Sponsorlu Reklam

Mutfak Dolaplarını Boyamak İsteyenler Buraya Toplansın

Sponsorlu Reklam

Mutfak dolaplarınızı veya evde bulunan herhangi bir mobilyanızı boyayarak yenileyebilirsiniz. Evde kaldığımız şu dönemlerde çok fazla para harcamadın eşyalarınızı yenilemeniz mobilya boyaları sayesinde mümkün. Mutfak dolaplarınızın koyu renk olması sizi sıkıyor mu? Ufak dokunuşlar ve çok küçük maliyetler ile yepyeni beyaz bir mutfak dolabına sahip olabilirsiniz. Veya ahşap rengi mobilyalardan bıktıysanız 2-3 gün gibi kısa bir süre içerisinde daha modern görünümlü mobilyalara sahip oabilirsiniz. Her yaştan insanın yapacağı çok kolay olan mobilya boyama uygulamaları ile yıllardır istediğiniz mobilyalara sahip olabilirsiniz.

Lake dolap nasıl boyanır? Mutfak masası nasıl boyanır? Vitrin nasıl boyanır? Tv ünitesi boyamak istiyorum nasıl yaparım? Mutfak dolap boyama, Ahşap Boyama gibi bir çok soruya yanıt bulacağınız yazımızı dikkatle inceleyin.

Sponsorlu Reklam

Mutfak Dolap Boyama

Mutfak dolaplarını yenilemek isteyen ama bunun maliyetinin altından kalkamayacak olan güçlü kadınlarımız için mutfak dolabı nasıl boyanır tüm ip uçları ile öğreteceğiz. Koyu renk dolaplara sahipseniz rengini açmak istiyorsanız veya açık renk dolaplara sahipseniz ve zaman içerisinde rengin eskidiğini düşünüyorsanız mutfak dolaplarınızı boyamayı tercih edebilirsiniz. İşte adım adım mutfak dolabı boyama;

1-Malzeme Tedariği

Mutfak dolaplarınızı boyarken ve boyadıktan sonra en büyük beklentilerinizden biri temizlenebilir olması ve kalıcı olmasıdır. Kullanacağınız boyaların temizlik ürünleri sonucunda akmamasını ve renk değiştirmemesini istiyoruz. Çok kullanılan ve kullanan herkesin memnun kaldığı bir marka ile işe başlamak kafanızdaki sorulara yanıt bulmanızı sağlayabilir.

Sponsorlu Reklam

2-En İyi Ahşap Boyası

Candence Hybrid Multisurface Akrilik boya bu alanda kendini kanıtlamış hem uygun fiyatlı hem de kullanışlı boyalardan biri. Dolap renginizi seçin ve bir mutfak için yetecek kadar 500ml ile 1000 ml arasında boya alın. Boyayı yaparken rulo fırçaya ve zemin fırçası kullanılacağından bunları da almayı unutmayın. Evin içerisinde asla koku yapmayan, döküldüğü yüzeylerden çok kolay temizlenene bu su bazlı boyayı kullanırken çok memnun kalacaksınız. Boyaları ve fırçayı temin ettikten sonra ise son aşama olarak vernik almanız gerekir. Boyanın korunması için kullanacağınız vernik bizim dolap boyarken ki son ve en önemli aşamamız olacak. Verniği de ortalama bir mutfak için 1000 ml alabilirsiniz.

3-Yüzey Temizliği

Dolaplarınızı boyamadan önce zımparaya veya herhangi bir boya sökülmesine ihtiyacımız olamayacak. Boyadan önce yapacağımız tek yüzey hazırlığı temizlik olacaktır. Tozlu ve yağlı olan dolap kapaklarının boya tutması çok zor olacağından temiz dolaplar ile boyaya başlamanız daha uygun olacaktır.

4-Çevre Koruması

Dolaplarınızı boyarken boyanın çevreye akmaması için yere gazete serebilirsiniz. Bunun yanında dolabın çevresindeki boyamak istemediğiniz alanlara boyanın gelmemesi için koruyucu bantlar kullanabilirsiniz. Kolay yapıştırılan ve kolay bir şekilde çıkan bu koruyucu bantları boya satan her yerden temin edebilirsiniz.

5-Boya Yüklemesi

Dolaplarınızı boyarken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de her yere eşit bir şekilde boyanın ulaşmasını sağlamaktır. Bunun için rulo fırçanıza veya zemin fırçasına boya yüklemesini çok düzgün yapmanız gerekiyor. Düz yüzeyli geniş alanlı herhangi bir şeyin içerisine(fırın tepsisi olabilir) alüminyum folyo serin. Folyonun tepsiye sıkıca yapışmasını ve oynamamasını sağlayın. Rulo fırçanızı boyaya batırın ve alüminyum folyo üzerinde ileri geri hareketler yaparak fırça üzerine boyanın eşit dağılmasını sağlayın. Fırçaya eşit dağılan boya dolaplarınız üzerine de eşit dağılacaktır. Bu şekilde her tarafı eşit renkten olan mükemmel boyanmış dolaplara sahip olabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam

6-Boyama İşlemi

Boyama işlemine geçtiğinizde en dikkat etmeniz gereken hususlardan biri rulo fırçayı bastırmamaktır. Çok ağırlık vermeden rulo fırçayı dolaplarınızın üzerinde gezdirin ve boyanın kapatmadığı yerleri kapamak için fazla fazla boya sürmeyin. Boyanın kapatamadığı yerleri ilk kat kuruduktan sonra ikinci katta kapatabileceksiniz veya gerekirse üçüncü katta kesin kapatmış olursunuz. Dolaplarınıza ilk kat boyayı attıktan sonra dolabın üzerinden tek yönlü olarak rulo fırça ile geçin. Rengin eşitlenmesini sağlayacak olan tarama işlemi olarak geçen bu işlemde de bastırmıyoruz.

7- Boya Sonrası

Dolaplarınızı boyadıktan sonra yeni boyanan dolapların üzerine su dahil hiçbir şeni değmemesine dikkat edin. İlk kat boyayı yaptıktan sonra 2 gün bekleme süresini doldurunca ikinci kat boyaya geçebilirsiniz. Her dolapta ikinci kat zorunludur ama üçüncü kat zorunlu değildir. Çok koyu renkten çok açık renge geçerken üçüncü kat gerekebilir. Dolaplarınızın rengine bakarak üçüncü katın gerekli olup olmadığına sizin karar vermeniz gerekiyor. Üçüncü katı yapmamak için boyayı fazla fazla sürüp bastırırsanız renk eşitliği olmayan ve amatör bir şekilde boyanmış dolaplar ile yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Aynı şekilde rulo fırçanızı boyaya batırıp da direkt olarak dolap yüzeyine uygulamanız durumunda da işiniz daha kolay bitecekmiş gibi görünse bile dolaplarınız istediğiniz şekilde boyanmayacaktır.

Sponsorlu Reklam

8-Vernik Aşaması

Dolaplarınızı boyadıktan sonra soğuk, sıcak, fiziksel etken veya deterjanlara karşı boyanızı koruyacak bir korumaya ihtiyacınız var. rengi daha canlı gösteren ve dolaplarınızın rengini her türlü etkiye karşı koruyan vernik boyama işlemi tamamen bittikten 3-4 gün sonra yapılıyor. İki kat şeklinde atılan vernik itiraz sizi yorsa da tamamen orijinal görünmesi için çok gerekli. İki vernik katı arasında en az 24 saat bulunmasına özen göstererek dolaplarınıza son halini verebilirsiniz. Vernik işlemi de tıpkı boyama işlemi gibi bastırmadan, eşit şekilde yapılmalıdır ve son olarak tarama işlemi unutulmamalıdır.

Mutfak dolaplarından memnun olmayan, soluk renginden şikayetçi olan veya çok modern görünmediğini düşünen tüm kadınlar için mutfak dolabı boyama yöntemini madde madde yazdık. Mutfak dolabının yanında eski masalarınızı veya renginden memnun olmadığınız elbise dolabınızı yani anlayacağınız evdeki tüm ahşap malzemeleri bu akrilik multisurface boyalar ile boyayabilirsiniz.

Candence multisurface boyalar ile boyanan bir çok mutfak dolabını ve bir çok masayı youtube dan izleyebilir, görerek daha iyi anlayabilirsiniz. Fırçaya boya transferi işleminin ve dolap boyama sırasındaki tarama işleminin ne kadar önemli olduğunun her videoda anlatıldığını göreceksiniz. Küçük gibi görünen bu ayrıntıların aslında boyama işleminin en ana kuralları olduğunu anlayacaksınız. Hayatında hiç eline boya fırçası almamış olan, bu konuda çok yeteneksiz olan kadınların bile bu ufak kurallara riayet etmesi durumunda çok rahat bir şekilde mükemmel işlere imza atacağını biliyoruz ve yorumlar kısmından bizimle paylaşmanızı istiyor, kadınların gücüne bir kez daha şahit olmak istiyoruz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat