Sponsorlu Reklam

ZADİTEN

Sponsorlu Reklam

Zaditen, ağız yolu ile alınan bir ilaç türüdür. Zaditen etken meddesin olarak her bir ölçeğinde 1 mg ketotifene eşdeğer bazda 1.375 mg ketotifen hidrojen fumarat içermektedir. Ayrıca ilacın yardımcı maddeleri de şu şekildedir; propil parahidrosibenzoat, anhidr sitrik asit tozu, metil parahidrosibenzoat, anhidr disodyum hidrojen fosfat, sorbitolz saf su, çilek aroması, %94 etanol, şeker yer almaktadır.

Zaditen Şurup Nedir?

Zaditen şurup, 6 ay ile 17 yaş arasındaki çocuklar ve ergenlik döneminde histaminin meydana getirdiği ödemi, sıcaklık, gözlerde sulanma, kızarıklık, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin önlenmesi için ve tedavilerinde kullanılır. Ayrıca şunu da belirtelim astım ataklarının önüne geçmek içinde kullanılmaktadır. Zaditen şurup yalnızca ağız yolu ile alınan ve reçetesiz olarak da satışa sunulmaktadır.

Sponsorlu Reklam

Zaditen Şurup Ne İşe Yarar?

Zaditen şurup, genellikle alerjik nezle ve göz iltihabı gibi rahatsızlıklarda şık şekilde kullanılan bir ilaç türüdür. İlacın içerisinde yer alan ketotifen maddesi sayesinde oluşan reaksiyonların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrica şunları da belirtelim;

 • Solunum yolu ile ağız, burun ve gözlerimize temas eden toz ve polen gibi maddeler sonucunda vücudumuzda bazı belirtilere neden olabilir. Bunlara alerjik nezle yada alerjik rinit adı veriliyor.
 • Alerjik nezle, burun kaşıntısı, burun akıntısı, damakta ve burunda kaşıntı, gözlerde sulanma, gözlerde kaşıntı, hapşırma gibi belirtilerle kendisini gösteren bir hastalıktır. Alerjik nezle ya da rinit için en etkili çözümlerden biriside ilaç ile yapılan tedaviler sır. Tamda bu noktada Zaditen şurup en çok tercih edilen ilaçlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.
 • Zaditen şurup insan vücudunda alerjik maddelerin reaksiyonların azaltıp astım ve alerjik nezle semptomlarını en az seviyelere indirmesine yardımcı olur.
 • İnsan vücudunda meydana gelen alerjik egzama belirtilerini en az seviyeye indirerek hastalığın tedavisinde destekçi etken olur.
 • Akut ya da kronik kurdeşen ile beraber görülen deride kızarıklık, ödem ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara iyi gelmektedir ve aynı zanda da bu hastalıkların ortaya çıkmasında engel olmaktadır.
 • Kırmızı göz hastalığı, göz kapağının iltihaplanması, göz akını örten şeffaf dokusunun iltihaplanması gibi rahatsızlıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan bir tür ilaçtır.

Zaditen Yan Etkileri

Bütün ilaçların olduğu gibi, Zaditen’in de içerisinde yer alan etken maddesine karşı duyarlı olan insanlarda yan etkileri meydana gelebilir.

İlacın kullanımı sonrasında aşağıdaki belirtilen yan etkiler meydana gelebilir. Bu yan etkiler şu şekildedir;

Sponsorlu Reklam

10.000 hastadan 1’indd görülen çok seyrek bazı yan etkileri ciddi olabilir bunlar;

 • Nezle, baş ağrısı, ateş, ürperme, öksürük ve vücut ağrılarıyla beraber deri dökülmesi deride kızarıklık oluşması, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcık oluşması,
 • Gözlerde ve deride sararma, dışkınızın renginde açılma, sarılık, karaciğer hastalığı Z karaciher iltihabı belirtileri.

Yukarda saydığımız belirtilerden her hangi birisi sizde meydana gelirse eğer hemen doktorunuza başvurun ya da evinize en yakın acil servise başvurunuz.

10 hastadan birisinden az ama 100 hastanın birisinden fazla görülebilen yaygın yan etkileri şu şekildedir;

 • Uyaranlara karşı aşırı tepki gösterme
 • Huzursuzluk
 • Uykusuzluk
 • Sinirlilik hali

100 hastanın birisinden az, ama 1000 hastanın birisinden fazla görülen yaygın olmayan yan etkileri şu şekildedir;

 • Baş dönmesi
 • İdrarınızı yaparken yanma hissi ve sık acil idrara çıkma ihtiyacı duyma ( sistit ve mesane iltihaplanması)
 • Ağızda kuruma

1000 hastanın birisinden az görülen sayrek yan etkileri şu şekildedir;

Sponsorlu Reklam
 • Kilo artışı
 • Uyku hali

Arıca şunu da belirtelim aşağıda belirttiğimiz yan etkileri de bildirilmiştir. Fakat bu yan etkileri hastaların sayısı mevcut verilerden hesaplanmıştır;

 • Baş ağrısı
 • Uyku hali
 • Havale
 • Kusma ve mide bulantısı
 • Deride kaşıntılı döküntü de dahil olmak üzere döküntüler
 • İshal

Bu saydığımız yan etkilerden her hangi birisi sizde şiddetli şekilde meydan gelirse doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Eğer yazdığımız etkilerden he hangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuza ya da eczacınıza bildirmeniz gerekmektedir.

Zaditen iştah açar mı?

Zaditen kullanan kişilerin iştah açtığı görülmüştür fakat kilo aldıran bir ilaç olmadığında söylenmiştir. Aynı şekilde bazı doktorlarda bu ilacı iştah açtığını söylüyorlar.

Sponsorlu Reklam

Zaditen Kullananlar

 1. Kullanıcı; ileri derece alerjik reaksiyonu olan bünyelere bile etki gösteren kuvvetli bir ilaçtır. Çocukların şurup olarak kullandığı yetişkinlerin ise hap olarak kullandığı bir ilaç. Üstelik göz damlası da var ve ben onu kullandım gerçekten de çok işe yarıyor 10 dakika içinde etkisini gösteriyor ama ilk damlattığınız zaman yanma ve gözde sulanmaya neden oluyor. Belli bir süre kullandıktan sonra bu durum ortadan kalkıyor. Ben çok memnun kaldım.
 2. Kullanıcı; korkulu rüyalarım bahar gelince alerjik reaksiyonun meydana geliyor. Bu ilacı resmen alerjik olanların vazgeçilmez ilacı sanırım. Ben durumuma göre 1 mg’nı yarım doz ya da 2 mg’ı direk olarak kullanıyorum. İlacın verdiği uyuşukluk ve uyku durumu çok kötü bir yan etkisi ama bazen alerji halden daha iyi çünkü alerji durumu hayatta daha yaşanılmaz bir hal almaktadır.
 3. Kullanıcı; göz damlası olduğunu yorumlara bakınca öğrendim. Öncelikle şunu belirteyim piyasada yer alan alerji ilaçlarının hepsini kullandım sayılır. 15 Mart gelince başlayan alerjim hapşırık, burun tıkanıklığı, göz akması, burun tıkanıklığı yapmaktadır havanın durumuna göre de bu reaksiyonlar 25 Mayıs da son buluyor. Bu alerji ilacını bu yıl kullanmaya başladım. İlk kullandığında öğlen vakti ben ne ilaçlar kullandım biri uyku yapmıyor diyerek ilacı kullandım. Yaklaşık olarak 45 dakika sonra yer çekimine karşı meydan okuyamadım ve gözlerim kapanmaya başladı, ayaklarımda tutmuyor derken kendimi arabanın içine attım ve uyudum. İşte böyle bir ilaç ama bu uyku problemi 3. Günün sonrasında sona erdi. Fakat şimdiye kadar bana en iyi gelen alerji ilacı diyebilirim. 15 gündür kullanıyorum ve günde 1 tane olarak yatmadan önce alıyorum, bu ilacı kullanmaya başladığımdan bu yana 1 kez bile hapşırmadım, burnum tıkanması artık her sene alerjim başladığı zaman kullanacağım ilaç belli oldu bu durumda.
 4. Kullanıcı; her bahar ayı geldiği zaman gözlerimde alerjik reaksiyon meydana geliyordu sürekli bir doktora gidip damla alıyordum ama hiç etkisi olmuyordu. Daha sonra bir doktor bana Zaditen önerdi ve alerjimi resmen söktü attı. Bir çok yorumda yan etkisinden bahsetmiş ama bende bir yan etki yaratmadı. Artık bahar geldiği zaman dışarı çıkmaktan korkmuyorum rahat bir şekilde dolaşabiliyorum. O gözlerimin akmasından kurtuldum.

Zaditen Fiyatı

Zaditen’in bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Çocuklar için şurubu, yetişkinler için tablet formu ve göz damlası bulunmaktadır. Bunların hepsinin fiyatını en güncel haliyle sizlere sırasıyla aşağıda yazalım;

 • Zaditen 1mg/ 5 ml 100 ml şurup; 23,17 lira
 • Zaditen 1 mg 30 tablet; 23,17 lira
 • Zaditen steril göz damlası; 23,17 lira
 • Zaditen oral damla; 23,17 lira

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat