Sponsorlu Reklam

ERTESİ GÜN HAPI NEDİR?

Sponsorlu Reklam

Ertesi gün hapı içerisinde yüksek miktarlarda progesteron hormonu yer alan ve korunmasız cinsel ilişki sonrasın da kullanıldığı zaman gebe kalma riskini en aza indirmeye yardımcı olan bir ilaç türüdür. Plansız oluşan gebelikleri engellemede çok yüksek başarı gösteren ertesi gün hapı eczanelerden reçetesiz olarak temin etme şansınız vardır. Gebeliği önlemek dışında başka bir fonksiyonu olmayan ilaçların düzenli olarak doğum kontrol yöntemi için kullanılmaması gerekmektedir. Doğum kontrol yöntemlerinden birisi olan konsolların yırtılması sonucunda veya direk korunmadan cinsel ilişkiye girildiğinde kullanılmaktadır.

Günümüzde sadece progesteron hormonu içeren ertesi gün ilaçlarının yanında progesteron ve östrojen hormonlarını beraber içeren ve sadece östrojen hormonu içeren farklı ertesi gün ilaçları kullanılmaktadır. Sadece progesteron hormonu içeren ilaçlar yumurtlama oranını durduruyor ve gebe kalınmasını engelliyor. İki hormonu beraber içeren ilaçlar hem yumurtlamayı engellerken hem de ceninin rahmin içine yerleşmesine engel olmaktadır.

Sponsorlu Reklam

Ertesi Gün Hapı Fiyatı

Ertesi gün haplarının fiyatı içerisinde ki etken maddelerine göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra hemen hemen fiyatları bir birine yakın miktardadır. Ertesi gün hapı fiyatı 2021 senesi içinde piyasada yer alan iki çeşit ertesi gün haplarından birinin fiyatı 60 ila 70 lira arasındayken diğerinin fiyatı ise 90 ila 100 lira arasında satışa sunulmaktadır. Ayrıca bazı ertesi gün ilaçlarının fiyatları şu şekildedir;

 • NORLEVO; 59 lira
 • ERTES; 57 lira
 • Postpill; 57 lira
 • ELLA; 83 lira

Gibi fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Ertesi Gün Hapı İsimleri

Piyasalarda bir kaç çeşit ertesi gün hapı yer almaktadır. Bunlar ilacın etken maddelerine göre farklılık göstermektedir. Fakat ertesi gün ilaçlarının hepsi aynı görevi görmektedir. Size en uygun olanı hangisiyse içinde bulunan etken maddesine karşı alerjiniz yoksa alıp kullanabilirsiniz. Bu ilaçların isimleri ve içerikleri şu şekildedir;

Sponsorlu Reklam
 1. NORLEVO: bu ilacın içerisinde 750 mcg levonorgestrel bulunmaktadır. Kutunun içerisinde iki tablet yer almaktadır. Tek doz şeklinde 2 tablet beraber alınmalıdır.
 2. ERTES 72; içerisinde 1.5 mg levonorgestrel bulunmaktadır. Kutunun içerisinde 1 tablet bulunmaktadır. Tek doz 1 tablet halinde hap içilir.
 3. POSTPİLL; içerisinde 1.5 mg levonorgestrel bulunmaktadır. Kutunun içerisinde 1 tablet bulunmaktadır. Tek doz 1 tablet halinde kullanılır.
 4. ELLA; içerisinde 30 mg Ulipristal bulunmaktadır. Kutunun içinde 1 tablet yer almaktadır. Tek doz 1 tablet hakinde ertesi gün hapı kullanılır.

Ertesi Gün Hapı Zararları

Hiçbir önlem alınmadan girilen cinsel ilişkilerde istenmeyen gebelikleri önleme de etkin şekilde sonuç alınmasına yarayan ertesi gün hapının yüksek dozlarda ya da belirtilerin dışında yanlış olarak kullanımı bazı sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Yüksek miktarda progesteron hormonu içeren ilacı doz aşımı kullananlarda bu hormondan dolayı yen etkiler oluşabilir. Bu yan etkiler bazı durumlarda yalnız tek bir doz kullanımında bile görülmektedir.

Ertesi gün hapının en çok görülen yan etkisi adet düzensizliğidir. Adet düzensizliği tek doz kullanımında bile bir kaç ay süresince devam edebilir. İlaç adet düzensizliğinin yanında çoğu bayanda kusma ve mide bulantısı gibi etkilerde gösterir. Özelliklere bazı bayanlar ilacı aldıktan sonraki bir kaç saat içerisinde kusuyorlar ve ilacın etkisi kayboluyor bu nedenden dolayı aynı dozda ilacı tekrar kullanmaları gerekmektedir. Kusma, mide bulantısı ve göğüs hassasiyetini ilacın alınmasından sonra bir kaç gün boyunca kendini gösterebilmektedir.

Ertesi gün hapının bütün yan etkileri şu şekildedir;

 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Adet düzensizliği
 • Ara kanamalar
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Meme hassasiyeti
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Karın ağrısı

Bazı bayanlarda yukarda saydığımız belirtilerin hepsi meydana gelirken bazılarında ise hiç birisi meydana gelmez. Ayda 1 dozu geçmemek ve nadir şekilde kullanmak ertesi gün hapını yan etkilerini azaltmakta ve hormon dengesinin bozulmasını engellemektedir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

Ertesi gün ilaçlarının isimlerinden dolayı korunmasız cinsel ilişkilerden sonraki gün alınması gerektiği algısı oluşmaktadır. Oysaki ertesi gün ilaçları cinsel ilişkinin hemen ardından kullanıldığı zaman etkisini çok daha fazla göstermektedir. Genel olarak da ilişki sonrasında 72 saat içerisinde alınması gereken ilaçlar bu zamanın sonrasında etki etmektedir. İlk 24 saat içerisinde kullanılan ilaçlar gebelik oluşumlarına %90 ila %98 oranında engellerken ilk 48 saat içerisinde kullanılan ilaçlarda gebeliğin engellenmesi ihtimali %75 oranına düşmektedir. Bu sebepten dolayı, cinsel ilişkinin hemen sonrasında kullanıldığı zaman gebeliğin engellenme oranı çok daha fazla oluyor.

Sponsorlu Reklam

Ertesi gün ilaçlarının kullanımlarında da öncelikle kesinlikle prospektüsünün okunması gerekmektedir. Bunun en önemli sebebi ise ilacın markasına göre kullanım şekillerine göre de değişmektedir. Bazı ertesi gün hapları tek doz kullanılırken bazı ilaçların çift doz alınması gerekmektedir. Belirlenen dozdan fazla almak farklı sağlık problemlerine yol açabilirler dozun az olması da ilacın etki mekanizmasını düşürmektedir.

İlacı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de ertesi gün hapının nadiren, acil olan durumlarda kullanılması gerektiğidir. Bir doğum kontrol yöntemi olmayan ertesi gün ilaçları devamlı ya da düzenli olarak alınmamalıdır.

Ertesi Gün Hapı Kullananlar

 1. Kullanıcı; ertesi gün ilaçları bazı insanlarda, baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve hafif kanamaya neden olabilmektedir. İlacı kullanıp 3 saat sonra kustuysanız yeniden ilaç almanız gerekmektedir. Bende bu ilacı kullandım size şunu da belirtiyim kullanımı sonrasında adetinizin başlangıç günlerine dikkat etmelisiniz. Adet başlangıç gününüz beklediğiniz günden biraz daha geç olabiliyor. Fakat adet donemizin 5 gün geçtiyse kesinlikle bir hamilelik testi yaptırın.
 2. Kullanıcı; eğer cinsel ilişkiye gireceksiniz ve gebe kalmak istemiyorsanız kullanmanızı tavsiye ederim istenmeyen gebeliklere kesin çözüm yöntemidir. Ama kullanırken dikkat etmelisiniz kusma olursa hemen yeniden ilacı almanız gerekmektedir. Yoksa hiç bir etsi kalmıyor ilacın.
 3. Kullanıcı; Bebek sahibi olmak istemeyenler için tavsiye edilen bir ilaçtır. Bizde bebek sahibi olmak istemediğimiz için bu ilacı kullandık ama ona rağmen gebe kaldım. Daha sonradan öğrendim ki ilacı kullanıp bir kaç saat içinde kusulunca yeniden alınması gerekiyormuş. Ben bunu bilmediğim için yeniden ilacı almadım ve hamile kaldım.

Ertesi gün hapı günah mı

Din adamları tarafından yapılan açıklamalar göre bu tür ilaçların kullanımı günah değildir. Çünkü gebeliğe engel olacak tedbirleri almak dinimizce caizdir. Bundan dolayı eğer doktorunuz kullanmanızda bir sakınca görmüyorsa gebe kalmamak için bu tür ilaçları kullanabilirsiniz dinen hiç bir sakıncası yoktur.

Sponsorlu Reklam

Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2021

Ertesi gün ilaçlarının piyasalarda iki farklı çeşidi bulunmaktadır. İçerdiği etken maddeye göre ilaç değişiklik göstermektedir. İlacın bir kısma 60 ila 70 TL arasında bir kısmı da 90 ila 100 TL arasında satışa sunulmaktadır. Ayrıca ilacı ister reçeteli isterseniz reçetesiz olarak da temin edebilirsiniz. Ama olası yan etkilerine karşı doktor tavsiyesi altında kullanmak en doğrusudur. Her hangi bir yan etkisiyle karşılaştığınız da doktora ya da evinize en yakın sağlık merkezine başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat