Sponsorlu Reklam

Ibucold C Nedir Ibucold C Fiyatı

Sponsorlu Reklam

Ibucold C özellikle çocuklu ailelerin yakından tanıdığı, soğuk algınlığına yakalanan kişilerin çok iyi bildiği bir ilaçtır. Düzenli kullanımda en fazla 3 gün içerisinde soğuk algınlığının tüm belirtilerini geçiren bu ilaç bir mucize niteliğindedir. Bu yazıda Ibucold C nedir ne işe yarar gibi pek çok sorununn cevabını bulabileceksiniz.

Ibucold C Nedir

Ibucold C ilacının tıp dünyasında bilinen ismi Ibuprofen’dir. Pek çok kişi tarafından Ibufen olarak da telaffuz edilir. Etken maddesi psödoefedrin hidroklorür ve askorbik asit olarak bilinen C vitaminidir. Şurup formu da tablet ilaç formu da bulunur. Üst solunum yolu enfeksiyonlaarında, soğuk algınlıklarında hızlı bir şekilde etkili olur. Ateş düşürücü, ağrı giderici ve nefes tıkanmalarını önleyici özellikleri bulunur. Ayrıca hastalık sırasında değişen hormonların eski düzenine geçmesini sağlar ve vücutta oluşmakta olan iltihapları engeller. Hastalık sırasında oluşan burun tıkanmasını, boğaz ve baş ağrılarını da engeller.

Sponsorlu Reklam

Ibucold C tabletin engellediği hastalıkların dışında çeşitli grip enfeksiyonları, saman nezlesi, çeşitli alerjiler, sinüzit, farenjit gibi hastalıklar da bulunur.

ibucold c

Ibucold C Ne İşe Yarar?

Doktor tarafından kendisine Ibucold C ilacını içeren reçete yazılmış olan herkesin aklına gelen soru Ibucold C ne işe yarar sorusudur. Ibucold C film tablet, üst solunum yollarında etkili olan hemen hemen her hastalığı tedavi etmektedir. Bahar alerjileri ve diğer dönemsel alerjiler, saman nezlesi, soğuk algınlığı, sinüzit gibi pek çok hastalıkta etkilidir.

Düzenli kullanıldığında en fazla 3 gün içerisinde pek çok üst solunum yolu hastalığını tedavi edebilen bu tablet, pek çok kişi tarafından mucize olarak nitelendirilir. Hasta olan kişinin şikayetlerini ve özellikle de ağrılarını oldukça kısa sürede geçirerek hasta kişinin hemen direnç kazanmasına ve ayaklanmasına yardımcı olur.

Sponsorlu Reklam

Ibucold C Hamilelikte Kullanımı

Hamilelik ve emzirme döneminde pek çok ilaç anneler ve bebekler için zararlı olabiliyor. Bu zararlı ilaçlara Ibucold C de dahil. Film tablet halinde bulunan Ibucold C hamilelikte kullanımı hakkında gerek internet ortamında gerekse ilaç prospektüsünde ayrıntılı bilgi bulunmamakla birlikte hamilelerin ve emziren kadınların bu ilacı kullanmaması gerektiğini biliyoruz.

Ibucold C film tablet kullanan kişilerde yüksek kan basıncı, burun damarlarında daralma, kan pıhtılaşması ya da kan sulanması, baş dönmesi görülebilmektedir. Bu yan etkilerin ise annede olması, normal birinde olmasından daha sakıncalı durumlara yol açabilir. Bu sebeple de hamilelerin ve emziren kadınların Ibucold C kullanması önerilmez. Eğer ki hamilelik ya da emzirme döneminde sinüzit, farenjit, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalandıysanız Ibucold C ya da başka herhangi bir ilaç almadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Ibucold C Fiyatı

Eczacılık piyasasında bulunan pek çok ilacın, merhemin ve diğer tedavi ürünlerinin fiyatları değişim göstermektedir. Bu değişimlerde İlaca olan talep, ilacın üretim kolaylığı ya da zorluğu, dövizin yükselmesi ya da düşmesi gibi durumlar etkilidir. Bu açıdan bakıldığında Ibucold C fiyatı da zaman zaman değişmektedir.

Ibucold C 30’lu film tablet 2020 senesinde olduğumuz bu günlerde en düşük 20 en yüksek ise 25 Türk lirasına satılmaktadır.

Ibucold C Kullanım Dozu

Her ilacın kendine göre kullanım dozu bulunmaktadır. İlaçları doktor kontrolü dışında önerilen dozdan az ya da çok kullanmak kişinin sağlığını olumsuz olarak etkileyecektir. Özellikle önerilen dozdan fazla kullanım basit ilaçlarda bile ölüme sürükleyebilmektedir. Bu sebeple ilaçların doktorun önermesi dışında kullanılmaması ve önerilen doz dışında tüketilmemesini öneriyoruz.

Sponsorlu Reklam

Ibucold C kullanım dozu muhakkak ki doktorun önerdiği şekilde olmalıdır. Kan sulandırıcı ve burun damarları daraltıcı etkileri olduğundan doz miktarına özen gösterilmelidir. Eğer ki doktorun reçete ettiği dozdan az kullanırsa ilacın hiçbir etkisi olmayacak ve boştan yere böbrekler ve karaciğerler yıpratılmış olacaktır. Buna ek olarak doktorun önerdiği dozdan fazla kullanılması durumunda ise vücutta pek çok değişiklik meydana gelecek ve aşırı pıhtılaşma ya da aşırı kan sulanmasından dolayı ölüme sürüklenme bile gerçekleşebilecektir.

Doktorların Ibucold C film tablet kullanım dozu için önerisi genellikle şu şekildedir:

 • İlaç, en az 1 bardak su ile alınmalıdır.
 • Mide boşken yani açken içilmesi daha kısa sürede daha etkili sonuçlar doğurmaktadır. Yani yemekten 2 saat kadar önce ya da yemekten 2 saat kadar sonra alınması uygundur. Fakat tamamen boş olan midede tahrişe sebep olabilecek bir ilaç olduğu için yemekten 2 saat kadar sonra alınması daha uygundur.
 • İlaç hastanın durumuna göre günde 2 ya da 3 adet alınabilir. Bu aşamadan doktorun önerisi oldukça önemlidir çünkü bu ilaç pek çok hastalığa etki etmektedir ve hastalığın çeşidine göre ilacın miktarı değişmektedir.
 • İlacın 7 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez.
 • İlaç genelde 3 ya da 5 günlük olarak tüketilmek için reçetelenir. Fakat eğer ki hastalık semptomları geçmediyse 7 güne kadar da kullanılabilmektedir. İlacın düzenli olarak tüketilmesine karşın hastalığın seyrinde hiçbir gerileme yoksa ilaç bırakılmalı ve en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

Ibucold C Yan Etkileri Bulunur Mu?

Her ilacın yan etkisi bulunmakla birlikte bünyesi kuvvetli olan kişilerde bu yan etkiler ortaya çıkmazken bünyesi zayıf olan kişilerde kısa sürede ortaya çıkar. Ayrıca yan etkilerin oluşmasında ilacı doktorun önerdiği doz dışında alınması da etkili olabilmektedir.

Sponsorlu Reklam

Ibucold C yan etkileri şu şekildedir:

 • Karın ağrısı
 • Kurdeşen dökme
 • Nefes darlığı
 • Yüz, dil, dudak ve boğaz şişmesi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal ya da kabızlık
 • Mide ekşimesi
 • Vücudun ödem toplaması
 • Sinirlilik hali
 • Ciltte kızarıklıklar ve morluklar
 • Uyuşukluluk ve uyku hali

Bu yan etkilerin görülmesi durumunda derhal doktorunuza danışınız. Çünkü ilacın etken maddesine karşı alerjiniz olma ihtimali vardır ve eğer böyle bir durum söz konusuysa bu semptomlar daha da ağırlaşarak günlük işlerinizi yapmanızı zorlaştırabilir.

Ibucold C Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ibucold C kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Ruhsal, iç ya da dış hastalıklar için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız
 • Hali hazırda takviye gıdalar, vitaminler ve enerji hapları alıyorsanız
 • Kronik hastalığınız varsa
 • Hamileyseniz ya da emziren biriyseniz
 • Hali hazırda kronik astım, kalp, mide, damar, bağırsak hastalıklarına sahipseniz
 • Uzun süreli alerjiniz varsa
 • Mide ya da bağırsak hastalıkları geçmişiniz varsa
 • Kalp krizi, felç, beyin kanaması, kolesterol, yüksek tansiyon ve yüksek şeker, guatır ve tiroid gibi hastalıklarınız varsa ya da ailede bu gibi genetik yatkınlıklar varsa
 • Kalp, karaciğer ve böbrek yetersizlikleri çekiyorsanız ya da bir dönem çekmişseniz
 • Sulanma, pıhtılaşma ya da farklı bir kan hastalığınız varsa

Bu hastalıkları doktor muayenesi sırasında doktorunuza muhakkak bildirmelisiniz. Bildirmeniz durumunda doktor, bünyenize uygun şekilde ilaç dozunu ayarlayacaktır. Ayrıca bu gibi rahatsızlıklara sahipseniz bu ilacı kullanırken de ekstra dikkatli olmalısınız.

Ibucold C Kullananlar

Ibucold C kullananlar arasında yapılan araştırmalarda ilacın yan etkilerinin görünme sıklığı %2’dir. Fakat buna rağmen yine de doktorlar tarafından ilacı kullanacak kişiler uyarılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat