Sponsorlu Reklam

Ventolin Şurup

Sponsorlu Reklam

Ventolin Şurup, özellikle astım hastalarının kullandığı türde bir ilaçtır. Bunun yanında pek çok solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde de doktorların hastalarına yazdığı ilaç türlerinden birisidir. Salbutamol sülfat isimli bileşenden oluşan ilaç, bilhassa astın nöbeti geçiren insanlar için kullanılır. Ayrıca nefes almakta güçlük çeken ya da nefes daralma şikâyetinden mustarip olan bireyler için bu ilaç tavsiye edilmektedir.

İnsanların akciğerlerinde küçük hava yolları ile örülü ve havalandırma mekanizması vardır. Ventolin Şurup, akciğerlerde bulunan bu hava deliklerinin gevşemesini sağlayarak kolay nefes almaya yardımcı olur. Bu sayede şikâyeti olan bireylerin solunum problemi ortadan kalkmış olur. Astım, amfizem, kronik bronşit hastalıklarının tedavisinin yanında nefes darlığı, hırıltı, solunum semptomlarının ortadan kaldırılmasında da son derece etkili bir ilaçtır.

Sponsorlu Reklam

Ventolin Şurup Fonksiyonu Nedir?

Ventolin Şurup sayesinde astım nöbetleri esnasında oluşan şikâyetler son bulur. Bu sayede hasta yatışır ve rahat soluk alıp vermeye başlar. İlacın sakinleştirici etkisi insanlarda 4-6 saat periyodunda deva eder. KOAH olak bilinen kronik akciğer rahatsızlıklarında dahi son derece etkili bir ilaç türüdür. Eczanelerde karton kutularda satılan ilaç, 150 ml şişeye koyulmuş, kıvamlı ve portakal kokulu bir üründür. Sıvı yapıda olan ilaç saman renginde berrak ya da şeffaf olarak satışa sunulmaktadır.

Ventolin Şurup Faydaları Nelerdir ?

Ventolin Şurup özellikle solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkili olan bir üründür. Oral kullanım için uygun yapıdadır. Küçük çocukların yanında erişkin bireyler kullanımı için uygun bir ilaçtır. Hekiminize başvurduğunuzda ilacı hangi sıklıkla ve hangi dozda kullanmanız gerektiği öğrenebilirsiniz. İlacın yeterli doz aralığı günde 3 ya da 4 defa 10 ml şeklinde alınmasıdır. Hastalığın şekline göre doktorunuz kullanılan doz miktarını artırabilir. Fakat ilaç en fazla 20 ml doza kadar artırılabilir. İlaç, 2-6 yaş arası çocuklarda günde 3 veya 4 defa kullanılmak suretiyle ve her dozda 2,5-5 ml olacak şekilde, 6-12 yaş arası çocuklarda günde 3 ya da 4 doz şeklinde ve her dozda 5 ml olacak şekilde, 12 yaş üzerindeki çocuklarda ise günde 3 ya da 4 doz olmak üzere ve her dozda 5-10 ml arasında olmak üzere kullanılmalıdır.

Ventolin Şurup Nasıl İçilir?

Ventolin Şurup oral şekilde kullanılır. Ürün 65 yaş üzerindeki hastalarda günde 3 ya da 4 kez ve her dozda 5 ml olarak kullanılmasında fayda vardır. İlacın kullanımı esnasında alerjik bir reaksiyon görürseniz ürünü kullanmayı bırakmalısınız ve derhal bir doktora başvurmanız gerekir. Alerjik reaksiyonlardan kasıt şu gibi durumlardır. Kaşıntı, baş dönmesi, boğaz kuruluğu ve şişesi, yüz ve dudak kısmında şişme gibi durumlar ciddi alerjik reaksiyonlardır. İlacın kullanımında doktorun yönlendirmesine harfiyen uyulmalıdır. Doktor tavsiyesinin altında ya da üzerinde kullanım uygun bir hal tarzı değildir. İlaç kullanımı sırasında atlanan doz alımı durumlarında diğer doz alımında ölçü artırılmamalıdır. Doz atlaması yapıldıysa diğer doz alım zamanından itibaren ilacın kullanımına devam edilmelidir.

Sponsorlu Reklam

Ventolin Şurup Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Eğer geçirilen nefes darlığı problemi hastada öksürük problemi de ortaya çıkarıyorsa Ventolin Şurup öksürüğe iyi gelir diyebiliriz. Solunum yollarını rahatlatan ve rahat nefes almayı sağlayan ilaç, bu hastalığı tedavi ettiğini düşündüğümüzde öksürük şikâyetinin de azalmasına sebep olur. Öksürük rahatsızlığının temel nedeni de zaten nefes darlığı ve solunum yolu rahatsızlıklarıdır. Buna rağmen öksürük şikâyetlerinde doktor muayenesi sonucunda ilaç kullanımı önem arz eder. Bilinçsiz şekilde ilaç kullanılması, konu basit bir şurup dahi olsa telafisi zor olan bir kısım rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu kapsamda ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmanız en mantıklı hal tarzı olacaktır. Kendi kendinize yaptığınız bir kısım araştırmalarda ancak ilaçların endikasyon özelliklerinin yanında çeşitli yan etkileri ile ilgili bilgi elde edebilirsiniz. Asıl bilgi ve izlenecek hal tarzı doktor muayenesinden sonra netlik kazanır.

Ventolin Şurup Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Ventolin Şurup yan etkileri olan bir ilaç türüdür. İlacın en yaygın görülen yan etkileri yüksek oranda titremedir. Bunun yanında kalp ritminin anormal şekilde artması, baş ağrısı ve kas krampları yaygın görülen yan etkiler arasındadır. İlacın seyrek görülen yan etkileri de çeşitli laboratuvar çalışmaları sonrasında tespit edilmiştir. Söz konusu yan etkiler kalp ritminin bozulması, kaslarda oluşan gerilmeler, kandaki potasyum seviyesinin normal seviyenin altına düşmesi, bacaklarda gerginlik hissidir. İlacın çok seyrek görülen yan etkilerinde ise aşırı hareketlilik, kaşıntı, döküntü, deride kızarıklık ve aşırı reaksiyon durumudur.

İlacın herhangi bir şekilde tespit edilememiş olan yan etkileri de bilim adamlarınca tespit edilmiştir. Bunlar arasında kalp kasının oksijensiz kalması ile ilgili hususlar vardır. Sayılan hususlar haricinde ilacın kullanımından dolayı tespit edilen bir yan etki tespit edilmesi durumunda doktora ya da eczaneye başvurulmalıdır.

Ventolin Şurup Reçetesiz Alınır Mı?

Çoğu ilaç türünde olduğu gibi Ventolin Şurup reçetesiz alınmaz. Bu kapsamda eczaneler risk alarak hastaya ilaç verme yoluna gitmeyi tercih etmezler. Yukarıda sayılan yan etkilerden dolayı hastada olumsuz durumların hâsıl olması durumunda olabilecek en kötü senaryoya göre hastanın şikâyetçi olması durumunda ilacı reçetesiz hastaya veren eczane hukuki anlamda sorumlu duruma düşecektir. Eczanelerin reçetesiz ilaç vermeme prensibi buradan gelir.

Ventolin Şurup Fiyat 2020

Ventolin Şurup fiyat listesi incelendiğinde söz konusu ürünün cüzi bir fiyatının olduğu görülür. Bu kapsamda satılan şurup çeşitlerinden farklı fiyat seviyesinde satılmayan ilaç her kesim bütçenin karşılayabileceği fiyat aralığındadır. 2020 yılı fiyat listesine bakıldığında 15-20 Tl arasında ilacın fiyatının olduğu görülecektir. Ürünün hasta tarafından reçetesiz alınma talebi de bu cazip fiyattan dolayıdır. Çünkü hasta doktor muayenesi sonunda bu ilacı almaya kalksa, doktor muayene ücreti kendisine yansıtılacağı için reçetesiz temin yoluna başvurmak istemektedir.

Sponsorlu Reklam

Ventolin Şurup Kaç Gün Kullanılmalı

Ventolin Şurup kaç gün kullanılmalı sorusunun cevabı hastalığın seyrine ve niteliğine göre değişiklik gösterir. Genellikle ilacın bir şişesinin günde 3 doz kullanım ile yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede bittiği görülür. İlaç bittikten sonra hastalığın seyrinde bir değişiklik olmadı ise doktor tavsiyesine riayet etmek gerekir. Yukarıda da açıklandığı gibi ürünün kullanımı hastanın yaş aralığına göre de değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda ilacın kullanma talimatında belirtilen hususlara dikkat etmekte fayda vardır.

Ventolin Şurup Kortizon İçerir Mi?

Ventolin Şurup kortizon içeren ilaç grupları arasındadır. Kortizon, başta solunum yolu ve astım rahatsızlıklarında olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde rahatlıkla kullanılır. Bunun yanında kortizon deri hastalıkları, egzama, sedef, alerjik rahatsızlıkların tedavisinde de tercih edilen bir maddedir. Kortizon, enfeksiyonlara neden olan moleküllerin yok edilmesinde etkilidir.

Ventolin Şurup Kullanıcı Yorumları

İnternet üzerinden de Ventolin Şurup kullanıcı yorumları olayca ulaşılabilecek bilgi türlerinden birisidir. Kullanıcıların ilaç ile ilgili yorumları genel olarak incelendiğinde kullanıcıların ilacın etkilerinden son derece memnun kaldıkları görülür. Kullanıcı yorumlarında ürünü kullananların herhangi bir yan etki ile de karşılaşmadığı göze çarpan yorumlar arasındadır. Genel olarak kullanıcılar ilacı nefes darlığı olanların gönül rahatlığı ile kullanması gerektiğini söylemektedir.

Sponsorlu Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat