Sponsorlu Reklam

Enfluvir Nedir

Sponsorlu Reklam

Enfluvir, grip hastalığı için kullanılan bir ilaç grubuna dahildir. Bugünlerde ise insanların oldukça kafasının karıştığı korona virüs salgını ve tedavisi konusu ile ilgili gündeme gelen ilaçlar arasında… Her ne kadar bazı görüşlerce; bu hastalığa direkt olarak etkin güç sağlayabilecek bir ilaç olmasa da yardımcı tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla son dönemde, merak ettiğimiz pek çok şeyi bulabildiğimiz internet ortamında sık sık üzerine araştırma yapılan konulardan bir tanesi olmuş durumdadır.

Bu nedenle biz de bu ilacın prospektüs bilgilerinden ve uzman görüşlerden yola çıkarak nasıl bir ilaç olduğuna değineceğiz. Bu noktada enfluvir ilacı nedir? Ne için kullanılır? Korona virüs ile bağlantısı var mıdır, varsa nedir? Bu gibi arama motorlarında son dönemlerde sık sık cevap aranan sorulara yanıtlar oluşturduk… Bunun için yazımızın devamını okumanız yeterli!..

Sponsorlu Reklam

Enfluvir Nedir?

Enfluvir nedir? Enfluvir, içerisinde belli etkin maddelerin bulunduğu virüse karşı savaş açan ilaç grubuna dahil bir ilaçtır. 75 mg şeklinde olan Enfluvir ilaç kutusu içerisindeki her bir tane kapsül, tam olarak 75 mg oseltamivire eş olan 98.5 mg kadar oseltamivir fosfat barındırır. Enfluvir ilacının yardımcı maddeleri arasında ise şunlar sıralanabilir: Pregelled nişasta, kroskarmeloz, talk, jelatin, povidon K30, sodyum, koloidal silikon dioksit…

Enfluvir nedir? Enfluvir isimli bu ilacın en etkin olan maddesi ise içerisinde yer alan oseltamivir adındaki maddedir. Ayrıca bu ilacın, “nöraminidaz inhibitörleri” ismi verilen bir tür ilaç grubuna dahil olduğunu söyleyebiliriz. Bu ilaçlar, insan vücudu içerisinde oluşan grip virüsü ile savaşabilmesi için üretilmiş ilaçlardır.

Enfluvir Ne İçin Kullanılır?

Enfluvir ne için kullanılır? Enfluvir isimli bu ilaç, kapsül şeklindedir ve ağız yolu ile kullanılması suretiyle üretilmiştir. Bu ilaçlar, insan vücudu içerisinde meydana gelmiş olan grip virüsüne karşı kullanılmak için tedavide işlev görür. Başka bir deyişle; bu ilaçlar, insan vücudu içerisinde oluşmuş grip virüslerinin yayılımına karşı koyar ve engeller. Bu sayede de kişide, grip virüsü iltihabı ya da enfeksiyonu sebebiyle meydana gelebilecek belirtiler, engellenmiş ya da dindirilmiş olur.

Sponsorlu Reklam

Bu ilaçların rap kısımları renksiz olur ve kapak kısımları ise kırmızı ve sert jelatinle kaplı kapsüller şeklindedir. Enfluvir 75 mg kapsüller, içerisinde 10 tane kapsül barındıran ambalajlar içerisinde piyasaya sunulur. Enfluvir ilacı, hastaya, grip rahatsızlığının tedavi edilebilmesi ya da önlenebilmesi maksadıyla reçete edilmektedir.

Enfluvir Reçetesiz Satılır mı?

Enfluvir reçetesiz satılır mı? Aslında bu soruyu, pek çok uzman doktor, eleştirel bir taraftan ele alıyor ve hastalara genellikle de bu konularda sık sık uyarılarda bulunuyor. Çok yakın zamanlara kadar ülkemizde, antibiyotik gibi ciddi bir ilaç türü bile reçetesiz şekilde her eczaneden alınabiliyordu. Ancak reçetesiz şekilde alımlar, yanlış kullanımlara sebebiyet vermeye başladı. Neticede bu durumu farkeden Sağlık Bakanlığı, duruma el koydu ve reçetesiz bu ilaçların alımı, imkânsız hâle getirildi. Şimdi aynı soruyu, enfluvir ilacı üzerine araştırma yapan kişiler de soruyor. Cevabı ise şu şekilde…

Enfluvir reçetesiz satılır mı? Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki; enfluvir gibi (ve aslında diğer ilaçları da) tedavi amaçlı bile olsa hiçbir ilacı, doktor tavsiyesi ve reçetesi olmadan kullanmamanız gerekiyor. Zaten kural olarak da bu ilaç, reçetesiz şekilde eczanelerden alınamıyor. Hatta son dönemde enfluvir ilacına dair ifade edilen söylemlere göre bu ilacın yakın zamanda kırmızı reçeteli şekilde verilmeye başlanacağı da söylenebilir.

Enfluvir – Covid 19

Enfluvir – Covid 19 hastalığı ile birlikte gündeme gelen ilaçlardan bir tanesi oldu. Elbette uzmanlar, doktorlar ve konunun ehli olan yetkililer, gündemimizden düşmeyen bu korona virüs salgını ile ilgili her geçen gün yeni yeni açıklamalar yapmaya devam ediyor. Bu noktada salgının azalacağı ihtimalinden bahsedenler de oluyor; covid-19 için yeni bir aşı uygulanmaya başlanacağını dile getirenler de… Ancak en büyük sorumluluk ise korona hastalarını hastane odalarında tedavi etmeye çalışan doktorlarımızın üzerinde… Doktorlar, bu konuda pek çok yardımcı tedavi yöntemleri ile hareket ediyor olsa da bir yandan da kesin bir yönteme erişmiş değiller. Enfluvir ilacı ise aslında grip virüsü için kullanılan bir ilaç olarak korona hastalarının bazı semptomlarının azaltılması amacıyla ek ilaç şeklinde tercih edilen ilaçlar arasında… Ancak direkt olarak bu salgının ilacı şudur, demek de mümkün değil!

Enfluvir Yan Etkileri

Enfluvir yan etkileri, diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi bazı durumlarda ortaya çıkabilir. Enfluvir ilacının içerik kısmında yer alan maddelere karşı bir duyarlılığı bulunan kişilerde bazı yan etkiler meydana gelebilir. Enfluvir ilacının en yaygın olan yan etkileri, 10 hastadan birinde görülebilen etkiler olarak şu şekilde sıralanabilir:

Sponsorlu Reklam
 • Kusma,
 • Mide bulantısı,
 • Baş ağrıları,
 • Karın ağrıları,
 • Bulantı…

Bu sıralanan yan etkiler, hastalarda genelde ilacın ilk kullanılan dozunun ardından meydana gelir. Ayrıca genelde de tedavi devam ederken bu etkiler ortadan kaybolur. Bu saydığımız yan etkilerin oluşma/görülme sıklığı ise enfluvir ilacı eğer yiyecekler ile beraber alınırsa daha aza indirilebilir.

Bunlar dışında ergen ve yetişkin bireylerde bu ilacın çok da yaygın olmayan başka yan etkilerinden de söz edilebilir. Bu yan etkiler ise 100 hastadan 1 tanesinden az oranda görülmektedir. Bu çok yaygın bulunmayan yan etkiler, aslında grip yüzünden oluşabilir. Bu yaygın bulunmayan enfluvir yan etkileri arasında ise şunları sıralayabiliriz:

 • Mide ile bağırsak kanalları içerisinde kanamalar,
 • Bronşlar içerisinde iltihaplanma oluşması,
 • Üst karın bölgesi üzerinde şişkinlik şikâyeti,
 • Üst solunum yolları üzerinde enfeksiyon,
 • Yorgunluk hisleri,
 • Sersemlik duygusu,
 • Uykuya geçiş sırasında zorlanmalar,
 • Akciğer üzerinde fonksiyon bozukluğu,
 • Deride farklı reaksiyonlar,
 • Kalp ritminde bazı bozukluklar,
 • Görme ile ilgili bazı bozukluklar…

Enfluvir Kullanan Yorumları

Enfluvir kullanan yorumları, genellikle grip hastalığı şikâyeti ile doktora başvurmuş hastaların tedavi sonrası durumlarını ifade eder. Genellikle uzman doktora grip şikâyeti ile başvurmuş hastalara, enfluvir gibi grip virüsüne karşı vücut içinde savaş açabilen ve virüs yayılım hareketini engelleyen ilaç gruplarından bir ilaç reçete edilir. Doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanıldığı takdirde olumlu sonuçlar getirdiği için bu ilaç, hastalar tarafından da tedavide olumlu etkiler gördüklerine dair ifadelerle anlatılır.

Sponsorlu Reklam

Enfluvir Nasıl Kullanılır?

Enfluvir nasıl kullanılır? Enfluvir ilacı, doktor tarafından reçete edildiğinde ve yine doktorun takibi süresince kullanılması gereken bir ilaçtır. İlaç kapsüller şeklinde olduğu için ağız yolu ile kullanılır. Ancak yiyecekler ile beraber kullanımı, olası yan etkilerin de daha aza indirilebilmesinde yardımcı olacaktır. Eğer enfluvir ilacı, grip hastalığını engellemek amacıyla reçete edilmişse, hastanın doktoru, ilacın ne kadar süre devam edilmesi gerektiğini de belirtecektir. Bu noktada hastanın, doktor önerisine uygun sürede ve şekilde bu ilacın kullanımına devam etmesi gerekir.

Enfluvir kapsülleri, bölünmeden, yani bir bütün şeklinde su ile beraber yutulmalıdır. Dolayısıyla bu kapsülleri, herhangi bir biçimde bölmeyiniz ya da çiğnemeye kalkmayınız. 1 yaşından daha küçük olan bebeklerde bu ilacın kullanımına ise oluşabilecek bazı risklere karşı, doktor tarafından yapılacak gerekli incelemeler sonrasında karar verilmelidir.

Enfluvir Fiyatı

Enfluvir fiyatı, diğer ilaçlarda olduğu gibi yıla-zamana endeksli şekilde değişebilen rakamlarda karşımıza çıkabilmektedir. Bu noktada 2019 yılında da az çok aynı rakamlarda sunulan enfluvir ilacı, 75 mg olarak ve 10 kapsül içeren ambalajlarda satılmaya devam etmektedir. 2020 yılı ilaç fiyatları listesine baktığımızda ise yine aynı ambalaj içerisinde satılan enfluvir ilacının fiyat etiketinin 52,92 TL tutarında olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla oldukça uygun bir fiyatı olan bu ilaç, doktor reçetesi ve SSK kapsamı çerçevesinde gayet uygun bir rakamda satın alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat