Sponsorlu Reklam

Talcid Nedir Mide İlacı Talcid Ne İşe Yarar

Sponsorlu Reklam

Talcid Prospektüs, Talcid Çiğneme Tableti, Talcid nedir? Talcid nasıl kullanılır? Talcid fiyat 2019 ve daha bir çok soruların cevaplarını bulacağınız yazımızı dikkatlice inceleyin. Toplumumuzda çok yaygın olarak görülen mide rahatsızlıkları kimi zaman yeme bozukluğuyla, kimi zaman fiziksel etkenler ile kimi zaman psikolojik etkenler ile daha da artmaktadır. Hayatımızdaki stres faktörünün artması neticesinde mide krampları, bulantılar ve mideye dair bir çok işlev bozuklukları görülmeye başladı. Vücudumuzun ikinci beyni olan sindirim sisteminin en ana organlarından biri olan midenin asit içeriğinin fazla olmasından kaynaklı olarak ağrılar meydana gelebilir. Ağrının yanında kusma refleksini de ortaya çıkaran fazlaca asit anti asit kullanımı neticesinde azaltılabilir. Talcid de anti asit ilaçlar grubunun en çok kullanılan en çok tercih edilen ilaçları arasında bulunuyor. 

Videoyu Okumam Bana Video Göster Diyorsan Video İle Sana Makaleyi Okuyalım 🙂

Sponsorlu Reklam

İlginizi Çekebilir:https://drkadinca.com/saglik/arveles-nedir-arveles-ne-ise-yarar/

Talcid Nedir

Talcid 500 mg lık tabletler halinde satılan, anti asit grubundan olan, mide asidinin azaltılmasını sağlayan en etkili mide ilaçlarından biridir. İçeriğinde hidrotalcid bulunan bu ilaç beyaz ve nane kokulu olan çiğneme tabletlerinden oluşmaktadır.

Sponsorlu Reklam
Talcid Çiğneme Tableti
Talcid Çiğneme Tableti

Talcid Ne İçin Kullanılır

Mide asidinin fazla olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan mide kramplarının, kusmanın, ve diğer olumsuzlukların giderilmesi için, bu olumsuzlukların ortaya çıkmadan engellenmesi için kullanılan bir ilaçtır. Akut gastrit, mide ülseri, bağırsak ülseri, midede yanma, mide krampları, mide ekşimesi, gaz gibi şikayetlerin giderilmesi için kullanılır. Midenin alkol, sigara, kahve, baharatlı ve yağlı yiyecekler yedikten sonra rahatsız olmasını önlemek amacı ile talcid çiğneme tabletleri kullanılır.

Talcid Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

 • -Talcid içeriğindeki hidrotalsid e karşı allerjiniz var ise bu ilacı kullanmayın
 • -Sık idrara çıkma, çok su içme, halsizlik, ödem gibi bulgularla karakterize böbrek yetmezliğiniz var ise
 • -Kas iskelet sistemi ile ilgili halsizlik ve sürekli uyku hali var ise talcid kullanmayınız.

Talcid yiyecek içecek ile kullanılır mı?

Talcid i su ile birlikte çiğneyebilirsiniz. Asitli içecekler içtiyseniz talcidi bu içeceklerden en az 2 saat sonra içebilirsiniz.

Talcidi hamileler kullanabilir mi?

Talcidi doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Hamile kadınlar doktoruna danışmadan talcid kullanmamalı

Sponsorlu Reklam

Çocuklar talcid kullanabilir mi?

12 yaşından küçük çocuklarda yeterli testler yapılmadığından dolayı kullanımı doğru değildir.

Talcidi emziren anneler kullanabilir mi?

Sponsorlu Reklam

Emzirme döneminde olan kadınlar talcidi doktoruna danışarak kullanabilir. İçeriğindeki alüminyum içeren maddelerin süte geçme olasılığı olduğundan doktor kontrolü olmadan emzirenlerin kullanımı sakıncalı olabilir.

Talcid Nasıl kullanılır

Talcid Çiğneme Tableti
Talcid Çiğneme Tableti
 • -Doktorunuzun önerdiği şekil en doğru kullanım şeklidir.
 • -Doktorunuz önermediği taktirde gerekli gördüğünüz sıralarda günde birkaç kez alabilirsiniz. Gün içerisinde 12 tabletten fazla talcid kullanımı sakıncalıdır.
 • -Talcidi yutmadan çiğneyerek tüketmeniz gerekiyor.
 • -Talcidi bırakmanız gereken herhangi bir süre yoktur. Doktorunuzun önerdiği süre kadar talcidi kullanın.

Böbrek yetmezliğinde talcid kullanabilir miyim?

Böbrek yetmezliğiniz var ise talcid kullanımını yüksek dozlarda yapmamanız gerekiyor. Uzun süreli talcid kullanmamanız öneriliyor.

Karaciğer yetmezliğinde talcid kullanabilir miyim?

Karaciğer yetmezliği olan bireylerin bu ilacı kullanması sakıncalı değildir. Doz ayarlaması yapılmasına bile gerek duyulmamaktadır.

Kullanmam gerekenden fazla talcid kullandıysam?

Günde 12 den fazla talcid kullanımı sakıncalıdır. Bu dozun üzerine çıktıysanız eğer doktorunuz veya eczacınız ile görüşebilirsiniz.

Talcid kullanmayı unutursam?

Bu ilacın kullanımı genellikle rahatsızlık durumlarındadır. Talcid kullanmayı unuttuysanız bunu telafi etmek için kesinlikle 2 doz birden kullanmayın.

Talcid Yan Etkileri

Talcidin içeriğine karşı aşırı duyarlılığınız var ise bu ilacı kullanırken problem yaşayabilirsiniz. Allerjiniz olduğunu ilaç kullandıktan sonra fark ederseniz, ciddi allerjik reaksiyonlar kızarıklıklar, nefes almada güçlük gibi bir tablo ile karşılaşırsanız eğer en yakın sağlık kuruluşunun acil bölümüne başvurunuz.

Talcide karşı allerjiniz yok ise yine de bazı yan etkileri vücudunuzda görebilirsiniz. İşte olası yan etkiler:

 • -Dışkıda yumuşama, daha sık dışkılama
 • -İshal veya kabızlık
 • -Kusma

Bunlar olma ihtimali olan hafif yan etkileridir. Her ilaç gibi talcidin de yan etkileri kişiden kişiye göre, bünyeden bünyeye göre değişir. Sizin fark etmediğiniz bir yan etkiyi kardeşiniz veya arkadaşınız fark edebilir. Bu nedenle herhangi bir anormallik durumunda çevrenizden fikir almak yerine doktorunuza danışın ve onun direktifleri doğrultusunda hareket edin.

Talcid Çiğneme Tableti
Talcid Çiğneme Tableti

Talcid Tablet Fiyat 2019

Talcid içeriğinde hidotalsid bulunduran anti asit grubundan bir ilaçtır. Talcidin kutusunda beyaz ve nane kokulu olan çiğneme tabletlerinden 40 adet bulunuyor. 500 mg lık ve 1 gramlık talcidleri eczanelerden temin edebilirsiniz. Talcid Fiyat 17.20 tl dir.

Talcid Şurup

Süspansiyon şeklinde bulunan ve çiğneme tabletini kullanamayan hastalar için piyasaya sürülmüş olan talcid şurup fiyatı 17 tl dir.

Talcid Çiğneme Tableti
Talcid Çiğneme Tableti

Talcid Kullananlar

 1. Kullanıcı Diyor Ki: Hayat kurtarıcı ilaçların başında geliyor. Benim gibi çok stresli bir ortamda çalışıyorsanız yemekten hemen sonra bir tane çiğneyin ve kuş gibi hafifleyin
 2. Kullanıcı Diyor Ki: Forte yazan 1 gramlık tabletlerini tavsiye ediyorum. Poğaça yedikten sonra oluşan mide yanmasına bire bir.
 3. Kullanıcı Diyor Ki: Rennie ile talcid arasında gidip geliyorum ama hiçbir fark yok. Mide krampları ve mide yanması için doktor kontrolünde kullanıyordum. Fiyatı çok ucuz olduğu için artık doktora yazdırmadan eczaneden satın alıyorum ve her daim çantamda bulunduruyorum.
 4. Kullanıcı Diyor Ki: Hamileyken yaşadığım mide yanması için önermişti doktorum. İlaç kullanımından sonra ağzımda kireç gibi bir tadı olduğu için çok alışamadım ama mide problemlerimi giderdiğini söyleyebilirim. Gaviscon şurup ile neredeyse aynı etkiyi gösteriyor ama çiğneme tableti şuruba nazaran daha iyi bir seçimmiş gibi geliyor zira kiraç tadı şurupta daha belirgin.
 5. Kullanıcı Diyor Ki: Şurup ve çiğneme tableti olan talcidi kullanırken dikkat etmeniz gerekiyor. Ben talcidi çiğnemem gerektiğini bilmediğimden ötürü yutmayı denedim ve kocaman bir tablet olduğu için az daha boğuluyordum aman dikkat! Talcid şurubu ise çalkalamadan kullanılmaması gerektiğini çok sonradan öğrendim. Siz benim gibi yanlış şekilde kullanmayın diye yazıyorum.
 6. Kullanıcı Diyor Ki: Cip ve bu gibi baharatlı yiyeceklerden sonra, kola gibi asitli içecekler içtikten sonra kesinlikle kullandığım, asla yanımdan eksik etmediğim ilaçtır talcid. İlacım bittiği zamanlar asla cips yemeye cesaret edemiyorum. Midemde aşırı yanma ve mide krampları oluyor bu da hayat kalitemi çok olumsuz etkiliyor.
 7. Mide ilaçlarından olan anti asit özellikli Talcid çiğneme tableti ve talcid şurubu sizler için tanıttık. Başlıca nedeni stres ve beslenme bozukluğu olan mide rahatsızlıklarınızı gidermek için kullanabileceğiniz bu ilacı doktor kontrolünde kullanmanız en doğrusudur. Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat