Sponsorlu Reklam

Champix Sigara Bıraktırma İlacı Nedir?

Sponsorlu Reklam

Tütün kullanımı dünya genelinde sık kullanılan bir üründür. Tütünün kullanımı arttıkça insan sağlığındaki tehlikede o kadar artmaktadır. Tütün kullanımı insan sağlığına ciddi derecede zarar vermektedir. Kanser, kalp – damar hastalıkları, akciğer hastalıklarının ana nedenlerinden bir tanesidir. Tütün kullanan birçok kişi bu rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybetmektedir. Bu yüzden de sigarayı bırakmak isteyen birçok kişi farklı yollara başvurmaktadır. Ancak sigarayı bırakmak o kadarda kolay değildir. Sigara kullanımı doğrudan bırakılması insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu yüzden de bir doktora başvurulması ve reçeteli ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Kişinin sigarayı bırakabilmesi için onaylanmış ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlardan bir tanesi ise Champix’tir.

Champix kişiyi sigara bağımlılığından kurtarmaya yarayan reçeteli bir ilaçtır. Kişide oluşan nikotin bağımlılığını en aza indirmeye ve yoksunluğunu gidermeye yarayan bir ilaç türüdür. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin başvurduğu binlerce ürün arasından champix sigara içerisindeki nikotini taklit ederek kişinin nikotin yoksunluğunu gidermektedir.

Sponsorlu Reklam

Champix Nasıl Kullanılır?

Tütün kullanımından artık rahatsız olan veya bu ürünün sağlığına zararlı olduğunun bilincinde olan kişiler doktor tavsiyesi ile birlikte sigara bırakma ilaçlarından Champix’i kullanabilmektedir. Doktor tavsiyesi ve reçetesi ile her eczanede satılan bu ilacın en büyük özelliği ise sigarayı bırakmak isteyen kişinin acı çekmeden ve sabır göstererek kolay bir şekilde sigarayı bırakabilmesidir. Champix sigara bırakma tabletleri kişinin sigarayı kaç günde bırakabileceğine göre ayarlanmış tabletlerdir.

Champix ilaç kutusunun içeriğindeki sayfada tarih tutabilmek için bir kutucuk ayarlanmaktadır. Bu kutucuğun ayarlanma sebebi ise uygulanan tedavinin 2. Haftasında doktorun veya kişinin belirlediği tarihlerde sigaranın bırakma tarihi olarak ayarlanır. Bu zaman aralığında sigarayı bırakabilmek için alınacak olan tabletlerin dozları ayarlanmaktadır. Champix ilacının doğru kullanımı ise ilacı bölmeden ve su ile yutulmasıdır. Eğer ilaç bulantı yapıyor ise yemeklerden sonrada kullanılabilmektedir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra aynı saatler aralığında içilmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Gün içerisinde unutulan ilacı diğer ilaç dozunu içmeye yakın alınmaması gerekmektedir. ilacın etkisinin güçlü veya az olduğu hissediliyorsa doktora başvurulması gerekmektedir.

Champix Ne İşe Yarar?

Champix sigara bırakma ilacı sigara kullanan kişiyi nikotin bağlılığından kurtarabilmektedir. Sigara kullanan her birey bu bağımlılığından kurtulamadığı için ya hayatını kaybetmekte ya da çok ciddi derecelerde hastalanabilmektedir. Bu yüzden de sigara kullanan bir kişi bu durumları göz önünde bulundurarak sigarayı bırakmak istemektedir. Champix sigarayı bırakmak isteyen kişinin nikotin bağımlılığını ve tiryakiliğini belirli bir zaman diliminde yok edebilmektedir. Sigara bırakma tedavisinde sıklıkla kullanılan bir ilaç türüdür. Champix ilacının ana etken maddesi ise sigarada bulunan nikotini içermeyen bir vareniklin tartarat maddesidir. Bu madde sayesinde kişi nikotine olan yoksunluğundan belirli zaman aralıklarından sonra kurtulabilmektedir.

Sponsorlu Reklam

Klinik çalışmalar sonucunda doktor tavsiyesi ve kontrolü altında kullanılan Champix ilacı kullanım ve talimatlara uyulduğu takdirde başarı oranının %40 ve üzerinde olduğu gösterilmiştir. Champix ilacının tam faydasını görebilmek içinde ilacı düzenli olarak ve belirtilen tarihe göre kullanılması gerekmektedir. Champix sigara bırakma ilacı nikotini taklit ederek kişinin beyninde ve vücudunda sigaranın fiziksel etkilerini azaltabilmektedir. Sigara içme ihtiyacını giderebilmekte ve keyif verici etkisini azaltmaya çalışmaktadır.

Champix Yan Etkileri Nelerdir?

İlaçlar kişiye özel olarak yapılan ürün olmadığından dolayı her ilaç gibi Champix sigara bırakma ilacının da yan etkileri bulunmaktadır. Champix ilacı yan etkileri her kişide sıklıkla görülmemektedir. Fakat bazı kişilerde ilacın yan etkileri nadirde olsa görülmektedir. Bu yan etkilerden bazıları ise doktor tavsiyesine uymayarak doz aşımı yapmaktan da kaynaklanabilmektedir. Çünkü ilaç kullanımına başladıktan sonra doz alımları doktor tavsiyesine göre her hafta artabilmektedir. Bu doz alımlarına uymayan kişilerde yan etkiler görülebilmektedir.

Champix sigara bırakma ilacını kullanmak isteyen kişiler doktora müracaat ederek yapılan tetkikler sonucu ilaç verilmektedir. Kişilerde çok yaygın bulunan yan etkiler ise burun veya boğaz ağrısı, baş ağrıları, uyku bozuklukları, mide bulantısıdır. Kişilerde yaygın olarak görülebilen yan etkileri ise göğüs bölümünde veya sinüs bölümlerinde enfeksiyon, solunum bozuklukları, nefes almada zorluk, göğüs ve sırt ağrısı, kilo artışı veya iştah azalması, tat almada değişiklik, dikkat dağınıklığı, yorgunluk gibi etkileri bulunmaktadır. İlaç kullanımında yaygın olmayan yan etkileri ise kansızlık, lenf bezlerinde büyüme, mantar enfeksiyonu, kan şekerinde düşüş, depresyon, panik atak, migren kokuları karıştırma, denge bozukluğu, kelimeleri karıştırma gibi yan etkileri olabilmektedir.

Champix Sigara Bıraktırma İlacı Fiyatı 2020

Champix sağlık piyasasında reçeteli olarak satılan bir ilaçtır. Yaklaşık olarak Champix sigara bırakma ilacının tedavisi 24 hafta sürmektedir. Ancak tedavi süreci kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden de doktor gözetimi altında kullanılması gereken bir ilaçtır. Sigarayı bırakmak ve bu ilacı kullanmak isteyen kişilerin sigarayı kaç yıl kullandıkları hangi yaşlarda kullanmaya başladıkları gibi sorular kullanılacak olan ilacın dozajını ayarlayabilmektedir. Bu yüzden de Champix sigara bıraktırma ilacı fiyatı 2020 yılının zamlarıyla ve doktorun yazdığı dozu ile birlikte değişiklik gösterebilmektedir.

Champix sigara bıraktırma ilacı 0,5 mg 98 film kaplı tablet 8 hafta kullanımı, 0,5 mg 42 film kaplı tablet 4 hafta kullanımı, 1mg 56 film kaplı tablet 4 hafta kullanımı doktorun istediği tetkiklere göre verilmektedir. Ancak 2020 yılı piyasasında miligramına ve tablet âdetine göre fiyatlar değişebilmektedir. Ancak Champix sigara bıraktırma ilacı reçeteye yazılmasına rağmen belirli bir fiyatın ödenmesi gerekmektedir. Champix sigara bıraktırma ilacını devlet karşılamamaktadır. Doktor tavsiyesi ile alınmasının sebebi ise ilacın içerisindeki etken maddenin kişiye zarar vermesini önlemek amacıyla tedbir alınmaktadır. Champix ilacı her yıl ilaç statüsüne girdiği için fiyatları artabilmektedir.

Sponsorlu Reklam
Champix Kullananlar

Sigarayı bırakmanın birden fazla yoları bulunmaktadır. Ancak uzun süre kullanan bir kişinin aniden bırakması olanaksızdır. Her ne kadar sigarayı bıraktım denilse de kökten çözülmediği takdirde tekrardan sigaraya başlanılmaktadır. Bu yüzdende sigarayı bırakmanın 3 tedavisi bulunmaktadır. Nikotin yerine koyma tedavileri, Champix ve Bupropion bulunmaktadır. Nikotin replesman tedavisi için ise 5 farklı tedavi yolları bulunmaktadır. Bunlar; inhaler, bant, sakız veya pastil gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Bu ürünler ne kadar süre kullanılacağı, nasıl kullanılacağı değişkenlik gösterebilmektedir. Sigara bırakmak için kullanılan ilaçlar ise doktor tavsiyesi ile alınması gerekmektedir.

Champix sigara bırakma ilacını kullanan çoğu kişi ilacın işe yaradığını ve sigarayı rahatlıkla bırakmanın en kolay yolu olduğunu söylemektedir. Champix ilacının yan etkilerinin çok olması ile birlikte halsizlik, mide bulantısı gibi sorunlarda yapabilmektedir. Bu ilacı kullanan kişilerin %50’si bu sorunlardan yakınmaktadır. İlacın en iyi etkilerinden biri ise ilacı içmeye başladıktan bir hafta sonra vücutta olan değişiklikleri ve sigara içmeme istekleri fark edilmektedir. Bu ilacı tercih eden kişilerin %90’nı sadece fiyatından yakınmaktadırlar. İlaç piyasada çok pahalı olduğundan veya zor bulunduğundan dolayı da çoğu zaman sıkıntılar yaşayabilmektedir. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından verilmeye başlanılan champix ücretsiz olarak da temin edilebilmektedir. Ancak Champix sigara bıraktırma ilacını sigorta kapsamında olmadığından dolayı eczanelerde belirli ücretlerde verilmektedir.

Sponsorlu Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat