Sponsorlu Reklam

TRETİN KREM NASIL KULLANILIR?

Sponsorlu Reklam

Tretin kremi gece ince bir tabaka şeklinde uygulamalısınız. Küçük bir miktarda uygulamanız yeterli olacaktır. Sabah kalkınca yüzünüzü hafif bir scrub ya da sert bir bez yardımıyla yıkayınız. Bu uygulama gözle görülür şekilde kullanmanın azalmasına yardımcı olacak. Yüzünüzü yıkadıktan sonra güzel bir su bazlı nemlendirici uygulamalısınız. Yüzünüze uyguladığınız nemlendirici ilacın kuruma etkisini daha tolere edebilir hale getirecek. Eğer gün içerisinde pullanma olursa, oluşan pullanmayı temizlemek için bir bez kullanın ve daha fazla nemlendirici uygulayın ya da yalnızca nemlendirici krem kullanın. Ayrıca şunu da belirtelim güneş kremi içeren bir nemlendirici kullanmayı deneyin. Eğer bunu yapamıyorsanız kısa bir süre için de olsa güneşe çıktığınız zaman güneş kremi kullanın. Bu uygulama sizi güneş yanıklarına karşı daha duyarlı olmanızı sağlar.

Tretin kremi ilk kullanmaya başladığınız zaman 2 günde bir ya da her 3 günde bir uygulamalısınız. Pullanma ve tahriş konusundaki yan etkileri genellikle uygulamanın ilk 2 haftasında en kötü durumdadır. Cildiniz ilaca alıştıkça bu durum düzelecektir ve sizde ilacı daha sık uygulayabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam

Kremi kullanırken cildinizde pullanma ve tahriş de atma meydana gelirse, kremi kullanmaya bir kaç gün ara verebilirsiniz. Doktorunuza danışmadan kremi kullanmayı tamamen kesmeyin.

Tretin Krem Nedir

Tretin krem A vitamini türevi bir kremdir ve sivilceden yaşlanmaya kadar çok farklı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan çok yönlü bir krem türüdür.

Tretin krem, cilt hücrelerinin büyüme oranlarını yükselterek çalışan bir retinoiddir. Cildin daha hızlı bir şekilde yenilenmesini teşvik eder ve krem sorunları ya da tekrarlayan akneleri gidererek kırışıklık görünümünü azaltır hatta ciltte renk değişikliğine neden olan lekeleri gidermeye de yardımcı olur.

Sponsorlu Reklam

Tretin krem reçete ile satışa sunulmaktadır ve retinol gibi bir çok reçetesiz retinoidden içeren kremlerden önemli ölçüde daha güçlüdür. Bu kremi kullanmadan önce kesinlikle doktorunuz ile görüşmeleriniz size uygun doz ayarı yapması gerekir. Kremi kullanmaya ilk başlarken genellikle krem ya da jelin nispeten daha düşük konsantrasyonlu versiyonu ile başkanımızı söyleyecektir.

Bir çok cilt tedavisinde de olduğu gibi, bu kreminde sonuç vermesi biraz zaman alacaktır. Uzun vadeli kullanıldığı zaman gerçekten fayda sağlamaktadır. Krem üzerinde yapılan çalışmalar 3 ila 6 ay boyunca kaşıntı, akne ve ciltte renk değişikliğinde önemli gelişmeler olduğunu göstermektedir.

Tretin krem, sivilceyi tedavisinde ve önlemek için mevcut en güçlü kremlerden birisidir. Roaccutan gibi yaygın şekilde kullanılan oral ilaçlardan çok daha kısa bir potansiyel yan etki listesi ile diğer akne önleme ilaçlarından önemli ölçüde daha güvenli şekilde kullanabilirsiniz.

2009 senesinde yapılan bir çalışmada, çalışmaya katılan kişilere 12 hafta süresince Tretin krem ya da terapötik olmayan bir plasebo jeli kullanmaları söylendi. Tretin uygulanan insanlar, plasebo grubunda yer alanlardan önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi ve yüzdeki sivilcelerinde bir azalma yaşadılar.

Kısaca anlatmak istersek, bu krem akne gibi daha sert, daha güçlü oral akne ilaçlarının potansiyel yan etkilerinin birçoğu olmadan akne miktarını ve şiddetini azaltmak için çok iyi etki etmektedir.

Sponsorlu Reklam

Kısa kullanımlarda sivilceyi temizlemenin yanında, tretinoin uzun kullananımda da bir sivilce önleme tedavisi olarak da işe yaramaktadır. Pek çok dermatolog, diğer tedavilere yanıt vermeyen inatçı, tekrarlayan aknesi olan hastalara da uzun süreli, günlük bu kremi kullanımını öneriyorlar.

Tretin Krem Ne İşe Yarar?

Tretin krem, cilt doktorlarının hastalarına en çok reçete ettiği kremlerden birisidir ve hakkında merak edilen pek çok konu bulunmaktadır. Bunlardan biride tretin krem ne işe yarar sorusu. Sırasıyla aşağıda yazalım;

 • Tretin krem, cilt üstünden biriken kiri ve deri altında biriken yağ tabakasını temizlemede kullanılır. Bundan dolayı da sivilce ve akne gibi sorunlarla en iyi şekilde savaşmaktadır.
 • Krem deri soyma özelliği sayesinde cildin üstünde biriken ölü hücreleri soyar ve daha canlı hücrelerin meydana gelmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ayrıca İltihaplı sivilcelerin ortadan kalkmasını sağlar ve deriyi de tedavi eder
 • Göz çevresinde ve göz altında oluşan kırışıklıkları giderir.
 • Güneş lekeleri, hamilelik lekeleri, sivilce lekeleri ve yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen bütün lekeleri yok eder.
 • Siyah noktaların azalmasını sagla
 • Yüzümüzde bulunan çilli görünümü düzenler ve çilleri yok eder.
 • Cilt yüzeyinizi sağlıklı bir görünüme kavuşturur
 • Ciltteki kollajen üretimini hızlandırır ve cildi genç, canlı göstermeye yarar
 • Sedef hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

Tretin Krem Fiyatı

Tretin kreminin fiyatı 50.46 liradan satışa sunulmaktadır. Bu fiyat eczaneden eczaneye değişiklik gösterebilir. Bu fiyat üstünde fiyat belirten eczanelerden satın almayın. Kremi alırken ilacın son kullanma tarihine ve kutusunun yıpranmış olup olmadığını da kontrol edin. Krem reçeteli ve reçetesiz olarak satışa sunulmaktadır. Devlet bu ilacı karşılamaktadır.

Sponsorlu Reklam

Tretin krem reçetesiz satılır mı?

Tretin krem reçetesiz olarak satışa sunulmaktadır. Doktorunuz ilacı reçete etse bile devlet bu ilacı karşılamamaktadır. İlacı kullanmak için doktorunuza danışınız.

Tretin 0.005 krem prospektüsü

Tretin 0,005 kremin prospektüsünde aşağıda sırasıyla yazacağımız bilgiler yer almaktadır.

 • Kremin içerisinde yer alan etken ve yardımcı maddeler yer almaktadır.
 • Tretin krem nedir ve ne için kullanılır
 • Trtetin kremi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekler
 • Tretin Krem nasıl kullanılır
 • Tretin kremin yan etkileri
 • Kremin saklama koşulları

Gibi bilgileri içermektedir. Kremi satın aldıktan sonra prospektüsünü de dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

Tretin Krem Kullananlar

 1. Kullanıcı; ben sivilce kekelerim için kullandım Tretin kremi. Kremi kullanırken aynı zamanda bol bol güneş kremi tüketimi gerektirir ve ilk bir ay pul pul iğrenç bir ciltle dolaşmak zorundasınız. Fakat lekeler üzerinde en etkili olan kremdir. Düzenli kullanılması durumunda gerçekten çok güzel etkiler elde edebilirsiniz. Ben sivilce lekelerinden kurtuldum . Herkese şiddetle tavsiye ederim.
 2. Kullanıcı; cildi soyan bir kremdir Tretin. Başka bir kremle beraber aktif sivilce tedavim için kullandım. Cildin üst tabakasını soyarak cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Abartıp çok çok sürmek kıpkırmızı bir yüzle iki gün mücadele etmenize neden olacak. Çok az krem alarak bütün yüzünüze uygulamanız gerekir. Benim tedavim bitmiş olmasına rağmen cildimde ağırlaştığını fark ettim ve ben hala kullanıyorum peeling etkisi olsun diye. Kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanmalısınız.
 3. Kullanıcı; yüzümde bulunan bazı lekelerden dolayı çok rahatsız oluyordum ve cilt doktoruna gittim bana Trtetin krem önerdi. Bende kullanmaya başladım ama yüzüm daha da kötü olmaya başladı kıpkırmızı oldu kaşınmaya başladı. Tekrar doktoruma gittim kremi çok çok sürdüğüm için olmuş bir kaç gün ara verdim kullanmaya ve daha sonra tekrar kullanmaya başladım çok az aldım kremden ve bütün yüzüme o minicik kremi yardım ne kızarıklık ne yanma ile karşı karşıya kalmadım. Kremi kullanırken aynı zamanda güneş kremi ve nemlendirici kremde kullanmamı önerdi doktor onları da uyguladım ve yüzümde bulunan o beni rahatsız eden lekeler neredeyse yok oldu ve hala kremi kullanmaya devam ediyorum. Size tavsiyem kremi kullanırken çok az alın elinize ve tüm yüzünüze o kremi yedirin fazla alınca benim gibi sorun yaşayıp korkmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat