Sponsorlu Reklam

Nexstep Nedir

Sponsorlu Reklam

Nexstep mide rahatsızlıkları için kullanılan etkili bir ilaçtır. Uzun süreli kullanılmaması gereken bu ilaç proton pompası inhibitörü olarak geçer. Bu ilaç midedeki asit üretimini yavaşlatmak için kullanılır. Midedeki aşırı asit üretimine bağlı olarak dengeler değişir ve ortamdaki asidite artar. Değişen dengeler ile mide yanması, mide öz suyunun ağıza gelmesi gibi problemler yaşanmaya başlar. Bu gibi durumların tedavisi için proton pompası inhibitörleri reçete edilir. Gastroenteroloji uzmanları tarafından reçete edilen veya aile hekimi tarafından reçete edilen bu ilacın prospektüsünü okumadan kullanmayın.

Nexstep Ne İçin Kullanılır?

 • Midedeki asidin azalması için kullanılır
 • Reflü hastalarında kullanılır
 • Reflüye bağlı mideden gelen asidin zararlarını azlatmak için kullanılır.
 • Ağza gelen asitli mide öz suyu yemek borusunda tahrişe ve iltihaplanmalara neden olabilir. Bunu engelleyerek yemek borusunu korur.
 • Sürekli steroid olmayan ağrı kesici ilaçlar kullanmak zorunda olan bireylerin mide rahatsızlıklarında kullanılır.
 • Ülserlerde kullanılır
 • Helikobakter piylori isimli bakterinin enfeksiyonlarında Nexstep kullanılır
 • Midede aşırı asit üretimine neden olan hormon üreten tümörlerde ve sendromlarda kullanılır.

Nexstep Etken Maddesi

Her bir tablet içerisindeki 40 mg eşdeğer Esomeprazole eşdeğer 43.5 mg Esomeprazol dihidrat içerir.

Sponsorlu Reklam

Nasıl Kullanılır?

Nexstep her zmaan doktorunuzun önerdiği dozlarda kullanılmalıdır. Yapılan testlerde ve muayenelerde doktorunuz sizin için en uygun olan dozu yazcaak ve sizi eczacınıza yönlendirecektir. Genel olarak sabahları aç karnına günde bir defa kullanılan bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanızda fayda var.

Sponsorlu Reklam

Nexstep Günde Kaç Defa İçilir?

Her hasta farklılık gösteren bu ilacın dozu günde sabah aç karnıa bir kez veya sabah ve akşam üstü olmak üzere günde 2 kezdir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Nexstep Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Nexstep kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın
 • Bu ilaca veya içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı allerjiniz var ise ilacı kullanmayın. Asi halde hayatınızı tehlikeye sokacak şekilde allerjik bir durumla kaşılaşabilirsiniz. Nefes almada güçlük göğüste baskı veya bunun gibi anormal bir durum ile karşılaşırsanız eğer en yakın sağlık kuruluşuna gidin.
 • Daha önce kullandığınız proton pompası inhibitörlerinde allerjik bir durum ile karşılaştıysanız bu ilaca karşı da allerjik durum meydana gelebilir dikkatli olunuz.
 • Böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarınız var ise dikkatli kullanınız. Doktorunuzla iletişime geçiniz ve doz azaltma yoluna gider ise doktorunuz daha düşük dozlarda bu ilacı kullanınız.
 • Nexstep Yan Etkileri Nelerdir
 • Hırıltılı solunum, dilde boğazda şişme ve yutkunma güçlüğü şiddetli allerjik reaksiyonların belirtisidir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız eğer hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.
 • Ciltte kabarıklık, dökülme soyulma gibi bir problem meydana gelirse eğer epidermal nekroliz olma ihtimali vardır
 • Ciltte sararma, koyu renkli idrar yapma gibi problemler yaşarsanız karaciğer sorunlarının belirtisi olduğunu anlamanız gerekir. Bunlar çok ciddi yan etkileridir ve sık görülmezler . Bunun yanında

Yaygın Yan Etkileri;

Baş ağrısı

Kabızlık, ishal, karın ağrısı, gaz birikmesi

Sponsorlu Reklam

Bulantı hissetme veya kusma

Midede iyi huylu polipler

Yaygın Olmayan Yan Etkiler

Sponsorlu Reklam

Ayakta ve bilkte şişme

Uykusuzluk ve uyku bozuklukları

Baş dönmesi ve sersemlik

Ağız kuruluğu

Karaciğer rahatsızlıkları

Seyrek Yan Etkileri

Tad almada bozukluk

Ağız içinde iltihaplanma

Pamukçuk isimli mantar rahatsızlıkları

Bulanık görme problemleri

Nexstep Zayıflatır Mı?

Nexstep mide rahatsızlıklaır için kullanılan ve midedeki asit dengesini düzenlemek için kullanılan bir ilaçtır. Nexstep in yan etkileri arasında bulunan kusma var ise bu ilaç zayıflatır. Aksi halde bu ilaç midedeki asidin azalmasını ve dengelenmesini sağlıyor yani ağıza mide öz suyunun gelmesini azaltıyor. Bu nedenle anoreksia gibi süreklikusma refleksi olan hastalardaki kusmayı azaltarak kilonun sağlıklı bir duruma gelmesini sağlıyor. Nexstep zayıflatmaz.

nexstep günde kaç defa içilir

Nexstep Muadili

 • Tosseca kapsül
 • Pompezo
 • Nexıum
 • Genıum
 • Esopral

Nexstep Fiyat 2020

Nexstep 40 mg fiyatı 23 tl dir

Nexstep Kullananlar

Kullanıcı Diyor Ki: Bir türlü bitmek bilmeyen mide yanmalarım oluyordu. Bir çok test yaptırdım sonunda helikobakter isimli bir bakterinin midemde olduğunu öğrendik. Sabahları geçmeyen mide bulantılarım oluyordu hatta uyumamı bile engelleyen bu bulantılardan asla kurtulamadım. Doktorum bu bakteri nedeni ile olduğunu söyleyince sevindim çünkü bir nedeni vardı. Nedensiz olan şeylerin çözümü de olmuyor. Nexstep ile birlikte 2 tane de antibiyotik verdi kullanmam için. Birkaç hafta kullandıktan sonra iyileştim.

Kullanıcı Diyor Ki: Mide rahatsızlıklarım için yazmıştı doktorum. Sabah aç karnına bir tane alıyordum. Çok etkisini gördüm mü bilmiyorum. Bunun yanında birkaç ilaç daha kullanmuştım onlar etkiliydi ama bu ilacı çözemedim.

Kullanıcı Diyor Ki: Proton pompası inhibitörü olarak biliniyor. Midedeki asit salgısını azaltıyormuş. Mide bulantıları, mide suyunun ağıza gelmesi şikayeti ile gitmiştim hastaneye. Bu ilacı kullandıktan sonra iyileştim ama bu ilacın yanında yağlı yemedim, mideyi rahatsız edecek aşırı baharatlı ürünlerden uzak durdum. Hem ilaç kullanımı hemde yaptığım periz sayesinde mide şikayetlerim gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat