Sponsorlu Reklam

Ovitrelle Nedir?

Sponsorlu Reklam

Çok istemelerine rağmen doğal yollardan çocuk sahibi olmayı başaramayan çiftler tüp bebek tedavisine başlıyorlar. Her kadın adet döneminde yumurtalıklarında bin kadar yumurta gelişir ve bu yumurtaların içinden en iyi olanları sonuna kadar dayanıp büyümeyi başarır. Yumurtalar büyüyüp belli bir olgunluğa geldiğinde ise yumurtalarda çatlama olur.

Yumurtanın çatlaması takriben âdetin ilk gününden itibaren 14. günde gerçekleşmektedir. Bazen bu gün 3-4 gün erken bazen de 10 gün kadar geç meydana gelebilir. Eğer kadında polistik over hastalığı gibi durumlarda yumurtanın çatlama süresi 3-6 ay kadar geç gerçekleşebilir.

Sponsorlu Reklam

Çatlama öncesindeki 48 saat içerisinde cinsel ilişkide bulunulmuş ve sperm de sağlıklı ise zigot oluşarak rahime yerleşir ve böylece hamilelik başlamış olur. İşte yumurtalıklarda yeterli büyüklüğe ve olgunluğa ulaşamadıklarında öncelikle tedavi ile yumurtaların büyüyüp olgunlaşması için tedaviler yapılır.

Tedavinin bundan sonraki aşaması ise yumurtaları çatlatmak üzerinedir. Bu tedavi için devreye Ovitrelle girer. Yumurta çatlatma tedavilerinde kullanılan Ovitrelle doktor kontrolünde ve doktor tarafından reçetelenerek kullanılmalıdır.

Ovitrelle Nedir?

Tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının en çok araştırdıkları ve merak ettikleri konulardan biri de ovitrelle nedir? Konusudur. Tüp bebek tedavilerinde ilk yapılması gereken yumurtalıkların geliştirilmesidir. Bu nedenle de yüksek dozda ilaçlar ile birden fazla yumurtanın gelişip olgunlaşması sağlanır. Yumurtalıklara uygulanılan bu işleme âdetin ikinci gününde başlanır ve ilaç uygulamasına 10-11 gün sürebilir. Bu süre içinde yapılacak ultrasonografi takiple yumurtaların gelişimi izlenir.

Sponsorlu Reklam

Yumurtalara olgun denebilmesi için 16-20 mm büyüklüğe ulaşması beklenir. Bu büyüklüğe ulaştığında is yumurtaların çatlaması sağlanır. Yumurtaların çatlaması için yumurta çatlatma iğnesi olan Ovitrelle yapılır. Bu uygulamanın ardından takriben 40 saat gibi bir süre sonunda yumurtalar karın içi boşluğunda çatlayarak yumurtaların oluşması sağlanır. Tüp bebek tedavisi görüyorsanız ovitrelle iğnelerinden hemen 36 saat sonra, yumurtlama olayı gerçekleşmeden yumurtaların toplanması esastır.

Ovitrelle Ne işe Yarar?

Yazımızda daha önce bahsettiğimiz üzere tüp bebek tedavisinde olan anne adaylarının en çok araştırdığı ve merak ettiği diğer konulardan birisi de ovitrelle ne işe yarar? Konusudur. Toplum tarafından yumurta çatlatma iğneleri olarak da bilinen ovitrelle tüp bebek tedavilerinde son derece önemli olan ilaçlardan biridir. Tüp bebek tedavisinin başarısı bu ilaca bağlıdır. Tüp bebek tedavisinin başarısı anne adayının çatlatma iğnesini doğru bir biçimde ve doğru zamanda uygulamasına bağlıdır.

Tüp bebek tedavisinde bu ilacın uygulama amacı ise yumurtaların çatlatması değildir. Bu tedavide ilacın kullanım amacı yumurtanın olgunlaşmasıdır. Yumurtaların döllenme kapasitelerini doğal olarak artıran LH hormonunun görevini ovitrelle iğneleri sağlamaktadır. Ovitrelle iğneleri ilaca göre farklılık gösterse de uygulama alanı kalçadan kas içine ya da göbekten cilt altına rahatlıkla uygulanabilir.

Ovitrelle Uyku Yapar mı?

Yumurta çatlatma iğnesi olarak da bilinen ovitrelle uyku yapar mı? Diye merak edenler için hemen yanıtlayalım. Yapılan araştırmalarda ve ilacın prospektüsünde olası yan etkiler başlığında uyku yaptığına dair bir bulguya rastlanılmamıştır. Bu nedenle ovitrelle ilacın uyku yaptığına dair herhangi bir veri bulunmamaktadır.

Ovitrelle Yan etkileri

Tüm diğer ilaçlarda olduğu gibi ovitrelle yan etkileri olan bir ilaçtır. Olası yan etkiler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Sponsorlu Reklam

Ağır Yan etkiler

 • Boğazda görülen şişme, hapşırma, hırıltılı solunum ya da ciddi solunum güçlüğüne ek olarak hızlı ve düzensiz nabız
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Bulantı ya da kusmaya eşlik eden alt karın ağrısı
 • Hiperstimülasyon Sendromu belirtisi, yumurtalıkların aşırı uyarılması demektir. Bu da yumurtalıkların aşırı tepki gösterdiğini ve büyük yumurtalık kistleri geliştiği anlamına gelebilir.
 • OHSS açıkça büyüyen yumurtalıklar
 • Azalan idrar çıkışı
 • Kilo artışı
 • Nefes almada zorluk
 • Mide ya da göğüste olası sıvı birikimi nefes almada çekilen zorluğu şiddetli hale gelebilir. Çok nadir görülür.
 • Ciddi kan pıhtılaşması komplikasyonları
 • Göğüs ağrısı, nefes darlığı, inme ya da kalp krizine sebep olabilir. Bu çok nadir olarak görülür.

Bu gibi durumlarda derhal hastaneye başvurmanız ve tıbbi yardım almanız gerekiyor.

Orta Şiddette Yan etkiler

 • İshal
 • Ruhsal çökkünlük ve depresif ya da sinirli ya da huzursuz hissetme
 • Meme ağrısı

Hafif Yan etkiler

 • Baş ağrısı ve yorgun hissetme ya da halsizlik görülebilir.
 • Enjeksiyon uygulanan yerlerde ağrı, kızarıklık ya da şişme gibi bölgesel reaksiyonlar

Bu gibi belirtileri fark ettiğinizde hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Bu arada bunlara ek olarak yaygın olmayan biçimde görülen belirtiler ciltte, döküntü gibi hafif alerjik reaksiyonlar ya da dış gebelik, over torsiyonu gibi başka diğer komplikasyonlar doktorun kullanmış olduğu yardımcı üreme teknikleri de neden olmuş olabilir.

Ovitrelle Çatlatma İğnesi Kullananlar

Ülkemizde kısırlık sorununa bağlı olarak tedavi olmak isteyen anne adaylarının bebek sahibi olabilmek adına foliküllerin büyüyerek çatlamasına ve daha çok sayıda yumurta oluşmasına ihtiyaç duyarlar. Tüp bebek tedavilerinin başarısı da tam da buna bağlıdır. Bu nedenle de ovitrelle çatlatma iğnesi kullananlar doktorlarının verdiği dozda ve günde uygulamayı yapmaları gerekiyor. Tüp bebek tedavilerinde döllenme zamanını ayarlamak gerekiyor.

Sponsorlu Reklam

Doğal olarak sistem kendi çatlatma hormonunu kendiliğinden üretir. Ancak üretemeyen anne adaylarına bu hormon tüp bebek tedavilerinde dışarıdan verilir ya da hormonun üretmesini sağlayacak ilaçlar kullanılır. Kadınlarda görülen doğurganlık problemlerinin içinde en çok karşılaşılanı yumurtalıktır. Üreme hücreleri yumurtalıklar aracılığı ile oluşur. Ovitrelle iğnesi uygulanarak yumurtlama süresinde ortaya çıkacak her türlü sorunun aşılması hedeflenmektedir.

Yumurta çatlatma iğneleri doktor tarafından önerilen dozda ve zamanda yapılması gerektiğini de unutmamanızda fayda bulunuyor. Doktor kontrolünde verilen çatlatma iğnelerini kendiniz uygulayabileceğiniz gibi tüm sağlık kuruşlarında reçetenizle beraber ücretsiz olarak yaptırma imkânınızda bulunuyor. Tüp bebek tedavilerinde çatlatma iğnesinin yapılma zamanı önemli olduğu kadar, iğne yapıldıktan sonra yumurtaların en az 36 saat içinde toplanması gerekiyor. Yumurtalar çatlamadan bu toplama işleminin yapılması gerekiyor.

Kadınlarda doğurganlık olayının devam edebilmesi için kadının vücut sistemi takip edilerek belli bir plana göre ilerlemelidir. Yumurta çatlama işlemi olmazsa yumurta hücreleri salınamaz. Doğal olarak hücreler spermle bir araya gelemeyeceğinden gebelik de oluşamaz. Yumurta çatladığı andan itibaren anne adayının hamile kalma olasılığı yüksektir. Bu nedenle de yumurta çatlatma iğneleri en çok kullanılan bir tedavidir. Kadın vücudunun doğal ritmine uygun bir çalışma şekline sahiptir.

Ovitrelle Çatlatma İğnesi Kadınlar Kulübü

Ülkemizde tüp bebek tedavileri, çatlatma iğneleri kullanan kadınlar bunu genellikle yakın çevrelerinden saklama eğilimindedir. Bunun nedeni, yakın çevrelerinden görecekleri tepki ya da çocuk sahibi olamamanın verdiği aşırı duygusallıktan ileri gelebilir. Hal böyle olunca da tüp bebek tedavisi gören dolayısıyla da yumurta çatlatma iğneleri kullanan kadınlar yaşadıklarını ve diğer tüm merak ettikleri konuları çeşitli internet forumlarında paylaşma yoluna gidiyorlar.

Ovitrelle çatlatma iğnesi kadınlar kulübü forumlarında paylaştıkları ovitrelle çatlatma iğnesi kullanan kadınların deneyimlerini paylaştıkları, akıllarında ya da kimseye söyleyemediklerini paylaştıkları bir yer olma özelliğini koruyor. Bununla beraber her ne kadar deneyimler ve yaşanılanlar paylaşılsa da görülen belirti ve diğer komplikasyonların doktorunuzu bilgilendirmek doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat