Sponsorlu Reklam

Betmiga 50 mg Ne İşe Yarar?

Sponsorlu Reklam

Betmiga 50 mg ilaç aşırı aktif mesanenin kontrolü için kullanılır. Genellikle yaşlı hastalar için Üroloji uzmanı doktorlar tarafından reçete edilen bu ilacı kullanırken ne olduğunu tam olarak anlamak ve nasıl kullanıldığına açıklık getirmek için makalemizi dikkatle okuyunuz. Çevrenizde duyduğunuz bu ilacı doktorunuz size reçete ettiyse ve bu ilaç hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz Betmiga ilaç ne için kullanılır? Betmiga ilaç yan etkileri nelerdir, Betmiga 50 mg tabletin yan etkileri nelerdir gibi bir çok soruya bu yazı sayesinde cevap bulabilirsiniz.

Betmiga Nedir?

Betmiga aşırı aktif mesanenin tedavisinde kullanılır. İdrar tuamama, idrarın ani gelmesi ve çok sıkıştırması, olması gerkeenden fazla idrar yapma ve bu idrarı kontol edememe gibi durumlarda kullanılıyor.

Sponsorlu Reklam

Mesane kasını gevşeterek tüm bu aktif mesane hareketlerinin yavaşlamasını ve normale dönmesini sağlıyor.

Betmiga Etken Maddesi

Betmiga etken maddesi Mirabegron dur. Etken maddeye veya bu ilacın içerisindeki yardımcı maddelere karşı allerjiniz var ise bu ilacı kullanmayın.

Sponsorlu Reklam

Betmiga Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Betmiga kullanırken ilk dikkat etmeniz gereken şey ilaca, etken maddesine veya yardımcı maddelerine allerjiniz olup olmamasıdır. Betmiga ilacı ilk kez kullanıyorsanız ve kullandıktan sonra nefes alamama, göğüs sıkışması gibi problemler ile karşılaşırsanız bu ilaca karşı allerjiniz olduğunu gösteriri ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir. Bunun yanında yüksek kan basıncınız var ise Betmigayı kullanmamanız gerekir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Mesanenizi boşaltmakta zorlanıyorsanız, idrar akışınız çok yavaş ise veya mesane için başka ilaçlar da kullanıyorsanız betmigayı dikkatli kullanınız.
 • Kalp rahatsızlığınız var ise ve çektirdiğiniz EKG de anomali çıkıyor ise bu ilacı dikkatli kullanmalısınız, doktorunuza bu durumdan bahsetmeniz gerekir.
 • Karaciğer veya böbrek rahatsızlıklarınız var ise, bu rahatsızlıklar için ilaç kullanıyorsanız eğer doktorunuza mutlaka danışmanız gerekir. Bu gibi rahatsızlıklarda Betmiga dozu azaltılabilir.
 • Betmiga ilacın içerisindeki Mirabegron etken maddesi kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Kan basıncı yüksekliği gibi bir probleminiz var ise mutlaka doktorunuza danışın.

Betmiga Muadili

Mirabet

Myrbetriq

Betmiga 50 mg Günde Kaç Kez Kullanılır?

Betmiga günde bir kez kullanılmalıdır. Önerilen doz gün içinde 50 mg dır.

Betmiga Yan Etkileri

Betmiga yan etkilerinden yaygın olarak görünenler;

Sponsorlu Reklam
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Bulantı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Kalp hızında artış

Betmiga yan etkilerinden Yaygın olmayanlar

 • Vajinal enfeksiyon
 • Eklemlerde şişme
 • Yüksek kan basıncı
 • Karaciğer enzimleri artışı
 • Kaşıntı, döküntü, kurdeşen

Betmiga yan etkilerinden Seyrek olarak görünenler

 • Göz kapağında şişme
 • Dudakta şişme
 • Deride küçük mor lekeler
 • Mesaneyi tam boşaltamama

Sponsorlu Reklam

Betmiga Nasıl Kullanılır?

Betmiga doktorunuzun önerdiği dozlarda yemek ile beraber veya aç karnına alınıyor. Doktorunuza veya eczacınıza danışmadıysanız eğer genellikle bu ilaç için önerilen doz 50 mg dır. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan hastalarda doz yarıya düşürülerek 25 mg olarak kullanılıyor.

Betmiga tableti çiğneyerek yutmayın. Bütün olarak su ile yutmanız gerekir.

Betmiga Hamilelikte Kullanımı

Betmiganın hamilelikte kullanımına doktorunuz karar verebilir. En doğru bilgiyi almak için doktorunuz ile iletişime geçin.

Betmiga Çocuklarda Kullanımı

Betmigayı 18 yaşından küçük çocuklarda ve ergenlerde kullanmayınız.

Betmiga Nasıl Saklanır

Betmiga 30 derecenin altında oda ısısında saklanmalıdır. Çocukların ulaşamayacakları yerde saklayınız.

Betmiga Fiyat

Betmiga 2020 fiyatı 103 tl dir

Betmiga Kullananlar

Kullanıcı Diyor Ki: Mesane hareketlerimin azlaması için kullandığım bir ilaç. Doktorum bu ilacı düzenli olarak 6 ay kullanmam gerektiğini söyledi. İlk ay etkisini göremesem de sonraki aylarda ilacın çok etkili olduğunu ve hayat kalitemi arttırdığını söyleyebilirim. İlacı 6 ay kullanıp bıraktıktan kısa süre sonra yine eski halime döndüm. Çok uzun süre etkili bir ilaç değil.

Kullanıcı Diyor Ki: Yağ yakma özelliği olduğunu sonradan duysam da kullandığım süre boyunca yağ yaktığını hiç fark etmedim. İdrar kaçırma gibi bir problemi Allah kimsenin başına vermesin. Uzun zamandır bu durumdan müzdariptim. Doktorumun önerisi ile kullandım. Bunu kullanınca idrarımı yaparken zorlanacağımı düşünmüştüm ama öyle olmadı. Bu ilaç mesane kaslarını gevşetiyor ama mesane çıkışındaki kasları kasıyor. Bu nedenle isteğiniz dışında idrar kaçırma gibi bir durum ortaya çıkmıyor.

Kullanıcı Diyor Ki: İdrar kaçırma ve idrara sık sık çıkma durumları için yazılmıştı bu ilaç. Uzun süre kullandım ama ilacı bırakınca o problemler yine tekrar etti. Ömür boyu da ilaç kullanamayacağıma göre bu şekilde yaşamaya devam edicem. Dışarı çıktığımda çok fazla sıvı tüketmemeye dikkat edeceğim.

Kullanıcı Diyor Ki: 75 yaşındaki dedem ayağından ameliyat oldu ve tuvalete yetişene kadar idrarını tutamıyordu. Daha tuvaletin yolundayken altına işeyen dedem bizde kaldığı için ve bize yük olduğu için de kendini çok kötü hissediyordu. Yıllardır ağladığını hiç görmediğim dedem geçen yine altına işeyince ağlamaya başladı. Babam da dedemi böyle üzgün görünce alıp hastaneye götürdü. Doktorun yazdığı bu ilacı kullandıktan kısa bir süre sonra dedem altına kaçırmamaya başladı. 2 aylık iyileşme sürecinden sonra eskisi gibi yürüyen dedeciğim bu ilacı da bıraktı. Biraz dramatik oldu ama bu ilacı bulandan Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat