Sponsorlu Reklam

Prozac Nedir Ne İşe Yarar

Sponsorlu Reklam

Herkesin hayatının bir döneminde psikiyatrist ile bir görüşmesi olmuştur. Kendimizi mutsuz hissettiğimiz zamanlarda, moralimizin bozuk olduğu azların hat safhaya çıktığında, kimsesiz ve yalnız hissettiğimiz dönemlerde uzman biri ile terapi yapmak ve onun yönlendirdiği şekilde hayatımıza devam etmek zorunda kalabiliyoruz. İşte Prozac da böyle dönemlerde doktorların çok sık reçete ettiği, bazı insanların hayatının bir parçası haline gelen ilaçlardan biridir. Çevrenizde bu ilacı kullanan var ise, ya da doktorunuz bu ilacı sizin için yazdıysa ve siz de Prozac ın ne işe yaradığını merak ediyorsanız bu makalemizi okuyarak istediğiniz tüm soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Prozac yan etkileri nelerdir, prozac fiyatı, Prozac kullananların yorumları, prozac zayıflatır mı ve daha bir çok sorunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız. Hazırsanız başlayalım.

Prozac 20 mg Nedir? Ne İçin Kullanılır

Sponsorlu Reklam

Fluoksetin Hidroklorür adı verilen etken maddeye sahip antidepresan ilaçlar grubunda bulunur. Seçici seratonin geri alımını engeller ve depresyon tedavisinde kullanılır. Çoğu insanda belirli dönemlerde görülebilen obsessif kompulsif bozukluğun tedavisinde de çok kullanılan antidepresan ilaçlardan biridir. Adet öncesi kadınlarda meydana gelebilen gergin havanın atlatılabilmesi için kullanılır. Bulimia nevroza hastaları için terapi sonrası kullanılır. Kusmaların azaltılması için kullanılsa da çoğu hastada mide bulantısı yan etkisi yaptığından dolayı zayıflamaya da yardımcı olabilir.

Prozac ı Kimler Kullanamaz

-Prozac veya onun içerisindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığınız var ise ilacı kullanmayınız.

Sponsorlu Reklam

-Depresyonunuzun tedavisinde kullandığınız başka bir ilaç varsa prozacı kullanmayınız. Doktorunuza kullandığınız depresyon ilacınızı bildirip doktorunuzun izin verdiği şekillerde kullanabilirsiniz.

-Bazı depresyon ilaçlarını kullandıktan sonra da etkisi hemen geçmez. Bu yüzden ilacınızı kestikten hemen sonra değil de en az 2 hafta sonra prozac kullanmaya başlayabilirsiniz.

-Antipsikotik etkili ilaçlar kullanıyorsanız da prozac kullanmanız sakıncalı olabilir, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Prozac Kullanırken Dikkat Etmesi Gerekenler

-Epilepsi hastalarının nöbetini arttırma ihtimali olabilir, nöbetlerinizi kontrol edin ve artış gösterdiği durumlarda ilacı kesip hemen doktorunuz ile görüşün.

Sponsorlu Reklam

-Kendinizi aşırı iyi hissetme haliniz var ve manik atak geçiriyorsanız bu durumu doktorunuza bildirin. İlacın kesilmesi veya doz ayarlamasının yapılması gerekebilir.

-Diyabet hastalarına prozac doz ayarlaması yapılıp tedaviye öyle başlanıyor olabilir. Hastalığınızı doktorunuza bildirmeyi unutmayın.

-Diüretik ilaç kullanıyorsanız

Sponsorlu Reklam

-Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız veya vücudunuzun herhangi bir yerinde kanama veya kanama sonrası morluk gibi bir bulgu ile karşılaştıysanız

-Glokom var ise

-Kalp ile ilgili bir probleminiz var ise, aşırı çarpıntı hissediyorsanız doktorunuz le mutlaka konuşun ve durumu ona bildirin. Doz ayarlaması yapılabilir veya doktorunuz ilacın kesilmesini isteyebilir.

Prozac kullanırken dikkat etmeniz gereken bir husu daha var. Bu ilaç etkisini hemen göstermez. Etkisini görebilmek için en az 2 hafta bazen 1 ay beklemeniz gerekebilir. Kendinize zarar verme veya intihara kalkışma gibi bir vukuatınız var ise çevrenizdeki insanları uyarmanızda fayda var. 18 yaşının altındaki ergenlerde ilaç sonrası kendine zarar verme durumu artabilir. Bu yaş grubundaki hareketli ruhsal durumdan kaynaklı olarak kullanılması çok önerilmiyor.

Prozac Gebe ve Emzirenlerde Kullanımı

Gebeliğin ilk 3 ayında Prozac kullanımına bağlı olarak çok düşük bir ihtimal de olsa bebekler kalp kusuru ile dünyaya gelebiliyor. Gebeliğin son 3 ayında kullanılan Prozac sonrası ise bebeklerde doğum sorasında mavi bir görüntü oluşturan yeni doğana dirençli pulmoner hipertansiyon meydana gelebilir. Bebek doğumundan itibaren ilk 24 saat içerisinde meydana gelebilecek olan bu duruma karşı doktorunuzu bilgilendirin. Gebelik sırasında Prozac kullanımının kesilmesi veya doz ayarlaması tamamen doktorunuza kalmış bir olaydır. Gebeliğinizi bildirdiğiniz taktirde sizin için en doğru kararı doktorunuz verecektir.

Emzirenlerde ise genellikle doktorlar doz ayarlaması yapıyor. Prozac ın içerisindeki etken madde anne sütü ile çocuğa geçeceğinden dolayı çocuğun zarar görmemesi ve yan etkilerini yaşamaması için doktorunuza bildiriniz.

Prozac Nasıl Kullanılır

Depresyon durumunda günde 20 mg lık haplardan bir tane almanız önerilir. Tedaviye başladıktan bir ay sonra doktorunuz kontrole çağıracak ve gerekiyorsa aldığınız dozu arttıracaktır. Günde en fazla 3 doz alınabildiği bu ilacın miktarı tabii ki kişiden kişiye göre ve ruhsal durumunuza göre değişiyor. İlaçları kullandıktan sonra depresyon haliniz hemen geçmeyecektir. İlacın etki etmesi için en az 2 hafta geçmesi gerekiyor, depresyon tedavisi ise toplamda en az 6 aylık bir tedavi sürecidir.

Adet öncesi huzursuzluk için kullanıyorsanız bu ilacı adet başlangıcından 14 gün önce her gün bir doz veya iki günde bir doz kullanmanız önerilir.

Prozac ı kullanmayı unutursanız çift doz almayınız. Bir sonraki gün aldığınız doz sizin için yeterli olacaktır.

Prozac Yan Etkileri

-İlacın içindeki maddelere karşı duyarlılığınız var ise yan etkiler meydana gelebilir

-Döküntü, kaşıntı,nefes darlığı dilde ve dudaklarda şişme gibi allerjik bir durum olduğunda ilacın kullanımını bırakıp hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

-Hareketsiz duramıyor, oturamıyorsanız, cildinizde kızarıklıklar oluşuyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

-Solunum hızında artış, titreme ve aşırı gerginlik yapabilir

-Erkeklerde uzun süreli ve ağrılı sertleşme yapabilir

-Aşırı hassasiyet ve gerginlik yapabilir

-Yaşlılarda genellikle idrar söktürücü olabilir, zihin karışıklığı yapabilir

Tüm bunlarınn yanında daha hafif olan yan etkileri ise;

-Baş ağrısı, halsizlik, uyku bozukluğu, gerginlik, bulanık görme, ateş basması, mide bulantısı, ağız kuruluğu, aşırı terleme diş gıcırdatma, hafıza zayıflığı, konsantrasyon eksikliği, vaskülit, nöbetlerde artma(epilepsi hastaları için), güneşe hassasiyet,kafa karışıklığı ve kekeleme olası yan etkilerindendir.

Prozac 20 mg Kullananlar

Esra Diyor Ki:

Doktorum bu ilacın en az 6 ay sonra etkisini görürsün demişti ve öyle de oldu. 6 ay sonra tamamen iyileştim ve bağımlı olmadan ilacı bırakabildim.

Merve Diyor Ki:

Bu ilacı kullandıktan sonra ilk bir ay içerisinde 5 kilo verdim. İlacı kullandığım sıralarda yan etki olarak bende mide bulantısı yapıyordu. En sevdiğim kokular bile (mesela kahve kokusu) burnuma kötü geliyordu haliyle iştahım kapandı ve kilo verdim.

Kozmo Diyor ki:

Bende ağız kuruluğu yaptı, sürekli gidip gelip su içiyorum. İlacı 2 yıldır kullanıyorum ve gerçekten çok hafif bir ilaç olduğunu biliyorum. Öyle anlatıldığı gibi herkesi ve herşeyi unutturmuyor, sürekli gülme krizleri gelmiyor ama daha doğru kararlar almanı sağlıyor ve daha mutlu hissettiriyor.

Ayşen Diyor Ki:

Üniversiteye gittiğim sıralarda final haftası çok dolup doktora hüngür hüngür ağlamıştım ve o da bana Prozac yazdı. Bu ilacı kullandıktan kısa bir süre sonra enerji patlaması yaşadım neredeyse düz duvara tırmanacaktım. Sabah 5 te kadar uyuyamıyordum ama gram yorgunluk da hissetmiyordum. Bence problemlerinizi ilk olarak psikolog yardımı ile çözmeye çalışın. Terapilere gidin en son çare olarak psikiyatriste gidip ilaç kullanın.

Ömer Diyor ki:

Bir arkadaşım kullanıyordu bende araştırmadan internetten n11 de bulup almış ve kullanmıştım. Hayatımın en zor dönemlerini geçirdim. Sabaha kadar rüyalar görüyor, uyanıkken de halüsinasyonlar görüyordum. Doktor kontrolünde kullanılması gerekilen bir ilaç olduğunu deneyerek öğrendim. Sakın siz denemeyin.

Prozac Fiyatı

Prozac fiyatı 2019 22 tl

Prozac Zayıflatır mı

Prozac anoreksiya hastalarının tedavisinde kullanılıyor, yani tam tersi bir amaç için kullanılıyor. Ama kullananların yorumlarına göre yan etki olarak çoğu insanda mide bulantısı yapıyor ve ilk ay en az 5 kilo vermenizi sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat