Sponsorlu Reklam

Nazoster Burun Spreyi Nedir Nazoster Kullananlar

Sponsorlu Reklam

Nazoster burun spreyi kortikosteroid adı verilen ilaç grubuna dahil olan burun spreyidir. Erişkinlerde ve çocuklarda doktorun önerisi ile kullanılan bu ilaç saman nezlesine iyi geliyor. Rinit tanısı koyulmuş olan bireylerde hatta 2-6 yaşındaki çocuklarda bile güvenle kullanılabilecek olan burun spreylerindendir. Mevsime bağlı olarak ortaya çıkan allerjilerde yani saman nezlesinde de kullanılan bir burun spreyidir. Yılın belirli dönemlerinde ortaya çıkan saman nezlesi ağaç, ot, çimen, küf ve mantar sporlarından kaynaklı olan allerjilerdendir. Yıl boyu devam eden rinit ise ev tozları, hayvan tüyleri, belirli gıdalara karşı oluşan allerjidir. Bu iki allerji de hapşırmaya, burun akıntısına ve rahatsızlığa neden olur. Burunda var olan ufak poliplerin şişmesine ve burunun tıkanmasına neden olur. Nazoster de burundaki şişliği azaltır, burun akıntısını, hapşırığı engeller. Burundaki koku kaybını azaltır ve burundaki rinit durumunu ortadan kaldırır. Peki nazoster hangi durumlarda kullanılır, nazoster etken maddesi nedir, nazosteri çocuklar kullanabilir mi, nazoster 2020 fiyatı ve daha bir çok sorunuza cevap bulacağınız bu yazımızı gelin birlikte inceleyelim

Nazoster Nedir Ne İçin Kullanılır?

Nazoster Nedir Ne İçin Kullanılır?
Nazoster Nedir Ne İçin Kullanılır?

Nazoster püskürtme kabı içerisinde bulunan, 180 sıkımlık bir burun spreyidir. Kortikosteroid grubuna dahil olan bu ilacın etken maddesi mometazon furoat dır. Burundaki iltihabı, kaşıntıyı giderir, şişliği azaltır, koku almayı iyileştirir.

Sponsorlu Reklam
 • -6 yaş ve üzerindeki çocuklarda saman nezlesi ve yıl boyu devam eden rinit semptomlarının tedavisinde kullanılır
 • -Erişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda mevsimsel allerjik rinitin önlenmesinde kullanılır
 • – 2-6 yaş arasındaki çocuklarda allerjik rinit tanısı konulmuş ise kullanılabilir.
 • – 18 yaş ve üzeri erişkinlerde nazal polip tedavisinde kullanılır

Her sene mevsimsel allerjik rinit problemleri olan insanlarda allerji başlangıcından 2-4 hafta önce bu ilacın kullanımına başlanmalı. Bu şekilde allerjik rinitin önüne geçilmelidir.

Nazosteri Kullanmamanız Gereken Durumlar

 • – Nazosterin içerisindeki etken maddesine veya içerisinde bulunan herhangi bir yardımcı maddeye karşı allerjiniz var ise bu ilacı kullanmamalısınız
 • – Burun enfeksiyonu geçirdiğiniz sırada bu ilacı kullanmamanız gerekir. Enfeksiyon bitiminden itibaren ilaç kullanımına başlayabilirsiniz.
 • -Burun içerisinde herhangi bir yara var ise bu yaranın iyileşmesini beklemeli, iyileştikten sonra nazal spreyi kullanmalısınız.

Nazosteri Kullanırken Dikkatli Olmanız Gereken Durumlar

 • -Daha önce tüberküloz geçirdiyseniz veya tüberküloz hastalığınız var ise
 • – Gözünüzde herpes virüsü var ise
 • – Başka bir enfeksiyonunuz var ise
 • – Herhangi bir kortikosteroid ilaç kullanıyorsanız nazal spreyi kullanırken dikkatli olmanız gerekir.

Nazosteri Hamileler Kullanabilir Mi?

Nazosteri hamilelikte kendi başınıza kullanmamanız gerekir. Doktorunuza danışmanız halinde doktorunuz sizin ve bebeğinizin yararına olacak en doğru kararı verecektir. Hamileyseniz veya hamile kalma ihtimaliniz var ise bunu doktorunuza bildiriniz.

Emzirenler Nazoster Kullanabilir Mi?

Emziriyorsanız veya emzirmeye başlayacaksanız bu durumu mutlaka doktorunuza bildirin. Doktorunuz sizin ve bebeğinizin yararını düşünerek en doğru kararı verecektir.

Sponsorlu Reklam

 

Nazoster Nasıl Kullanılır?

Nazoster Nasıl Kullanılır?
Nazoster Nasıl Kullanılır?

Bu ilacın en doğru kullanım şekli doktorunuzun önerdiği şekildedir. Doktorunuz veya eczacınıza danışarak bilgi alabilirsiniz.

Saman nezlesi veya yıl boyu devam eden rinitiniz var ise erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için klazsik doz her burun deliğine günde bir defa kullanımı ve iki kez püskürtmedir. Hastalık durumunuza göre doktorunuz her burun deliğine günde bir kez püskürtmeniz gerektiğini de söyleyebilir.

2-11 yaş arasındaki çocuklar için ise uygun doz günde bir defa bir kez püskürtmektir. Uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanımı çocukta büyüme geriliğine sebep olabilir. Doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekir.

Saman nezlesi şikayetleriniz kötüleşirse doktorunuz tedaviye 2-4 hafta önce başlayabilir. Bu şekilde önleyici tedaviler ile saman nezlesinden kurtulabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam

Nazosteri kullanmadan önce iyici çalkalayın. İşaret parmağınızı ve orta parmağınızı burnun her iki yanına, baş parmağınızı ise şişenin altına yerleştirin. Baş parmağınız ile ilacı burun deliklerine püskürtün. Püskürtmeden önce nefesinizi burnunuzdan alın ve püskürtmeden sonra nefes verirken ağzınızdan verin.

Nazoster Yan Etkileri

Burun içerisine uygulandığı için aşırı duyarlılık reaksiyonları meydana gelebilir. Nefes alamama, anafilaksi, deride kaşıntılı bir durum olan anjiyoödem gibi problemler ile karşılaşmanız durumunda en yakın sağlık kuruluşunun acil bölümüne başvurun.

Yaygın Yan Etkileri: Burunda yanma, burun kanaması,burunda ülserleşme, hapşırık, baş ağrısı ve boğaz iltihabı

Sponsorlu Reklam

Seyrek Yan Etkileri: Koku alma ve tat almada bozukluk.

Nazoster Fiyatı 2020

Nazoster Fiyatı 2020
Nazoster Fiyatı 2020

Nazoster Burun Spreyi Fiyatı 21  tl dir.

Üretici Firma Web Sitesi : https://santafarma.com.tr

Nazoster Kullananlar

Kullanıcı Diyor ki: Burun ameliyatından sonra genellikle verilen bir ilaçmış. Burnumdaki tıkanıklığı açtı.

Kullanıcı Diyor ki: Çocuğum ilk bahar aylarında mevsimsel allerji oluyordu. Tıpta ismi allerjik rinitmiş. Her bahar ayında hapşırık, burun tıkanıklığı gibi pek çok problem yaşıyorduk. Her sene başvurduğumuz ilaçlardan biridir. Evimizden hiç eksik olmaz.

Kullanıcı Diyor ki: Yaz aylarında, baharda, temizlik yaparken çok fazla toz ile muhattap olduğumda hapşırık krizlerim kesilmiyor. Bu yüzden nazosteri sık sık kullanıyorum

Kullanıcı Diyor ki: 2-11 yaşındaki çocuklar ve erişkinler için kullanılan bir ilaçmış ama doktorumuz 8 aylık çocuk için de bu ilacı yazdı ve kullanmamız gerektiğini söyledi. Çocuğum daha rahat nefes alıyor sayesinde.

Kullanıcı Diyor ki: İçerisinde kortizon olduğu söylenen allerjik rinit ilacı diye biliyorum. Evde babam kullanıyordu bahar aylarında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat