Sponsorlu Reklam

İltihaplı Sivilce Evde Nasıl Geçer? Sivilcelere Kesin Çözüm

Sponsorlu Reklam

Cildimizin sağlığı mutfağımızdan geçiyor diyebiliriz. Uzun zamandır kullandığınız kozmetik ürünlerine veda edin ve evde en kolay şekilde iltihaplı sivilcelerinizden kurtulmanın yollarını deneyin. Bal, sirke, yoğurt, üzüm gibi her evde bulunan ürünler ile eski cilt sağlığınıza tekrardan kavuşmanız mümkün. Profesyonel bir tedavi olması için bu yazımızı dikkatlice inceleyin. Kaş yaparken göz çıkarmak deyimini yaşamamanız için beslenme uzmanları ve cilt bakımı uzmanlarından aldığımız sır gibi tavsiyeleri okuyun.

İltihaplı Sivilce Nasıl Oluşur?

Kıl foliküllerinin etrafında biriken yağ bezeleri dolar ve şişer. İltihaplanan bu foliküller şişmeye başlar. Cildin altında kalan kısımları büyür ve bir yol bulursa eğer cildin yüzeyine de çıkar. Biriken iltihap ortadan kalkmadan bu sivilceler de ortadan kalkmaz. Kıl foliküllerinin etrafının yağlanması ve iltihaplanmasının nedenlerinden en önemlisi cildin sağlıksız ve kirli olasıdır. Bu nedenle cilt temizliği sivilce oluşumunu önlemede ilk sırada geliyor.

Sponsorlu Reklam

Akne inatçı olabilir, bir türlü bitmek bilmeyen yüzünüzden asla geçmeyen akneler ile karşılaşabilirsiniz. Bunun tam tersi de olabilir; kullandığınız bir ilaç veya bir krem ile kısa sürede yüzünüzden atılan, yok olan akneler ile de karşılaşabilirsiniz. Kötü haber şu ki akne gitse bile gitmesinin yanında dikkat etmemiz gereken bir şey daha var o da nasıl gitti? Gittikten sonra yüzünüzde hasar bıraktı mı? Akneden sonra yüzünüzde kızarıklık, renk değişimi, kuruluk meydana geldi mi? İşte tüm bunları önlemek adına ilaç kullanmadan önce evde yapabileceğiniz geleneksel doğal çözümler daha faydalı olabilir.

Her evde bir sivilce ilacı olduğunu söylesek şaşırır mısınız? Evet yanlış duymadınız her evin mutfağında bir sivilce ilacı var ver bir araya getirilip aktif olarak kullanılmayı bekliyor. Yani sivilce ilacının kapağını açmanız gerekiyor. Salatalık, üzüm, maya gibi malzemeleri karıştırarak cildiniz için etkili bir sivilce ilacı yapabilirsiniz. Sivilcelerden kurtulmak, sivilce oluşumunu önlemek ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için kullanabileceğiniz maskeleri aşağıda listeledik. Hadi gelin birlikte bakalım.

İltihaplı Sivilce İçin MaskeTarifleri

1-Üzüm Maskesi

iltihaplı sivilce nasıl geçer

Üzüm maskesi kimsenin aklına gelmeyen şaşırtıcı bir tarif. Cilt sağlığı ve temizliği için kullanılan üzüm taneleri buzdolabında muhafaza edilir. Buzluk kısmına atacağınız birkaç üzüm tanesini ortadan ikiye bölerek yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Cildinizin üzerindeki sivilce yapan bakterileri öldürmek için kabuklarında bakteri öldürücü bir ürün bulunduran üzüm sivilceler için aşırı etkili. Sivilce olsun ya da olmasın sabahları uygulayacağınız soğuk üzüm ile cildinizin rahatladığını, nefes aldığını hissedebilirsiniz.

Sponsorlu Reklam

2-Salatalık

iltihaplı sivilce nasıl geçer

Salatalık cilt üzerinde benzersiz etkilere sahiptir. Yabancı filmlerde hatta türk dizilerinde bile masaj için gidilen salonlarda insanların gözlerine salatalık koyduğunu göreceksiniz. Bu gözdeki şişkinlik ve ödemi alması, rahatlatması için yapılır. Salatalığın cildi yatıştırma gibi bir özelliği olduğunu herkes biliyor. Akne olurken ciltteki yağ folikülleri şişer, kızarır ve iltihaplanır. Biraz daha derinlere inerse ciltte kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir. Salatalık da cildi yatıştırır daha nemli bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cildin esnekliğini yeniden kazanması için salatalık gereklidir. Çok derinlerde olmayan iltihaplı reaksiyonlar için salatalık işe yarıyor ama köklü ve derinde olan bir sivilce için salatalık eksik kalabilir.

Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır?

1 fincan yulaf ezmesini bir küçük salatalık ve bir tatlı kaşığı yoğurt birleştirin macun kıvamına getirin. Bu macunu yüzünüzde 30 dakika bekletirseniz eğer cildinizdeki rahatlamayı apaçık fark edersiniz.

3-Bal Maskesi

iltihaplı sivilce nasıl geçer

Balın ne kadar faydalı olduğunu söylememize gerek yok diye düşünüyorum ama cilt için faydalarını bilmiyorsanız tekrar edelim. Bal doğal antibiyotik görevi görüyor ve cilt üzerindeki bakteriyel organizmaları öldürüyor. Bakterilerin ölmesi nedeni ile ciltte akne meydana gelmiyor. Meydana geldikten sonra da iltihaplı sivilcedeki iltihaba neden olan organizmaları öldürdüğü söyleniyor.

Bal Maskesi Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Reklam

Ne balı olduğu önemli olmadan petek kısmını kullanmadan süzme bal ile temiz cildinize masaj yapın. 30 dakika ciltte kalsın ardından yıkayın. Ilık su ile yıkayın soğuk su ile yıkandığında bal cildinizden arınmaz. Yıkayıp kuruttuğunuz cildinizdeki yumuşamayı ve ferahlığı hemen fark edersiniz.

Maya ve Yoğurt Maskesi

iltihaplı sivilce nasıl geçer

Yağlı cilde sahip olanların en çok yakındığı şey sivilcelerdir. Sivilce problemleri yağlı ciltlerde daha sık meydana geliyor ayrıca yağlı cips, patates kızartması tarzı ürünler yiyince de kendini belli ediyor. Sivilceyi çıktıktan sonra yok etmek zor geliyorsa sivilcenin çıkmasını engellemeniz gerekir. Bu da cildin yağını azaltmanız ile mümkün olabilir. Maya ve yoğurt karışımı tarifine bakalım

Maya ve Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Reklam

Bir tatlı kaşığı maya ile biraz doğal yoğurdu karışırım temiz yüzünüze uygulayın. Cildiniz karma ise sadece yağlı alanlara da uygulama yapabilirsiniz. 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Gözeneklerin kapanması için soğuk su ile yıkamanızda fayda var.

Yulaf Maskesi

iltihaplı sivilce nasıl geçer

Yulaf maskesi daha önce duymadığınız maskelerden. Sivilce tedavisi için çok kullanılmasa da cildi yatıştırmak, kuruluğu önlemek, egzamaların azalması gibi bir çok şeye faydası olan bir ürün. Yulaf ezmesine bir çay kaşığı kabarma tozu dökün ve su ile macun kıvamına getirin. Yüzünüzün her yerine uyguladığınız bu maskeyi yüzünüzü yıpratmadan nazikçe ovalayın. Bu şekilde hem daha etkili olmasını sağlayacaksınız hem de cildinizi rahatlatacaksınız.

Zerdeçal Yüz Maskesi

iltihaplı sivilce nasıl geçer

Zerdeçal da antioksidan, antimikrobiyal ve antiinflamatuvar özellikli bir ürün. Zerdeçal tozu ile badem yağını karıştırarak cildinize uyguladığınızda cildinizdeki sivilce problemlerine elveda diyeceksiniz.

Ev yapımı doğal maskeler cildinizi canlandırır, rahatlatır, temizler, bakterilere karşı etkili olur. Bu tarifler her cilt tipine uygun olmayabilir bu nedenle her insanda aynı etkiyi göstermeyebilir. Köklü ve aşırı sivilcelere meyilli bir cildiniz var ise bunları denemeden doktorunuz ile görüşmenizde fayda var. Hafif atlatılabilecek hastalık derecesinde olmayan sivilceler ve çok sorunlu olmayan cilt tipleri için evde doğal maskeler uygulanabilir. Aksi halde dermatolog ile iletişime geçmenizde ve doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat