Sponsorlu Reklam

Saçı Kıvırcık Yapma İşlemi

Sponsorlu Reklam

Kıvırcık saç bundan seneler öncesinde de seneler sonrasında da modası hiç bitmeyecek bir saç stilidir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça sempatik ve güzel duran bu saç stilini sevmeyen yok denecek kadar azdır.  

İşin ilginç tarafı, kıvırcık saçlılar düz saçlara sahip olmak isterlerken düz saçlılar da kıvırcık saçlı olmak istiyorlar! Bu yazıda düz saçlara sahip olup nasıl kıvırcık saç yapılır ya da kıvırcık saçlı olup nasıl daha iyi kıvırcıklar yapılır gibi sorularınızın cevaplarını bulacaksınız. Aynı zamandan saçı kıvırcık yapma işleminin püf noktalarını da öğreneceksiniz.

Sponsorlu Reklam

Saçı Kıvırcık Yapma İşlemi

Öncelikle güzel kıvırcıklar elde etmek istiyorsak mutlaka saçlarınız temiz olmalıdır. Kıvırcık saçlar genelde kir, yağ, ter gibi durumları göstermezler. Bu yüzden ne zaman temiz ya da ne zaman kirli olduğu düz saçlara oranla daha zor anlaşılır. Büyük sorunlardan bir tanesi kıvırcık ve kabarık saçlara sahipseniz mutlaka her duşta saçlarınızı ince ince detaylı şekilde temizlemek olacaktır. Gün içerisinde yolda yürürken bile saçlarınız arasına düşecek en ufak herhangi bir cisim saçlarınız arasında kaybolabilir. İşte bu sorun yaşanmaması için mutlaka temizlenmiş bir saça ihtiyaç vardır.  

Düz saçlar genelde daha sık yağlandığından onların da saç temizliği sıklıkla yapılmalıdır. Kıvırcık saçlar, kiri göstermezken düz saçlar kiri olduğu gibi gösterecektir. Bu yüzden eğer ki kıvırcık saçlıysanız sizlerin detaylı bir şekilde temizlik yapması gereklidir. Eğer ki düz saçlıysanız detaylı olmamakla birlikte saçınızı kirli gördüğünüz anda yıkamanız sağlıklı kıvırcık saç yapmakta en iyi ilk adımlardan biri olacaktır. Daha sonra saç yapınıza en uygun saçı kıvırcık yapma işlemi ile istediğiniz kıvırcık saçlara ulaşabilirsiniz.

Saçı Kıvırcık Yapma Köpüğü

Saç köpükleri nem, kir, pislik gibi çevresel nedenlerden dolayı saçın gün içerisinde elektriklenmesine ya da kabarmasına engel olan, saçlarınıza parlaklık, hacim, ekstra dolgunluk katıp güzelleştiren kremsi bir bakım ürünüdür. Saç köpüklerinin içerisinde özel formüller bulunur. Besleyiciler, renk koruyucular, sabit tutucular gibi birçok farklı markanın farklı ürünleri mevcuttur. Saçlarınıza uygun saç köpüğü seçerek gün boyu sabit kalan ve güzel duran saçlara sahip olabilirsiniz.  

Sponsorlu Reklam

Saçı kıvırcık yapma köpüğü ise daha çok kıvırcık saçı olup sahip olduğu bukleleri daha da belirginleştirmek için kullanılırlar. Duş sonrası hafif nemli kıvırcık saçlarınıza saç köpüğü ile masaj yapmak buklelerinizin daha da göz alıcı hale gelmesini sağlayacaktır.

 Saç Köpüğü Nasıl Kullanılır? 

Öncelikle bukle belirginleştirici saç köpüğümüzü elimize sıkalım. Bu noktada köpüğü elinize ne kadar aldığınız önem arz eder. Az alırsanız saçlarınız şekillenmeyecek, çok alırsanız çabucak yağlanacaktır. Köpüğü güzelce homojen olabilmesi için çalkaladıktan sonra avucunuzun içine nohut tanesi kadar sıkın. Ellerimizi birbirine yedirip saçlarımıza aşağıdan yukarıya vurarak yedirelim. Saçlarımızın her tarafının aynı oranda yediğinden emin olalım. 

Bu noktada isterseniz parmağınızla bir bukle şeklini de verebilirsiniz ya da örebilirsiniz. Ördükten bir süre sonra açtığınızda normal kuru bir saç örmesine oranla çok daha güzel ve sabit kalan kıvırcıklar elde etmiş olursunuz. İsterseniz de bahsettiğimiz gibi aşağıdan yukarıya avucunuz ile vurur biçimde omzunuza doğru kaldırarak kıvırcıklar yapabilirsiniz. 

Kıvırcık Yapma Aleti ile Saçı Kıvırcık Yapma 

Her ne kadar bu yöntem basit gözükse de aslında oldukça zor bir süreçtir. Bu işlemin iyi taraflarından biri gerçekten çok nizami, düzgün ve gerçekçi kıvırcıklar oluşmasıdır. Kıvırcık yapma aleti ile saçı kıvırcık yapma için yüksek ısı kullanılması gerektiğinden mutlaka aleti kullanırken dikkat etmek gerekir. 

Kıvırcık Yapma Aleti ile Nasıl Kıvırcık Yapılır? 

Öncelikle bu işlemi düzleştirici ile yapmak da artık mümkün. Saçlarınızı temizledikten sonra düzleştiricinin arasına koyun ve döndürerek kulağınızın hizasına getirin. Akabinde yavaş yavaş düzleştiriciyi dik tutarak saçlarınız arasından çekiniz. Bıraktığınız gibi karşınıza çok hoş bir tutam kıvırcık saç çıkacaktır. 

Sponsorlu Reklam

Kıvırcık saç maşanız varsa bu işlem daha da kolay gerçekleşecektir. Saçınızı ayırıp maşanızın demir, ısı yayan yerine sarın. Üstünü aletin diğer ucuyla kapatıp birkaç saniye bekleyin. Yine dik bir vaziyette saçlarınız arasından maşanızı çıkarırsanız oldukça güzel bir sonuç alacaksınız. 

Bu tarz ısı ile yaptığınız zaman dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle yüksek ısı kullanılmamalıdır. Ortalama 200 derecenin altında saçlara ısı uygulanmalıdır. Saçınızı yaparken aldığınız miktar da bir o kadar önemlidir. Büyük bir tutam alırsanız saçlarınız olmayacaktır. Oranı iyi ayarlamanız gerekmektedir. Bir diğer önemli noktalardan biri de saçınıza ısıyı uyguladığınız o süreçtir. Maksimum 8 saniye ısı vermeniz yeterli olacaktır. Aksi halde saçlarınız yanıp kopacaktır. Ayrıca bu işleme başlamadan önce saçlara ısı koruyucu spreyler sıkmak çok mantıklı bir işlem olacaktır. 

Kağıtla Kıvırcık Yapma İşlemi 

Kağıtla kıvırcık yapma işlemi kulağa her ne kadar garip gelse de gerçekten işe yarayan ve uzun süre kalıcılığı olan bir işlemdir. Saç aslında hemen hemen her şey ile bir şekle girebilme özelliğine sahiptir. Bu yüzden bu tarz işlemler sizlere garip gelmemelidir. 

Sponsorlu Reklam

Kağıtla Saçlar Nasıl Kıvırcık Yapılır? 

Öncelikle saçlarınızı her işlemde olduğu gibi güzelce yıkayın. Burada püf nokta saçların hafif nemli olmasıdır. Herhangi bir gazete kağıdını ya da başka bir kâğıdı ikiye katlayın. Katlamış olduğunuz kâğıda saç tellerinizi yerleştirin. Ardından saçlarınızı kâğıda sararak düğüm atın. Elbette bu düğüm açabileceğiniz bir düğüm olsun. Tüm saçlarınıza bu işlemi yaparak ardından saçınıza ister bone takın isterseniz de normal haline bırakın. 1 gece bu şekilde uyuyun ve ertesi gün kağıtla sarılı saçlarınızı açın. 

Maşa Olmadan Kıvırcık Yapma

Maşa olmadan kıvırcık yapma işlemleri arasında pipetle kıvırcık saçlar yapmak da  yer almaktadır. Yapılışı oldukça kolay, kalıcılığı yüksektir.  

Maşa Olmadan Saçlar Nasıl Kıvırcık Yapılır? 

Temizlediğiniz saçlarınızı nemli bırakın. Pipetleri 2-3 parçaya eş olarak kesin. Saçlarınızı pipete dolayıp bir tel toka yardımı ile tutturun. Aynı işlemi tüm saçlarınıza uygulayın. İşlem sonrası dilerseniz sprey sıkabilirsiniz. 

Saçı Kıvırcık Yapma Erkek

Saçı kıvırcık yapma erkek ya da kadın fark etmeden yapılabilen bir işlemdir. Burada önemli olan cinsiye değil saçın yapısıdır. Yukarıda okumuş olduğunuz imkanları istediği gibi kullanabilecekleri gibi düz saçlı erkekler genellikle saç köpüğünü tercih ederler. Yine aynı şekilde saçlarının yoğunluğu oranınca avuç içlerine köpüğü dökülür. Eller birbirine sürtülüp homojen bir şekilde bu sefer kadınlara oranla tam tersi bir hareket uygulanır. Kadınlar aşağıdan yukarıya vurarak ittirirken beyler ise yukarıdan aşağı iterek kıvırcık yapabilirler. Aynı şekilde saçlarını parmakları arasına dolayarak ve birkaç saniye öyle bekleterek de çok iyi sonuçlara ulaşabileceklerdir. 

Deniz Tuzu Spreyi 

Birçok kişinin kullanıp olumlu sonuç aldıkları deniz tuzu spreylerini erkekler kullanarak saçlarını kıvırcık yapabilirler. Saçlarınıza deniz tuzu spreylerinizi sıktıktan sonra köklerinden kaldırarak uygulayabilirsiniz. Deniz tuzu spreyi saçlarınıza doğal bir kıvırcık vererek hoş bir görüntü sağlayacaktır. 

Saçları Kurutmanın Önemi 

Kıvırcık bir saç yapabilmek için kurutma şekli de oldukça önemlidir. Islak saçlarınızıkuruttuğunuz zaman hacmi artacağı için kendiliğinden ve sizin herhangi bir uğraşmanızı gerektirmeyecek kıvırcıklar oluşacaktır. 

Düz Saçı Kıvırcık Yapma

Artık her kuaförde yaptırabileceğiniz perma işlemi ile düz saçı kıvırcık yapma imkanı sağlanmaktadır. Üstelik uzun süre kıvırcık stilini kullanabilirsiniz. Günümüzde çoğu kişi de bu işlemi beğeniyor. Perma işlemini incelemek isterseniz İnstagram, Pinterest gibi sosyal medya platformlarında da detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Daha da bu işlemin içine girmek isterseniz Youtube üzerinden perma yapılışını inceleyebilirsiniz. 

Perma işlemi kadınlarda da uygulanabileceği gibi bilinmesi gereken nokta kalıcılığıdır. Anlatmış olduğumuz maddeler her ne kadar belli bir süre kalıcılığı olsa da perma işlemi aylarca saçta kalabilir. Önce bunun bilincinde olarak size yakın en uygun kuaföre giderek perma işlemini yaptırabilirsiniz. Bu işlem oldukça bilinen bir işlem olduğu için hemen hemen her kuaförde içiniz rahatça yaptırabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat