Sponsorlu Reklam

Sgk Diş Teli Ücretini Karşılıyor Mu?

Sponsorlu Reklam

Sgk devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde vatandaşların diş teli tedavisi ücretini karşılıyor. Yalnız sgk dan ücretsiz diş teli tedavisi alabilmek için bazı şartlar var. Sgk nın tel tedavisini karşılamak için sunduğu şartlar şöyle;

  • Sgk bazı durumlarda kişinin ortodontik tedavisini yani tel tedavisini karşılamaktadır.
  • Diş teli tedavisi yaptırmak için devlet hastanelerinden birine başvuru yapmanız gerekmektedir.
  • Diş şeklindeki çapraşıklıklar, şekil bozuklulkları, çene düzensizlikleri kişinini hayatını etkileyecek nitelikte olmalı, devletteki doktordan diş teli yapılması gerekir onayı olmalıdır.
  • Diş teli çenedeki bozuklukları, dişlerdeki bozuklukları tedavi edebilir.
  • 18 yaşını doldurmamış olmak gerekir.
  • 18 yaşından büyük olan bireylerin tel tedavisi devlet tarafından karşılanmaz. Sgk bu bireylerin tel masraflarını ödemez. 18 yaşından küçük olan bireylerin tel tedavisini sgk karşılıyor. Tel tedavisini karşılarken telin malzemem masraflarını bireyin kendisi ödüyor, malzeme harici olan tüm masrafları devlet karşılıyor. Bazı hastanelerde doktorlar malzeme listesini çocuğun ailesine veriyor malzemeleri alıp gelin tedaviye hemen başlayalım da diyebiliyor. Yani sgk nın ödeme yaptığı alan yine kısıtlı bir alan. Tel tedavisi masraflarını düşününce o bile ilaç gibi gelebiliyor ailelere.
  • Sgk dan diş teli masrafının ödenmesini talep edebilmeniz için tel tedavisi için devlet hastanesine 18 yaşından küçükken başvurmanız gerekir. Başvurudan sonra gerekli muayeneler yapılır ve uygu görülürse tel tedavisi sırası verilir. Sıranız geldiğinde 18 yaşından büyük olursanız eğer tedavinizi yine devlet yani sgk karşılamaz. Ücretli tedavi olmak zorunda kalırsınız.

Devlet Hastanesinden Tel Tedavisi Randevusu Nasıl Alınır?

Mhrs üzerinden diş hastanelerinden, ağız diş sağlığı merkezlerinden randevu almanız gerekir. Üniversite hastanelerinden de tel tedavisi için randevu alarak muayene olabilirsiniz. Hastaneden muayene olup İlgili hastanenin ortodonti bölümü ile görüşüp tedavi sırası alabilirsiniz. 18 yaşının altındaysanız tedavi sıranız da 18 yaşının altındayken gelirse eğer çok uygun fiyatlı tel tedavisi görebilirsiniz. Sadece malzeme masraflarını karşılayarak mükemmel dişlere ve gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam

Diş Teli Ücretini Devlet Karşılar Mı?

Devlet hastanelerinde diş teli tedavisi yapılmaktadır. 18 yaşından küçükseniz tel tedavinizi devlet hastanelerinde ücretsiz yaptırabilirisniz.

Özel kliniklerde yapılan tel tedavilerini sgk karşılamaz

18 yaşından büyük bireylerin teli tedavilerini sgk karşılamaz.

Sponsorlu Reklam

Yukarıda yazılan şartları karşılıyorsanız tel tedavisi sırasında kullanılan ekipmanları aldığınız sürece devlet hastanesinde tel tedavisi yaptırabilirsiniz.

Devlet Hastanelerinde Diş Teli Takılır Mı

Diş teli tedavisi hastanelerin ortodonti bölümlerinde uzman hekimler tarafındn yapılıyor. Ağız diş sağlığı merkezleri, üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri, eğitim araştırma hastanelerinin diş bölümleri devlet diş poliklinikleri tel tedavisi için başvuru yapabileceğiniz devlet kurumlarındandır. Mhrs ile randevu almayı unutmayın.

Devlette Diş Teli Tedavisi Ne Kadar?

Devlet hastaneleri özel kliniklerden farklı olarak 18 yaşından küçük bireylerin tel tedavilerini ücretsiz yapıyor. Özel kliniklerde 20 bin civarı olan tel tedavisi ücretleri devlet hastanelerinde bu rahamın 4 te biri kadar. 4-5 bin civarı olan tel tedavisi ekipmanlarını alıp başka para ödemeden tel tedavinizi devlette ücretsiz yaptırabilirsiniz. Yani devlette tel tedavisi ücreti 4-5 bin civarıdır. O da sadece ekipman ve malzeme masrafıdır.

Özelde Diş Teli Ne Kadar?

Özel kliniklerde malzemeler, el emeği ve doktor ücreti hepsi toplam 20 bini bulmaktadır. Kişinin diş yapısına, yapılacak olan tedavinin uzunluğuna ve şekline göre de bu rakamlar değişiklik gösterebilir.

Sponsorlu Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat