Sponsorlu Reklam

Zyrtec Şurup Ne İşe Yarar ?

Sponsorlu Reklam

Zyrtec şurup kullanım süresi ne kadardır ? bu metinimizde özellikle bu konuya değineceğiz. Zytrec şurubu özellikle üst solunum yolları rahatsızlıklarında alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Hapşırık, kaşıntı, burun akıntısı, göz sulanması gibi hafif nezle tepkimelerini hafifletmekte yardımcı olur. Ciltte gerçekleşen kronik kurdeşen rahatsızlığına bağlı şişkinlik ve kızarıklıkları gidermede yardımcı olur.

Hızlı bir şekilde etki gösteren bir ilaçtır. Kısa süre kullanılması önerilir. Belirli yan etkileri bulunmaktadır. Bunlardan sersemlik, ağız kuruluğu ve uyuşukluk yaygın görülen yan etkilerindendir. Sakinleştirici ve alkolle birlikte tüketilmesi yan etkilerini artış gözlemletebilir. Çocuklara verilirken dikkatli kullanılması ve uygun dozun verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle doktor talimatlarını uygun şekilde kullanımı önerilmektedir. 2 yaşından küçük çocukların kullanılması kesinlikle önerilmez. 2 yaş ve üstü kişiler için kullanıma uygundur.

Sponsorlu Reklam

İlacın yan etkilerine çok dikkat edilmelidir. Herhangi bir yan etki gözlemlendiğinde direk olarak doktorunuza bu durumu belirtmeniz gerekmektedir. Ağır böbrek rahatsızlığı olan insanların kullanması da önerilmez ve yasaktır. Bunun yanı sıra dozların farklı ya da yanlış verilmesinden kaynaklı şurup yan etkilerini daha fazla gösterebilir. Bu noktada da yine doktora başvurulması gerekmektedir. Sizlerin sağlığı için en uygun olanı doktorunuz size önerecektir.

Zyrtec şurup yasaklandı mı ?

Zyrtec şurup yasaklandı mı ?

Uzun süredir ortada dönen bir konuşmanın olduğunun farkındayız. Bundan dolayı sizlerin telaşlandığının da farkındayız. Bu konuşma nedeniyle zyrtec şurup yasaklandı mı ? sorusunu bize yöneltiyorsunuz. Aslında ortada dönen yanlış anlaşılmalar nedeniyle zyrtec şurubunun tamamen yasaklandığı sizlere aksedildiği görülmektedir.

Tüm ilaçlar gibi Zytrec şurubunun da belli bir reçetesi bulunmaktadır. Kendi başınıza alıp kullanmanız kesinlikle yasaktır. Zaten eczanelerden Zytrec şurubunu reçetesiz almanız yasaktır. Bu nedenle yasaklandı olarak görebilirsiniz. Bunun yanı sıra doktor kontrolünde bu ilaç size verilmektedir. Gerçekten farklı ve tehlikeli tepkimelere yol açan Zyrtec şurubunun kendi başına belirlenen bir dozda ve süreyle kullanılması yasaktır. Bu şurubu sizlere sadece doktorlarınız yazabilir.

Sponsorlu Reklam

Bunun yanı sıra 2 yaş ve altı bebeklerde kullanılması önerilmez ve yasaktır. Siz de eğer bu şurubu kullanma gereksinimi duyuyorsanız, aile hekiminize ya da herhangi bir doktora gidip, şikayetinizden bahsedebilirsiniz. Eğer doktorunuz bu ilacı kullanmaya sizi uygun görüyorsa, ilacı size yazacaktır. Bunun haricinde kendiniz bu ilacı eczaneden temin etmeye çalışmayınız. Çocuklarınızın hayatı söz konusu eden bu durum, onları tehlikeye atmanıza sebebiyet olabilir.

Zyrtec şurup kullanım süresi

Zyrtec şurubunun kullanım zamanları kişinin sağlık durumundan, yaşına göre değişim göstermektedir. Bu nedenle kesin ve net bir sonuç söyleyemesek de, aşağıda maddeler halinde sizler için genel birkaç açıklama yazacağız. Hadi bir göz atalım;

 • 2 – 6 yaş arası bir çocuğunuz var ise sizlere önerilen doz günde iki kezdir ( 2.5 ml ). Tam kaşık şeklinde değil, iki dozu da yarım kaşık şeklinde vermeniz gerekmektedir.
 • 6 – 12 yaş arası bir çocuğunuz var ise çocuklarınıza önerilen doz günde iki keredir ( 5 ml ). 6 – 12 yaş çocuklar arasında günde iki defa olan dozu tam kaşık şeklinde verebilirsiniz.
 • 12 yaş ve üstü bir çocuğa sahip iseniz, çocuklarınıza önerilen doz günde bir kez 10 ml şuruptur. Yani günde bir kez iki tam kaşık şeklinde çocuklarınıza kullandırabilirsiniz.

Zyrtec şurubunun kullanım süresine dair net bir cevap sizlere sunamamaktayız. Bunun nedeni ise Zytrec şurubunu ne kadar kullanacağınız size bu ilacı veren doktor tarafından belirlenecek olmasıdır. Doktorlarınızın genel olarak önerdiği mevsimsel dönemlerde en fazla 7 ila 10 arası kullanımdır. İlacı eğer uzun süreli kullanacaksanız, 3 hafta içerisinde 1 hafta kullanılması önerilmektedir. Düzenli bir şekilde aralıklarla kullanmanız yararlı olacaktır.

Zyrtec şurup fiyatı

Sizlere bu kadar anlattığımız zyrtec şurubunun fiyatının ne kadar olduğunu merak ettiğinizin farkındayız. Zyrtec şurup fiyatı satılan yerden yere göre ufak farklılıkla gösterse de genellikle yakın fiyat aralıklarındadır. Fiyatın değişmesinin nedeni daha uygun fiyatlı olanların brüt fiyatı yansıtılmasıdır. Genelde bakıldığında Zyrtec şurubu 19.33 tl’dir. Bu fiyat doğrultusunda ilacınızı eczanelerden temin edebilirsiniz. İlaç fiyatının belli bir kısmını eğer sigortanız var ise sigortanız karşılamaktadır. Bu nedenle hem uygun fiyatlı hem de faydalı bir ilaçtır.

Zyrtec şurup muadili

Peki Zyrtec şurup kullanılmadığı taktirde onun yerine kullanılacak ilaç var mıdır? Zyrtec şurup muadili aslında çok fazladır. Yine hepsinin doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Peki bu ilaçlar nelerdir? Sizler için maddeler halinde aşağıda şurubun muadillerini belirttim.

Sponsorlu Reklam
 • Hitrizin ( tablet, oral damla ve şurup )
 • Allerset ( tablet, oral damla ve şurup )
 • Ressital ( tablet )
 • Cetryen ( tablet ve şurup )
 • Lergy ( şurup )
 • Setiral ( tablet )
 • Rolinoz ( oral damla ve tablet )
 • Yenizin ( şurup )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapat