Sponsorlu Reklam

Gümüş Göğüs Kapak Nedir?

Sponsorlu Reklam

Emziren annelerin en çok merak ettikleri soru olan ‘’Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir?’’ in cevabı olan gümüş kapaklar hakkında merak edilen tüm bilgileri yazımızda sizler için derledik.

Gümüş Göğüs Kapak Nedir?

İtalya’da 1970 yılında Tecnologia Ospedaliera isimli bir şirket tarafından üretilen gümüş kapak, ülkemizde iki yıldır büyük bir ilgi görmektedir. Doğal bir element olan gümüşten üretilen bu kapaklar, yara iyileştirici ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Doğal tıbbın yüzyıllardır kullandığı gümüş elementinin geçmişi Antik Yunan ve Roma dönemine kadar uzanmaktadır.

Sponsorlu Reklam

Alman çocuk doktoru F. Crede 1834 yılında yeni doğanların doğum sonrasında gözlerinde oluşan enfeksiyonu önlemek amacıyla ürettiği %1 gümüş nitrat solüsyon ile birlikte bu element; göz damlası şekliyle tıp literatürüne giriş yapmıştır. 1970 yılında ise Luigi Sevignani isimli bir medikalci, doğal tıpta kullanılan bu elementi meme ucu yaralarını iyileştirmede kullanma fikrini ortaya atmıştır. Bu medikalci, gümüş göğüs kapağı geliştirmiş ve bugünkü haline getirmiştir.

İtalya’da anne-bebek sağlığı açısından gerekli tüm klinik testlerden geçen gümüş kapak, Avrupa standartlarında üretilmiştir. Kendi kendini temizleme özelliğine sahip bu kapaklar, ayda bir kez karbonat ve suyla ovularak temizlenmektedir. Emzirme işlemi bittikten sonra göğüs ucunu temizlemeden direk olarak takılması uygundur. Hastane çantalarının olmazsa olmazı olan gümüş göğüs kapakları, emziren annelerin en büyük kurtarıcısıdır.

Eskiden göğüs ucu yaralarına sürülen kremleri ve losyonları rafa kaldıran gümüş göğüs kapakları, günümüz anneleri tarafından çok fazla tercih edilen bir üründür. Gerek kullanım kolaylığı gerekse fiyatları sebebiyle ülkemizde hızla yayılan ürün, yerel birçok firma tarafından da üretilmektedir. Güvenirliliği kanıtlanmış olan bu kapaklar, ağrılı semptomları azalmakta ve iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır.

Sponsorlu Reklam

Gümüş Göğüs Kapak Temizliği ve Kullanımı

  • Gümüş göğüs kapakları yıllarca kullanılabilir özelliktedir. Herhangi bir eskime ya da yıpranma durumu söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple nesilden nesile aktarılabilir bir üründür.
  • Gümüş kapaklar, yapısı gereği kendini temizleme özelliğine sahiptir. Yani gerçek bir dezenfektandır. Bu sebeple sıcak suda kaynatmaya ya da buharla temizlemeye gerek duyulmamaktadır.
  • Eğer yine de gümüş göğüs kapağı temizlemek isterseniz, ayda bir kez karbonatlı su ile ovanız yeterli olmaktadır. Bulaşık makinesi ya da sterilizatör gibi işlemler kesinlikle önerilmemektedir.
  • Gümüş göğüs kapak icadından önce emziren annelerin kullandıkları losyon ya da kremlerin emzirme öncesi mutlaka temizlenmesi gerekmekteydi. Bu durumda anneler için oldukça eziyetli bir süreç olmaktaydı. Ancak gümüş kapak kullanımı öncesi ya da sonrasında göğüs ucunu temizlemeye gerek yoktur. Bu da kullanımını oldukça pratik hale getirmektedir.
  • Gümüş göğüs kapak, süt sağan annelerin kullanımı için de uygundur.

Gümüş Göğüs Kapak Ne İşe Yarar?

  • Emzirme ya da nemli kalan göğüs ucunun tahriş olması ve çatlaması sebebiyle anneler oldukça acı veren bir durumla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sebeple gebeler, gümüş göğüs kapağını doğuma 2 hafta önce kullanmaya başlarsa daha sonra oluşacak yaralar için önlem niteliği taşımış olmaktadır.
  • Bu kapaklar özellikle doğum sonrası emzirmeye bağlı göğüs ucunda oluşan çatlakların tedavisinde kullanılmaktadır. Oldukça ince ve hafif bir yapıya sahip olan kapaklar, emzirme sonrasında hemen göğüs ucuna kapatılmalıdır.
  • Emzirme döneminde ne kadar uzun süre takılırsa tedavi etme süresi o kadar kısa olmaktadır. Ayrıca bu kapakların göğüs pedi ile birlikte kullanılması da uygundur. Kapak ile kapatılan göğüs ucuna göğüs pedi yerleştirilebilmekte hatta üzerine sütyen de giyilebilmektedir.
  • Gümüş göğüs kapakları, yara olan uçların kıyafete sürtünüp tahriş olmasını da önlemektedir. Bu sebeple gün boyunca takılması önerilmektedir.

Silverette Gümüş Kapak

Silverette, gümüş kapakların yaratıcısı olan Tecnologia Ospedariliera şirketi tarafından geliştirilmiş bir markadır. Kapakların mucidi Luigi Sevingani’nin 1070 yılında kurduğu şirket, günümüzde kızları tarafından yönetilmektedir. Emziren annelerin güvenle kullanması için uluslararası standartlarda üretim yapan bu şirket, bu sektörde dünyanın bir numarasıdır. 25 ülkede satılan Silverette Gümüş Kapak, 2016 yılından bu yana da Türkiye’de satılmaktadır.

Girişimci bir anne tarafından Türkiye’ye getirilen Silverette, hızlı bir şekilde ülkemizde yayılmaktadır. 2019 yılında İBS Anne Bebek Çocuk Fuar’ında ‘’Yılın Anne Dostu Ürünü’’ seçilen markanın Standart ve XL seçenekleri bulunmaktadır. Göğüs uçlarının anatomik yapıları dikkate alınarak üretilen bu kapaklar, ömür boyu kullanım için uygundur. Türkiye birçok tanınmış ünlü simanın kullandığı Silverette Gümüş Kapak, çeşitli mağazalarda satıldığı gibi online alışveriş sitelerinde de rahatlıkla bulunabilmektedir.

Silverlinda Gümüş Kapak

Silverlinda Gümüş Kapak, Türkiye’de 10 yıldır profesyonel bir ekip tarafından üretilen tıbbi bir üründür. Kanayan ya da çatlayan meme uçlarına uygulanan emzirme kupası olarak da adlandırılmaktadır. Alerjisi olan anneler için nikel ve bakır içermeyen kapakları da üreten firma, en yüksek kalite standartlarını uygulamaktadır. Bu ürünün kullanımı esnasında annelerin her hangi bir krem kullanmasına gerek bulunmamaktadır. Unutulmamalıdır ki parafin ve antibiyotikler süt yoluyla bebeğe geçmektedir. Bu sebeple Silverlinda kullanımı oldukça güvenlidir.

En İyi Gümüş Kapak

1.      Silverette Gümüş Göğüs Kapağı

2002 yılından bu yana İtalya patenti ile üretilen Silverette, he doğum öncesi hem de doğum sonrası kullanım için uygundur. Ürün tek boy olarak üretilmektedir ve sektörün en iyisidir.

2.      Silverlinda Gümüş Göğüs Kapağı

Türkiye’de üretilen ilk gümüş kapak olma özelliğine sahip Silverlinda, ürünlerini emzirme kupası olarak adlandırmaktadır. 2011 yılından bu yana sektörde olan firma, Türkiye’de oldukça fazla tutulmaktadır. 999 ayar gümüşten üretilen Silverlinda gümüş göğüs kapakları, ağır ilaçlara karşı en doğal tedavi yöntemidir.

Sponsorlu Reklam

3.      Silver Nurse Gümüş Göğüs Kapağı

Bakteri ve mikroplara karşı dirençli 925 ayar gümüşten üretilen Silver Nurse, %100 yerli üretimdir. İki kadın girişimci tarafından geliştirilen bu ürün, ISO ve CE belgelerine sahiptir.

4.      Silver Mom Gümüş Göğüs Kapağı

Türkiye’nin ilk koruyucu göğüs kapağı markası olan Silver Mom, 925 ayar saf gümüşten üretilmektedir.

5.      Nipplease Gümüş Göğüs Kapağı

Mat ve parlak olarak iki çeşidi bulunan Nipplease, 925 ayar gümüşten üretilmektedir. İngiltere’de The Assay Office isimli tahlil ofisi tarafından onaylanan Nipplease, Türkiye’de oldukça fazla tercih edilmektedir.

Sponsorlu Reklam

6.      Silverlayt Gümüş Göğüs Kapağı

Yerel bir marka olan Silverlayt, 2020 yılından bu yana İstanbul’da gümüş göğüs kapağı üretmektedir. Dilek medikal çatısı altında üretilen bu marka, 925 ayar gümüştür ve nikel içermemektedir.

7.      Silverina Gümüş Göğüs Kapağı

Türkiye’de üretilen Silverina Gümüş Göğüs Kapağı, 925 ayar gümüştür. Tek beden olarak üretilen bu ürün, nesilden nesile kullanılabilir özelliktedir.

8.      XSilver Gümüş Göğüs Kapağı

Yerli üretim olan XSilver; 999,9 ve 925 ayar gümüşten üretilen göğüs kapakları ile sektöre yeni giren bir markadır. Üç farklı ürün ile karşımıza çıkan XSilver; XL koruyucu, Premium ve Standart göğüs kapakları üretmektedir.

9.      GoMommy Gümüş Göğüs Kapağı

Yerli üretim olan GoMommy; mat ve parlak olarak iki çeşit göğüs ucu koruma kapağı üretmektedir. 925 ayar gümüşten yapılan bu kapaklar, diğer markaların ürünleriyle aynı özelliklere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat