Sponsorlu Reklam

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Sponsorlu Reklam

Bebeklerde soğuk algınlığı, bebeğin burnundan ya da boğazından kaynaklanan viral enfeksiyonların oluşmasıdır. Burun akıntısı, soğuk algınlığının en önemli göstergesidir. Özellikle bebekler soğuk algınlığına karşı çok hassastır. Çünkü birçok yaygın enfeksiyona karşı bağışıklık geliştirmemişlerdir. Bebeklerde soğuk algınlığının belirtileri genellikle;

 • Tıkanık ve burun akıntısı
 • Ateş
 • Hapşırma
 • İştah azalma
 • Öksürme
 • Huysuzluk
 • Uyumakta zorluk
 • Burun tıkanıklığıdır.

Bebekler bu belirtiler sebebiyle soğuk algınlığı süresince emzirmede sorun yaşamaktadır

Sponsorlu Reklam

Bebeklerde Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde soğuk algınlığının çabuk geçmesi için bebek sık sık emzirilmelidir. Sık sık emen bebekler anne sütü aldıkları için hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır. Anne sütü hastalıklara karşı antikor ürettiğinden bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Burun aspiratörü kullanarak bebeklerin burunları temizlenmeli ve bebek rahatlatılmalıdır. Bol sıvı alımı sağlanmalıdır. Çünkü bebeklerde soğuk algınlığı için sıvı alımı çok önemlidir. Burnun sık sık temizlenmesine ve nemli kalmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bu süreçte bebekler kalın giydirilmemelidir.

 • Bebek ek gıdaya başlamışsa sulandırılmış elma suyu soğuk algınlığına oldukça iyi gelmektedir.
 • Bunun yanı sıra bitkisel çaylar da bebeğe fayda sağlamaktadır.
 • Soğuk algınlığında bebeklere nane limon çayı da yapılmaktadır.
 • Ek gıdaya geçen bebeklere zencefilli bal karışımı da verilebilmektedir.
 • Bebeklerde taze hazırlanmış ıhlamurun da faydalı olduğu söylenmektedir.
 • Tarçınlı ballı süt, bebeklerin çok sevdiği ve soğuk algınlığını geçirmek için faydalı bitkisel kürlerin arasında bulunmaktadır.
 • Soğuk algınlığın da bebeklere verilen sprey ve antibiyotik ilaçlar sadece doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken yöntemlerdir.
 • Bebeklerde ateş ve öksürük varsa yine doğal yöntemlerle soğan suyu kanatılıp içine bak karıştırılarak günde iki kere verilmektedir.

Soğuk algınlığının belirtileri bu doğal yöntemler ile ortadan kaldırılmaktadır. Soğuk algınlığı bebeklerde huzursuzluk, iştahta azalma gibi durumlara sebep olabileceğinden acil tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Bebek Soğuk Algınlığı İlaçları

Petitus Şurup;

Sponsorlu Reklam

Soğuk algınlığında bebeklerdekullanılan tedavide oldukça etkili olan bir ilaç olduğu söylenmektedir. Bu ilaç kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Çünkü petitus şurup kilo ve yaşı ile orantılı ayarlama yapılarak bebeklere verilmektedir.

İburamin Cold;

Üst solunum yolu, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Soğuk algınlığında da kullanılan İburamin Cold, doktor kontrolünde ve bebeğin kilosu ve ayı dikkate alınarak kullanılmalıdır.

İbufen Pediatrik Şurup;

Soğuk algınlığında kullanılan çok önemli bir ilaçtır. Bebeklerde ortaya çıkan ateş ve vücut ağrısı için sıklıkla kullanılmaktadır. İbufen Pediatrik Şurup, aç karnına kullanılmamaktadır. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere tok karnına verilmelidir. Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmaması önerilmektedir.

Sponsorlu Reklam

A-ferin urup;

oktorlar tarafından sıklıkla önerilen ilaçlardan biridir. Soğuk algınlığını tedavi eden bu ilaç, çocuk doktoru tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Ayrıca soğuk algınlığı ilaçlarının 1 haftadan fazla kullanılamayacağının unutulmaması gerekmektedir. Uzun süre kullanımı bebeklere zarar verebilmektedir.

Eksofen Şurup;

Sponsorlu Reklam

Burun tıkanıklığı, grip soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bebeklerde de yaygın olarak kullanılan bu ilaç, çok kısa sürede etki göstermektedir.

Antibiyotikler;

Kulak ya da sinüs enfeksiyonu var ise doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Antibiyotiklerinin soğuk algınlığına faydası yoktur. Ancak soğuk algınlığı sebebiyle vücutta oluşan enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.

Bebekler İçin Oda Sıcaklığı Kaç Olmalıdır?

Bebekler için oda sıcaklığı sağlık için çok önemlidir. Oda sıcaklığının yüksek olması nem oranını düşürmekte ve havayı kuru hale getirmektedir. Bu da bebekte burun tıkanıklığına neden olabilmektedir. Odanın sıcak olmasından dolayı bebek terler ise hasta olabilir ya da sıcaklıktan dolayı uyumak isteyebilir. Böyle durumlar bebeğin beslenme şeklini de değiştirmektedir. Oda sıcaklığı olması gerekenin altında ise yine bebek hastalanabilir. Bu yüzden bebeğin oda sıcaklığı özellikle ilk 6 ay çok önemlidir. Bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığı düzenli aralıklarla termometre ile kontrol edilmelidir.

Bebekler için ideal nem oranı %50 olmalıdır. Bu oranın %60’tan fazla ya da %40’tan az olmaması gerekmektedir. Bebeğin odasının kuru olduğunu düşünüldüğünde kalorifer üzerine bir kap su koyarak nem oranını dengeleyebilirsiniz. 

Bebekler İçin Oda Nem Oranı Kaç Olmalıdır?

Bebeklerin bulunduğu odanın nem oranı burun tıkanıklığına neden olacağından çok önemlidir. Burnu sık tıkanan bebek üst solumun yolu enfeksiyonuna daha kolay yakalanabilmektedir. Bu yüzden bebeğin odası sık sık havalandırılmadır. Nem ölçen ve nemi kontrol eden cihazlar bebeklerin odası için uygun olmaktadır. Nem cihazı belli aralıklarla odadaki nemi dağıtmakta ve ideal nem oranına ulaşmasını sağlamaktadır. Özellikle kalorifer ile ısıtılan odalarda nem çok önemlidir. Cihaz alınmak istenilmediğinde takdirde ise kalorifer üzerine konulacak bir bardak su da yeterli olacaktır.

Bebek odaları için nem oranı  % 40-60 arasında olmalıdır. Bebekler için burun tıkanması ve burun kurumasıyla ilgili annelerin bilgili olması çocuğunuzun üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalama riskini azaltmaktadır. Bebeğinizin odası mevsim ne olursa olsun gündüz saatlerinde 22, gece saatlerinde 20 derece olmalıdır.

Bebek Soğuk Buhar Makinesi

Bebekler için evin havasının sağlıklı olması gerekmektedir bebeklerin rahat uyku uyumaklarını ve uyanmalarına buhar makinesi yardımcı olacaktır.bebekler için odanın nen oranı çok önemlidir.evinizdeki havayı temizlemesi açısından buhar makinesi düşünüyor olabilirsiniz.bebekler seslere duyarlı olabilmektedir buhar makinesi seçimi yaparken sesi rahatsız etmemesi çok önemlidir.pratik kullanımı ve kalitesi olan buhar makineleri tercih edilmelidir.buhar makinesi bebek odasında olsa dahi bebeğin odasını sık sık havalandırmayı ihmal edilmemelidir.her bütçeye uygun bebek makinesi bulmak mümkündür.

 • Weewell soğuk buhar üfleyicisi fiyatı, 320 TL’dir
 • Deerma soğuk hava nemlendiricisi fiyatı, 490 TL’dir.
 • Nec kapaklı Nebülizatör fiyatı, 250 TL’dir.
 • Medisana Nebülizatör fiyatı, 450 TL’dir.
 • Gold master ultrosonik soğuk hava nemlendiricisi fiyatı, 260 TL’dir.
 • Weewell soğuk buhar üfleyicisi fiyatı, 350 TL’dir.
 • Kanz ulrtrasonic hava nemlendiricisi buhar makinesi fiyatı, 310 TL’dir.
 • Kanz dijital zaman buhar üfleyicisi fiyatı, 450 TL’dir.
 • Airfree tulip ışıklı hava temizleyicisi fiyatı, 1.500 TL’dir.
 • Agu baby mesh nebulizatör fiyatı, 380 TL’dir.
 • Deerma katlanabilir üstten dolum ultrasonik soğuk hava nemlendiricisi fiyatı, 500 TL’dir
 • Weewell sıcak buhar üfleyicisi fiyatı, 950 TL’dir.
 • Medisana oda içi hava temizleyicisi fiyatı, 360 TL’dir.

Bebek Buhar Makinesi Kullanıcı Yorumları

Weewell soğuk buhar üfleyicisi; kullananlar buhar gücünün çok iyi olduğunu ve çok sessiz çalıştığını söylemektedir. Ayrıca su akıtmadığını ve pratik kullanım sağladığını da belirmişlerdir. 3 litre su kapasitesinin olması ayrıca kullanıcıları memnun etmektedir.

Deerma soğuk hava nemlendiricisi; modern görüntüsünün yanında anneler bebekleri için uygun kalitede olduklarını ses çıkarmayan özelliği ve buhar gücünün çok iyi durumda olduğunu söylemektedir.

Nec kapaklı Nebülizatör; sessiz olması annelerin gözdesi bebekleri için uygun kalitede olduklarını göstermektedir. Boyut açısından diğer buhar makinelere göre daha küçük olması sebebiyle seyahate çıkan annelerin yanında götürmek için uygun şartlarda olduğu da belirtilmektedir.

Medisana Nebülizatör; kullanıcıları tarafından tavsiye edilmektedir.  Oldukça kaliteli olduğu, bebeklerinin rahat uyudukları ve öksüren bebeklerde çok fark yarattığı da belirtilmektedir.

Gold master ultrosonik soğuk hava nemlendiricisi; kullanan annelerbebekleri içinbuhar yoğunluğunun iyi olduğunu ve kaliteli bir ürün olduğunu belirtmişlerdir.

Deerma uktrasonik hava nemlendiricisi: kullanıcılar fiyatına göre gayet iyi bir ürün olduğunu söylemektedirler. Kullanımının kolay ve rahat olduğu da belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat