Sponsorlu Reklam

Evde Saç Boyama İp Uçları

Sponsorlu Reklam

Evde saç boyama fikrini çoğu zaman aklımıza getiririz ama bulunduğumuz çevre ve iş ortamı neticesinde buna pek de cesaret edemeyiz. Corona virüs salgını nedeni ile kimsenini dışarı çıkamadığı, evde bolca boş zamanımızın olduğu bu günlerde kuaförlerin de kapalı olmasını göz önüne getirerek yapılacak en mantıklı şey evde saç boyamaktır. Evde hiç saç boyamamış olan kadınlar ve daha önce saç boyayıp da bir şeyleri yanlış yaptığını düşünen kadınlar için hazırladığımız bu yazımızı dikkatle inceleyerek profesyonel bir kuaför gibi saç boyayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli ip uçlarını paylaşacağımız yazımızı okuduktan sonra isterseniz dip boyanızı isterseniz de tüm saçlarınızı evde kolaylıkla boyayabilirsiniz. Evden çıkamadığımız bu günlerde işte yeteneklerinizi keşfetmeniz için bir fırsat.

Evde Boya Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Reklam

Evde kendi kendinize dip boyalarınızı yapmak çok zor olmasa da tüm saçı boyamak biraz zor gelebilir. Peki ya saçlarınıza evde ombre yapmak? Sizin için hayal gibi görünse de aslında gayet kolay bir şekilde mükemmel ombrelere kuaförünüz olmadan da sahip olabilirsiniz. Evde saçlarınızı ilk kez boyayacaksanız zveya daha öne deneyip de bu konuda çok başarılı olamadıysanız bir de bu yazıyı okuduktan sonra deneyin ve yorumlarınızı yorumlar bölümünden bizimle paylaşın. İşte evde saç boyarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar;

1-Küçük Değişimler İle Başlayın

Saçlarınızı evde boyamak istiyorsanız ve bunu daha önce hiç yapmadıysanız öncelikle küçük değişimlerden başlamanızı öneriyoruz. Tamamen sıcak bir renkten soğuk bir renge geçişiniz elbette ki zor olacaktır. Bu nedenle kendi saç tonunuza daha yakın saç renkleri tercih edin ve ilk etapta saç açmak gibi kompleks işlemlere girişmeyin.

2-Malzeme Tedariği

Kuaförlerin bu kadar iyi olmasının yeteneğin ve deneyimin dışında olan sebeplerinden biri de kullanılabilecek tüm malzemelerinin ellerinin altında olmasıdır. Atalarımızın da dediği gibi “alet işler el övünür!” Saçlarınıza eşit bir şekilde uygulama yapmak, saç boyasını eşit bir şekilde saça ulaştırmak ve istediğiniz rengi olması gerektiği gibi ortaya çıkarmak için karıştırma kabına, fırçaya ve ince dişli bir tarağa ihtiyacınız olacak. Bir profesyonel olmak için malzemlerinizin de eksiksiz olması gerekir.

Sponsorlu Reklam

3-Saçları Ayırın

Saçlarınızın çok ince olduğunu düşünseniz dahi boya yapmadan önce mutlaka bir planlama yapın. Saçlarınızı ayırın ve parça parça uygulayın. Düzenli bir şekilde saçlarınızın her yerine boyanın ulaşması için saçlarınızın ilk çeyreğinden itibaren uygulamaya başlayın. Bu şekilde hem daha temiz ve düzenli çalışmış olacaksınız hem de saçlarınızın her yerine boyanın eşit şekilde yayılmasını sağlamış olacaksınız.

4-Cildinizi Koruyun

Özellikle koyu renk saç boyalarında saçlarınızı boyadıktan sonra fark edeceğiniz ve büyük bir pişmanlık yaşayacağınız şey cildinizin de boya ile renklenmesidir. Kızıl saç rengini tercih edenler saçlarını boyadıktan sonra kırmızı kulaklar ile gezmek zorunda kalabilir. Son anda pişmanlık yaşamamak için tabii ki boyamadan önce tedbirimizi almamız gerekiyor. Cizdinizine gelen boyaları saç boyama işlemi sırasında temizleyemeyeceğiniz için yapacağınız tek şey boyadan sonra bu renklerin kolay çıkmasını sağlamaktır. Saçlarınızı boyamadan önce saçların bittiği alın bölgesine, kulaklara ve yine saçların bittiği boyun bölgesine vazelin veya herhangi bir yağlı krem uygulayın. Saç boyama işlemi bittikten sonra kremli olan bölgeleri pamuk yardımı ile silebilirsiniz.

5-Gri Bölgeye Öncelik Verin

Saçlarınızı boyamaya gri renklerin daha az tutuculuğu olduğunu düşünerek öncelikle gri renkleri boyayarak başlayın. Başınızın üst kısmında bulunan beyazlaşmış saçlarınızı öncelikle boyayın ve tüm saça boya işlemi bittiğinde beyaz saçlarınızın üzerinden tekrar geçin. Saçlarınızı beyazları kapatmak için boyuyorsanız eğer en çok boyama ihtiyacı duyduğunuz alanlara ekstra özen göstermelisiniz.

6-Boyalı Saçlara Boya Yaparken

Saçlarınızın her yerinde eşit bir şekilde boya yok ise saçlarınızdaki renk geçişlerini kapatmanız sizin için biraz zor olabilir. Tek renk ve düzenli bir saça sahip olamak için tek bir defa boyamak yeterli olmayabilir. Saçlarınızdaki eski boyaların üstünü kapatmak için birkaç defa birkaç ay aralıklar ile saçlarınızı boyamanızı tavsiye ediyoruz.

Sponsorlu Reklam
7-Zamanlama

Saçlarınızın boya kutusundaki renge en yakın olmasını istiyorsanız erken yıkamamanız gerekir. Saç boyası kutusunun üzerindeki bekleme zamanlarına uymanız gerekir. Boyaya dirençli saçlarınız var ise bu süreyi biraz uzatabilirsiniz. Çok uzun süre boya ile kaldığınızda saçlarınız yıpranır, çok kısa süre boya saçlarınızda kaldığında saçlarınız rengi tutamaz. Her iki durumu da yaşamamak için saç boyanızın kullanım kılavuzundaki bekleme süresine riayet edin.

8-Renk Sabitleştirici Kullanın

Saçlarınızı boyadıktan sonra akmasını engellemek adına kullanmanız gereken saç rengi sabitleyici kremi kullanın. Bunun yanında boya kutularından çıkan boyama sonrası onarıcı saç kremi de saçlarınızı olduğundan daha yumuşak yapacak ve boyanın saç tellerinize verdiği hasarı onaracaktır.

9-Soğuk Su Kullanın

Saçlarınızı boyadıktan sonra yıkarken soğuk su kullanmanız gerekir. Soğuk su ile yıkayamıyorsanız da ılık su tercih edebilirsiniz ama asla sıcak su kullanmayı. Yeni boyanmış saçlarınızdaki boyaları akıtabilecek olan sıcak su, saçlarınızda renk eşitsizliğine sebep olur. Saçınızın her tarafına düzenli bir şekilde boya uygulasanız dahi yıkama esnasındaki suyun çok sıcak olması nedeni ile saçlarınızda renk eşitsizlikleri olacaktır.

Sponsorlu Reklam
10-En Doğru Renk Seçimi

Evde saç boyamanızdan memnun olmak için boyama tekniklerini çok iyi bilmeniz değil doğru renge karar vermiş olmanız gerekir. Yüzünüze yakışmayan, saçlarınıza uygun olmayan bir renk seçimi sizi evde saç boyamaktan da soğutabilir. Saçlarınıza zarar vermeyecek olan sağlıklı bir boya ve en önemlisi de doğru renk boya ile pişmanlık yaşamayacağınıza eminiz.

Evde saç boyamanın tekniğini madde madde sıralı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bu yazıyı okuyarak saçlarınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Koyu renk saçlara sahip olan kadınların sarı saç sevdası için ise aşağıdaki linkten evde sarı saç nasıl yapılır öğrenebilirsiniz;

Saçlarınızı boyamadan önce hayatınızda ilk defa saç boyuyorsanız veya boyatıyorsanız allerji testi yapmanız gerekir. Saç deriniz saç boyalarına karşı çok hassas ise açıcı kullanmadan boya yapmanız gerekir. Bunun yanında piyasada bulunan kalitesiz ve ucuz boyalar ile değil kaliteli boyalar ile hatta imkanınız var ise kimyasal içermeyen doğal boyalar ile saçlarınızı boyayabilirsiniz. Saçlarınızı boyayabileceğiniz ülkemizde kadınların evde saç boyarken en çok kullandığı saç boyalarından bir kaçı;

1-Koleston Forever

2-Loreal Paris Excellence Cream

3-Palette Deluxe

4-Schwarzkopf Pura Color

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat