Sponsorlu Reklam

Burun İçi Yaralara Ne İyi Gelir? Evde Neler Yapabilirim?

Sponsorlu Reklam

Burun en çok kullandığımız organlardan biri ve onu etkileyen her türlü olumsuzluk direkt olarak hayatımızı da etkiliyor. Burun içerisinde oluşan yaralardan müzdarip olan insanlara nefes almak bile zulüm gibi gelir. Bu nedenle burun içindeki yaralara neler iyi gelir diye etrafa sormaya başlarlar.

Burun içerisinde oluşan yaraları iyileştirmek oldukça basittir. Nemlendirici, yumuşatıcı, yara iyileştirici kremler kullanılarak tedavi edilir tabii ki ekstrem bir durum yok ise. Doktorunuz da yaranın standart bir deri tahrişi olduğunu söylüyorsa tedavisi için kullanacağınız ilaçlar ve doğal yöntemler bellidir. Tanının bu şekilde konulması çok önemli. Zira vücutta çıkan yaraların bazen kanser kaynaklı olma ihtimalinin de olabileceğini unutabiliyoruz.

Sponsorlu Reklam

Burun İçi Yaralara Ne İyi Gelir?

Burun içindeki yaraların tedavisini bulabilmek için öncelikle iyi bir muayene olmanız gerekir. Doktorunuz tarafından yapılan muayenede yaranın konumu, yaranın ne zaman çıktığı, ne kadar süredir orada olduğu ve yaranın boyutları çok önemlidir. Teşhis konulduktan sonra burun içindeki yaranın iyileşmesi için krem kullanılır. Burun içindeki yaralara iyi gelen krem Fucidin ve Fito kremdir. Bu kremler yara iyileşmesinde vederinin yumuşatılmasında baş roldedir. Burundaki ufak hafifi deri tahrişlerine bağlı oluşan yaraların tedaviisnde kullanılan bu kremler hakkındaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Doktor kontrolünde olmaya vaktiniz yok ise, krem ilaç kullanmak istemiyorsanız, vücudunuzu tanıyor ve sağlıklı bir birey olduğunuzu biliyorsanız eğer burun içindeki yaralara doğal yöntemler ile de müdahale edebilirsiniz. Şunu söylemeden de geçemeyeceğiz En doğru olan şey doktor kontrolünde tedavidir bizim için.

Burun İçi Yaralara Evde Çözüm

Zencefil

Sponsorlu Reklam

Antibakteriyel özelliği olan ürünlerden biridir zencefil. Yara üzerindeki ve yara çevresindeki ortamın temizlenmesini temiz kalmasını sağlar. Sadece bir yiyecek değildir zencefil bir çok hastalığa gelen şifa kaynağıdır aynı zamanda. Peki zencefili nasıl mı kullanacaksınız işte cevabı;

bir parça zencefili alın soyun ve yıkayın. Islak olmaması için kağıt havlu ile kurutun. Kuruyan zencefili rendeden geçirin. Elde ettiğiniz zencefili bruun içerisindeki yaraya uygulayın. Uyguladıkta sonra yaranın olduğu burun deliğini 15 dakika kadar kullanmazsınız. 15 dakika sonra burun içerisindeki zencefili uzaklaştırın.

Vazelin

Burun içindeki yaralara belki de en iyi gelen şey vazelindir. Sadece burun içerisinide değil başka bölgelerdeki yaralara da çok iyi gelen vazelin yarayı yumuşatarak daha hızlı iyileşmesini sağlar. Nemlive yağlı yapısı ile hem onarım sağlıyor hemde bruun içerisindeki yaranı verdiği rahatsızlıktan kolayca kurtulmuş oluyorsunuz. Kulak çöpü ile vazelini burun içindeki yaraya günde 3 kez olmak üzere uygulamanız gerekiyor.

Serum Fizyolojik Yani Tuzlu Su

Sponsorlu Reklam

Yaranın ortadan kalkmasını sağlamanın bir yolu o bölgedeki bakterileri ortadan kaldırmak, yakarak o bölgeyi temiz tutmaktır. Serum fizyolojik de bebekler için burun açımında kullanılıyor ve diğer ismi ile tuzlu su olarak biliniyor halk arasında. Daha rahat nefes alabilmek, ortamı daha temiz tutmak, yeni yaraların oluşmasını engellemek ve yayılmasını önlemek adına tuzlu su kullanımınızda fayda var. Şırınganın iğnesini çıkarın ve bir şırınga dolusu tuzlu suyu yaranın olduğu burun deliğinden boşaltın. Nefesinizin açıldığını, yaranın yandığını hissedeceksiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Burundaki yaralara sebep olan bakterileri ortadan kaldırmak için antibakteriyel, antimikrobiyal yani mikrop bakteri önleyici ürünler kullanmak gerekiyor. Aynı zamanda bu ürünlerin tahriş olan deriyi iyileştirmesini de bekliyoruz. Tüm bu özelliklere sahip olan ürünlerin başında hindistan cevizi yağı geliyor. Oldukça doğal, kullanışlı, sağlıklı ve ulaşılabilirliği kolay olan bir ürün bu. Burun içindeki yaralar için kullanımı ise şöyle;

Sponsorlu Reklam

Burun içerisindeki yaranın konumunu tespit edin. Yaranın üzerine ve çevresine kulak çubuğu ile hindistan cevizi yağı uygulayın. Bu ağ sayesinde bruun içindeki yaraların yumuşadığını ve yara sertliğinden dolayı oluşan konforsuzluğu anında geçirdiğini göreceksiniz. Günde 3-4 defa bu işlemi tekrar edin bir haftaya kalmadan burun içindeki yanma, yara durumu geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat