Sponsorlu Reklam

Selülit Nedenleri ve Tedavisi Hakkında

Sponsorlu Reklam

Her yaştan her kadının en büyük sorunlarındandır selülit. Yaz aylarında özellikle sahilde kafamızı her çevirdiğimizde selülitli bacaklar görebiliriz bu kaçınılmaz. Ünlü kadınlar arasında pek problem değilmiş gibi görünse de dünyaca ünlü film artistlerinde bile selülit var. Kimi fotomontaj ile kapatıyor kimi selülitleri görünmesin diye kimsenin olmadığı magazincilerden uzak ıssız bir koyda denize giriyor,bikinili yakalanmak istemiyor. Selülitin olmadığı insanlar da bunun üzerine giderek selüliti ortadan kaldırmış ve rahatça istediği mini eteği giyebilecek müthiş bacaklara sahip olmuştur. Evet, yanlış duymadınız selülitden kurtulabilirsiniz. Selülit hakkında bilmedikleriniz ve yanlış bildiklerinize bir sünger çekin ve bu yazımızı okumaya başlayın.

Selülit Nedir?

Selülit cildin yüzey kısmında bulunan lokal çürük bir görünüme neden olan cilt durumudur. Portakal kabuğu görüntüsü; deri altında büyümüş olan yağ hücreleri ile cilde dik olan liflerin birleşmesi ile oluşuyor. Lifler yağ torbacıklarını sarıyor ve minik odacıklar oluşuyor cildin alt tabakasında yani epidermisde. Yağ hücreleri genişlemeye başlayınca da bu odacıklar da genişliyor ve vadi görünümünde şekiller oluşuyor ciltte. Bu vadiciklerin birleşmesi ile selülit dediğimiz cilt durumu ortaya çıkıyor.

Sponsorlu Reklam

Selülite hastalık diyemeyiz, kadınlar arasında çok görülen bir cilt durumu diyebiliriz. Genellikle kalçalarda, bacaklarda ve karında karşımıza çıkan bu görüntü neredeyse tüm kadınlarda var. Peki tüm kadınlarda varsa neden saklamaya çalışıyoruz yada neden kurtulmaya çalışıyoruz? Kadınlarda olan mükemmeliyetlik ve güzellik duygusu ile selülitlerimizi saklamaya çalışıyoruz. Liflerle sarılmış bu yağ torbacıklarını saklayamıyorsak ve çok rahatsız oluyorsak yapacağımız tek şey ondan kurtulmak. Yazımızda selülitten nasıl kurtulabilirsiniz onu anlatacağız.

 

Sponsorlu Reklam

Selülit Nedenleri

Selülitin oluşması için tek bir neden yok. İşte sizin için derlediğimiz selülit nedenleri:

 • Toksinler: Çoğu güzellik uzmanı tarafından ortaya atılan iddialara göre vücut yüzeyi ile temas eden toksinler sebebi ile selülit oluşuyor. Dermatologlar ise bu teze katılmıyor ve selülitin cildin alt tabakasında meydana geldiğini ve cilt yüzeyindeki bir madde ile oluşamayacağı kanaatinde.
 • Dar Kıyafetler: Spor sırasında giydiğimiz sıkı taytlar, günlük hayatta giydiğimiz dar jeanlar da selülit oluşumuna neden olabiliyor. Dolaşımı yavaşlatarak kan akışını sınırlandıran bu giysiler selülitlerinizi arttırabilir. Ayrıca bazı giyim firmalarının çıkardığı selülit görünümünü azaltıcı taytlar ve eşofmanların yararı olmadığını bilmenizde fayda var.
 • Genetik: Ailenizde annenizde veya kız kardeşinizde selülit var ise sizde risk altındasınız demektir. Bazı insanlar doğuştan şanslı oluyorlar ve geçen yıllara rağmen selülitsiz bir hayatın tadını çıkarıyorlar. Mükemmel bir gen değil mi!
 • Kilo Alıp Verme: Hızlı kilo alıp verme ile cilt dokusu gevşer ve epidermisteki değişiklikler daha görünür hale gelebilir. Hızlı kilo alıp veriyorsanız selülit oluşma ihtimalini arttırırsınız.
 • Hareketsizlik: Egzersiz yapmıyorsanız sıkı bir cilde sahip değilsiniz demektir. Kaslar ve sıkı ciltlerin olduğu yere uğramayan selülit için hareketsizlik başlıca nedenlerdendir.
 • Fazla Kilo: Selülitin oluşum nedeni yağ torbacıklarının büyümesidir ve bu ihtimal kilolu insanlarda daha fazladır.
 • Diyet: Aşırı yağlı yiyecekler ve ambalajlı ürünler tüketerek de selülit sahibi olabilirsiniz aman dikkat!
 • Hamilelik: Hormonların değişmesi ve kilo alımı ile hamilelikte selülitin ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

Selülit Nasıl Geçer

 1. Hareket et! En iyi tedavilerden biridir spor yapmak. Güçlü kaslarınız ve sahip olacağınız sıkı bir cilt ile vücudunuz daha iyi görünecektir. Kardio yaparak vücudunuzdaki fazla yağı atarsanız selülit görüntüsünü de ortadan kaldırabilirsiniz.
 2. Yediklerine dikkat et! Vücudunuza alacağınız yağlar ve karbonhidratlar ile daha çok selülit sahibi olabilirsiniz bu yüzden ekmek ve makarna yemeyi azaltmanız gerekiyor. Yüksek protein içeren diyete başlayabilirsiniz. Aşırı su tüketmeniz bol bol et ve yeşil yapraklı sebzeler yemeniz gerekiyor.
 3. Kilo ver! Çok hızlı olmadan düzenli olarak kilo verirseniz ve vücut kitle endeksi sınırında kalırsanız selülitlerden kurtulabilirsiniz.
 4. Sigarayı bırak! Nefes alış verişinizin sağlıklı olmasıyla kan dolaşımı da sağlıklı bir hale geliyor. Kan akışı da cildin sağlığını direkt olarak etkiliyor.
 5. Retinol kullanın! Sıkılaştırıcı krem ararken mutlaka içerisinde bulunan malzemelere bakın. İçeriğinde retinol maddesi olan kremleri kullanmayı tercih edin.%0,3 lük retinol cildinizin dış tabakasını kalınlaştırır ve iyileştirir böylece selülit görüntüsü azalır.
 6. Masaj yapın! Bu kusurlu görünen bölgeleri her gün ovmaya zaman ayırın. Solüsyon ile veya selülit kreminizle sert bir masaj yapabilirsiniz.
 7. Selülite evde ve profesyonel bir güzellik merkezinde çözüm bulabilirsiniz. Sizin için evde uygulayabileceğiniz selülit kremlerini derledik.

En İyi Selülit Kremleri

Clarins gövdeyi fit yapar ve selülitlerle savaşır  (FİYAT:235 TL)

Vichy cellu destock uzmanı (150 TL)

Sponsorlu Reklam

Lierac ince vücut (200 ml 259 TL)

Murad firması ve ton serumu (415 TL)

Shiseido gelişmiş vücut yaratıcısı süper zayıflama azaltıcı (370 TL)

Sponsorlu Reklam

Selülit Masajı

Uzman dermatologlara göre selülitin 4 aşaması vardır ve ne kadar erken teşhis edilirse o kadar rahat tedavi edilebilir. Bu aşamada başarı oranı yüksektir. Uzmanlar selülitten kurtulabilmek için masaj yaparak vücudunuzu nemlendirebileceğinizi ve dokularınızı güçlendirebileceğinizi söylüyor. Bunun yanında su tüketimini arttırırsanız, spor yaparsanız selülitten kurtulma şansınız artar. Masaj terapisi tedavide manuel lenf drenajı yapıldığından sonuç alma şansınız yükselebilir. Her gün banyodan önce yapmanız gereken şey vücudunuzu ovalamak veya  küçük bir fırça ile fırçalamak. Buradaki amaç hücreleri uyararak iyileşmeyi arttırmak, ölü hücreleri vücuttan atmak ve kan dolaşımını arttırmaktır. Oluşmuş bir selüliti bu şekilde küçültebilirsiniz veya selülitin oluşmasını engelleyebilirsiniz. Masajdan sonra banyo yapıp banyodan sonra da vücudunuzda sorunlu olduğunuz bölgelere yağlar kullanabilirsiniz. Selülit masajı tek başına pek bir anlam ifade etmez. Selülitlerinizden kurtulabilmeniz için yaşam şeklini de değiştirmeniz gerekiyor.

Bu yazımızda selülitlerden ve nasıl kurtulacağınızdan bahsettik. Tedavi sırasında sizin öncelikli amacınız yeni selülit oluşumunu engellemektir. Burada yazılan her şeyi yapmanıza rağmen selülitiniz geçmiyorsa moralinizi bozmayın. Kompleks bir durum olan selülit bazen bize bağlı olmayarak, genlerimizde bulunduğundan vücudumuzda oluşabiliyor. Çok çabalayıp hala kurtulamıyorsanız uzman bir doktora yani dermatoloji uzmanına görünmeniz gerekiyor. Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat