Sponsorlu Reklam

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Olur

Sponsorlu Reklam

İnsanlar arasında dış görünüş ve ilk izlenim her zaman için çok önemlidir. Yeni tanıştığınız ve tokalaştığınız bir insanın ilk olarak gözlerine daha sonra da ellerine bakarsınız. Temiz ve hoş görünümlü tırnaklar görmek ister; kirli, düzensiz ve lekeli tırnaklar görmek istemezsiniz. Yaşlı veya genç demeden, bir çok insan da bulunan hatta bebeklerde bile bulunan Tırnaklardaki beyaz lekelerin sebebi vitamin eksikliğinin bir sebebi olarak bilinir ama bunun yanında bilmediğiniz bir şey daha var ki bu beyazlıklar aynı zamanda mantar enfeksiyonu ile ortaya çıkan lekelenmelerdir. Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer, tırnaktaki beyaz lekeler nedir, tırnaktaki beyaz lekeler hangi vitamin eksikliğinde olur gibi bir çok soruya cevap bulacağınız bu makalemizi dikkatlice inceleyin. Sorularınız için alttaki yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Nedir?

Tırnaklardaki beyaz lekeler lökonişi adı verilen bir problemdir. Beyaz lekeler şeklinde el ve ayak tırnaklarınızda kendini gösterir ve sağlık durumunuzu etkileyecek büyük bir problem değildir. Beyaz çizgi şeklinde görülen lökonişi bazen de beyaz nokta şeklinde görülebilir bazen ise tüm tırnağı kaplayacak kadar büyük bir boyutta bulunabilir. Bir çok insanda görülen bu durumun bir çok sebebi vardır. İşte merak ettiğiniz beyaz lekelerin sebebi;

Sponsorlu Reklam

Tırnaklardaki Beyaz Lekelerin Sebebi

Uzun süre içerisinde meydana gelmeyen ve aniden ortaya çıkan bu beyaz lekelerin bir çok sebebi vardır işte onlar;

-Mineral eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Vücuttaki çinko ve kalsiyum gibi temel minerallerin eksikliğinde tırnaklarda beyazlıklar meydana gelebilir.

-Tırnakta veya tırnak yatağında yaralanma ve travma meydana geldiğinde beyaz lekeler oluşabilir

Sponsorlu Reklam

-Genellikle ayak tırnaklarında meydana gelen beyaz lekeler mantar enfeksiyonuna bağlı olarak oluşmuş olabilir

-Tırnakta meydana gelen allerjik reaksiyonlar da tırnaklarda lökonişi adı verilen beyaz lekelere neden olabilir.

Tırnaktaki Beyaz Noktaların Belirtileri

Beyaz noktalar bir çok farklı şekilde görülebilir. Bazen ufak beyaz noktalar halinde görülen beyazlıklar bazen de tırnak boyunca yarım ay şeklinde çizgi halinde görülebilir. Bunların yanında biraz daha endişe verici olan büyük çaplı beyazlıklar şeklinde de kendisini gösterebilir. Bu görünüm şekilleri aynı zamanda beyaz noktaların hangi sebeple oluştuğunun ipuçlarıdır. Tırnak yaralanmalarında travmanın olduğu bölgelerde tırnağın merkezine yakın büyük beyaz noktalar oluşabilir. Allerjik bir reaksiyonun sebep olduğu beyaz lekeler ise kısmen daha ufak ve tırnağın her yerinde beyaz nokta halinde kendisini gösterir.

Lökonişi adı verilen tırnaklardaki beyaz lekelerden kurtulmanın doğal yolları sizler için bu makalede bir arada bulunuyor. Siz de tırnaklarınızdaki beyaz lekelerden şikayetçiyseniz eğer aşağıdaki yöntemleri uygulayarak kolayca kurtulabilirsiniz.

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer

1-Çay Ağacı yağı

Sponsorlu Reklam

6 damla çay ağacı yağını 15 ml kadar zeytinyağı ile karıştırıp tırnaklarınıza uygulayın. Uyguladığınız bu karışımın daha iyi emilebilmesi için iyice ovalayın yani tırnaklarınıza masaj yapın. 15-20 dakika kadar bekleme süresi sonrasında ılık su ile tırnaklarınızı yıkayın. Çay ağacı yağı ile zeytinyağı karışımını haftada bir veya iki defa yapın. Bu iki yağın karışımı olan iksir gibi bir formüldür. Tırnaklarınızdaki beyaz lekeleri antimikrobiyal özelliği sayesinde giderir. Mantar enfeksiyonundan kaynaklı beyaz lekeleriniz var ise bu karışım beyaz lekelerden kurtulabilmeniz için kesin çözüm olabilir.

2-Lavanta Yağı

Sponsorlu Reklam

6 damla lavanta yağı ve 15 ml zeytinyağını karıştırarak elde edeceğiniz karışımı tırnaklarınıza uygulayın ve ovalayarak masaj yapın. 15 ile 20 dakika arası bir süre bekleyerek tırnaklarınızın bu karışımı absorbe etmesini bekleyin. Bekleme süresi sonunda su ile yıkayarak tırnaklarınızı temizleyin. Gelişme görene kadar günde iki defa uygulayarak sizi rahatsız eden tırnaklarınızdaki beyaz lekelerden kurtulabilirsiniz. Güçlü antifungal özelliği sayesinde mantar enfeksiyonuna neden olan mantarı ortadan kaldırır ve beyaz lekelere kalıcı çözüm olur. Bunun yanında antienfulamatuvar ve analjezik etkisi sayesinde yaralanma sonucu oluşan beyaz lekelerin giderilmesi, bu sebeple oluşan ağrının hafifletilmesini sağlar.

3-Vitamin ve Mineraller

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Hangi Vitamin Eksikliğinde Olur?

C vitamini, çinko ve kalsiyum eksikliği sonucunda el ve ayak tırnaklarında beyaz lekeler oluşabilir. Bu nedenden dolayı ortaya çıkan beyaz lekelerin tedavisi için iyi beslenmek ve eksik olan vitamin ve mineralleri karşılamak gerekir. Yapraklı sebzeler, turunçgiller, tavuk süt gibi besinlerin yanında kuruyemiş tüketerek vitamin-mineral ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

4-Limon Suyu

Bir çay kaşığı limon suyu ve birkaç damla zeytinyağını karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı bir pamuk yardımı ile tırnaklarınıza uygulayın. Yarım saat kadar bekleme süresi sonrasında tırnaklarınızı yıkayın ve bu işlemi günde bir kez kesinlikle düzenli olarak yapın. İçeriğindeki C vitamini ile tırnaklarınızın ihtiyacı olan vitamini limon ile karşılayabilir, beyaz lekelerden kurtulabilirsiniz. Bunun yanında daha parlak ve güçlü tırnaklara sahip olmanızı da sağlayacak bu karışımın ne kadar işe yaradığını uyguladıktan hemen sonra hissedeceksiniz.

5-Hindistan Cevizi Yağı

Birkaç damla organik hindistan cevizi yağını bir pamuk yardımı ile tırnaklarınıza uygulayın. Uygulama sırasında masaj yaparak daha hızlı etki göstermesini sağlayabilirsiniz. Günde bir kere uyguladığınız hindistan cevizi yağını yarım saat tırnaklarınızda bekletin veya uyumadan önce bu karışımı sürüp sabah yıkayın. Mantar enfeksiyonlarının giderilmesine ve yaralanmaların tedavi olmasına yarayacak olan bu mucizevi yağ ile tırnaklarınızdaki beyaz lekelerden hızlıca kurtulabilirsiniz.

6-Kabartma Tozu

Yarım fincan kabartma tozu,çeyrek fincan su ve çeyrek fincan elma sirkesini bir kapta karıştırın. Karışımı geniş bir kaba ekleyin ve tırnaklarınızı yarım saat bu karışımın içerisinde tutun.Haftada bir kez yapabileceğiniz bu uygulama ile tırnaklarınızı dezenfekte etmiş olacak, enfeksiyonlara bağlı oluşan beyaz lekelerden kurtulmuş olacaksınız.

7-Yoğurt

Bir miktar yoğurdun bulunduğu genişçe bir kap hazırlayın ve parmaklarınızı bu kabın içerisine sokun. 20 dakika kadar yoğurt kabının içerisinde kalan tırnaklarınız yoğurdun içindeki doğal mikroorganizmalar sayesinde sağlığına kavuşabilir. Antifungal özelliğinden faydalanabileceğiniz yoğurdu günde bir kez tırnaklarınıza uygulayarak beyaz lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

8-Sarımsak

Sarımsak ezeceği ile iyice ezdiğiniz birkaç tane sarımsağı tırnaklarınıza iyice uygulayın. Tırnaklarınızın sarımsağı iyice emebilmesi için tırnaklarınızın üzerine nemli bir bez örtün. Macun şeklindeki sarımsaklar kuruduktan sonra bezi kaldırın ve sarımsakları tırnaklarınızdan tamamen temizleyecek şekilde yıkayın. Sarımsağın antifungal ve antienflamatuvar özellikleri sayesinde yaralanma sonucu oluşan veya mantar enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan beyaz lekelerden kurtulabilirsiniz.

Tırnaklardaki Beyaz Lekelerin Oluşmasını Nasıl Önlerim

Yukarıda verdiğimiz tarifler sayesinde tırnaklarınızda oluşan beyaz lekelerden kurtulabilirsiniz. Peki bu lekelerin oluşmasını önlemek için ne yapmalıyım diye soruyorsanız cevabı işte şu şekilde

-Tırnaklarınıza çok sık oje ve cila kullanmayın. Tırnaklarınıza arada nefes alması ve dinlenmesi için zaman verin.

-Tırnaklarınızı nasıl keseceğinizi iyi bilin.

-Tırnaklarınızı kestikten sonra mutlaka yıkayın. Ellerinizi yıkadıktan sonra hemen kurutmayın, tırnaklarınızın su ile canlanmasına izin verin.

-Çamaşır suyu gibi tahriş edici kimyasalları çok kullanmaktan çekinin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat