Sponsorlu Reklam

PROSPAN ŞURUP NEDİR?

Sponsorlu Reklam

Prospan öksürük şurubu, öksürük ile birlikte boğazda yaşanan enfeksiyon ve kronik rahatsızlıklarda kullanılır. Oral bir sıvıdır. Etkin maddesi; Kurutulmuş hedera, helix ve folium ekstresidir. İlaçtan ve doğru sonuç alabilmek için tam ve dozajında kullanmak gerekir. İlaçtan tam bir sonuç alamadığınız ve iyileşme yaşamadığınız durumda doktorunuza başvurunuz. Yan etkilerden birini görmeniz ve kullanım talimatından farklı bir yan etki görmeniz durumda doktora veya eczacınıza bilgilendirme yapınız.

 • Prospan şurubu neden kullanılır?
 • İlacı kullanmadan nelere dikkat etmek gerekir?
 • Şurup nasıl alınır?
 • Yan etkileri nelerdir?

Prospan Şurup Nedir Ne İçin Kullanılır?

Prospan öksürük şurubu, solunum yolları ve enfeksiyon hastalıklarında kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Prospan öksürük şurubu, öksürüğün eşlik ettiği üst solunum yolu enfeksiyonu ve kronik bronşit tedavisinde kullanılan sıvı ilaçtır. İlaç balgam söktürücü olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca şikayetlerin devam etmesi ve nefes darlığı, balgam, ateş vb durumlarda doktora gidilmelidir.

Sponsorlu Reklam

Prospan öksürük şurubunu kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Öksürük ilacının içinde bulunan maddelere alerjiniz var ise kullanmamanız gerekmektedir. Öksürük şurubunu kullanmadan önce ve kullanım sırasında dikkatli olunmalıdır.

Çocuklarda bir yaşının altında ise doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Bir yaşlarında olan çocuklar gözlem altında kullandırılmalıdır. 1 yaş ve altı çocuklarda ishal ve kusma belirtileri yaşanabilir. İlacın yan etkileri en ince ayrıntısına kadar okunmalı ve dikkatli kullanılmalıdır. Şurubun diğer şurup ve ilaçlar ile etkileşimi olup olmadığı konusunda bir çalışma yapılmamıştır. Diğer ilaçlar ile etkileşimi saptanmamıştır. İlaç reçeteli veya reçetesiz alınabilir. İlacı kullanıyorsanız ve doktorunuz tekrar yazdı ise belirtiniz.

Sponsorlu Reklam

Hamilelik süreci ile ilgili bir araştırma bulunmadığı için bu süreçte kullanılması uygun olmaya bilir bu sebeple kullanılmamalıdır.

Araç kullanırken yada makine kullanım sırasında özel bir önem gerekli değildir. İlacın içinde bulunan bazı maddeler hakkında ana bilgiler: ilaç sorbitol içermektedir. Belirli şekerlere karşı hassasiyetiniz bulunuyor ise öksürük ilacını kullanmadan doktorunuza bildirin.

Prospan Öksürük Şurubu Nasıl Kullanılır?

Prospan öksürük şurubunu doktorunuz tavsiyede bulunmadığı durumda tavsiyeye göre kullanınız. İlaç hakkında emin olmadığınız durumlar bulunuyor ise eczacınıza yada doktorunuza başvurun.

6 yaş ve altı çocuklarda, 2,5 ml 17,5 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstresi bitkisi, 5 ml, 2 kez 35 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstresi.

6-12 yaş arası çocuklar, 5 ml eşittir 35 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstresi, 10 ml 2 kez 5 ml, 70 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstresi.

Sponsorlu Reklam

12 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler, 5 ml eşittir 35 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstresi, 15 ml (3 defa 5 ml) eşittir 105 mg kurutulmuş hedera helix folium ekstres.

Kullanım sırasında uygulama şekli;

Kullanım şekli şurup paketi içinde verilen ölçekle alınır. Günde iki kez kullanılır. İlacı kullanmadan önce çalkalayınız…

Sponsorlu Reklam

İlacın kullanım süreci kişinin durumuna göre farklılık göstermektedir. Kişiler ilacı 1 hafta süre ile kullanmalılar. İlacın sizde bıraktığı güçlü ve zayıf etkiye doktorunuza başvurunuz. Kullanmanız gereken dozajdan fazla şurup kullanmayınız. Reçetede yada doktorun belirttiği oranlarda kulanınız. İlacın fazla kullanılması durumunda kusma, bulantı ishal gibi etkileri bulunmaktadır. İlacı kullanmayı unutmanız durumunda bir sonraki kullanımda iki dozaj şeklinde kullanmayınız. Kaldığınız yerden tek seferde önerilen dozajında kullanın.

Prospan Şurup Yan Etkileri

Her ilacın olduğu gibi prostan’ ında yan etkisi bulunmaktadır. İçeriğindeki maddelere karşı hassasiyeti olan kişilerde reaksiyon gösterimi yaşanabilir. İlacın yaygınlık oranı; en yaygın 10 kullanıcıda 1,yaygın 100 kullanıcıda 1 ila 10 arasında, az rastlanan 1000 kullanıcıda 1 ila 10 arasında, en az rastlanan ise 10.000 kullanıcıda 1 ve bilinmeyenler…

Yan etkileri;

 • İçeriğinde bulunan şekere karşı duyarlılık,
 • Nefes darlığı,
 • Şişme,
 • İshal,
 • Kusma,
 • Alerji
 • Mide bulantısı
 • Kaşıntı gibi reaksiyonlar oluşabilir.

İlacın etken maddesi sebebiyle kişilerde isal ilacı etkisi oluşturabilir. Yaygınlığı ney olarak bilinmemektedir. Bu yan etkileri hissetmeniz durumunda derhal doktorunuza yada eczacınıza danışınız. Ayrıca ilaç için belirtilmemiş farklı etkiler yaşamanız durumunda da doktorunuza ve eczacınıza danışmanız gerekmektedir. Ayrıca ilacın belirtilenden farklı yan etkisi ile karşılaşmanız durumunda ilacın sitesine bilgi verebilirsiniz. İlaç hakkında yapılan çalışmalarda desteğiniz bulunmuş olur.

İlaç nasıl saklanmalıdır?

Çocuklardan uzak yerde ilacı saklayınız. İlacın son kullanma tarihinden sonra kesinlikle kullanmayınız. İlacın son kullanım tarihleri genellikle ayın son gününe denk gelmektedir. İlaç kullanılmaya başlandıktan sonra 6 ay içerisinde tüketile bilir. 6 ayı geçmeniz durumunda ilacı kullanmayınız.

İlaç hakkında diğer bilgiler;

Öksürük şurubu içerisinde etken madde olarak hedera helix folium ekstresi içerir. İlaç şurup şeklindedir yani sıvıdır.

İlacın kullanım talimatı 2016 yılında duyurulmuş ve onaylanmıştır. İçerisinde bitkisel ve şekerli ana etken maddeler barındırır. İlacın kullanımı ile birlikte ağızda tat değişikliği ve bulanıklık gözlemlenmesi olabilir. Ürün içerisindeki maddelerin kalitesi ile alakalı değildir bu durum. İlaç için kurutulmuş ekstreleri adı verilen bitkiden ana etken maddesi kullanılmaktadır. Kurutulmuş ana etken maddenin yaprakları önce su ve alkol ile birleştirilerek, madde çözeltileri yapılır. Sonraki yapılan işlemde alkol kullanılmaz. Bu işlemde alkol tamamen içerisinden çıkarılır. Bu sebeple alkol içermez, bitkiseldir.

Ayrıca ilaç ishale sebep olur ve öksürüğü yumuşatır. Bu sayede öksürük azda olsa hafiflemiş olur. Kronik bronşit ile mücadele eder. İlaç alkol ve glüten içermez. İlaç balgam oluşumunun artmasını sağlar, öksürüğü rahatlatır kişiler bu şekilde daha rahat nefes alma fırsatı yakalar.

Prospan öksürük şurubu fiyatları;

 • Prospan Şurup 100 Ml. en düşük 44,55 TL, en yüksek 51,95 TL.
 • Pros-Pan 100 ml Şurup 2 Adet 90,00 TL.
 • Pros-Pan Prospan Şurup 100 ml BANİBANİ100MLŞURUP, 43,55 TL.
 • Pros-Pan Pros.pan Bitkisel Şurup 100 ml, 45,10 TL.

Prospan şurup balgam söker mi?

Prospan şurup, üst solunum enfeksiyonu olmanıza neden virüsleri ağırlıklı olarak yaşattığı balgam salgısı ile yaşattığı tıkanmayı, içeriğinde bulunan ana etken maddeler ile sıvılaştırarak öksürüğün meydana geldiği temel noktanın iyileşmesini sağlar.

Prospan Öksürük Şurubu Kullananlar

 • Günlerdir öksürükten öldüm eğer ciğerlerim kucağıma gelmediyse en önemli sebep bu ilaçtır. Tadı çok tuhaf ne şurup gibi nede ilaç gibi bitki çayı tadı veriyor insanın ağzına. Öksürükten ölmek istemiyorsanız kullanın ben tavsiye ederim.
 • Öksürüğümü iki günde kesti. Üzerinde yazan alkol içermez ve bitkiseldir yazısı sebebiyle aldım.
 • Günlerce çile gibi çektiğim öksürük krizleri sonrasında eczacının tavsiyesi üzerine aldım, gerçekten faydasını gördüm.
 • Son zamanlarda kimde duysam çocuğuna prospan içiriyor, bizim çocukta yerinde duramadığı için terleyip öksürük oluyor. Merak üzerine aldım gerçekten de faydalı bir ilaçmış. Annelerin vazgeçilmezi olmalı bence…
 • İlacın öksürüğe kesin olarak tesirli olduğuna kanaat getirdim fakat oğlum içince 30 dakika içinde uyuyup kalıyor.
 • Grip sonrası gitmeyen öksürüğün en güzel ilacı Prospan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat