Sponsorlu Reklam

Burun Estetiği Sonrası ve Fiyatları

Sponsorlu Reklam

Eski bir inanışı göre bir kadının burnu güzel olursa bahtı da güzel olur. Bu inanışın nereden ve ne şekilde çıktığı bilinmiyor ama bizce burnu güzel olan her kadın güzeldir. Doğuştan güzel bir buruna sahip olmak büyük şans ama o kadar şanslı olamayan kadınlar için de tıp bayağı ilerledi ve burun estetiği çok yaygın bir hale geldi. Burnunuzun yapısı kulak burun boğaz uzmanı bir doktor tarafından analiz ediliyor,ameliyat şekli belirleniyor. Ameliyat sonra nasıl bir görüntüye sahip olabileceğiniz anlatılıyor ve operasyona başlanıyor. Ameliyattan sonra hayal ettiğiniz burna sahip oluyorsunuz tabii bandajlar çıktıktan sonra. Ülkemizde ve dünyada çok yaygın hale gelen bu ameliyat maddi anlamda ve sağlık anlamında çok zorlamadığı için kadınlarımız küçük yaşlardan itibaren bu ameliyat ile yatıp kalkıyor. Burun ameliyatı olmak isteyenler için hazırladığımız bu yazıda bilmek istediğiniz her şeyi bulacaksınız.

Burun Estetiği İncelemesi

Burun ameliyatı terimsel adı ile RİNOPLASTİ burnunun şeklini veya boyutlarını beğenmeyen hastalar için uygulanan popüler uygulamalardandır. Burun ameliyatı şekil olarak değişiklik  isteyen hastalara yapıldığı gibi  sağlık problemi yaşayan hastalara da yapılabiliyor. Konuşmada ve nefes almada problem yaşayan hastaların konuşma bozukluğunun giderilmesi ve solunumun daha iyi hale getirilebilmesi için de çok tercih edilen bir uygulamadır rinoplasti. Bu ameliyatın amacı kişinin burnunun ;yüz tipi analizinin yapılarak yüz şekline, cilt tipine uygun olarak sağlıklı, güzel ve işlevsel hale getirilmesidir.

Sponsorlu Reklam

Burun Estetiği Kimlerle Yapılır?

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişinin büyüme çağını atlatmış olması gerekir. Zaman içerisinde büyüme çağında olan bireylerde yüzün tam olarak şekillenmesi ,burnun oturması ve kemiklerin uzamasının minimal olduğu zaman ancak ameliyat yapılabilir. Ayrıca psikolojik açıdan da kişinin daha olgun düşünebilmesi,her yönüyle ameliyatın avantaj ve dezavantajlarını öğrenebilmesi doğru kararı vermesi açısından önemlidir. Hastalar üzerinde ciddi bir şekilde öz güven artışını sağlayan bu ameliyatı olabilmeniz için ,yani görüntüsünden hoşlanmadığınız burnunuzun şeklini değiştirtmek için 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor. Bunun yanında sigara içmemeniz ve sağlık durumunuzun iyi olması gerekiyor. Sağlık durumunuz ameliyat sırasında oluşacak riskleri arttırır ,sigara ise hava kötü akışına sebep olur ve ameliyatlı bölgenin iyileşememesine neden olabilir.

Sponsorlu Reklam

Burun Estetiği Öncesi

Büyük ve kompleks bir ameliyat olmasına rağmen uzman ellerde çok kolay ve hızlı olan bu ameliyatı olmadan önce hekiminizin yüz analizinizi yapması gerekiyor. Yüz analizi yaparak sizin için en uygun ve en sağlıklı burun şeklini belirleyen hekiminiz ameliyat sonrası nasıl görüneceğinize dair kısa bir bilgi vererek merakınızı giderecektir. Bazı hekimler 3 boyutlu makineler ile burnunuzun ameliyat sonrası nasıl görüneceğini görsel olarak size bildirir. Gelişen teknoloji ile ameliyat sonrası görüntüsünün yanı sıra ameliyattan önceki halinizi de bir maket burun ile size gösteriyor ve nelerden şikayetçi olduğunuzu daha net anlatabiliyorsunuz.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır

Hastaya gerekli bilgiler verildikten sonra ameliyat sırasında ağrı hissetmemeniz için  genel anestezi uygulanır. Cerrah burnu şekillendirirken burun delikleri içinde kesiler yapar. Bazı vakalarda cerrah burun tabanı boyunca kesiler yapmak zorunda kalır. Kesiler bittikten sonra asıl iş olan burun şekillendirme aşamasına geçilir. Burnun şeklini belirleyen kemik ve kıkırdak dokusu düzeltilerek olması istenen hale getirilir.burun deliklerinden yapılar kesiler ile sınırlı kalır ise ameliyat kapalı rinoplasti oluyor. Burun tabanı boyunca kesi atılıyor ise açık rinoplasti adı veriliyor bu ameliyata. 1.5-3 saat sürebilen bu ameliyatlar sonrası atılan kesilen çabuk iyileşiyor ve hep içeriden müdahale yapıldığı için hiç bir iz kalmıyor. Eğer ikinci kez burun ameliyatı olacaksınız burun için gerekli olabilecek ekstra kıkırdak parçasını kulağınızdan veya yapay olarak dışarıdan cerrah tarafından alınır kullanılır. Bu nedenle bu ameliyatı yaptırmak isterseniz iyi bir araştırma yapmanız ve  işinin ehli bir cerrah bulmanız gerekir.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Burnunuzun tipine bağlı olarak doktorunuzun önerebileceği tedavi seçenekleri arasındadır. Ameliyattan çok korkan hastalara ve ufak kusurlara uygulanan bu yöntem dolgu işlemidir. Ameliyat olmadan burnunun şeklini değiştirmek isteyenlere için kullanılan bu yöntemde kusurlu bölgeye sıvı hiyolüranik asit enjekte edilerek o bölgedeki kusurun giderilmesi ve doku bakımından eksik kalan bölgenin doldurulması sağlanır.

Sponsorlu Reklam

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun ameliyatı sonrası iyileşme çok hızlı olsa da sosyal ve psikolojik açıdan hasta bir süre rahatsız hissedecektir. Ameliyattan sonra göz altlarında morluk olabilir. Ameliyat sonrası ister istemez bir şişlik olacaktır .İlaçlarla kontrol altına alınabilen bu şişlik sizi şekil olarak yanıltabilir. Şişlik indikten sonra ve iyileşme sağlandıktan sonra burnunuzun asıl şekli ortaya çıkacaktır. Burun estetiğinden sonra hastaların koşu yapmaları ve yüzmeleri yasaktır. Yoğun efor sarf etmekten 3 hafta kaçınmaları gerekir. Ayrıca 5 hafta boyunca buruna ağırlık yapacak gözlük tarzı aksesuarlar kullanmamaları gerekiyor.

Sponsorlu Reklam

Burun Ameliyatı Fiyatları 2019

Burun ameliyatı fiyatları doktora göre değiştiği gibi vakaya göre de değişiklik gösterir. 2 bin den başlayıp 20 bine kadar çıkan fiyatlar bulunmaktadır piyasada. Kemik ve kıkırdaktan oluşan böylesine karmaşık bir yapısı olan burnunuzun şeklini değiştirmek istiyorsanız mutlaka uzman hekime danışmanız gerekir. Yani burun ameliyatı olmak istiyorsanız en az 3-4 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekir.

Burun Estetiği İyileşme Sürecini Hızlandırmak

Genellikle burun estetiği olan insanlar 1 yıl gibi bir sürede istediği sonucu burunlarında görebilirler. Bu süre kişiden kişiye değişse de aşağıdaki kademeler genel olarak aynıdır.

1 Hafta : Burnunuzda ki bandaj artık çıkarılabilir ve göz çevrenizdeki morarmalar hariç ameliyat sırasında yapılan uygulamalar artık gözle görülür belirginliği gitmiştir. Halkın içine çıkabilirsiniz ve rahatlıkla gezebilirsiniz. Bu süre en fazla 2 haftadır.

2 Hafta : Artık yüz çevresindeki genel şişkinlik azalmıştır ve morarmalar gitmiştir.

3-4 Hafta : Burun estetiği ile beraber spora ara vermeniz gerekir. Fakat 3-4 haftalık bir süreçte artık kardiyo sporlara geri dönebilirsiniz.

6 Hafta : Burun kemikleri kaynar ve daha sağlam hale gelir. Hassas bir süreçten geçen kemikler artık daha stabil hale gelmiştir ve gözlük takma derin nefes alma gibi olaylarda şeklini koruyabilir.

3-6 ay : Burnunuzda ki ve burun deliklerinde anormal hisler ve uyuşukluklar artık yaşanmaz.

1 yıl : İyileşme süreci tamamlanır ve artık operasyonun sonucunu net bir şekilde görmeniz gerekir. Hayal ettiğiniz burun gerçekle kavuşmuş mu görebilirsiniz.

Tabi ki bu zaman çizelgesini daha hızlı hale getirmeniz için sizlere bazı önerilerimiz var.

 1. Doktorunuzu dinleyin : İstediğiniz kadar bu konuda bilgi sahibi olun, bu makale gibi 100 makale okuyun veya ilaçlar hakkında uzman olun yinede size operasyon yapan bir doktorun size verdiği öğütleri dinlemenizden daha sağlıklı bir işlem olamaz. Çünkü her doktor için her işlem sırasında yapılan tecrübe farklıdır ve buna göre önerilerde bulunur ve buna göre ilaç yazacaktır.
 2. Vücudunu dinle : Doktorunuz sizin hakkında çok şey önerebilir ama bunları hep sizin ne hissettiğinize bağlı olarak söyler. Eğer bir şey hissetmiyorsanız kesinlikle bunu doktorunuzla paylaşın.
 3. Başınızı dik tutun : Estetik işleminden sonra işlemi korumak için elinizden geleni yapın ve yatarken burnunuz hep havada olsun.
 4. Soğuk pansumanlar yaparak şişkinliği ve morarmaları azaltın.
 5. Bol bol dinlenin ve gözlerinizi çok yormayın.
 6. Beslenmenizi bir iyileşme sürecinde olduğunuzu göz önüne alarak protein ağırlıklı ve yapıcı besinler olan fındık, et, yumurta gibi besinlere ağırlık verin.
 7. Çok sıcak duşlardan bir süre uzaklaşın ve soğuk duşları tercih edin.
 8. Burnunuza darbe almamaya dikkat edin. En az darbe en hızlı iyileşmedir.
 9. Çok yorucu hareketler ve sporlardan kaçının. Çünkü daha derin nefes almak için burnunuzu daha fazla açıp kapatmak istersiniz. Bu da sizi yoracaktır.
 10. Gözlük takmayın çünkü burnunuza yük olur ve göz altlarını morartır.
 11. Güneşten uzak durun veya şapka, şemsiye gibi araçlar ile korunun.
 12. Sigara içmeyin çünkü kan akışınız yavaşlar.
 13. Sabırlı olun ve moralinizi yüksek tutun. Kesin sonucu min 1 yıl içinde göreceğinizi unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat