Sponsorlu Reklam

Ferro Sanol B Şurup Nedir Ne İşe Yarar?

Sponsorlu Reklam

Ferro Sanol demir eksikliği olan kişilerin kullandığı, içerisinde hem demir hemde b1, b2, b6 gibi vücudunuzun eksik olan vitaminleri de barındıran multi vitamindir. Demir ilacı olarak bilinen bu ilacın şurup formu çocuklar tarafından da kullanılabilmektedir. Doktorların çok reçete ettiği bu ilaç sadece demir açısından değil b vitamini açısından da zengindir. Şurup formunda olan Ferro Sanol gebelik döneminde görülen demir eksikliğinde, gebenin ve çocuğun eksik vitaminlerini karşılaması için kullanılır. Bunun yanında sadece gebelik döneminde de değil beslenme yetersizliği olan veya vücutta demir eksikliği gelişen, gelişmeni mümkün olan kişilere de ferro sanol demir ilacı yazılıyor.

Ferro Sanol Şurup Ne İşe Yarar?

 • Demir eksikliği olan bireylerde kullanılır
 • Demir eksikliği olmasa da destek ve takviye amacı ile gebelerde kullanılır
 • Demir eksikliği olmasa da destek amacı ile emziren annelerde demir eksikliği olma ihtimaline karşı kullanılır.
 • Yetersiz beslenen bireylerde vücudun demir eksikliğini karşılamak amacı ile kullanılır.
 • Halsizlik, yorgunluk şikayeti ile doktora giden ve minimum miktarda demir eksikliği, vitamin eksikliği olan bireylerde kullanılır.
 • Demir eksikliği olan çocuk hastalarda ferro sanol kullanılır.
 • Demir eksikliği anemisinin tedavisinde her yaştaki bireylerde doktor kontrolünde kullanılır.

Ferro Sanol Şurup Nasıl Kullanılır

2 yaş ve 5 yaş arası çocuklarda günde toplam 10 ml

Sponsorlu Reklam

Ferro Sanol şurup kullanırken kullanma talimatını doktorunuz söyleyecektir. Reçetesiz alıyorsanız veya dokotrunuza sormadıysanızeczacınıza danışmanızı tavsiye ederiz. Genellikle kullanım şekli şöyledir;

5 yaş ile 12 yaş arası çocuklarda günde toplam 15 ml kullanılıyor.

Bir yaşına kadar olan küçük çocuklarda yani bebeklerde kullanımı günde 2.5 ml ile 5 ml arasında değişiyor. Doktorunuza danışınız.

Sponsorlu Reklam

Yetişkinlerde ise doktor tarafından herhangi bir öneri gelmediği sürece günde 3 kez 10 ml kullanılmalıdır. Yani yetişkinlerin günlük alması gereken toplam doz 30 ml olmalıdır.

Ferro Sanol Kan İlacının Yan Etkileri

Ferro Sanol ilacının içerisindeki herhangi bir maddeye karşı allerjiniz var ise ciddi yan etkiler ile karşılaşabilirisniz. Allerjiniz olması durumunda solumda güçlük, göğüste baskı, hırıltılısolunum, Dilde ve dudakta şişme gibi ciddi sağlık probleleri ile karşılaşmanız durumunda acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Çok nadir görülse de allerji durumunda tüm ilaçlarda bu şekilde ciddi yan etki görülebilir.

Kabızlık, demirden kaynaklı koyu renkli dışkı bu ilacın sık görülen yan etkileridir. Bunun haricinde nadir görülen yan etkileri mide yanması, kusma ishal gibi problemlerdir. Bunları yaşarsanız doktorunuza başvurmanız gerekir.

Ferro Sanol Kilo Aldırır mı

Ferro Sanol şurup demir eksikliğinde kullanılıyor. Demir eksikliğinde kullanılan ilaçlar kilo aldırır gibi bir duyum olsa da net olarak kilo aldırır diyemeyiz. Bu ilaçları kulllanan insanların bir kısmında iştahın açıldığı görülüyor.

Ferro Sanol Zayıflatır Mı

Ferro Sanol demir ilacı sağlıksız bireylerde kullanıldığında eski sağlıklarının yerine gelmesini, dinçleşmelerini sağlıyor. Sağlıksız bireylerin beslenmelerinin de kötü olacağı için sağlık durumu iyiye giden bireylerin beslenmeleri düzene girer. Bu nedenle demir ilacı takviyeleri kilo aldırıyormuş gibi görünebilir asla zayıflatmaz.

Sponsorlu Reklam

Ferro Sanol B Fiyatı Nedir

İçerisinde vitamin b1- b6 sodyum fosfat ferroglikol sülfat bulunduran ferro sanol demir şurubu fiyatı 16 tl dir.

Ferro Sanol bebeklerde Kullanımı

Bebeklerde demir ilacı kullanımı dozu 1 yaşındaki bebekler için günlük 2.5 ml dir. Tek seferde 2.5 ml demir ilacı takviyesi uygun görülür. 2 yaşındaki bebeğe ise günlük uygun görülen doz 5 ml dir. % yaşın a kadar olan çocuklarda ferro sanol demir ilacı takviyesi 10 ml dir. Doktorunuza danışmadan doz ayarlamasını internetten yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Her hastanın demir eksikliği farklı olacağından kullanılan dozlar da farklı olacaktır.

Sponsorlu Reklam

Hamilelikte Demir İlacı Kullanımı

Hamile bireylerde vücudun gereksinimi artacağından vitamin ve mineral takviyeleri gerekir. Dokjtorlar atarfından hamile bireylere de ferro sanol şurup takviyesi yapılıyor. Doktorunuza danışın

Emziren Anneler Ferrro Sanol Kullanabilir Mi

Emziren anneler hem kendileri hemde bebeklerinin sağlığı için beslenmeye ek olarak vitamin mineral takviyesi aşabilir hatta gebelik döneminde kullandığı vitaminlerin hepsini emzirme döneminde de kullanabilir. Ferro sanol kullanımı da uygundur. Doktorunuza danışın.

Bebekler Ferro Sanol Kullanabilir mi

Bbeekler için 4. aydan sonra demir takviyesi yapılıyor. Doktorunuza danışarak kullanım şeklini ve kullanım dozunu öğrenebilirsiniz.

Ferro Sanol Muadili

 • Bevitol tablet
 • Bonmega
 • Respivor Çilek
 • Respivor Çikolata
 • Fixoss
 • Jevıty Hıcal
 • Prılam Dr

Ferro Sanol Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Diyor Ki;

Gebelik döneminde demir ve b vitamini takviyesi almıştım. Bunların yanında kalsiyum, magnesyum, omega3 ve folik asit de kullanıyordum.

Kullanıcı Diyor Ki;

Doğum sonrası emirirken demir ilacı kullanıyordum. Bebeğim 4 aylık olduktan sonra doktorumuz bebeğim için de demir takviyesi kullanmamı önerdi. Günde 4 damla ile bbeğime de demir vitaminine başladık. Yalnız bu vitaminleri takviye almadan önce kan testi yapılmıyormuş yeni öğrendirm. Eksiklik olmasa da demir eksikliği olma ihtimaline karşı kullanılıyormuş ferro sanol.

Kullanıcı Diyor Ki;

8 aylık bebeğime kan testi yaptırdık ve ferritin 2 çıktı. Doktorumuz kan depoları boşalmış acilen ferro sanol b kullanmamız lazım dedi. Ben şok oldum çünkü bebeğimde herhangi bir bulgu yoktu. İştahsızlık olması gerekmiyor muydu demir eksikliğinde? Bizim tam tersine demir ilacından sonra iştahsızlık meydana geldi. Bebebğim bu ilacı kullandıktan sonra kusmaya başladı zaten ilacı da zorla içiriyorum tadını hiç sevmiyor.

Kullanıcı Diyor Ki;

Bize demir eksikliği için ferro sanol kullandık bebeğimize. İlk sıralar kusmalar ağlamalar iştahsızlık vardı. Demir ilacından olduğunu düşündük doktorumuza danıştık. Olayalar bambaşka çıktı. Meğer bebeğim diş çıkarıyormuş demir ilacı ile ilgisi yokmuş iştahsızlığın. Ben ilacı verdikten hemen sonra yemek yedirmiyorum araya bir saat koyuyorum ki mide bulantısı olmasın ve ilacı kusmasın diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat