Sponsorlu Reklam

Gaviscon Nedir Ne İşe Yarar?

Sponsorlu Reklam

Mide rahatsızlıkları toplumuzda çok yaygın olarak görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Hamilelik, stres, yaşam şartları, yediğimiz içtiğimiz abur cuburlar ve sağlıksız beslenme nedeniyle ortaya çıkan mide rahatsızlıkları ve hazımsızlıklar bir çok ilaç ile tedavi edilebiliyor. Bu ilaçlar başında mide yanmasına, reflüye ve reflüye bağlı olarak ortaya çıkan bir çok problem için kullanılan Gaviscon geliyor. Gaviscon bir çok gastroenteroloji uzmanı tarafından, aile hekimleri tarafından hatta ve hatta eczacılar tarafından çok sık tavsiye edilen Gaviscon Şurup her evde bulunması gereken, her ecza dolabında yer alması gereken ilaçlar arasında yer alıyor. Likit şeklinde olan ve kullanımı neredeyse her birey için uygu olan, yan etkisi çok fazla bulunmayan bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiye ettiği ve sizin de çok merak ettiğiniz Gaviscon şurup hakkında bilmek istediğiniz her şey burada. Gaviscon Şurup Nedir? Gaviscon Şurup Ne İşe Yarar? Gaviscon Ne Kadar gibi bir çok soruya cevap bulacağınız makalemizi dikkatlice inceleyin.

İlginizi Çekebilir:https://drkadinca.com/saglik/talcid-nedir-mide-ilaci-talcid-ne-ise-yarar/

Sponsorlu Reklam

Gaviscon Şurup Nedir?

gaviscon ne işe yarar

Likit şeklinde bulunan, naneli ve aromalı içmesi kolay beyaz renkte kıvamlı bir yapıya sahip olan gaviscon şurup 200 ml lik şişelerde satılıyor. Hamilelerde genellikle görünen mide bulantılarında kullanılan, mide asit içeriğinin boğaza kadar gelmesi durumunda kullanılıyor. Reflüsü olanlar için fazla mide asidinin boğaza gelmesini engellemek, boğazdaki tahrişi engellemek ve buna bağlı olarak ortaya çıkan boğazda ve midede yanma hissini azaltmak için kullanılıyor.

Mide içeriğindeki asidin ph ını yükselterek boğazı ve yemek borusunu maruz kalacağı asitten koruyor. Reflüyü baskı altına almak, iyileşmeyi kolaylaştırmak, tahrişi engellemek için Gaviscon şurubu kullanabilirsiniz.

Gaviscon etken Maddesi

Sodyum aljinat, sodyum bikarbonat, kalsiyum karbonat gavisconun etken maddeleridir.

Sponsorlu Reklam

Gaviscon Nasıl Kullanılır?

-Gavisconu su ile birlikte kullanabilirsiniz. Bunun yanında herhangi bir yiyecek ve içecek ile etkileşime girmediğinden dolayı her türlü yiyecek ve içecek ile kullanılabiliyor.

-Gavisconun kullanım şekli doktorunuzun ve eczacınızın önerdiği şekilde olmalıdır.

-Gavisconu ara ara değil de her gün düzenli olarak kullanamanız durumunda fayda görebilirsiniz.

-Yetişkinler için gaviscon kullanımı yemeklerden sonra ve yatarken olmak üzere günde 4 dozdur. Yani 5 ml lik ölçekli kaşıklardan 4 kaşık gaviscon kullanabilirsiniz.

-Kullanmadan önce mutlaka çalkalamanız gerekiyor.

Sponsorlu Reklam

-12 Yaşından küçük çocuklarınızda doktorunuz önermediği sürece kullanmamanız gerekir.

-Yaşlı bireylerde ve erişkinlerde gaviscon kullanımında herhani bir sakınca görülmemiş, doz ayarlamasına gerek duyulmamıştır.

-Gaviscon şurubun şişesini açtıktan sonra en fazla 6 ay içerisinde tüketmeniz gerekir. 6 ay süresinde kapağı açılmış olan ilaç kullanılmamalıdır.

Sponsorlu Reklam

Gaviscon Yan Etkileri

Gavisconun içeriğindeki etken maddesine karşı duyarlı olan insanlarda çok ciddi yan etkiler gelişebilir. Bunlar;

-Vücudun herhangi bir yerinde artan kızarıklık

-Eller,ayaklar, yüz, boyun bölgesinde şişlikler meydana gelebilir

-Ağız ve boğazda nefes almayı güçleştirecek şekilde şişlikler meydana gelebilir. Bu şekilde ciddi yan etkiler ile karşılaşmanız durumunda ilaç kullanımını kesip hemen en yakın sağlık kuruluşunun acil bölümüne başvurmanız gerekir. Çok nadir görülse de duyarlılık her ilaçta olacağı gibi gavisconda da ortaya çıkabilir.

Çok ciddi yan etkiler haricinde gavisconun yan etkileri genellikle hafiftir ve kalıcı değildir. Kabızlık gibi veya midede asit miktarının yükselmesi gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Gaviscon Muadili

-Gaviscon 500 mg tablet

-Pronat Oral süspansiyon

-Ranısıd Oral Süspansiyon

-Refcon Advance Oral Süspansiyon

Gaviscon Fiyat 2019

Eczanelerden temin edebileceğiniz, doktor kontrolünde veya eczacınızın önerdiği şekilde kullanabileceğiniz, reflü hastalına çok iyi gelen bu Gaviscon Şurup Fiyat 2019 17.20 tl dir.

Hamilelikte Gaviscon Kullanılabilir Mi?

hamilelikte gaviscon kullanımı

Çok fazla yan etkisi bulunmayan gaviscon şurup u hamileyken de kullanabilirsiniz. Şurup özellikle hamilelerdeki asit miktarının artması ve mideyi rahatsız etmesi durumunda kullanıldığından hamilelerde kullanımı sakıncalı değildir.

Emzirme Döneminde Gaviscon Kullanılabilir Mi

Emzirme döneminde olan annelerin sık sık sorduğu sorular arasında yer alıyor bu soru. Emzirme döneminde de hamileleikte olduğu gibi gaviscon şurup kullanabilirsiniz. Tabi bazı ekstrem durumlarda doktorunuz kullanımınızı önermeyebilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Gaviscon Kullananlar

Kullanıcı Diyor Ki: Çiğneme tabletinin kullanımı şuruba göre biraz daha kolay olsa da gaviscon şurupun mide için daha etkili olduğunu düşünüyorum. Kireç gibi bir tadı olmasına rağmen kola içtikten sonra veya baharatlı yiyecekler yedikten sonra mutlaka kullandığım gaviscon şurup iyi ki var.

Kullanıcı Diyor Ki: Şurubu içerken çok zorlandığım zamanlar oldu ama üzerine bir bardak soğuk su içinde şurubun değişik jel şeklinde yapısı ağızdan uzaklaşıyor. Doktorum bana her rahatsız olduğunda iç herhangi bir yan etkisi yok dese bile sadece gece yatarken içiyorum iki kaşık. Gece mide ağrısı yaşamadan uyumamı sağlıyor.

Kullanıcı Diyor Ki: Limon mu desem yoksa nane mi bilmiyorum ama çoğu insanın aksine ben bu tadı çok seviyorum. Lise dönemlerimde üniversite sınavlarına hazırlanırken çok kullandığım ilaçların başında geliyor kendisi. Şimdilerde hayatımı düzene soktum ve stressiz bir yaşam sürdüğüm halde canım sıkılınca, herhangi bir şeye kafamı takınca midem direkt olarak etkileniyor. Bu zamanlarda gaviscon benim kurtarıcım oluyor.

Kullanıcı Diyor Ki: Hamur işi yedikten sonra midemde oluşan yanma hissini alıyor. Genellikle yağlı poğaçalardan sonra çok işe yarıyor bende.

Mide rahatsızlığı olanların sıkça kullandığı Gaviscon şurup hakkında aklınıza gelen tüm soruları cevaplamaya çalıştık bu yazımızda. Bunlar haricinde makalede olmayan ama aklınıza takılan herhangi bir soru olursa mesajlar bölümünden bize ulaşabilir, sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat