Sponsorlu Reklam

SAÇ İÇİN MAYA MASKESİ

Sponsorlu Reklam

Saçlarıma bakım yapan bayanlar, maya ile saç bakımı nasıl yapılır diye araştırma yapıyorlar. Mayanın iyileştirme özelliği sayesinde saç bakımında kullanıldığı bilinmektedir. Maya hamurlara kıvam verdiği gibi saçlara da canlılık ve güç veriyor. Özellikle de mutfaklarda hamur işi yapılırken vazgeçilmez bir malzeme olan maya ile saçlara çok etkili maskeler yapıldığını biliyor muydunuz? Aşağıda sizlere maya ile nasıl maske yapılır hem tariflerini hem de ne işe yaradığı hakkında bilgiler yazacağız.

Maya Maskesi Ne İşe Yarar?

Yaş maya maskesi genel olarak yüz bölgesi için hazırlanmaktadır. Maskeler genellikle bu şekilde kullanılmaktadır ama yaş mayanın saça vermiş olduğu faydalar da göz önüne alınınca saça da uygulanmaktadır.

Sponsorlu Reklam
 • Maya saçın kök kısımlarının güçlenmesine destek sağlar.
 • Ayrıca maya saçın beslenmesine yardımcı olarak saçların daha güçlü olmasını ve yıpranmaya karşı daha dirençli olmasına destek sağlar.
 • Maya saçın dış görünüşünün daha iyi olmasını sağlar. Saça uyguladığınız maya maskesi sayesinde saçlar daha dolgun ve güzel görünümlü olur.
 • Mayanın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller kan dolaşımını artırır.
 • Maya metabolizmayı harekete geçirerek saçların hızlı bir şekilde uzamasını da sağlar.
 • Maya içerisinde bulunan folik asit sayesinde saçı dışarıdaki zarar verici etkenlerden korur ve içerisinde bulunan aminoasitler de saç tellerini güçlü ve esnek hale gelmesini sağlar.
 • Maya saç dökülmesinin en iyi çözümlerinden birisidir.

Maya Maskesi Nasıl Kullanılır?

Mayanın saç sağlığı için ne kadar çok önemli olduğunu yukarda anlatmaya çalıştım. Maya maskesi ile saçlarınızı canlandırmak ve daha sağlıklı olmasını istiyorsanız ama nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız sizlere maya ile yapılacak saç maskeleri tariflerini vereceğim.

Saç dökülmelerin önüne geçmek ve saçlarınızı güçlendiren ve gürleştiren, kepeği ve kaşıntıyı yok eden, parlaklık ve canlılık sağlaması için maya maskesi tarifi.

Saç maskesi için gerekli olan malzemeler şu şekildedir;

Sponsorlu Reklam
 • Yarım su bardağı kefir. Fakat tercih edeceğiniz kefir normal ve kuru saçlarınız varsa yağlı kefir, eğer yağlı saçlarınız varsa da yağ miktarı az olan kefir kullanmalısınız
 • 1 tane yaş maya
 • 1 tatlı kaşığı bal

Maskenin hazırlanışı;

Bütün malzemeleri güzelce karıştırılır. Maske 20 ila 40 dakika arasında sıcak bir yerde ( kaloriferin üstünde ya da mutfakta sıcak su üstünde ), köpük meydana gelene kadar iyice bekletmelisiniz.

Karışım hazır olduktan sonra, ilk olarak saç diplerine sürdükten sonra kalan kısmını da saçlarınızın hepsine tarak yardımı ile eşit şekilde dağıtmalısınız. Daha sonra saçlar streç ya da havlu ile güzelce kapatılmalı. Maske yaklaşık olarak 40 dakika kadar saçınızda bekletilmesi gerek. Bekleme zamanı dolunca da saçlarınızı güzelce yıkayın ama suyun ılık olmasına dikkat etmelisiniz.

Peki maske ne sıklıkla kullanılmalıdır?

Eğer saçlarınızda aşırı derecede bir dökülme yaşıyorsanız bu maskeyi 10 gün süresince her gün uygulayabilirsiniz. Daha sonrada haftada 1 ya da 2 defa uygulamaya devam edebilirsiniz.

Sac için kuru maya maskesi

Kuru maya ile saç maskesi tarifi için;

Sponsorlu Reklam

Malzemeler;

 • 3 ya da 4 yemek kaşığı kuru maya
 • Yarım çay bardağı yağsız kefir
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı;

Kuru maya ile maske hazırlamak için ilk olarak bütün malzemeleri sırasıyla boş bir kaba alın ve iyice karıştırınız. Ardından hazırlamış olduğunuz karışımı 10 dakika kadar dinlendirmek işiniz. Daha sonra bütün saçınıza masaj yaparak bu maskeyi sürün. Maskeyi uyguladıktan sonra streç film yardımıyla saçlarınızı güzelce sarınız. Saçınızı sardıktan sonra 40 dakika bekletin daha sonra yakayım ve kurutun. Kuru maya maskesini haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam

Sac için yaş maya maskesi

Sac için yaş maya ile hazırlayacağınız maskenin malzemeleri;

 • 1 adet yaş maya
 • 3 çay kaşığı ılık su
 • Aynı ölçüde toz şeker kullanacaksanız

Maskenin hazırlanışı; ilk olarak yaş mayayı ılık su içerisinde eritin, mayanın içine şekeri de ekleyiniz. Bu hazırladığınız karışımı iyice karıştırın ve maya in kabarması için biraz bekleyin. Maya maskesini saçınıza uygulamak için maya in kabarmaya başlamasını bekleyiniz. Kabaran maya maskesini saç diplerinizden saç uçlarına doğru yediniz. Ardından saçlarınızı streç film ve havlu ile iyice kapatınız. Uyguladığınız maskeyi yaklaşık 1 saat saçınızda bekletin. Daha sonra ılık su ile saçlarınızı güzelce yıkayınız. Eğer isterseniz de hazırlamış olduğunuz bu maskeyi gece batınca da saçınızda bekletebilirsiniz.

Yağlı saçlar için maya maskesi

Yaş maya ılık su yardımıyla seyreltilir ve maya kabarması için 1 saat boyunca bekletilmesi gerekir. Protein mayanın köpüğü oluşumuna kadar şişirilir ve şişen mayaya eklenir. Maske daha sonra saça tamamen sürülür. Maske tamamen kuruyana kadar saçların üzerinde bekletilir. Daha sonra da saçlar ılık su yardımıyla iyice yıkanır.

Yağlı saçlar için maya maskesi tarifinin bir diğeri ise şu şekilde;

Saçlarınız yağlı ve maya maskesi yapmak istiyorsanız; 1 adet yaş maya, 1 tatlı kaşığı bal ve yağ oranı az olan yarım çay bardağı kefir.

Hazırlanışı; bütün malzemeleri güzelce karıştırılır ve saçlarınıza dip kısımlarında başlayarak uç kısımlarına doğru iyice uygulayınız. Daha sonra 30 dakika ya da 45 dakika bekletin. Saçınızda maskenin bekleme süresi dolduktan sonra önce ılık su yardımıyla güzelce yıkayın ardından da şampuan yardımıyla saçınızı yıkayın ve kurulayın.

Saçları uzatmak için maya maskesi

Saçların uzaması için maya maskesi yapmak için; yarım paket yaş maya, 1 yumurta sarısı, dul avrat otu ve bir kaç damla bitki çayı.

Maskeyi kullanıma hazırlamak için; yarım paket yaş mayayı tercih ettiğiniz her hangi bir ılık bitki çayı içerisinde eritiniz. Hazırladığınız karışımı sıcak bir yerde 30 dakika kadar bekletiniz. Karışımı yarım saat bekledikten sonra karışımın içerisine diğer malzemeleri de ekleyerek güzelce karıştırınız. Hazırlanan maskeyi saç diplerinden saç uçlarına kadar iyice sürün. Daha sonra uygulamanız bittikten sonra saçınızı streç film ya da havlu yardımıyla iyice kapatınız. Saçınızı kapattıktan sonra 1 ya da 1,5 saat bekletiniz. Bekletme işleminiz bittikten sonra saçınızı ılık su ve şampuan ile iyice yıkayınız.

Saç uzatmak için ikici bir tarif;

Saçınızı hızlı bir şekilde uzaması ve her zaman sağlıklı parlaması için hızlı saç uzatan maya maskesini haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Malzemeler;

 • 2 adet yaş maya
 • 1 tatlı kaşığı ılık su
 • 2 yemek kaşığı sağan suyu
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1cay kaşığı biberiye yağı

Maskenin hazırlanışı ve uygulanması;

Mayayı ılık su ile erittikten sonra soğan suyu ve yağları da içerisine karıştırıp saç diplerinize ve uçlarına masaj yaparak sürünüz. Maskenin saçınızın her bölgesine eşit şekilde yayılması için geniş dişli bir tarak ile tarayınız. Saçınızı streç film ya da bone yardımıyla iyice sarın ve daha sonra 45 dakika boyunca beklentiniz. Bekletme süreniz bittikten sonra önce ılık su ile saçınızı durulayın ve ardından şampuanla yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat