Sponsorlu Reklam

Saçınızı Örmenin En Kolay Yolları

Sponsorlu Reklam

Örgüler klasik tarzları nedeniyle uzun süredir saç modamızın baş köşesinde bulunuyor. Bu klasik saç stili her yere uygun tarzı ile çok yönlü bir stil oluşturuyor. Düğüne giderken,özel bir yemek davetine giderken kullanılabildiği gibi,spor salonunda,plajda veya sıcak bir günde rahatlık istiyorum diyen bir kadın da saç örgüsünü kullanabilir. Bu saç stili kesinlikle herkesin beğeneceği ve herkesin severek kullandığı bir tarz.

Günlük hayatınızda kibar ve klasik bir tarz arıyorsanız örgüden vazgeçmemelisiniz. Örgüler bu konuda mükemmel bir seçenek. Tercih edeceğiniz örgüler çok çok fazla seçenek barındırıyor kendi içerisinde. Bu yazımızda kullanabileceğiniz örgü modellerini göstereceğiz. Makalenin tamamını okuduğunuzda seçiminiz çok daha kolaylaşacaktır eminim ki örgü hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğrenmiş olacaksınız. Bunun yanında kendiniz için seçeceğiniz en iyi örgü tipini nasıl uygulayacağınıza dair ipuçlarını da size göstermiş olacağız.

Sponsorlu Reklam

Bir örgü modelini seçerken doğru bir seçim yapabilmek için ve size en uygun örgüyü seçebilmek için göz önünde bulunduracağınız bir çok kriter var. Saç tipiniz ve saç boyunuzu dikkate almanız gerekiyor. Bunun yanında o örgüyü bir düğünde mi kullanacaksınız yoksa spor salonuna giderken mi kullanmak istiyorsunuz bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Birbirinden tamamen farklı bu iki ortamda tabii ki tercih edeceğiniz saç örgü modelleriniz de farklı olacaktır. İşte örgü hakkında merak ettiğiniz her şey ve bu örgüleri evde kendi kendinize nasıl yapabilirsiniz buyurun beraber bakalım.

Çok Farklı Örgü Çeşitleri Var ;

Yüzünüzde gülümseye yaratacak bir sürü  örgü modelimiz ve seçeneğimiz bulunuyor. Nasıl bir örgü aradığınızı bu modellere bakarak belirleyeceksiniz. Daha önce hiç duymadığınız ve görmediğiniz örgü çeşitlerini de öğrenebilirsiniz. Kategorilerine göre ayırırsak  kolaylık arayanlar için,şıklık arayanlar için,modaya en uygun olan bir çok örgü çeşitleri var. İşte gururla gösterebileceğimiz bir kaç örgü stili ;

Sponsorlu Reklam

Basit 3 Bantlı Örgü

Spor salonuna gidecekseniz ve saçlarınızı yüzünüzden uzak tutmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi örgü stili 3 bantlı basit örgü. Deneyebileceğiniz en temel ve en basit örgülerden biri olan bu örgü ile saçlarınızı bir araya getirin ve yüzünüzden uzaklaştırın. İnsanların gündelik hayatta en çok tercih ettiği örgü stillerden biridir bu 3 bantlı örgü stili. Çocukken herkesin kullandığı, annelerimiz tarafından çok tercih edilen bir şey. Çünkü saçları çocukların yüzlerinden uzak tutuyor ve yapımı bir dakikadan daha az sürüyor. Küçükken her kızın kendi kendine yapabildiği ilk saç stili de budur. Bu basit örgüleri çocuklar ve büyükler çok tercih ediyor çünkü bu temel örgüde üzerine ekleyeceğiniz bir kaç ufak dokunuşlarla  mükemmel büyülü modeller elde edebilirsiniz. Bu temel örgüyü bilmeniz sizin için örgü yapımında merdivenin ilk basamağı olacaktır.

3 Bantlı Örgü Nasıl Yapılır?

  • Tarak
  • İnce Lastik Toka
  1. Saçlarınızı öncelikle güzelce taramanız gerekiyor. Saçlarınızdaki karışıklık ortadan kalksın ve saçlar birbirine dolaşmasın istiyoruz.
  2. Saçlarınızı 3 bölüme ayırın ve örgüyü başlatın. Soldaki bölümü ortadaki bölümün üzerinden geçirin. Daha sonra sağdaki bölümden devam edin ve bu kez de sağdaki bölümü ortadaki bölümün üzerinden geçirin. Bu şekilde sağdan ve soldan devam ederek örgüyü tamamlamış olacaksınız. Son olarak saçlarınızın uç kısmına lastik tokayı takarak örgünüzü sabitleyebilirsiniz.

Fransız Örgüsü

Fransız örgüsü saç stillerimizin en klasiklerinden biridir her zaman ve sonsuza kadar o şekilde kalacaktır. Saçınızı yüzünüzden ayırmak istiyorsanız bunu yapacağınız en şık örgü çeşididir. Genellikle annelerimiz bizi okula hazırken çok kez kullanmıştır bu örgü stilini. Fransız örgüsü çok pratik bir örgü olsa da bu örgüyü ilk kez yaptığınızda en az 3 dk sürecektir.

İşte 4 adımda fransız örgüsü nasıl yapılır?

  1. Saçlarınızı tarayın ve üst kısmından bir tutam saç alın. Bu aldığınız saçı sağ-sol ve orta olmak üzere 3 kısıma ayırın.
  2. Soldaki kısmı alıp ortadaki saç tutamının üzerinden geçirip sağdaki tutam ile birleştirin.
  3. Bu kez sağdaki parçayı alıp orta parçanın üzerinden geçirip soldaki parça ile birleştirin.
  4. Ve tekrar soldaki kısmı alın ve ortadaki parçadan geçirin ,işte usta oldunuz !  Sağdan daha fazla saç ekleyin ortadan geçirin,soldan daha fazla saç ekleyin ortadan geçirin. Sadece bu kadar. Bu desene böylece devam edin ve lastik toka ile sıkıştırın.

Peki Örgü Yapamayanlar

Örgü bazı insanlar için çok kolaydır,çok rahat bir şekilde kendi kendine örgü yapmayı öğrenenler ve gerçekten bu işi ustalıklı yapan insanlar var. Bazı insanlar için ise bu iş gerçekten azap çekmek gibi bir şey. Kendi saçınızı kendiniz öremiyorsanız eğer maalesef ki çoğu mükemmel modeli evde yapamayacaksınız. Karmaşık örgü stillerini tercih ettiyseniz eğer bir kuaföre gitmekte fayda var. Ama basit temel örgüler için de kuaföre gitmek istemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda çok çalışmanızı tavsiye ediyoruz. El alışkanlığı olduğu sürece basit ve temel örgüleri yapamayacak insan yok. Sahip olabileceğiniz en güzel örgüleri yapabilmeniz için size bir kaç önerimiz var.

Sponsorlu Reklam

Örgü Model : Örgü yapmak el yeteneği istiyor ve bu yeteneği kazanmak için çok defa denemek gerekiyor. Kişinin 2 saat boyunca kendi saçlarını örmeye çalıştığını düşünürsek kollarınız çok yorulabilir. Bunun önüne geçmek için evde bulunan ipleri bir kutuya sabitleyip örmeye çalışabilirsiniz. Evde peruk saçınız var ise onun üzerinde de deneyebilirsiniz.

Yan Örgü Yardımı : Örgü yaparken sizi en çok yoran ve zorlayan şey elinizin altından kayıp giden tutamlardın. Sizler için çok güzel bir önerimiz var. Tüm saçınızı sıkı tutacak ve parmaklarınızın arasından kayıp gitmesini engelleyecek bir tokadan yardım alabilirsiniz. Klips bir toka ile tutturun saç tutamlarınızı ve ördükten sonra tokanızı saçlarınızın içerisine gizleyin,görünmesini engelleyin. Örgünüze başlayın ve bir yana doğru yapın balık örgünüzü. Yandan örgü her zaman için daha kolaydır.

Sponsorlu Reklam

Balık Sırtı Örgüsü

Balık sırtı örgüsü yapabileceğiniz en mükemmel ve zarif örgülerden biridir. Müthiş bir şıklık katacak olan bu örgü ile lüks bir Restoran da sevgiliniz ile yıl dönümü kutlayabilirsiniz. Önemli bir baloya katılabilirsiniz. Ortaçağ dan bu yana günümüze kadar çok sık kullanılan bu örgüyü tercih eden binlerce insan var. Çoğu insan bu örgünün dağınık ve gevşek tarzını seviyor.

Balık Sırtı Örgü Nasıl Yapılır?

İlk olarak saçlarınızı tarayın. Saçlarınızı toplayarak at kuyruğu yapın ve bu at kuyruğunu 2 eşit parçaya bölün. Sol parçanın dış tarafından ince bir kısım saç alın ve çevirerek sağ kısımdaki saç tutamının iç kısmına ekleyin. Aynı şeyi sağ tarafa da yapmanız gerekiyor ve saçı sol parçanın iç kısmına eklediğinizden emin olun. Bu aşamaları tekrar edin ve örgünün bitiş kısmına lastik toka takarak sabitleyin işte bu kadar.

4 Bantlı Örgü

Bu örgüyü elde etmek gerçekten çok kolay. Basit bir örgü çeşidi ve 3 bantlı örgüden sadece bir adım daha fazla aşaması var. Standart örgülerden sıkıldıysanız ve farklı görünmek istiyorsanız bu örgüyü tercih edebilirsiniz,sizin için güzel bir değişiklik olacaktır. Bu örgüyü kullanmak istiyorsanız daha spor alanlarda ve günlük hayatta kullanmanızı tercih ederiz. İnsanlar tarafından ilk bakışta normal standart 3 bantlı örgüye benzetilebilir ama dikkatli baktıklarında bu örgünün ondan farklı olduğunu anlayacaklar.

4 Bantlı Örgü Nasıl Yapılır?

Örgüye başlamadan önce diğer yaptığınız tüm örgüler gibi saçlarınızı fırçalamanız gerekiyor. Saçınızı 4 bölüme ayıracağınız için saçların karmaşık olmaması gerekiyor. Saçlarınızı 4 bölüme ayırın ve onlara 1,2,3,4 diye sınıflandırın. 1 numaralı saç parçasını sırasıyla 2 nin altından 3 ün üzerinden ve 4 ün altından geçiriyoruz. Ardından 4 numaralı parçayı 1 in üzerinden 1 in üzerinden 3 ün altından ve 2 nin üzerinden geçiriyoruz. Şuanda biraz karışık gelebilir sizin için ,yazıyı okurken aynı anda sitemizdeki resimleri de takip ederseniz daha rahat anlayabilirsiniz. Örgünüz bittikten sonra saçlarınızı ince lastik bir toka ile sabitleyebilirsiniz.

Halat Gibi Örülmüş Örgüler

Bu örgü kendi stilinizi yaratmak için tercih edebileceğiniz mükemmel havalı görünmenizi sağlayacak örgülerden biridir. Siyahi kadınların çok tercih ettiği bu örgü şeklini denemeyen yoktur eminim. Bu örgüyü yapmak çok kolay sadece biraz zaman ve biraz sabır gerektiriyor. Ayrıca örgüden sonra saçlarınızın maşa yapılmış gibi kıvır kıvır olacağını göreceksiniz bu duruma da hazırlıklı olmalısınız.

Halat Gibi Örülmüş Saçlar Nasıl Yapılır?

Bu örgü modelini oluşturmak çok basit sadece tüm saçı bu şekilde örmek istiyorsanız biraz zamanınızı alabilir. Saçlarınızı at kuyruğu biçimine getirin ve bu at kuyruğunu 2 bölüme ayırın. Bu iki bölümü hızlıca saat yönüne doğru çevirin. Sonra bu saat yönüne doğru çevrilmiş olan bölümleri iç içe geçireceksiniz. Uç kısımlara da lastik toka takıp sabitlerseniz örgünüz hazır.

Afrika Örgüsü

Siyahi vatandaşların çok kullandığı bu örgü stili bizim dilimize zenci örgüsü veya siyahi örgüsü olarak geçmiştir. Uzun yıllardır hep tv lerde veya müzik kliplerinde gördüğümüz ve ünü git gide yayılan bu stil çok zahmet gerektirdiğinden ötürü ülkemizde tercih edilmiyor. İnsanların endişelerini anlayabiliyoruz nasıl duş alacağım, bu saçı nasıl nasıl koruyacağım diye bir çok soru takılıyor kafanıza ama bu örgüleri her gün yıkamak veya taramak zorunda değilsiniz. Bunun yanında bizce her insanın mutlaka bir kez denemesi gereken saç stili olduğunu düşünüyoruz. Bu tür örgüleri dünyaca ünlü siyahi ünlüler kim kardashıan ve nicki minaj da çok defa kırmızı halıda kullandı. Kendinizi bir haftalık da olsa ünlü gibi hissetmek istiyorsanız bir kuaföre gidip zenci saçı yaptırabilirsiniz. Bu tür örgüleri evde yapmanız çok zor,profesyonel ellerden yardım almanız gerekiyor.

Örgüyü Daha Uzun Süre Kullanabilmek İçin Ne Yapmalıyız?

Örgüler tahmin ettiğinizden daha uzun süre haftalarca belki aylarca kullanılabilir. Bu süre sizin örgüye nasıl baktığınız ile ve saç bakımınız ile alakalıdır. Daha uzun süre kalmasını istiyorsanız örgülerinizi daha sıkı ve dibi çok yakın bir şekilde örmeniz gerekiyor. Biliyorum bu şekilde sizi rahatsız edebilir ama sadece daha az yıpranacakları ve sökülmeyecekleri kadar sıkı yapmanız yeterli. Örgüleriniz varsa yastığınızın ipek kumaşlı olmasına dikkat edebilirsiniz bu ipucu hızlı bozulmalarının önüne geçecektir. Zenci örgüsünde örgülerle çok fazla uğraşmadan saçınızı şampuanlayabilirsiniz ancak iyi durulandığından emin olun. Kullandığınız şampuan veya sabunlar örgülerin arasında birikme yapabilir. Saçlarınız ile oynamayı çok seven biriyseniz örgüden sonra bu huyunuzu bırakmalısınız. Ne kadar çok uğraşırsanız örgüleriniz o kadar hızlı bozulacaktır bunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat