Sponsorlu Reklam

GENİTAL BÖLGE SİVİLCE NASIL GECER

Sponsorlu Reklam

Bayanların cinsel organlarının çevresinde zaman zaman sivilceler meydana gelmesi oldukça normal bir durum. Fakat genital sivilceler cinsel hayatı olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Genital bölgedeki sivilcelerden kurtulmak için genellikle pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli ya da sivilceler geçene kadar çıplak uyumak oldukça etkili bir yöntemdir.

Aslında sivilceler vücudun bütün bölgelerinde görülen bir durumdur. Genital bölgede meydana gelen sivilceler her ne kadar tehlike arz etmese de, günlük yaşamımızda rahatsız edici olabiliyor. Hatta bu durum cinsel yaşamında bazen olumsuz olarak etkileyebiliyor. Çiftler, sivilceyi partnerine bulaştırma düşüncesiyle kaçabiliyor ve görüntüsünden dolayı da utanabiliyor. Genital bölgede meydana gelen sivilcelerin ise birçok nedeni bulunmaktadır. Eğer sivilce meydana gelmesini istemiyorsanız adet sürecinde kullandığınız pedi ve tamponları sık sık değiştirmeye özen göstermelisiniz.

Sponsorlu Reklam

Sivilceden dolayı tahriş olan bölgeye sıcak pamuk ile kompres yaparsanız da fayda gösterir. Sıcak pamuk kompresini gün içerisinde 2 ya da3 defa uygulayabilirsiniz. Uyguladığınız bölgeyi daha sonra kurulayın. Ayrıca sivilceniz geçmemek için sizle inatlaşıyorsa bir doktora danışmanız da fayda vardır.

Genital bölge sivilce neden çıkar?

Genital bölgeniz devamlı olarak kapalı olduğu için hava almayan bir bölgedir. Hava almayan ve nemli bölgelerde sivilce gibi çeşitli sorunların meydana gekmesi ve bu sorunların uzun bir dönem geçmemesi esasında çok normal bir durumdur. Genital bölgenizde meydana gelen sivilcelerin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Genital bölgenizde meydana gelen sivilcelerin nedenlerinden ilki çok dar ve emici olmayan iç çamaşırları giymektir. Hava almayan bir bölge olduğu için dar iç çamaşırı giyindiği zamanda iyice havadan uzak kalacaktır. İç çamaşırının emici olmaması meydana gelen akıntıların uzun bir süre aynı bilgede tutacağından sivilcenin oluşması kaçınılmaz olmaktadır.
 • İkinci bir neden ise cinsel yol ile bulaşan hastalıklardan dolayı sivilce ve uçuk oluşturabilir. Yani anlayacağınız cinsel yol ile de bu sorun ortaya çıkabilir. Genellikle sivilce sorunu erkeklerde com ciddi sorunlara yol açmazken bayanlarda bu durum başa çıkılamaz ağrılar yaratabileceği için, cinsel ilişki sırasında korunmanın çok ciddi bir önemi olduğu kesinlikle unutulmamalı.
 • Bayanların adet surecinde kullandığı petler, genital bölgenin hava almasına iyice engel olmaktadır. Ayrıca ısıyı da sıkıştıran bu pedler, adet süreçlerinde kaşıntıya ve sivilceye sebep olabilir. Bayanlar adet süreçleri için ped seçimi yaparken, peşin hava alıp almadığını kontrol etmelisin yoksa çok zor durumlar yaşayabilir.
 • Genital sivilcelere sabun, deterjan, ter, parfümlü petler ve idrar gibi etkenler
 • Bir diğer sebep olarak ise kıl kökü iltihaplanması. Batik kıllar, sıkı kıyafetler, ter ve kesikler kıl köklerinde iltihaplanmalarına neden olabilir ve buda sivilcelerin artmasına neden olur.
 • Kasıkta ve göğüslerinizin altında bulunan ter bezlerini etkileten akne inversa hastalığına da genital sivilcelere sebep olabilir hatta zor geçen izler de bırakabiliyor.

Yukarda saydığımız gibi genital bölgede sivilcelerinin oluşumunu tetikleyen çeşitli faktörler yer almaktadır. Ama en yaygın sebepleri bunlardır. Bu sebeplerden dolayı özellikle bu altı konuya çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sponsorlu Reklam

Ayrıca genital bölgesinde meydana gelen sivilcelerin başka nedenleri de bulunmaktadır. Onları da şu şekilde açıklayalım;

 1. Kontakt dermatit;

Genital bölgenizdeki sivilcelere muhtemelen kontakt dermatit neden olabilir. Bu hastalık vücudun, cilde temas eden herhangi bir şeye verdiği tepki sonrası oluşur. Genital bölgede kontakt dermatit oluşmasının bazı nedenleri bulunmaktadır. Sabunlar ve köpük banyoları özelliklede koku içeren ürünler kontakt dermatite neden olmaktadır. Islak mendil, losyonlar, toz ürünler ya da parfümler, deodorantlar, tamponlar ya da hijyenik pedler, vajinal duş,  spermisitler, reçetesiz satılan ilaçlar, çamaşır deterjanı ve kağıt havlular bu hastalığa neden olabilmektedir.

Cildindeki tahrişlerim olmasının diğer sebepleri arasında terleme, idrar, vajinal akıntı ve meni gibi faktörlerde neden olmaktadır.

 1. Folikülit; 

Genital bölgede meydana gelen sivilceler, saç folikülünün bakterilere bağlı enfeksiyonunun bir sonucu sonrasında olabilir. Kasık bölgesinde bulunan tüyleri tıraş etmek folikülitin potansiyel bir sebebidir.

 1. Moluscum contagiosum;

Molluscum contagiosum, cinsel organlarda dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde sivilceye sebep olabilen viral bir enfeksiyon olarak ortaya çıkar. Bunun tedavisine her zaman ihtiyaç duyulmaz fakat topikal kremler ya da oral ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Eğer bu tür durumla karşılaşırsanız bir cilt doktorundan yardım alın.

Sponsorlu Reklam

Genital bölge sivilce nasıl kaybolur

Genital bölgenizde bulunan sivilcelerden kurtulmak için;

 • İlk olarak neden oluştuğunu anlamanız gerekir. Neden dolayı olduğunu anladıktan sonra sebep olan şeyi önkemek için elinizden geleni yapmalısınız.
 • Genital bölgenizde bulunan sivilceleri sıkmaktan kaçınınız. Eğer sıkarsanız enfeksiyon daha yayılacaktır ve hem sivilce iyi olmadığı gibi daha da çok artacaktır.
 • Genital bölgenizi kuru olmasına özen gösteriniz. Çünkü ter o bölgedeki sivilcelerin en önemli sebeplerindendir bundan dolayı nemli ya da terli kıyafetlerinizi hemen değiştirin. Eğer deniz ya da havuza girdiyseniz ıslak mayo ile kesinlikle dolaşmayınız.
 • Epilasyon yaparken dikkat etmelisiniz. Epilasyon için kullandığınız malzemelerin temiz olmasına önem veriniz. Enfeksiyona neden olacak her türlü şeyden kaçınınız.
 • Eğer vücut bakım ürünü kullanıyorsanız bunları kontrol edin. Bazı ürünlerin pH dengesi olmadığı için tahriş edici bileşenlerden oluşur bundan dolayı yıkanırken ne kullandığınız önemlidir.
 • Sivilcelerden kurtulmak için benzoil peroksidi deneyiniz. Söz konusu sivilceler olduğu zaman benzoil peroksit en iyi yardımcınızdır. Sivilceleri ve şişlikleri tedavi etmek için, benzoil peroksit ile ilaçlı duş jeli kullanmak iyi gelir.
 • Genital bölgenizdeki sivilceye sıcak bir kompres yapın.
 • Kortizon içeren iğneler özellikle ciddi yüz akneleri için bir çözüm olduğu için, genital bölgenizdeki sivilceler içinde çözüm olabilir. Bunu için bir cilt doktoruna giderek danışabilirsiniz.

Genital bölgesi sivilce sıkılır mı?

Genital bölgenizde bir çok nedenden dolayı meydana gelen sivilcelerin sıkılması doğru değildir. Genital bölgesinde yer alan sivilceler sıkıldığı zaman daha büyük sorunlara neden olabilir. İçerisinde yer alan enfeksiyondan dolayı çoğalmaya da neden olabilir. Bunda dolayı kesinlikle genital bölgesindeki sivilce sıkılmamalıdır.

Genital bölgede sivilce elma sirkesi

Genital bölgenizde meydana gelen sivilceleriniz için elma sirkesi bir doğal yöntemdir. Bir çok insan tarafından kullanılan bu yöntem vücudun neresinde sivilce olursa olsun tercih edilmektedir. Elma sirkesinin içeriğinde asidik bulunması sivilcelerinizden hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olur. Bu yöntem bir çok insan tarafından denmekte ve üstelik hiç bir zararı da bulunmamaktadır. Pamuktan bir parça Lain ve elma sirkesine batırın ve sivilcenin üzerine koyun. Daha sonra pamuğu bir bant yardımı ile o bölgeye sabitleyin. Sabaha kadar o şekilde bekletin. Sabah uyandığınızda pamuğu çıkartın. Bu yöntemi bir hafta boyunca her gece tekrarlanabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam

Elma sirkesiyle yapabileceğiniz tedavinin bir baksa yolu ise elma sirkesi ile bir miktar ılık suyu karıştırın ve bir bezi bu karışımda iyice ıslatın. Bezi sivilcenizin bulunduğu bölgenin üzerine serin ve o şekilde kurumasını bekleyin. Bu yöntemi her gün yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat