak istiyorsanız öncelikle bir primer uygulamanız gerekiyor. Sadece makyajın görüntüsünü daha kaliteli hali getirmekle kalmıyor aynı zamanda bir primer kullanarak makyaj yapımını da kolaylaştırmış oluyoruz. Max factor facefinity makyaj bazı primerı  45 tl fiyatı ile  veya note skin perfecting  makyaj bazını 30 tl fiyatı ile tercih edebilirsiniz. Makyaj bazı olarak herhangi bir nemlendirici krem de tercih edebilirsiniz. Ben bu iş için Sebamed moistruizing krem i tercih ediyorum 60 tl fiyatı var.

Adım 2 :

Makyajımda en çok vakit alan bölge kaşlarım ve gözlerim. Kaşlarımın seyrekliğinden kaynaklı olarak  makyaj sırasında kaşlarıma odaklanıyorum  ve çok vakit harcıyorum. Sizin de seyrek kaşlarınız varsa ve odak noktanız kaşlarınız ise bu aşamaları takip edin. İlk olarak boşlukları doldurmak için hafif dokunuşlarla kalemi kaşlarımın üzerinden gezdiriyorum. İçime sinmeyen bir kaş çıkmışsa ortaya kaş kalemine ek olarak kaş farı da kullanıyorum. Pastel Profashion Eyebrow Duo Kaş Farı  20 tl lik fiyatı ile işinizi görecektir. Lancome Monsieur Big Brow Kaş Farı ise diğer tarafında bulunan fırçası ile çok tercih edilen kaş ürünlerinden biridir .135 tl fiyatlı bu ürün ile mükemmel kaşlara sahip olabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam

Adım 3 :

Bu adımda makyajımızın alt yapısı olan fondöteni sürmeye başlıyoruz. Çok fazla fondöten uygulamak istemiyorum,kapatıcı da kullanacağımız için fondöteni sadece dert tonu eşitsizliğini gidermek amacıyla kullanıyoruz. Cilt renginizi en uygun fondöteni seçip bir fırça yada sünger yardımı ile yüzünüze uygulamalısınız. Yüzün her yerine  eşit dağılması için sünger kullanmak şart. Kuru ciltlerde eller ile ovuşturarak sürülen fondöten cildin pütür pütür olmasına sebep oluyor. Cildin ihtiyacı olan nemi parmaklarınız ile ortadan kaldırdığınız için cilt fondöteni absorbe edemiyor. Süngerinizi bir miktar ıslattıktan sonra yüzünüze sürdüğünüz fondöteni tampon hareketler ile yüzünüze yedirmeniz gerekiyor. Yüzünüzün ortasından başlayarak göz çevresi alın ve çenenize uyguladığınız fondöteni tek bir ince tabaka şeklinde sürüp ,bir kaç dakika sonra ikinci tabakayı da uygulayabilirsiniz. Çok ağır olduğunu hissediyorsanız tek bir ince tabaka fondöten de kullanabilirsiniz. Max factor lasting performance  sıvı fondöten’i(48 tl)  kullanabilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz Flormar HD fondöteni kullanabilirsiniz ( 45 TL) .

Adım 4 :

Fondöteni uyguladığımız 3. adımdan sonra sıra kapatıcıya geldi. Fondöten tamamen kuruduktan sonra kapatıcıyı uygulamanız gerektiğini belirterek başlayalım. Tamamen kurumadan kapatıcıyı kullanırsak eğer kullanılan kapatıcı ile tabana sürdüğümüz fondöten birbirine karışacak böylece kapatıcının etkisi azalacaktır. Kapatıcı sürerken gözlerimizin altına odaklanarak göz altındaki koyu renkli halkaları yok ediyoruz. Bir miktar göz kapağına da kapatıcı uygulayabiliriz. Kullanacağımız farın tabanını eşitlemek ve istediğimiz rengi ayarlayabilmek için göz kapağını da ihmal etmeyelim. Kapatıcı olarak maybelline newyork instand age reviwd i kullanabilirsiniz. Fiyatı 56.99tl .

Sponsorlu Reklam

Adım 5 :

Ruh halinizi ve iç dünyanızı yansıtacak bir renk seçelim ve göz farımızı bir fırça yardımı ile göz kapaklarına uygulayalım. Sonbahar ve ilkbahar da daha pastel tonların çok tercih edildiği dönem olmak ile birlikte renk seçimi tamamen sizin kişisel tercihiniz. Bazı insanların günlük hayatta ve davetlerde hep aynı stil göz makyajı tercih edebilirler bu da hayat kolaylaştırır. Her makyajda  hangi rengi kullansam diye düşünmenize gerek kalmaz. Ben genel olarak davetlerde daha koyu farlar tercih ediyorum günlük hayatta daha pastel renkler mesela ; şeftali rengi tonunu kullanıyorum. Siz de size en uygun farı deneyerek bulacaksınız,denemekten korkmayın.Max factor masterpiece  nude pallette (48 tl ) far paletinde ihtiyacınız olan bir çok farı kullanabilirsiniz.

Adım 6 :

Göz makyajımızın çok dikkat çeken ana unsurlarından biri kuşkusuz eyeliner. Tüm kadınların çokca sevdiği fakat hiç bir zaman hayal ettikleri gibi süremedikleri eyeliner ı bu aşamada sürüyoruz. Kirpiklerimizin hizasında göz kapağımıza uyguladığımız eyeliner ın şeklini belirlemek size kalmış. Ben ince sade ve kuyruksuz eyeliner seviyorum zaten sadece onu sürebiliyorum. Daha rahat bir şekilde sürebilmeniz için keçeli kalem şeklinde eyelinerlar kullanabilirsiniz. Büyük bir organizasyona veya davete davetli iseniz kuyruklu eyeliner da tercih edebilirsiniz. Keçeli kalem şeklinde olan  Rimmel london colour precise eyeliner (30 tl ) ‘ı kullanırken sıkıntı çekmeyeceğinize eminim.

Sponsorlu Reklam

Adım 7 :

Makyajın en sevdiğim parçalarından biri olan allığı kullanmak benim için bir zevk. Eminim sizde çok seveceksiniz. Kare bir yüzünüz var ise elmacık kemiklerinize uygulayacağınız allık yüzünüzdeki keskinliği alacaktır. Fuşya -şeftali tonlarında kullandığınız allıklar yüzünüze daha ılımlı genç bir görüntü katar. Highlighter dan önce allık uygulamayı sevdiğimden 7. adımda allık bulunuyor. Siz kafanıza göre allık ile highlighterın yerlerini de değiştirebilirsiniz.

Adım 8 :

Makyaj yapmak için sadece 5 dakikam var .hızlıca ne sürebilirim?hangi aşamaları yapabilirim diye sorular geliyor. Tamamen sizin yüzünüze ve dikkat çekmek istediğniz-kapatmak istediğiniz bölgelere göre değişiyor. Ben çok vaktim olmadığı zamanlar kapatıcı,kaş farı,ruj ve highligter kullanıyorum. Elmacık kemiklerimin yanlarına ve buru ucuma uyguladığım allık ile dikkatleri o yöne çekiyorum. Özellikle davetlerde parıl parıl parlamak isteyen kadınların vazgeçilmezi olan highligter uygulaması 8. aşamamız olarak listemizde yerini alıyor.

makyaj için gerekenler
makyaj için gerekenler

Adım 9 :

Kontür uygulaması yaptığımız bu aşamayı herkes her zaman kullanmıyor. Özel gecelerde kullanılan bir uygulama olmakla birlikte çok nadir olarak şişman yüzlü kadınlar tarafından  ekmek almaya giderken bile uygulanıyor. Profesyonel makyaj uzmanları tarafından yapılınca yüz estetiği yapılmış havası verse de bu alanda çok  iyi değilseniz kullanmamanızı tavsiye ederim.

yeni başlayanlar için makyaj
yeni başlayanlar için makyaj

Adım 10 :

Kendinizi çok yorgun hissediyorsanız ve makyaj yapmaya çok üşeniyorsanız direk bu aşamaya geçebilirsiniz be öyle yapıyorum. Dudağınızın kenarlarına  rujunuz ile uyumlu dudak kalemi uyguladıktan sonra herhangi bir likit ruj ile çerçevenin içini doldurabilirsiniz. Ruj renginize göre iddianız artacaktır. Dikkat çekmeyi çok seviyorsanız kırmızı tonlarda ruj tercih edebilirsiniz.Mat rujların moda olduğu bu dönemlerde  max factor lipfinity velvet mat ( 45 tl ) rujunu uzun bir süre kullanabilirsiniz.

resimli makyaj
resimli makyaj

Adım 11 :

Son iki aşamadan biri olan sabitleme işlemi makyajın olmassa olmazlarındandır. Dakikalarca bazen saatlerce uğraştığınız emek verdiğiniz makyajın bozulmaması için akmaması için gerekli olan bu işlemi sabitleyici sprey veya pudra ile yapabilirsiniz.

adım adım makyaj
adım adım makyaj

Adım 12 :

Son olarak aşağıdan yukarıya sağ-sol yaparak kirpiklerimize  uygulayacağımız rimel ile daha uzun,kıvrık ve dolgun kirpiklere sahip olabilirsiniz. Bu işlem içi en sevdiğim rimellerden biri olan Maybeline new york collosal big shot black’i tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat