Sponsorlu Reklam

Küçük Banyo Modelleri ve Küçük Banyo Dekorasyon Önerileri

Sponsorlu Reklam

Küçük banyolarınızı daha geniş göstermek için modern bir banyo tasarımı mı arıyorsunuz? Kare ve kısıtlı olan alanları güzel, şık göstermek her zaman oldukça zordur. Banyonuzun daha güzel görünmesi için öncelikle banyonuzu geniş göstermeyi amaçlamanız lazım. Ne kadar süs koyarsanız koyun tıkış tıkış bir alanda kendini göstermeyecektir. Doğru ışıklandırma, doğru düzen ve doğru eşyalar ile en küçük banyolarınızı bile oldukça büyük göstermeniz mümkün.

Küçük banyo tasarımları ve küçük banyo dolaplarını bulacağınız bu yazımızı inceledikten sonra eviniz en küçük odasını dahi en iyi şekilde kullanabileceğinizi, hiçbir küçük alandan feragat etmeden severek kullanacağınız alanlar oluşturabileceğinizi öğreneceksiniz.

Sponsorlu Reklam

Küçük Banyo Modelleri

1-Parlak Işıklar Kullanın

Ahşap olan bir zemin banyo için çok tercih edilmese de ahşap görünümlü kaplamalar veya fayanslar kullanabilirsiniz. Ahşap kaplamalar ile banyo tabanınız daha sıcak görünecektir. Nane yeşili bir duvar rengi de banyonuzdaki ışığı çok güzel yansıtabilir. Banyonuzun maksimum ışığı alabilmesini sağlayın. Mümkünse banyonuza açılan pencereyi genişletin, mümkün değil ise banyonuz için oldukça ferah gösterecek beyaz ışıklandırmalar tercih edin. Aydınlık alanlar olduğundan daha geniş görünebilir.

2-Siyah Banyo Tasarımı

Sponsorlu Reklam

Banyonuzda ışıklandırma yetersiz, pencereler eksik ise bu alanları aydınlatmak yerine tersine bir hareket yaparak koyu renklere boyayabilirsiniz. Uzmanların önerdiği modern evler tarzında süper koyu renkler ile parlak görünümler olduğundan koyu renk sevenler için ideal bir banyo görünümü diyebiliriz. Siyah duş perdesi, siyah dolaplar, siyah klozet ve kocaman bir ayna. Siyah rengin iç karartıcı olduğunu düşünen kadınlar bile bu muhteşem banyo modeline bayılacak.

3-Duvar Aynalarını Çoğaltın

Küçük banyonuzun duvarları üstünüzü üstünüzü geliyorsa bu durumu atlatmanın iki yolu var. Duvarları kırmak veya duvarları koca aynalar yardımı ile yansıtmak. Aynalara bakınca duvarınızın nerede olduğunu veya banyonuzun ne kadar küçük olduğunu fark etmeyeceksiniz. Odak noktanızı değiştirecek aynı zamanda banyonuzun büyütecek aynalı banyo fikirlerini küçük banyolarınız için değil her büyüklükte banyolar için kullanabilirsiniz.

4-Açık Duş Kabini Kullanın

Buğulu, perdeli veya panjurlu duş kabinleriniz banyonuzun içinde bir banyo daha varmış gibi bölecektir. Küçük olan banyonuz bir de kendi içerisinde bölünecek ve daha küçük hale gelecektir. Bunu engellemek için ortak kullandığınız değil ama ebeveyn banyonuzun açık kabin yaptırabilirsiniz. Bu şekilde hem banyonuzun bölmezsiniz hem de çevreyi ıslatmadan suyun kabin içinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
5-Tamamen Açık Banyo

Banyonuzun tamamının zemini su ile temasta olacak olan bu modelde duş kabini mevcut değil. Her şeyin açık olduğu kocaman bir alanınızın olmasını istiyorsanız bu banyo modelini de tercih edebilirsiniz. Banyo zemininin su ile temasında problem olmayacak ise gayet kullanılabilir bir model.

6-Minimalist Banyolar

Sponsorlu Reklam

Bolca ışık alan banyoları tasarlamak kolay ama bu şekilde minimalist bir banyoyu tasarlamak ve büyük göstermek için ışığı yansıtmanız şart. Çoğunlukla beyaz renklerin kullanıldığı, ışığın yansıtıldığı bu banyoda banyo aynısının arkasına yerleştireceğiniz ışıklandırmalar ile daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

7-Duvar Kaplamaları Kullanın

Standart duvar görünümü ile yeni ve farklı şeyler yapmak çok zor olabilir. Küçük banyoların duvarlarını kiremit tarzı eskitme döşemeler ile kaplayarak minimalist görünümü biraz da orta çağa çevirebilir, odak noktalarınızı değiştirebilirsiniz. Banyoya her girdiğinizde ne kadar küçük bir banyo demek yerine ne kadar güzel kiremitler bunlar demeyi tercih edebilirsiniz.

8-Zemin Kaplaması

Zeminde kullanacağınız lavabo altı dolapları veya üstündeki dolaplar alanın daha dar olmasına neden olabilir. Bu dolapların alternatifi var ise banyo içerisinde kullanmamanızı tavsiye edebiliriz. Dolapların olmaması ile zemine açacağınız bir kilim ile oldukça sıcak bir banyo havası oluşabilir.

9-Motifli Duvar Kağıdı

Banyolar için seçilen duvar kağıtları tek desen veya minyon desenlerden oluşan kağıtlar olabiliyor. Bu banyo önerimizde ise büyük büyük motiflerden oluşan mükemmel bir banyo modelini görüyorsunuz. Dar alanları bir sihir eşliğinde genişletmen için tercih edeceğiniz en güzel duvar kağıtları modellerini seçebilmek için bir hobi dükkanına uğrayın veya internetten katalogları inceleyin.

10-Parlak Boyalar Kullanın

Banyo duvarınıza boya seçerken küçük alanlar için ışığı yansıtacak olan parlak renkler seçmenizi öneriyoruz. Bu şekilde güneş ışığından da lamba ışığından da daha fazla faydalanabilirsiniz.

11-Banyo Kaplamalarını Kısa Kestirmeyin

Banyonun iç kısmında bulunan kiremit kaplamaları duşun içerisine kadar uzatmanız durumunda banyonuzda bir bütünlük sağlanacaktır. Bu şekilde bir uygulama yapabilmek ve banyonuzu bölmeden daha büyük gibi göstermek için banyo içerisinde kullandığınız kaplamanın suya hassas olmaması gerekiyor. Duş kabini içerisinde bolca su ile haşır neşir olacak olan kaplamanızı fayanslardan yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

12-Desenli Kaplamalar Seçin

Şekildeki görseldeki gibi bir banyonun bu kadar aydınlık olması pencereye bağlı değil sadece kullanılan özel malzemelere ve küçük dokunuşlara bağlıdır. İster inanın ister inanmayın yukarıda gördüğünüz banyoda pencere bulunmuyor. Ahşap ve balık sırtı desenli zemin ortamı genişletmiş, kullanılan dolaplar yer tasarrufu yapmış, aydınlık olan bir banyo oluşturulmaya çalışılmış ve tam olarak da bunu başarmışlar.

13-Duvar Boşluğu Dolaplar

Duşun içerisinde ekstra bir çıkıntı olması sizin alanınızı daraltacaktır. Duş içinde duvarın içerisine gömülü bir durumda yapılan basamaklara şampuan ve bakım kremlerinizi koyabilirsiniz. Yer kaplamadan içe gömülü kabinler sayesinde banyonuzun bir metrekaresinden bile feragat edip duş kabinine eklemek zorunda kalmayacaksınız.

14- Havluluk İçin Yer Ayırın

Havluları banyo duvarlarına asarak banyoyu küçültmek yerine, havlu askılarınızı şekildeki gibi lavabonuzun yanına iliştirebilirsiniz. Banyonuzun dağınık görünmesini bu şekilde engelleyerek yer tasarrufu yapmayı sağlayabilirsiniz.

15-Köşeli Lavabolar Kullanın

Banyonuz olduğundan da küçük ise ve kullanmak istemeyecek kadar sıkılıyorsanız onun içerisini yeniden tasarlamak için yeni malzemelere ihtiyacınız olabilir. Banyonuzun şekline sadık kalın ve o şekli bozmadan bir şeyler yapmaya çalışın. Köşeli banyonuzun içerisine kare bir lavabo koymayın. Köşeli lavabo ile banyonuzun iç hacminde çok ufak bir değişiklik yapmış olursunuz ve bu sizi rahatsız etmez.

16-Kavisli Duşlar Kullanın

Keskin kenarlar çok seviliyor ve oldukça modern görünüyor ama banyonuzun buna müsaade etmediği alanlarda keskin kenarlı duşlar kullanmak zor olabilir. Ortamı yumuşatmak ve daha geniş göstermek için kullanışlı olan kurvatürlü duş kabinleri kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem duş alanınızı küçültmemiş olursunuz hem de banyonuz olduğundan daha büyük görünür.

17-Duvara Monte Musluk Seçin

Banyo alanınızı genişletmen için her yolu deniyoruz. Bu yollardan biri de duvara monte olan musluklar tercih etmenizdir. Çok büyük alanlar kazandırmasa da duvara monte musluklar banyonuzu birkaç metre kare daha geniş görmenizi sağlayabilir.

18-Havlular İçin Merdiven

Havlularını asmak için çok yer kaplamayan şekildeki gibi merdiven tasarımında basamaklar kullanabilirsiniz. Bu şekilde hiç yer kaplamadan bir çok havluyu aynı anda kullanıma sunabilirsiniz.

19-Küçük Banyo Dolapları

Banyonuzun içerisindeki her alanı küçültürken tabii ki banyo dolaplarınızı da küçültmeden geçemeyeceğiz. Banyoda duş ve klozetten başka en çok yer kaplayan şey banyo dolabıdır. Küçük ama çok bölmeli banyo dolapları sayesinde küçük banyonuzu genişletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: https://drkadinca.com/dekorasyon/banyo-modelleri-2019/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat