Sponsorlu Reklam

Ombre ve Ombre Saç Renkleri

Sponsorlu Reklam

Son dönemin trendlerinden olan ombre, kadınlar ve kuaförler tarafından en çok tercih edilen saç renklendirme tekniğidir. Doğal görünümü ve ışıltısıyla saçlarınıza apayrı bir şıklık kazandıracak olan bu tekniğin ayrıntılarını sizler için paylaşacağız. Sizin için en doğru tonu seçip doğru bir şekilde uygulamanız ile birlikte mükemmel saçlara sahip olabilirsiniz.

Ombre Nedir?

Kelimenin kökeni fransızcadan gelmektedir ve gölge anlamındadır. Türkçede de ombre olarak telaffuz ediliyor. Saç uçlarının açık veya koyu tonlu boyalarla boyanarak renklendirilmesi ve ışıltı sağlanması işlemidir. Genel olarak ombre işleminde saçların dipleri daha koyu olarak boyanır uç kısımları ise daha açık bir renk ile kaplanır. Çoğunlukla koyu olan üst kısmı sizin saç renginizdir, alt kısımlardaki açık tonları elde etmek için ise renk açıcı dediğimiz bir madde kullanılır. Saçların orta kısımlarında derin geçişlerin olduğu bu saç stilinde kendi diplerinizi kullanacaksınız sadece saç uçlarınıza işlem yapılıyor. Uçlardaki hareket ile saçlarınızın daha canlı görünmesini sağlıyor. Uzun veya orta uzunluktaki saçlarda mükemmel bir görüntü sağlayacağınız bu saç stilini her renk ile kombine edebilirsiniz.

Sponsorlu Reklam

Balyaj Nedir?

Balyaj rengin uygulanma şekli ile ilgilidir. Balyaj uygulamasında saçın komple etkilenmesi beklenemez. Karanlık ve aydınlık arasındaki geçişlerin daha yumuşak olduğu bu saç boyama tekniğinden sonra saçlarınız çok doğal görünecektir.

Ombre Saça Zarar Verir mi?

Saç boyama işleminde saçlarımızın sağlığı kesinlikle önceliğimiz olmalı. Bu konuya önem veren ve öncelik olarak saçlarının sağlığını düşünen çoğu kadının saç boyarken dikkatli olması gerekiyor. Öncelikle saçlarımızı çok iyi tanımalıyız. İnce telli, yıpranmış ve kopmaya meyilli saçlarınız var ise kullanacağınız boyayı çok iyi seçmelisiniz. Ombre işleminde boyaya ek olarak genelde renk açıcı kullanıldığından saçları yıpratma oranı ister istemez yükseliyor. Üzülmeyin bunun da bir çözümü var. Ombre işlemi sırasında kuaförünüzün de yönlendirmesi ile saç bakımı yaptırabilirsiniz. Örneğin Olaplex bu iş için biçilmiş kaftan desek yalan olmaz. İçerdiği keratin sayesinde saçlarınız çok yıpranmadan ombre işlemini yaptırabilirsiniz. Olaplex e rakip olarak piyasada bulunan bir diğer ürün de Loreal Smartbond.  Bu ürün saçın renginin açıldığı sırada uygulanan, balyaj ve ombre işlemleri sırasında çok fazla tercih edilen devrim niteliğinde bir üründür. Bu ürün saçların liflerini korur ve saçtaki boyanın hemen akmasını engeller uzun süre saçta kalmasını sağlar. Sonuç olarak güçlü saçlar ve ombreniz ile hayalini kurduğunuz mükemmel saçlara sahip olabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam

Ombrenin Kullanımı ve Bakımı Kolay mı?

Ombrenin bu kadar çok tercih edilmesinin nedenlerinden biri de bakımının çok kolay olmasıdır. Herhangi bir saç boyama işleminde 2 ay sonra saçlarınızın uzaması nedeneyle rahatsız edici bir görüntü oluşabilir. Ombrede durum biraz daha farklı. Ombre işleminde saç uçları işlem görüyor ve sadece saç uçları renkleniyor. Saçlarınız uzadığı zaman ise diplerde değişiklik olmuyor sadece renkli olan uç kısımlar ve geçişler aşağıya doğru kaymış oluyor. Bu işlemi yaptırdıktan sonra ara arar ufak cila işlemleri haricinde uzun bir süre kuaföre uğramanız gerekmeyecek. Böylece kendinize daha çok vakit ayırabileceksiniz. Kullanım şekline ve saçların bakımına bağlı olarak ombre 1-2 yıla kadar bile kullanılabilir.

Evde Nasıl Ombre Yaparım

İlk olarak saç diplerinizin rengini iyi analiz etmeniz gerekiyor. En iyi sonucu alabilmek için saç diplerinize uygulayacağınız rengi seçerken kendi doğal saç renginize en uyumlu ve en yakın olan rengi tercih etmeniz gerekiyor. Bu şekilde saçlarınız uzadıkça sık sık kuaföre gitmek zorunda kalmazsınız. Bu sizin için kolaylık olacaktır. Saçlarınızda bulunan beyazları kapatmak istiyorsanız eğer kendi saç renginizi baz almanıza gerek yok, uzun süre taşıyacağınız rengi siz seçin ve karar verin. Seçimlerinizde yardımcı olması için aşağıdaki renk skalasını inceleyebilirsiniz.

Saç dibinizi seçtikten sonra onun üzerine uygulayacağınız, saç uçlarındaki rengi seçmeniz gerekiyor. Kahverengi saçlarınızın uç kısımları içi sarı veya küllü sarı seçebilirsiniz.  Bal rengi saç uçları ve koyu kahve saç dipleri ile de mükemmel bir görüntü kaydedebilirsiniz. Unutmayın ki ombrede saç geçişlerinin keskin olmaması için aşırı zıt renkler tercih edilmiyor. Ombrede asıl görmek istediğimiz şey renk farklılığı olduğundan birbirine çok yakın renkler de tercih etmemelisiniz.

İki teorik aşamayı atlattıktan sonra üçüncü aşama olarak işleme başlıyoruz. Uygulamayı yapmadan önce saçlarınızı 4 kısma ayırın. Bu parçalardan birini seçip sadece saçların dip kısımlarına boyayı uygulayın. Parçanın içinde boyanın değmediği saç kalmamasına dikkat edin, saçı boyayla iyice doyurun. Boyayı saçlarınızın açılmaya başladığı yerin 1-2 cm uzağına kadar sürmeniz gerekiyor. Aradaki geçişi doğal hale getirebilmek için geniş dişli bir tarak ile yatay yönde açılı bir kuvvet uygulayın.

Saç dipleriniz rengini bulduktan sonra saç uçlarına işlem yapma sırası gelmiş oluyor. Rengi açılan saç uçlarınızı kalıcı boyaya kadar olmak şartı ile seçtiğiniz açık bir renge boyamaya başlayın. İstediğiniz rengi elde etmeniz için yarım saat boyanın saçta durması gerekiyor. Boya için beklenen süre dolunca saçlarınızı yıkayabilirsiniz. İki renk tonu ile gözlere hitap eden yeni saçınızın keyfini çıkarın.

Sponsorlu Reklam

Ombre Modelleri 2019

Sarı Ombre Rengi

Küllü Sarı Ombre Rengi

Sponsorlu Reklam

Bal Rengi Ombre

Gri Ombre

Platin Ombre

Siyah Saça Ombre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat