Sponsorlu Reklam

ZİNCO NEDİR

Sponsorlu Reklam

Zinco, çinko eksikliği oluşumunda tedavi amaçlı ve çinko eksikliğini önlemek için kullanılan bir ilaç türüdür. İlacın kullanımı oldukça kolay ve yan etkileri çok hafiftir. Baş dönmesi, karın ağrısı, halsizlik ve mide bulantısı yaygın olarak görülen yan etkileri ve ilaç kullanımı sonlandırıldığında bu belirtiler de ortadan kalkar.

Çinko, vücut dokularının gelişmesi, büyüme ve bağışıklık sistemi için oldukça önemli ve gerekli bir mineraldir. Çinko eksikliği oluştuğu zaman, sık hastalanma, halsizlik, saçlarda dökülme gibi bir çok sağlık sorununu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat yine de doktor kontrolü ile kullanılmalı ve aynı şekilde doktor kontrolü altında bırakılması gerekmektedir.

Sponsorlu Reklam

Çinko insan vücudunda enfeksiyonlarla savaşması ve hücrelerin yenilenmesi için vazgeçilmez bir mineraldir. Eksikliğinde ise saçlarda dökülme, oluşan yaralarda geç iyileşme, sık sık hasta olma, halsizlik gibi pek çok sağlık sorununa sebep olabilmektedir. Bundan dolayı eğer yediğiniz besinlerden yeteri kadar çinko alamıyorsanız kesinlikle takviye kullanmanız gerekmektedir.

Zinco’nun etken maddesi çinko sülfattır. Zinco kapsül, şurup ve tablet şeklinde piyasalarda satışa sunulmaktadır.

Zinco Damla

Zinco damla bebeklerde oluşan gazi gidermek için kullanılan bir çeşit damla türüdür. Zinco damlanın içeriğinde; rezene yağı, dereotu yağı, anason yağı, dereotu yağı, melissa yağı, ayçiçeği yağı, badem yağı, kimyon yağı ve çinko dan meydana gelen bir ilaç türüdür. Şişede 30 ml şeklinde bulunmaktadır. Rezene bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz sancılarını giderirken, iştahlarını da açar. Zinco damlanın içerisinde yer alan anasonun da iştah açma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca hazımsızlığı da giderir, bağırsakta meydana gelen gazların oluşmasını önler ve bebeği de sakinleştirmeye yarar. Zinco damla içinde yer alan badem yağı da bebeklerin kabız olmasını önler. Damladaki çinko içeriği sayesinde de bebeğin iştahı açılır, sağlıklı büyüyerek gelişmesine yardımcı olur. Zinca damlanın etken maddesinden birisi de C vitamindir. C vitaminin en önemli etkisi de bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmasıdır.

Sponsorlu Reklam

Zinca damlanın hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. Zinco damlayı günde 3 ya da 4 damla şeklinde bebeklere her çeşit yiyeceğe karıştırılarak verilebilir.

Zinco Şurup Nedir

Zinca şurup, oluşan çinko eksikliği tedavilerinde ve çinko eksikliğini önlemek için kullanılan bir çeşit ilaçtır. Üstelik kullanımı da çok kolay bir ilaçtır ve yan etkileri de çok hafiftir. Yan etkileri de şu şekildedir; karın ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı yaygın olarak görülen yan etkileridir, ilaç kullanımı sonlandırıldığında ise bu etkiler yok olur.

Zinco Ne İşe Yarar

Zinco bir tür çinko eksikliği tedavilerinde kullanılan bir ilaç türüdür. Aşağıdaki sıralayacağımız durumlarda kullanılır;

 • Çinko eksikliği tedavilerinde ya da çinko eksikliği oluşmasını önlemek için,
 • Çinko emilimi bozukluğu bilinen akrodermatitis enteeopatika tedavilerinde
 • Dokularda aşırı şekilde bakır birikmesiyle oluşan genetik hastalık olarak meydana gelen Wilson hastalığında kullanılır.

Zinco Damla Kullananlar

 1. Kullanıcı; oğlumun çok fazla gazi oluyordu sürekli ağlıyordu. Doktora gittik ve bize zinco damlayı önerdi aldık ve kullanmaya başladık gaz sorunumuz ortadan kalktı. Bu seferde kakasını yapmama ya başladı doktorumuza yeniden gittik ve 5 gün içinde yapacağını belirtti 5 gün dolmadan kakasını yaptı. Damla bünyesine alışması için belli bir zaman geçiyormuş bu yüzden kabız oluyormuş bebekler ama çok şükür hem gaz sorunumuz ortadan kalktı hem de kabızlık sorunu.
 2. Kullanıcı; kızımın saçları çok dökülmeye başladı ve tiftik tiftik olmuştu bende doktora götürdüm. Doktorumuz bir takım tahliller yaptı ve çinko eksikliği olduğunu söyledi. Bize zinco şurup verdi düzenli şekilde kullandık ve yeniden kontrole gittik ve zaten saçlarında dökülmeyi bırakmıştı o kötü görünümüde ortadan kalkmıştı doktorda iyi olduğunu düzenlediği söyledi.
 3. Kullanıcı; bebeğim sürekli olarak ağlıyordu. Gece uykusundan uyanıyordu biz ne olduğunu bir türlü anlamadık daha sonra annem geldi ve bebeğimin gazi olduğunu onun için ağladığını söyledi. Hemen bir doktora danıştım ve zinco damla aldık. Gazını çok şükür geçirdi ve artık ağlamaları da kesildi uykusu da düzeldi şuan oda mutlu bizde mutluyuz. Gazı olan bebeklerde kullanılmasını şiddetle tavsiye ederim.

Zinco doğru kullanma şekli nasıldır?

 • Zinco’ya tok ya da aç karnına kullanılabilmektedir.
 • Eğer tablet ya da kapsül şeklindeki formunu kullanacaksanız bir bardak su yardımıyla ezmeden ve çiğnemeden içiniz. Şurup olarak kullanacaksanız eğer kutunun içinden çıkan ölçekli kaşığı ya da pipeti kullanabilirsiniz.
 • Zinco’nun içerisinde bir miktar laktoz bulunmaktadır. Eğer laktoz intoleransınız bulunuyorsa ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.
 • Zinco’yu kesinlikle doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın ve doktorunuza danışmadan doz ayarından kesinlikle değişiklik yapmayın, tedavinizi kendiniz sonlandırmayın doktorunuz ne zaman bırakmanızı söylerse k zaman ilaç alımını kesin.
 • Eğer gün içinde bir dozunu almayı unuttuysanız aklınıza geldiği zaman alın. Unutmuş olduğunuz dozu dengelemek adına kesinlikle çift doz almayınız.

Zinco doz hesabı

Şurup formu için doz ayarı;

Sponsorlu Reklam
 • 6-12 ay bebekler için; önerilen günlük doz miktarı 3 mg ve maksimum doz miktarı 5 mg’ sır.
 • 1 ila 3 yaş arası çocuklarda; önerilen günlük doz miktarı 3 mg ve maksimum doz miktarı 7 mg’dır.
 • 4 ila 8 yaş arası çocuklarda; günlük doz miktarı 5 mg ve maksimum doz miktarı 7 mg’dır.
 • 9 ila 13 yaş arası çocuklar için; önerilen günlük doz miktarı 8 mg ve maksimum doz miktarı 20 mg’dır.
 • 14 ila 18 yaş arası çocuklar için; önerilen günlük doz miktarı 10 mg ve maksimum doz miktarı 30 mg’dır.
 • 19 yaş ve üzeri yetişkinler için; önerilen günlük doz miktarı 10 mg ve maksimum doz miktarı 40 mg’dır.

Kapsül formu için doz ayarı;

Erişkinlerde kullanımı;

 • Çinko eksikliği tedavisi için önerilen günlük doz miktarı 1 kapsüldür.
 • Çinko emilimi bozukluğu olarak bilinen akrodermatitis enteeopatika tedavilerinde önerilen günlük doz miktarı günde 2-3 kapsüldür.
 • Wilson hastalığı tedavilerinde önerilen günlük doz miktarı 3 kapsüldür.

12 ila 18 yaş arası çocuklarda kullanımı ise;

Sponsorlu Reklam
 • Wilson hastalığı tedavilerinde önerilen günlük doz miktarı 150 mg’dır. Yani 3 kapsül olarak alınmalıdır. 50 kg’ın altında olan çocuklar için de günlük doz miktarı 75 mg’dır.
 • Çinko emilimi bozukluğu olarak bilinen akrodermatitis enteeopatika tedavilerinde ise önerilen günlük doz miktarı 3 mg/ kg’dır. İlaç kullanımında çocuğun kilosuna göre 2 veya 3 kapsül olarak alınmalıdır.

Doz kullanımları bu şekildedir ama siz doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanız önemle rica olunur. Doktorunuz ilacı sonlandırmadan tedaviyi kendi başınıza kesmemelisiniz.

Zinco Şurup Fiyatı

Zinco aslında bir kaç çeşit olarak piyasalarda satışa sunulmaktadır. Zinco şurubun fiyatı şu şekildedir;

 • Zinco_C şurup 100 ml 30 ila 40 lira arasında
 • Zinco – C şurup 5 mg 35 lira
 • Berko 100 ml zinco c şurup 29,90 lira

Olarak satışa sunulmaktadır. Şurup ister reçeteli isterseniz reçetesiz alınabilmektedir. Ama sizler yine de doktor tavsiyesi altında kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat