Sponsorlu Reklam

Hurmanın Sağlığa Yararları ve Hamilelikte Hurma

Sponsorlu Reklam

Çok sağlıklı, lif açısından aşırı zengin olan besinler yüzyıllar boyunca çeşitli uygarlıklar tarafından kurutulmuş ve uzun süre muhafaza edilerek tüketilmiştir. Mısır ve Suudi Arabistandaki üniversiteler toplumlarında çokça tüketilen ve dünya çapına ünleri yayılmış olan hurmayı incelemeye başlamışlardır. Bu inceleme neticesinde hurmanın antienflamatuvar, anti tümor ve antioksidan özelliklere sahip olduğu öğrenmiş ve hurmanın bilinmeyen daha bir çok yararı olduğu sonucuna varmışlardır.

Sponsorlu Reklam

Hurma Nedir?

Hurma bilimsel adıyla phoenix dactylifera adı verilen hurma ağacının en güzel meyvesidir. Sindirim sistemini düzenlemesi ile bilinen hurma ülkemizde de ramazan aylarında çokca tüketiliyor. Son zamanlarda Avrupa ve Amerikaya da ünün yayılan bu mükemmel çok yönlü meyveyi bilmeyenimiz yoktur. Tropik ve aşırı sıcak ülkelerde yetiştiğinden Arabistana giden büyük anne ve bükük babalarınız var ise gelirken mutlaka hurma ile dönmüşlerdir. Tek başına yenildiğinde lokum niyeti ile kahve yanına konabilir, hurmadan tatlı şerbetler veya pekmezler yapabilirsiniz. İçerisindeki yüksek tatlı parçacıklar sayesinde şeker kullanmadan kek yapmak istediğinizde size yardımcı olacaktır. Tatlılarınızda bu mükemmel sağlıklı meyveyi kullanmaktan çekinmeyin.

Tıp fakültesindeki uzman profesörler gün içerisinde 30 gr lif alımını öneriyor. Kurutulmuş lifli meyvelerin tüketilmesiyle göz sağlığınızı koruyabilir, körlüğü önleyebilirsiniz. İçeriğindeki protein oranı ile kas gelişimini hızlandırır, kan şekerini düzenler, sindirim sistemine yardımcı olur ve daha neler neler. Şimdi gelin bu mükemmel faydaları olan çok sağlıklı bir besin olan hurmanın içerisinde neler var görelim

Hurmanın İçeriği

USDA ya göre hurma çok enerji veren, kilo aldırmayan; lif, şeker vitamin ve mineral kaynağıdır. 100 gram hurmada kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, sodyum, potasyum, protein ve şeker vardır. Bunların haricinde içerisinde A vitamini K vitamini gibi önemli vitaminler de içerir. Araştırmacılar günde en az 3 hurma yiyerek selenyum, magnezyum, potasyum gibi vücudumuzun çok ihtiyaç duyduğu ana mineralleri karşılayabileceğinizi söylüyor.

Sponsorlu Reklam

Hurma Kaç Kalori

100 gr hurma, yani yaklaşık olarak 4 tane hurma 277 kaloridir

Hurmanın Faydaları

Hurmanın vücudumuza faydalarını saymakla bitiremesek de sizlere doğru bilgileri ulaştırabilmek için çok uğraştık ve bu makaleyi hazırladık. İşte hurmanın bildiğiniz veya daha önce hiç duymadığınız faydaları:

1- Enerji Kaynağı

Hurmalar karbonhidrat ve şeker açısından zengindir. Glukoz, fruktoz ve sükroz içeriyor. Bu nedenle vücudumuzun ihtiyaç duyduğu şekeri ve enerjiyi içerisinde barındırıyor. Dünya çapında genel bir hastalık olan halsizliğe çare olarak uzmanlar hurmayı öneriyor. Kilo almamak için yapılan az karbonhidratlı çok proteinli diyetlerinize ekleyebileceğiniz 3-4 tane hurma ile enerjinizi geri kazanabilirsiniz. Özellikle ramazan aylarında açlık hissinizi azaltacak, şeker ihtiyacınızı ve enerjinizi size kazandıracak olan hurmayı çok tüketmeniz gerekiyor. Öğleden sonra veya öğleye doğru ihtiyacınız olan enerjiyi kazanmak ve açlığınızı gidermek için ara öğünlerinizde hurma ve cevizi tercih edebilirsiniz. Genellikle spor salonlarında kaybettiğiniz çok yüksek kalorileri yeniden almamak için öğün atlıyorsanız sizi dinç tutacak bu mükemmel ara öğünü tercih edebilirsiniz. Araştırmalara göre ihtiyacınız olan temel besin maddelerini hızlıca size kazandırabilecek en güzel meyve hurmadır. Ülkemizde ve dünyada bir çok müslüman bu mucizevi meyvenin farkında ve oruçlarını açarken hurma tüketmekte. Bu şekilde enerjilerini bir an önce yerine getirmiş ve hurma ile açlıklarını bastırarak iftar sırasında aşırı yemenin önlenmesi sağlamış oluyorlar.

2-Beyin Sağlığını Arttırır

Araştırmalara göre hurma beynimizdeki oksidatif stresi önlüyor ve beynimizi iltihaplanmaya karşı koruyor. İçerisinde bolca bulunan fenolik, kafeik gibi doğal oksidanlar ile beyin sağlığınızı korur. Bu doğal oksidanlar ile alzheimer ve demansa karşı korur.

Sponsorlu Reklam
3-Sindirim Sistemini Düzenler

İçeriğinde bulunan lifler sayesinde uzun yıllardır kabizlığın giderilmesi için kullanılıyor. Yüksek lifli besinler bağırsak hareketlerini teşvik ediyor, Yiyeceklerin bağırsaktan sağlıklı bir şekilde yol almasını sağlıyor. Genel olarak kurutulmuş meyvelerin içerisinde bulunan yüksek lifler çözülmeyen maddeler içeriyor ve dışkıyı yükselterek kabızlığın giderilmesini sağlıyor.

4- Bağırsak Hastalıklarından Kurtulma

Araştırmalar lifli gıdaların tek yararının sindirim sistemini uyarmak olmadığını, lifli gıdaların bağırsak için daha bir çok faydası olduğunu öne sürüyor. Kanaldan hızlı geçişi sağlamasının yanında daha bir çok yararlı amino asit içeriyor. Reflü hastaları için de çok yararlı olduğu bilinen hurma hemoroidi de önlüyor.

5- Kansızlığı Ortadan Kaldırıyor

Hurma içerisinde bol miktarda demir içeriyor. Demir eksikliği nedeni ile ortaya çıkan bir çok hastalığı hurma yiyerek önleyebilirsiniz. Halsizlik,baş dönmesi, demir eksikliği, kırılgan tırnaklar var ise hurma yiyerek bunlardan kurtulabilirsiniz. Çok yüksek oranda demir eksikliğiniz var ise hurma tek başına işe yaramayabilir. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak ek olarak hurma yiyebilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
6-Kalp Hastalıklarını Önler

Çalışmalara göre hurma arterlerdeki yağ birikimini azaltıyor, trigliseritin azalmasını ve oksidatif stresi azaltmayı sağlıyor. Bu şekilde toplumumuzun yüzde 30 unu tehtit eden inme riskinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Kalp hastalıklarının önlenmesini sağlıyor. Ayrıca kan basıncını düşürüyor ve içerisindeki potasyum varlığıyla kalp ile ilgili her türlü tehlikeyi ortadan kaldırıyor.

7-Cinsel İşlev Bozukluğunu Tedavi Eder

Yüksek düzeyde östradiol ve flavonoid birleşenleri sayesinde sperm sayısının ve hareketliliğini arttırır. Yapılan araştırmalara göre bazı ülkelerde hurma kısırlığı tedavi etmek amacıyla kullanılır. Çocuk sahibi olmak isteyen erkekler ve kadınların keçi sütü içerisine öğütülmüş hurma ekleyip her gün bu enerji dolu karışımı içmelerini öneriyoruz.

8- Gece Körlüğünü Önler

A vitamini eksikliğine bağlı olarak gözlerde meydana gelen kuruluk ve ilerleyen dönemlerde körlüğe kadar ilerleyen hastalıkların önlenmesinde kullanılıyor.

9-Kronik İshalin Tedavisinde Kullanılır

Potasyum bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile kronik ishali engelleyebilirsiniz. Hurmada da çok miktarda potasyum bulunuyor ve lifleri sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlıyor.

10- Kanserle Mücadele Eder

Bağırsaklarda meydana gelen kolorectal kanserin oluşumunu engelleyerek kanserden korunmanızı sağlar.

11-Kemiklerin sağlıklı Olmasını Sağlar

Kurutulmuş meyvelerin içerdiği potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller kemiklerin güçlenmesini sağlar. Daha sağlam kemiklere sahip olmanızı sağlayarak sizi osteoporozdan korur. Araştırmalara göre özellikle yaşlıların risk altında olduğu kemik hastalıklarını önlenmesi için hurma yenmesi öneriliyor.

12- Kilo Almayı ve Kilo Vermeyi Teşvik Eder

Hurma içeriğindeki besleyici mineral ve vitaminler ile kilo almanızı sağlayabilir. Öğünlerinize ek olarak yiyebileceğiniz 3-4 tane hurma ile kilo alabilirsiniz. Bunun tam tersi de olabilir. Kilo vermek isteyenler bu besleyici ve enerji dolu hurma ile kilo verebilir. Öğüne ek olarak değil de öğün atlayarak acıktığınız zamanlar yemek yemeyip hurma yerseniz hem kilo almamış olursunuz hemde vücudunuz için gerekli olan besin maddelerini almış olursunuz.

13-Allerjiyi Önler

Mevsimsel allerjik riniti önleyen bu mükemmel besinin antienflamatuvar özelliği mevcut. Sizin de mevsimsel allerjik rinitiniz var ise özellikle ilkbahar aylarında hurma yiyebilirsiniz.

Hamilelikte Hurma Yemenin Faydaları

Hamilelikte her aşamada yiyebileceğiniz hurmanın hamileler için pek çok faydası vardır. İlk 3 aylık dönemde hamile kadınlarda çok yaygın görülen kabızlığa karşı mücadele eder. Özellikle düşük riski olan kadınlar veya tüp bebek tedavisi ile hamile kalan kadınlar için büyük risk olan kabızlık sorununu hurma ile çözebilirsiniz. Ayrıca hamilelerde çok sık meydana gelen hamile diyabetini de hurma sayesinde önleyebilirsiniz. İkinci 3 aylık dönemde doktorunuza danışarak hurma yerseniz kan şekerinizin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Hamileliğinizin son dönemlerinde günde en fazla 6 tane kadar hurma yiyerek doğumunuzu da kolaylaştırabilirsiniz.

Hurma Kilo Yapar Mı?

Hurma içeriğindeki glikoz ve diğer besinler ile sizi tok tutabilir. Yemekten önce yiyeceğiniz 3 tane hurma ile iştahınızı azaltarak daha küçük porsiyonlarla doymanızı sağlar. Ayrıca lifli yapısı sayesinde bağırsaklarınızın daha hızlı hareket etmesini ve daha kolay sindirmenizi sağlar. Kilolu olmanın en büyük nedenlerinden biri olan sindirim sistemi sorunlarınızı giderir. Metabolizma hızınızı arttırır. Böylece kilo vermenizi sağlar.

Hurma İshal Yapar Mı

Lifli yapısı sayesinde bağırsak hareketlerinizi hızlandırır. Sindirim sistemini düzenler. Hurmanın aşırı tüketimine bağlı olarak ishal meydana gelebilir.

Yoğurt Hurma Diyeti

Hurma yüksek lifli bir besindir. Yoğurt da iyi bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Sindirim sisteminizi düzenleyip ve dirençten düşmeden kilo vermenizi sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde sadece hurma, yeşil çay, yoğurt ve su tüketerek bir hafta boyunca 7 kiloya kadar kilo vermenizi sağlayabilirsiniz. Bu diyeti uygularken tabii günde en az yarım saat yürüyüş yapmanız da şart. Öğüttüğünüz 21 tane hurmayı 3 kase yoğurt ile karıştırarak bir gün boyunca sadece bu karışım ile beslenmeniz gerekiyor. 7 günün sonunda inanılmaz değişimi görebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat