Sponsorlu Reklam

Gözenek Sıkılaştırıcı Uygulamalar 

Sponsorlu Reklam

Gözenek oluşumu her yaştan insanın başına gelebilecek olan bir durumdur. Gözenekler, cilt tipine göre ortaya çıkmaktadır. Yanlış makyaj malzemesi kullanımı, cildi temiz tutmamak gibi durumlarda ciltte gözenek oluşumuna sebep olan durumlardandır. Gözenekler kadın ya da erkek bir cinsiyet ayrımı gözetmezler. Kadın veya erkek her insanın gözenekleri ile sorunları olabilir. Bu durum cinsiyetle alakalı bir durum değildir.

Gözenek cildin daha yaşlı ve kusurlu gözükmesine neden olmaktadır. Makyaj yapıldığında da belli olan gözenekler cildi kusurlu olarak göstermektedir. Makyaj yapıldığında gözenekler cildin pürüzlü gözükmesine yol açar, bu durumda makyajın ciltte güzel gözükmemesine yol açmaktadır. Gözenekleri yok etmek, sıkılaştırmak ve tekrar tekrar oluşumunu engellemek amacıyla yapılacak birçok şey mevcuttur.

Sponsorlu Reklam

Gözenek Nedir?

Gözenekler genel olarak cildin hava almasını sağlamaktadır. Gözenek dediğimiz olgu kıl köklerinin dibinde bulunmaktadır. Vücudun ve cildin hava almasını sağlayan gözenekler, nem ve parlaklığın korunmasını sağlar. Doğru biçimde hava alan cilt görünüm açısından oldukça nemli ve parlak bir görünüme sahiptir. Gözenek nedir sorusunun cevabı olarak kısaca gözeneklerin cildin hava almasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olduğu cevabı verilebilir. Gözenekler tıkandığı takdirde cilt hava alamaz ve kusurlar ortaya çıkar. Cildin nemli ve parlak aynı zamanda da sağlıklı görünmesini istiyorsanız gözeneklerinizin açık ve temiz olduğundan emin olmalısınız.

Tıkanan gözenekleri açmak için pek çok hizmet alabilirsiniz. Gözenekler aynı zamanda cildin alt katmanlarında bulunan sıvıların, yağın yüzeye çıkmasını ve cildi beslemesini sağlarlar. Bu yüzden tıkanan gözenekler cildin alt katmanındaki yağın cilde erişmesine engel olurlar. Bu durumda da cilt oldukça kusurlu ve pütürlü bir noktaya doğru evrilmektedir.

Sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak için gözeneklerinizin de sağlıklı ve temiz olması gerekmektedir. Sağlıklı cildin temelinde temiz gözenekler bulunmaktadır. Cildin alt katmanlarında bulunan sıvıları ve yağları cilde ulaştırması gereken gözenekler cilt için oldukça önemlidir. Cildinizin genç, parlak ve sıkı gözükmesini istiyorsanız gözeneklerinizin oldukça temiz olması gerekmektedir. 

Sponsorlu Reklam

Gözenek Neden Oluşur?

Gözenek neden oluşur sorusunun cevabı basitçe cildin iyi temizlenmemesi olarak cevaplanabilir. Aşırı derecede makyaj yapımı, cildin zamanında ve iyi bir şekilde temizlenmemesi gibi durumlarda gözeneklerde oluşan kir yüzünden gözenekler oldukça genişler. Genişleyen gözenekler aşırı derecede yağ üretirler. Çok fazla yağ üreten gözenekler ise hem cildin aşırı derecede yağlanmasına neden olur hem de cilt elastikliğini kaybeder.

Genetik nedenlerle de ortaya çıkabilen gözenekler, en çok makyaj sebebiyle genişler. Yağlanmaya müsait olan çoğu cilt, aşırı makyaj nedeniyle gözenek büyümesine müsait olmaktadır. Nefes almaya ihtiyacı olan cilt gözenekleri büyütür. Büyüyen gözenekler sağlıksız ve pütürlü bir görüntü oluşturur. Aşırı makyaj yapımının yanı sıra yanlış kozmetik ürünleri kullanmak, kişide yüz yıkama alışkanlığı olmaması, aşırı derecede alkol ve sigara tüketimi, aşırı derecede kilolu olmak gibi durumlarda da gözeneklerin genişlediği görülmektedir. Genetik yatkınlıklar sebebiyle de oluşabilen gözenek genişlemesi, iyi temizlenmeyen ciltlerde oluşuma daha yatkındır. 

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Evde

Daha sağlıklı, parlak ve genç bir görünüme sahip olmak için cildi temiz tutmak gerekir. Evde gözenek sıkılaştırma yapmak da mümkündür. Kimyasal maddelerin yanı sıra doğal ürünlerle gözenekleri sıkılaştırmak sonuç verebilen durumlardandır. Gözenek sıkılaştırıcı maske evde yapılması mümkün olan basit uygulamalardandır. Evinizde bulunan doğal malzemelerle birlikte gözenek sıkılaştırıcı maska yapabilirsiniz.

En basitinden yumurta akı bile birlikte yapacağınız maska gözeneklerinizi sıkılaştırmaya yardımcı olabilir. Limon suyu ve yumurta akı karıştırılarak yapılan maske düzenli olarak yapıldığında etkisini göreceğiniz maskelerdendir. Karbonat ve suyla yapılan basit bir şekilde gözenek sıkılaştırıcı maske, haftada bir kez uygulanmaktadır. Su ve karbonatı karıştırıp gözeneklerinizin geniş olduğu yerlere sürerseniz ve düzenli olarak haftada bir kere uygularsanız sonucunu görebilirsiniz.

Aloe Vera, yağlı ciltlere iyi gelmektedir. Gözenekleri geniş olan ciltler genellikle yağlanmaya daha çok müsait olan ciltlerdir. Bu yüzden gözeneklerinizi sıkılaştırmak isterseniz aloe veraya da başvurmanız mümkündür. Aloe vera ve portakal karışımından ortaya çıkacak olan kremsi maske ile düzenli bir şekilde cildinize baktığınızda en kısa sürede en etkili sonucu almanız mümkündür. Aloe vera hem cildinizi iyi bir şekilde temizler hem de cildiniz üzerindeki kusurlara oldukça iyi gelmektedir.

Sponsorlu Reklam

Aloe veranın yanı sıra un, yoğurt ve gül suyuyla yapılan maskelerde bulunmaktadır. Gül suyu her cilde kullanılmaz. Eğer hassas ve alerjiye yatkın bir cildiniz var ise sadece gül suyu olan maskeyi değil diğer maskeleri de doktorunuza danışmadan önce cildiniz üzerinde denememelisiniz. Doktorunuza danışıp fikrini aldığınız takdirde doğal yollardan ilerlemek isterseniz pek çok doğal maskeyi evinizin konforunda deneyimleyebilirsiniz. Düzenli bir şekilde bu maskeleri yaptığınız takdirde farkı gözlerinizle görebilirsiniz. 

Gözenek Sıkılaştırıcı Uygulamalar 

Evde doğal maskeler yapabileceğiniz gibi gözenek sıkılaştırıcı uygulamalar ile gözeneklerinizi sıkılaştırmanız da mümkündür. Sıkı, gergin ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için çeşitli gözenek sıkılaştırıcı uygulamalar yapabilmeniz mümkündür. Gözeneklerinizi sıkılaştırmak için en etkili olan yöntemlerden biri karbon peeling ile yapacağınız gözenek sıkılaştırmadır. Karbon maske yüzünüze sürülür ve lazer ile birlikte yüzünüzden uçurulur. Bu sayede cildinizdeki ölü deriler temizlenir. Temizlenen cilt sayesinde gözeneklerinizde küçülmeye başlar.

Porselen gibi bir cilde sahip olmak isterseniz Baby Face Beauty ile birlikte gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz. Cildinize özel vitaminler, mineraller cilt altına gönderilmektedir. Cilt üzerinde yenileme yapmakta gözeneklerinizi küçültmeye yardımcı olmaktadır. Fraksiyonel lazer ile cildiniz soyulur ve bu sayede yeni cilt tabakası oluşumu da desteklenir.

Sponsorlu Reklam

Mikro iğnelerle birlikte yapılan sıkılaştırma yöntemi ise Dermapen adı verilen gözenek sıkılaştırma yöntemidir. Genç ciltler üzerinde de tercih edilmektedir. Uygulama sırasında cilde verilen kimyasallar sayesinde gözenekler küçülmektedir.

Kalıcı Gözenek Sıkılaştırıcı 

Gözenekler, aşırı makyaj yapımına, yanlış makyaj malzemesi kullanımına ve cildin temizlenmemesine bağlı olarak genişleyebilir. Gözenek sıkılaştırıcı uygulamalardan sonra cildinize iyi bakmazsanız gerekli bakımları yapmaz ve cildinizin temizliğini sağlamazsanız gözenekleriniz yeniden genişleyebilir. Kalıcı gözenek sıkılaştırıcı isterseniz cildinize iyi bakmanız ve uygulamalardan sonra da takviyelere devam etmeniz gerekmektedir. Çeşitli vitaminler, kremler ve tonikler kullanarak da cildinizi besleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra cildinizi oldukça temiz tutmaya çalışmanız gerekmektedir. Cilt yağlandıkça sıkılaşan gözenekler yeniden genişleyebilir. 

Gözenek Sıkılaştırıcı Kremler 

Gözenek genişlemesini engellemek için pek çok gözenek sıkılaştırıcı kremler bulunmaktadır. Asit içermeyen bir gözenek sıkılaştırıcı krem gözeneklerinizi en iyi şekilde sıkılaştırabilmektedir. Gözeneklerinizin boyutunu ve genişliğini hızlı bir biçimde daraltan kremler aynı zamanda ciltteki aşırı yağlanmayı ve renk eşitsizliği gibi durumları kontrol altına almaktadır. Gözenek sıkılaştırıcı krem seçerken içeriğinin kimyasallardan arınmış ve doğal ürünlerden hazırlanmış olmasına özen göstermeniz cilt sağlığınız bakımından oldukça önemlidir.

Gözenek Sıkılaştırıcı Tonikler

Gözenek sıkılaştırıcı tonikler, cilt temizliğinden sonra kullanılması gereken ürünlerdendir. Gözeneklerinizin layığıyla temizlenmesini isterseniz gözenek temizleyici ve sıkılaştırıcı tonikler kullanabilirsiniz. Cilt üzerinde olan toksinleri arındıran ve gözenekleri olabildiğince küçülten doğal tonikler de mevcuttur. Gözenek küçülmesinin yanı sıra mat bir cilde sahip olmak için de tonik kullanımı önerilir. Evde kendi malzemelerinizle yapabileceğiniz tonik tarifleri de bulmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat