Sponsorlu Reklam

Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar? Koltuk Nasıl Silinir?

Sponsorlu Reklam

Koltuktaki lekeleri çıkarmak için her kadının kendine has bir yöntemi vardır. Bu yöntemler bazı mobilyalarda çok işe yarasa da bazı türlerde hiç işe yaramıyor. Yıllardık kullandığınız koltuk silme yöntemlerini deri koltukta veya kadife koltukta kullanırsanız ne kadar doğru bir konuya değindiğimi göreceksiniz. Peki sizin koltuk takımlarınızın kumaşının cinsi nedir? Kumaşın cinsine göre kullandığınız yöntemler de değişkenlik gösterir. Sizler için kanepeniz hangi kumaştan yapılırsa yapılsın deneyebileceğiniz, başarı oranı çok yüksek olan koltuk temizleme yöntemlerini ve koltuk temizlerken kullanabileceğiniz ürünleri bir araya getirdik.

Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Koltuktaki lekeleri çıkaracak en büyük silah zamandır. Çocuklu bir ailede çocuğunuz makarna yerken koltuğa döktüğünde hızlı adımlarla deterjanlı bezi yetiştirmeniz ve lekeyi kurumadan çıkartmanız gerekmektedir. Lekenin kuruması onun daha zor çıkmasına neden olacağından leke oluşur oluşmaz hemen temizlemeniz gerçekten çok önemli. Peki bunun mümkün olmadığı durumlarda ne yapılması gerekiyor?

Sponsorlu Reklam

Koltuk Nasıl Silinir?

1-Arap Sabunu İle Koltuk Nasıl silinir?

Kullanılacak Malzemeler:

-Sıcak su

Sponsorlu Reklam

-Arap sabunu(sıvı olması tercihimiz)

-Bez

Arap sabununu elinizi yakmayacak kadar sıcak olan suya boşaltın. 5 litre suya 3 kapak kullanabilir veya miktarını siz belirleyebilirsiniz. Güzelce karıştırdıktan sonra kanepelerinizi açın ve süpürge ile çekin. Kanepenin üzerinde toz olmamasına özen göstermeniz lazım diğer türlü kanepeyi temizlemek yerine daha çok kirletirsiniz. Arap sabunu ile karıştırdığınız suya bez batırın ve Tozunu aldığınız kanepeleri silin. Bezin çok ıslak olmaması çok önemli. Çık ıslak olmayan bez ile sildiğiniz koltukları açık bir şekilde kurumaya bırakın. Arap sabununu çok fazla kullanmadıysanız ekstra bir bez ile kurutmanıza gerek kalmaz. Kanepelerinizdeki çay, kahve, ketçap vs bir çok leke ile bu yöntem sayesinde savaşabilirsiniz. Çok uzun süre kanepenin kumaşına işlemiş olan lekelerin çıkmaması halinde diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. Arap sabunu ile koltuklarınızı 3 ayda bir silebilir, çocuklarınızın sağlıklı ve kendi sağlığınız için leke olmasa bile tozlardan kurtulmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

2-Sirke İle Koltuk Temizleme

Kullanılacak Malzemeler:

-Sıcak Su

Sponsorlu Reklam

-Sirke(üzüm sirkesi veya elma sirkesi olabilir)

-Bez

Sirke ile kanepelerinizi tertemiz edebilir, sirkenin antiseptik özelliğinden faydalanarak mikroplardan arınabilirsiniz. Sıcak suyun içerisine yarım çay bardağı sirke dökerek temizlik suyunuzu hazırlayın. Kanepeleri silmeden önce elektrikli süpürge ile tozunu almayı unutmayın. Tozunu aldığınız kanepeleri sirkeli suya batırdığınız bez ile silmeye başlayın ve birkaç yeri sildikten sonra bezinizi yıkayın. Unutmayın ki kirli bez ile temizlik yapılmaz! Çık ıslak olmamasına dikkat edin ve kokusu size rahatsız etmiyorsa ikinci bir defa sade sulu bir bezle silmeyin. Koltuklarınızı temiz tutmak ve evdeki mikroplardan kurtulmak için bu işlemi 3 ayda bir mutlaka yapın.

Sponsorlu Reklam
3-Bulaşık Deterjanı İle Koltuk Silme

Kullanılacak Malzemeler:

-Sıcak su

-Fairy bulaşık deterjanı

-Bez veya sünger

Sıcak suyun içerisine birkaç kaşık fairy dökün ve köpürtün. Kanepelerinizi süpürge ile çekip tozlarından kurtarın. Fairyli suya batırıp sıktığınız beziniz ile kanepeleri silmeye başlayın ve leke olan kısımlarına bastırarak silin. Silme işlemi bittikten sonra bir de sade suya batırılmış bez ile silerek durulama yapın ve kanepenize kuruyana kadar oturmayın. Deterjanlar kanepenizin yıpranmasına neden olduğundan dolayı bu işlemi çok sık yapmamanızı öneriyoruz.

4-Aspirin İle Koltuk silme

Kullanılacak malzemeler:

-Sıcak su

-Aspirin

-Bez

Sıcak suyun içerisine iki üç kapak aspirin dökün ve karıştırın. Tozu alınmış olan kanepelerinizi aspirinli suya batırılmış olan bez ile silin. Tamamen sildiğiniz kanepelerinizi tercihinize göre kuru veya saf suya batırılmış bir bez ile bir tur daha silebilirsiniz. Her ortamda, her yüzeyde çok etkili olan aspirin ile aradığınız temizliğe ulaşabilirsiniz.

5-Ersağ Genel Temizlik İle Kanepe Silme

Kullanılacak malzemeler:

-Ersağın genel temizliği

-Sıcak su

-Bez

Ersağ kadınların çok kullandığı doğal içerikli ve çok etkili temizlik malzemelerindendir. Genel temizlik kutusundan iki kapak ersağı sıcak suya boşaltın ve kanepelerinizi silin. Silmeden önce elektrikli süpürge ile tozunu almayı sakın unutmayın. Çok hızlı ve pratik bir şekilde sildiğiniz koltukların kurumasını bekleyin ve bu sırada deterjanın kokusundan rahatsız olmamanız ve kanepenin hızlı kuruması için pencereleri açıp evinizi havalandırın. Her türlü leke ile savaşabilecek güçte olan ersağ marka temizlik ürünlerini tercih eden kimse pişman olmuyor. Kanepeleri sildiğiniz su temiz ise ersağ ile dolaplarınızı, halılarınızı da silebilirsiniz.

 

5- Bulaşık Tableti İle Koltuk Silme

Halı lekeleri için bulaşık makinesi parlatıcısını kullanıyorsanız bu size hiç de yabanc gelmeyecektir. Bulaşık tableti de tıpkı halıdaki lekeleri çıkaran parlatıcı gibi mucizevi bir buluş. Koltuklarınızı kaynar suyun içine atacağınız iki adet bulaşık tableti ile silerseniz, sonucu gördükten sonra bir daha koltuk temizliği için herhangi bir deterjan kullanmayacaksınız.

Kumaş Tipine Göre Koltuk Temizleme

Kadife Kumaş Koltuk Nasıl Temizlenir?

Kadife kumaşlar çok çabuk yıpranırlar ve genellikle doğal yöntemler ile temizlenmeleri gerekir. Çok ihtiyaç olmadığı sürece kadife koltukları profesyonel koltuk yıkayıcılarına teslim etmenizde fayda var. evde temizliğini siz yapacaksanız da daha doğal yöntemler tercih edin. Deterjanlar kadife koltuk temizliği için çok uygun ürünler değildir. Bezi çok ıslatmadan aspirin veya ersağ ile temizleyebilirsiniz.

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Deri koltuklar çok pahalı ürünlerdir ve uzun süreli kullanım gerektirir. Koltuğu yıpratmadan temizlik yapmanız gerekiyor ve silerken koltuğu çok ıslatmamanız gerekiyor. Deri koltukları silerken sadece temizlik için değil aynı zamanda yeni gibi parlak görünmesini de amaçların ve bunu arap sabunu ile mümkün kılabiliriz. Arap sabununu sıcak suya döküp bez ile deri koltuklarınızı ve koltuk kenarlarınızı silebilirsiniz üstelik koltukları arap sabunu ile sildikten sonra ikinci bir bez geçip kurulamanıza da gerek kalmaz.

Tay Tüyü Koltuklar Nasıl Temizlenir

Tay tüyü koltuklar lekeleri çok uzun süreli olmadığı sürece kolaylıkla temizlenir ve lekelerini bırakırlar. Koltukları silerken çok bastırmamaya kumaşına zarar vermemeye özen göstermeniz gerekir. Tay tüyü koltuklar için en uygun ürün ersağ veya aspirindir. Bu iki ürün de ayrı ayrı tay tüyü koltuklar için ideal temizliği yapmanızı sağlayabilir.

Koltuklarınızı ve kanepelerinizi silerken kullanabileceğiniz yöntemler ve kullanabileceğiniz ürünler hakkında sizi bilgilendirmek istedik. Bu ürünlerin verimini arttırmak tabii ki sizin elinizde. Koltuklarınızın kumaşını yıpratmayacak şekilde bastırarak alacağınız verimi arttırabilirsiniz. Koltuklarınızı silerken dikkat etmeniz gereken ip uçları:

-Koltuk silme işlemine başlamadan önce mutlaka koltuklarınızın ve kanepelerinizin tozunu alın. Elektrikli süpürge ile çekerek koltuklarınızda toz olmamasına özen gösterin. Tozlu koltukların tozunu almadan silerseniz tüm temizlik boşa gider ve temizlemek yerine daha çok kirletirsiniz

-Koltuk silerken hangi ürünü kullanırsanız kullanın sıcak su ile karıştırmaya özen gösterin. Sıcak su kirlerin daha kolay çıkmasını sağlar ve kullandığınız ürünün daha verimli olmasına neden olur.

-Kanepelerinizi silerken biraz bastırmanız gerekir. Özellikle leke olan yerlerde ürünün daha iyi nüfuz etmesi için bastırmanız gerekir. Bastırırken kanepenin kumaşına zarar vermemeye dikkat edin

-Kullanacağınız bezi çok iyi seçin. Bu iş için sarı bezler kesinlikle uygun değildir

-Kanepelerinizi silerken bezi çok suya batırmayın. Kanepe geç kurur ve su lekesi de mevcut lekelere eklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat