Sponsorlu Reklam

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Sponsorlu Reklam

Bebek ciltleri oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Sürekli ıslak kalan bez ve hava almayan deri bebeklerde pişik oluşumuna sebebiyet vermektedir. Pişik, cilt yüzeyinin sürekli ıslak ve havasız kalması karşılığında verdiği tepkidir. Bu tepki, bebeklerin cildi üzerinde kabarcıklar, kızarıklar hatta yara şeklinde görülebilmektedir. Bebeklerde pişik oluşmadan önce hafif kızarıklık kendini göstermektedir. Bölgesel oluşan bu kızarıklıklar kısa süre sonra kabarcıklara dönüşmektedir. Kızarıklık fark edildiği anda bebeğin altının bir süre açık bırakılması gerekmektedir. Deforme olan bölge daima temiz ve kuru tutulmalıdır. Bu işlem ihmal edilirse bebeğin cildinde oluşan hassasiyet inanılmaz derecede acı vermekte ve huzursuzluğa neden olmaktadır.

       Bebek bezlerinin üretiminde kullanılan bazı malzemeler pişiği desteklemektedir. Bu sebeple bebek bezi seçimi, özellikle ilk 6 ay boyunca oldukça önemlidir. Ayrıca bebeğin bezinin çok sık değiştirilmesi ve ıslak kalmaması da sağlanmalıdır. Bir saatten fazla bir süre ıslak bez ile kalan bebeklerde pişik oluşma ihtimali çok yüksektir.

Sponsorlu Reklam

       Pişikler; genellikle ter, idrar ve havasız kalma durumlarından meydana gelmektedir. Bu durumda annelerin bebeklerini sık sık banyo yaptırması ve poposunu bakterilerden temizlemesi gerekmektedir. Çünkü bakteriler ıslak ve havasız ortamda oldukça hızlı çoğalmaktadır.

        Bir diğer neden ise beslenme biçimidir. Bebeğin aldığı bazı gıdalar nadir de olsa bebeklerde pişiğe neden olmaktadır. Bebeğin sağlığında temizlik kadar beslenme de önemlidir. Şu da unutulmamalıdır ki bir anne ne kadar dikkatli davranırsa davransın pişik sorunlarıyla karşılaşabilmektedir. Bebeklerde pişik oluşumu ve tedavisi annelerin karşılaştığı en zor durumlardan biridir.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

       Bebeklerin pişik olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Pişik durumunda ilk olarak annenin bebeğin bezinin ıslanması durumunda, vakit geçirmeden değiştirmesi gerekmektedir. Temizleme sırasında alkolsüz ürünler kullanılmalıdır. Bebeğin özel bölgesi mendil ya da pamuk ile nazikçe temizlemelidir. Pişik olan bölgede özel krem ya da jeller kullanılmalıdır. Özellikle vazelin ya da alkol bazlı olmayan kremler tercih edilmelidir. Sabun kullanımı bazı bebeklerde tahrişe yol açabileceğinden mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Bebek bezi üzerine giydirilen kıyafetlerin hava geçirdiğinden ve rahat olunduğundan da emin olunmalıdır.

Sponsorlu Reklam

      Bebeklerde pişik sorununa çözüm olabilecek bazı bitkisel çözüm önerileri bulunmaktadır. Karbonattan yumurta akına, yoğurttan ada çayına kadar pek çok seçenek ile bebeklerde pişik tedavi edilebilmektedir. Ancak önerilen bitki veya gıda uygulamaları denenmeden önce mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Bebeklerde pişiği önlemek için günde en az 4 defa alt değiştirme işlemi yapılmalıdır. Bebeğin altı her değiştiğinde bir süre kontrollü şekilde havalandırılmalıdır. Bu işlem sayesinde cilt kendini yenilemektedir. Pişik önlemede bebekleri sıkmayan bebek bezleri tercih edilmesi de oldukça önemli bir detaydır.

Bebeklerde Pişiğine Ne İyi Gelir?

Zeytinyağı:

Bebeklerde pişiğe iyi geldiği bilinen zeytinyağı, doğal bir malzemedir. Onarıcı yapısı sebebiyle pişik oluşmuş bebeklerin hassas cildini hızlıca onarmaktadır. Pişiğin oluşturduğu yanma hissini de oldukça hızlı ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple pişik olan bölgeye doğal olan zeytinyağı gönül rahatlığıyla sürülebilmektedir. Zeytinyağı sürüldükten sonra bir süre bebeğin cildinin hava alması da sağlanmalıdır.

Ceviz Yaprağı:

Ceviz yaprakların içeriğinde bulunan mineraller, hücre onarımını gerçekleştirerek pişiğe iyi gelmektedir. Ceviz yapraklarını yıkanarak bir cezvede kaynatılmaktadır. Ardından soğumaya bırakılmakta ve bebeğin cildine temas edecek ılıklığa geldiğinde pamuk yardımı ile pişik olan bölgeye uygulanmaktadır.

Sponsorlu Reklam

Sarı Kantoron Yağı:

Doğal yöntemlerle pişiği tedavi eden bitkisel yağların en önemlilerinden bir de sarı kantorondur. Bir pamuk yardımı ile bebeğin cildine sürülmekte ve çok kısa sürede pişik etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Pişiklerin iyileşmesi için düzenli uygulaması gerekmektedir.

Yumurta Beyazı:

Sponsorlu Reklam

Yumurta beyazı, bebeklerin narin cildinde oluşan pişikleri tedavi etmek için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Yumurtanın beyazı bir kaba alınmakta ve akışkan kıvamda olan bu sıvı, bebeğin pişik olan yerlerine uygulanmaktadır.

Hindistan Cevizi:

Doğal ve katkısız Hindistan cevizi yağı, bebeklerde pişik oluşumunda oldukça etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Temiz bir pamuk yardımı ile sürülen Hindistan cevizi yağı bebeğin cildini koruyacak ve aynı zamanda pişiği iyileştirecektir.

Doğal yoğurt:

Evde mayalanan katkısız yoğurt ile bebeklerin pişikleri tedavi edilebilmektedir. Çok soğuk olmaması şartı ile yoğurt bebekte oluşan pişikler üzerine ince bir tabaka şeklimde sürülmektedir. Cildin yoğurdu çekmesini için bir süre açık olarak bekletilmelidir.

Adaçayı:

Doktor onayı aldıktan sonra kullanılması tavsiye edilen doğal yöntemlerden biri de adaçayıdır. Adaçayının içeriğinde bulunan vitaminler, bebeğin cildinin yenilenmesini sağlamaktadır. Adaçayı öncelikle kaynatılmaktadır. Daha sonra ılıması için kenara konulmalıdır. Ilık olması çok önemlidir çünkü soğuk ve sıcak olması bebeğe zarar verebilmektedir. Bir pamuk yardımı ile pişik olan bölgeye adaçayını sürülmektedir. Hücrenin yenilenmesi için bu işlem bir süre tekrarlanmalıdır.

En İyi Bebek Pişik Kremi Nedir?

Bepanthol pişik kremi:

En iyi pişik kremi denildiğinde akla ilk gelenlerden ilki hiç şüphesiz, Bepantol pişik kremidir. Hem içeriği hem de koruyucu etkisi ile beğenilen bu krem, provitamin B5 içeriği ile cildin hem doğal bariyer fonksiyonlarını korumakta hem de cilde esneklik kazandırmaktadır. Yapışkan olmayan yapısı ile anneler tarafından çok beğenilmekte ve bebeklere inanılmaz bir rahatlık sunmaktadır. Bepantol pişik kremi; parfüm, koruyucu ve renklendirici içermediğinden bebeklerde güvenle kullanım imkânı da sağlamaktadır

Sebamed bebek pişik önleyici:

Düzenli kullanımda iyileştirici etkisi sebebiyle anneler tarafından çok beğenilen Sebamed pişik önleyici, oldukça etkili bir kremdir. İçeriğinde bulunan nemlendirici kompleks, bebeğin cilt bakımını yaptığı gibi tahrişe karşı korumasını da sağlamaktadır Dermatolojik olarak test edilen bu krem, PH5.5 değeri ile cildin doğal koruyucu tabakasını sağlıklı tutmaktadır.

Bayb Me pişik kremi:

Bebeğin hassas cildi için geliştirilmiş olup %20 çinko oksit içeriği ile cilt bariyerinin korunmasında destek olmaktadır. Bebek bez bölgesini yumuşatır

Sudocrem bebek bakım kremi:

Pişik kremi olarak annelerin en memnun kaldığı ürünlerden biri de Sudocrem’dir. Bu krem bebeğin cildinin yumuşatılarak rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Sudocrem, cilde ince bir tabaka halinde sürülmelidir.

Paneten bebek bakım kremi:

Bebeğin pişik oluşmasını önlemekte ve uzun süre kuruluk sağlamaktadır.

Bübchen pişik önleyici bariyer kremi:

Özel içeriği ve bebek cildine uygun formülü ile pişik için etkili seçeneklerden biridir. Papatya yağı ve morina yağı ile cildi yumuşatmaktadır. Bitkisel ve antialerjik olduğu için bebeklerde güvenle kullanılmaktadır.

Mustela pişik kremi:

Pişik oluşumunu önleyen Mustela krem; cildi rahatlatmakta ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Hametol pişik kremi:

Hametol pişik kremi, bebeklerin ince ve hassas ciltleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Zengin içeriği ile pişik oluşumunu önleyen bu krem, aynı zamanda bebeğin cildini onarmakta ve korumaktadır.

 

Bebeklerde Pişik Ve Mantar Nasıl Ayırt Edilir?

Pişik ve mantarı birbirinden ayıran belirgin özellikler bulunmaktadır. Mantar, pişik tedavileriyle kesinlikle iyileşmemektedir. Pişik kremleri kullanıldığı halde sonuç alınamayan kızarıklıklar, mantar sebeplerinden biri olabilmektedir. Bebeklerdeki pişiğin kontrol altına alınmaması, mantar enfeksiyonu oluşumuna sebep olmaktadır.

Mantar oluşmuş ciltte, minik kırmızı dökülmelere rastlanmaktadır. Mantarlar daha çok sıcak, nemli ve terli bölgeleri tercih etmektedir.

Pişik En Kolay Nasıl Geçer?

  • Pişiği en kolay geçirmenin yolu, bebeğin altını olabildiğince sık değiştirmektir. Yani ıslaklık, nem ve dışkıya maruz kalma süresi en aza indirilmelidir.
  • Bebek bezlenmeden önce cildi çok kuru olmalıdır.
  • Bebeğin cildine uygulanacak losyon ya da kremler bölgedeki pişik problemini kısa sürede geçmesine yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat