Sponsorlu Reklam

Lansor Ne İlacı Lansor Hakkında Herşey

Sponsorlu Reklam

Mide rahatsızlıkları son dönemlerde toplumumuzdaki insanlar arasında binlerce belki milyonlarca kişide bulunan, kronik ve çok zor ayrıca çok rahatsız edici rahatsızlıklardan biridir. Bu mide rahatsızlıkları da genellikle mide içeriğinin aşırı asidik olmasından kaynaklı problemlerden ortaya çıkıyor. Mide içeriğindeki ast içeriğinin fazla olmasından kaynaklı olarak mide içeriğinini ağza gelmesi, kusma, midede yanma gibi pek çok problemler de ortaya çıkabiliyor. Bunu önlemek için mide rahatsızlıklarının tedavisi amacı ile gastroenteroloji uzmanları tarafından Lansor sık sık reçete ediliyor. Lansor ne ilacı, lansor ne işe yarar, lansor yan etkileri gibi bir çok soruya cevap bulacağınız makalemizi dikkatlice inceleyin. Kullanıcı yorumlarını da bulunduran bu makalemizi inceledikten sonra siz de bu ilacı kullandıysanız yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Lansor Nedir

Lansor mide rahatsızlıklarında, peptik ülserde veya reflü hastalıklarında kullanılan kapsül şeklinde olan bir ilaçtır. Proton pompası inhibitörü adıyla da anılan lansor ilacı mide içerisindeki asit miktarını azaltır ve aside bağlı olarak ortaya çıkan mide içeriğinin ağza gelmesi olayını engeller. Bu sayede yemek borusunda aşırı asit içerek nedeniyle ortaya çıkabilecek olan tahribatların da önüne geçer. Tek kapsülün 24 saat boyunca etki gösterdiği bu ilacı günde bir defa kullanark mide rahatsızlıklarınızın önüne geçebilirsiniz.

Sponsorlu Reklam

Lansor Etken Maddesi

Bu ilacın etken maddesi lansoprazol, yardımcı maddeleri ise titanyum dioksit, sarı demir oksit, eritrosindir. Bu maddelerin birleşimi olan lansor ilacı mide asidine dayanıklı enterik kaplı mikropeletler halinde bulunuyor ve 30 mg lık bu kapsüllerden bir kutunun içerisinde tam olarak 28 gün kullanabileceğiniz kadar yani 28 adet bulunuyor.

Lansor Ne İşe Yarar

Lansor 30 mglık kapsüller yetişkinlerde;

Sponsorlu Reklam

-duodenal ülserin kısa süreli olarak tedavi edilebilmesi için kullanılıyor

-Gastrik ülserin kısa süreli tedavisinde kullanılıyor

-NSAI türünden ilaçların neden olduğu gastrik ülserin tedavisinde kullanılıyor

-Gastroözofajial reflü hastalığında ve erosif özofajitin kısa süreli tedavisinde kullanılır

-H.Pilori enfeksiyonu ile beraber görülen duodenal ülser tedavisinde kullanılıyor

Sponsorlu Reklam

–Patolojik olarak ortaya çıkan aşırı asit salgılandığı durumlarda da lansor uzun süreli tedavi için kullanılıyor

Lansor Nasıl Kullanılır

Lansor 30 mg lık mikropelet kapbüller aç karnına alınmalıdır ve kesinlikle çiğnenemeden yutulmalıdır. İlacın kutusunu açtıktan sonra iki ay içerisinde kullanılmalı iki ayı geçen açılmış kutulardaki ilaçlar kullanılmamalıdır. Serin ve kuru yerde muhafaza edilmeli kutununu ağzı iyice kapatılmalıdır. İlacı su dışında herhangi bir içecek ile birlikte almamanız gerekir.

Lansor kullanım şeklini hastalığınıza göre doktorunuz belirleyecektir. Doktorların tavsiye ettiği kullanım şekli ise duodenal ülserde bir ay boyunca aç karnına günde bir defa kullanımıdır. H.pilori enfeksiyonu ile beraber gelişen mide rahatsızlıklarında ise ikili veya üçlü kombinasyonlar yapılabilir. Antibiyotik ile lansorun birlikte kullanımı önerilir. Onun dışında genel olarak tedavi süresi 8 haftadır.

Sponsorlu Reklam

Lansor Yan Etkileri

Kısa dönemli 2 ay kullanımına bağlı olarak çok sık olarak baş dönmesi, diyare, baş ağrısı, bulantı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Uzun süreli yani 12 aylık lansor tedavisinde ortaya çıkan yan etkiler ise;

-Bütün vücutta anafilaksi, göğüs ağrısı, ödem,ateş, ağız kokusu, enfeksiyon, kırıklık

-Metabolik bozukluklar

-Deri ile ilgili bozukluklar akne, saç dökülmesi, kızarıklık

-Anormal karaciğer fonksiyonları, trombosit düzensizliği, kreatin artışı

-Sindirim sisteminde ağız kuruluğu, disfaji, gastroenterit,geğirme, özefajiyel ülser, feçeste renklenme, stomatit gibi yan etkiler meydana gelebiliyor.

Lansor Fiyat 2019

Lansor 30 mg 28 kapsül mide ilacı eczanelerde satılmaktadır. Bu ilacın eczanelerdeki fiyatı 29 tl.

Lansor Gebelik Kategorisi

Gebelik kategorisi B dir. Hayvanlar üzerinde yeterli çalışma yapılarak ilacın zararsız olduğu kesinleştirilmiştir ama insanlar üzerinde ilacın gebeler için kesinlikle zararsız olduğu sonucu henüz bilinmiyor. Bu nedenle hamilelerde ve emzirenlerde lansor kullanım emniyeti kesin değildir. Hamile veya emziren anneyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz ve onun direktifleri doğrultusunda kullanınız.

Lansor Muadili

-Degastrol 30 mg 28 kapsül

-Aprazol 30 mg 14 kapsül

-Helicol 30 mg 28 kapbül

-Lansoprol 30 mg 14 kapsül

2 Yorum

  1. Merhabalar ben bu ilacı (Lansor) 2 3 günde bir alıyorum. Göğüs ağrısı şikayetim var ilaçtan kaynaklı olabilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat